Рішення
від 01.08.2022 по справі 538/726/22
ЛОХВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 538/726/22

Провадження № 2/538/267/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2022 року м. Лохвиця

Лохвицький районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Цімботи Л.Г., з участю секретаря судових засідань Дробот О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лохвиця в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів на утримання дітей,

в с т а н о в и в :

4 липня 2022 р. позивач звернулася до суду з вказаним позовом і просила змінити спосіб стягнення аліментів, що стягуються з ОСОБА_2 на її користь на утримання дітей ОСОБА_3 , 05.01.2020 р. та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визначений за рішенням Київського районного суду м. Полтави від 16.03.2022 р. та стягнути з ОСОБА_2 на її користь на утримання дітей аліменти в розмірі 1/3 частини усіх видів заробітку (доходу), але не менше мінімального гарантованого розміру аліментів на одну дитину, що становить 50 відсотків мінімального прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно починаючи з 29.06.2022 р. і до досягнення дітьми повноліття. Вимоги мотивувала тим, що 04.11.2011 р. між нею та відповідачем був укладений шлюб, який розірвано на підставі рішення суду від 26.04.2022 р. В шлюбі у них ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася дочка ОСОБА_5 , а ІНФОРМАЦІЯ_3 дочка ОСОБА_6 . Діти проживають разом з нею. Рішенням Київського районного суду м. Полтава від 16.03.2022 р. було задоволено її позовну заяву про стягнення аліментів та ухвалено стягнути з ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання дітей в твердій грошовій сумі в розмірі 2500 грн на кожну дитину щомісяця. Проте такий розмір коштів є недостатнім для забезпечення дітей всім необхідним та ставить її у скрутне становище. Вона, як мати, самостійно власними силами намагається матеріально забезпечувати, доглядати та виховувати дітей, а також виконувати всі інші обов`язки покладені на неї законом та необхідні для належного утримання, забезпечення відповідного розвитку дітей. Їй стало відомо, що відповідач має земельну ділянку, що надається в оренду ТОВ «РАЙЗ-СХІД», і отже отримує додатковий дохід від надання земельної ділянки в оренду, що не було враховано під час визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі. Крім того зазначила, що інфляційні процеси, що відбуваються останнім часом та особливо в період воєнного стану, не дозволяють їй забезпечити належне матеріальне утримання дітей, а також їх нормальний фізіологічний розвиток на визначену судом суму аліментів. Вважала, що зміна способу стягнення аліментів із стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на стягнення аліментів у частці від доходу буде сприяти кращому захисту інтересів дітей.

Ухвалою суду від 07.07.2022 р. вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін; призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

В судове засідання сторони не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, позивач в заяві до суду просила справу слухати без її участі, позовні вимоги підтримала; відповідач в заяві до суду також просив справу слухати без його участі, та зазначив, що проти позовних вимог не заперечує.

За таких обставин, суд розглядає справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вказані обставини підтверджуються копіями відповідних свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 , виданого 11.06.2012 р. Виконкомом Червонозаводської міської ради Лохвицького району Полтавської області та серії НОМЕР_2 , виданого 08.01.2020 р. Київським районним у місті Полтаві відділом ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) (а.с. 5,6).

Рішенням Київського районного суду м. Полтава від 16.03.2022 р. у справі № 552/354/22 було задоволено позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів і ухвалено стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 2500 грн. на кожного з дітей щомісяця до досягнення дітьми повноліття починаючи з 26.01.2022 року (а.с. 19-20).

Рішенням Лохвицького районного суду Полтавської області від 26.04.2022 р. у справі 538/320/22 було задоволено позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, ухвалено шлюб між ними, який було зареєстровано 04.11.2011 р. розірвати (а.с. 21-22).

Як вбачається з Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянки, наданої 28.06.2022 р., ОСОБА_2 належить земельна ділянка з кадастровим номером 5322681900:00:001:0088 площею 1,3, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, і вказана земельна ділянка передана в оренду ТОВ «РАЙЗ-СХІД» (а.с.14-15).

Наведені факти свідчать, що між сторонами склалися сімейні правовідносини з приводу стягнення аліментів та зміни способу їх стягнення, які регулюються такими правовими нормами.

Частиною 1 ст. 180 СК України встановлено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

За змістом абзацу другого частини 3статті 181 СК Україниспосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Отже, за змістом указаної норми лише одержувач має право звертатись до суду з питання зміни способу стягнення аліментів.

Право вимагати заміни розміру аліментів шляхом зміни способу присудження аліментів не може заперечуватися, оскільки можливість вибору способу стягнення аліментів з огляду на мінливість життєвих обставин, передбаченихстаттями 182-184 СК України, не може обмежуватися разовим стягненням аліментів.

Відповідно до частини першої статті 3 Конвенції про права дитини, частин сьомої та восьмоїстатті 7 Сімейного кодексу Українисуд при вирішенні будь-яких питань щодо дітей, повинен виходити з як найкращого забезпечення інтересів дитини.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина (частини 3статті 181 СК України).

Згідно з частиною 2статті 182 СК Українирозмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини, а мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Частка заробітку(доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Частина першастатті 192 СК Українипередбачає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 23Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»у новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.

Відповідач ОСОБА_2 в заяві від 18.07.2022 р., що надійшла до суду 26.07.2022р, зазначив, про те, що проти позовних вимог не заперечує, тобто фактично визнав позов.

Отже, ураховуючи позицію відповідача, який не заперечував проти задоволення позовних вимог, враховуючи, що він має регулярний дохід, оскільки є військовослужбовцем, про що зазначив в своїй заяві від 18.07.2022р., з огляду на те, що аліменти в розмірі по 2500 грн. не можуть задовольнити базові потреби дітей, суд дійшов висновку, що є підстави для зміни способу стягнення аліментів з твердої грошової суми на частку від доходу платника аліментів у розмірі 1/3 частки всіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше 50 % від прожиткового мінімуму на утримання дитини відповідного віку щомісяця, починаючи стягнення з дня набрання рішенням суду законної сили до досягнення повноліття.

Що стосується вимоги позивачки про стягнення аліментів в новому розмір з 29.06.2022р., то в цій частині позовні вимоги є безпідставними враховуючи положення, зокрема і пункту 23Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів».

Так само є безпідставними вимоги позивачки щодо стягнення аліментів в розмірі не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, оскільки обмеження максимального розміру аліментів стосується лише випадків звернення з заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів, відповідно до ч. 5 ст. 183 СК України.

Згідно із частиною 1статті 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Ураховуючи, що позивач за позовами про стягнення аліментів відповідно до пункту 3 частини 1статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 992,40 грн.

На підставі викладеного та керуючись вимогами статей13,81,141,259,263-265,268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів на утримання дітей задовольнити частково.

Змінити спосіб стягнення аліментів, які стягуються із ОСОБА_2 на підставі рішення Київського районного суду м. Полтава від 16.03.2022 р. у справі № 552/354/22, та стягувати із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_4 , аліменти на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі 1/3 частки усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення старшою дитиною повноліття, починаючи стягнення з дня набрання цим рішенням суду законної сили.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 на користь держави 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн. 40 коп. судового збору.

Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому п.15.5) Перехідних положень ЦПК України.

Суддя Лохвицького

районного суду Л.Г.Цімбота

СудЛохвицький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення01.08.2022
Оприлюднено03.08.2022
Номер документу105512238
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —538/726/22

Рішення від 01.08.2022

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Цімбота Л. Г.

Ухвала від 06.07.2022

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Цімбота Л. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні