Справа № 438/688/22
Провадження № 2/438/317/2022
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про відмову у відкритті провадження по справі
01 серпня 2022 року м. Борислав
справа № 438/688/22, провадження № 2/438/317/22
Суддя Бориславського міського суду Львівської області Ткачова С.М.,
учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;
відповідач: Бориславська міська рада, місцезнаходження: 82300, Львівська область, м.Борислав, вул.Шевченка, 42;
відповідач: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя-53», місцезнаходження: 82300, Львівська область, м.Борислав, вул.С.Ковалєва, 53
розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Бориславської міської ради, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя-53» про визнання недійсним та скасування рішення, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, усунення перешкод у користуванні шляхом знесення огорожі та приведення земельної ділянки у попередній стан, стягнення моральної шкоди.
1. Предмет та підстави позову.
Позивач звернулася до суду із позовною заявою в якій просить визнати недійсним та скасувати рішення Бориславської міської ради Львівської області №1002 від 30 листопада 2017 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2 та надання її об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя- 53» безоплатно у власність. Скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, площею 0,1391 га розташовану на АДРЕСА_2 (кадастровий номер 4610300000:03:024:0133) з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд надану об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя-53». Зобов`язати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя-53» усунути перешкоди у користуванні шляхом демонтажу самочинно встановленої металевої огорожі та приведення земельної ділянки у попередній стан. Стягнути з об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя-53» у її користь моральну шкоду у розмірі 50000 гривень.
2. Заяви (клопотання) позивача.
Разом з позовною заявою від позивача ОСОБА_1 поступила заява від 22.07.2022 року про звільнення від сплати судового збору.
3. Фактичні обставини.
28.07.2022 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Бориславської міської ради, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя-53» про визнання недійсним та скасування рішення, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, усунення перешкод у користуванні шляхом знесення огорожі та приведення земельної ділянки у попередній стан, стягнення моральної шкоди.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, встановлено, що справа не належить до цивільної юрисдикції.
Положеннями статті 124 Конституції України визначено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) передбачено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Визначене Конвенцією поняття "суд, встановлений законом" містить, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності. Суди повинні керуватися принципом визначеності і не допускати наявності проваджень, а відтак і судових рішень, ухвалених у спорі між тими ж сторонами, з того самого предмета судами різних юрисдикцій.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до ст.2 Господарського кодексу України учасниками відносин у сфері господарювання є суб`єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською діяльністю, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб`єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Предметна та суб`єкта юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена статтею 20 ГПК України. Так, згідно з частиною першою цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках.
Отже, ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Цивільним та Господарським кодексами України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин, наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Позовні вимоги позивача підлягають розгляду в господарському провадженні, оскільки спір виник з договірних правовідносин між юридичною особою та приватним підприємцем, як суб`єктом господарювання, який наділений господарською діяльністю.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить визнати недійсним та скасувати рішення Бориславської міської ради Львівської області №1002 від 30 листопада 2017 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2 та надання її об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя- 53» безоплатно у власність. Скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, площею 0,1391 га розташовану на АДРЕСА_2 (кадастровий номер 4610300000:03:024:0133) з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд надану об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Заишна оселя-53».
В матеріалах позовної заяви міститься копія договору купівлі-продажу приміщення укладеного між Фондом комунального майна Бориславської міської ради в особі Голови Фонду ОСОБА_2 та приватним підприємцем ОСОБА_3 , з якого випливає, що ОСОБА_3 є приватним підприємцем та власником майна нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідно до копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_1 , 06.12.1999 року ОСОБА_3 зареєструвала шлюб із ОСОБА_4 , прізвище після одруження дружини ОСОБА_5 .
Тобто, вбачається, що спір виник між юридичними особами Бориславською міською радою, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя-53» та приватним підприємцем.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.20 ГПК України Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.
Таким чином, суддя дійшов висновку, що спір виник з приводу власності майна між суб`єктами господарювання.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на викладене, позов ОСОБА_1 до Бориславської міської ради, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя-53» про визнання недійсним та скасування рішення, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, усунення перешкод у користуванні шляхом знесення огорожі та приведення земельної ділянки у попередній стан, стягнення моральної шкоди не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому у відкритті провадження у справі слід відмовити.
При цьому слід роз`яснити позивачу, що з даними вимогами слід звернутись до Господарського суду.
Керуючись ст.ст.186, 260, 353 ЦПК України, суддя
у х в а л и в:
відмовити у відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Бориславської міської ради, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Затишна оселя-53» про визнання недійсним та скасування рішення, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, усунення перешкод у користуванні шляхом знесення огорожі та приведення земельної ділянки у попередній стан, стягнення моральної шкоди.
Роз`яснити заявникові право на звернення до суду з позовом з аналогічними вимогами в порядку господарського судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: С.М.Ткачова
Суд | Бориславський міський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2022 |
Оприлюднено | 03.08.2022 |
Номер документу | 105519137 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку |
Цивільне
Бориславський міський суд Львівської області
Ткачова С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні