Постанова
від 27.07.2022 по справі 912/1328/21
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.07.2022 року м.Дніпро Справа № 912/1328/21

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Верхогляд Т.А. (доповідач),

суддів: Білецької Л.М., Паруснікова Ю.Б.,

при секретарі судового засідання: Колесник Д.А.

за участю представників сторін:

від позивача: Довженко Денис Сергійович, адвокат свідоцтво №475 від 18.06.2012 року;

представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті Центрального апеляційного господарського суду та направлення ухвали суду на електронну пошту

розглянувши апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу "ЖБК" "ІНГУЛ" на рішення господарського суду Кіровоградської області від 01.07.2021 року у справі №912/1328/21

за позовом ОСОБА_1 , м.Кропивницький

до Обслуговуючого кооперативу "ЖБК" "Інгул", м.Кропивницький

про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 01.07.2021 року у справі № 912/1328/21 позовні вимоги задоволено повністю.

Скасовано рішення загальних зборів Обслуговуючого кооперативу "ЖБК" "Інгул" (код ЄДРПОУ - 22219147), оформлене протоколом № 19 від 29.12.2020 року.

Стягнуто з Обслуговуючого кооперативу "ЖБК" "Інгул" (25002, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Жовтневої революції, буд. 20, корп. 1, код ЄДРПОУ 22219147) в дохід бюджету судовий збір у розмірі 2 270,00 грн.

Рішення суду мотивовано доведеністю позивачем факту порушення відповідачем під час прийняття 29.12.2020 року рішень загальними зборами обслуговуючого кооперативу "ЖБК" "Інгул" положень п.п. 4.3 розділу IV Статуту кооперативу.

За доводами суду при проведенні зборів не було необхідної, передбаченої п.2 розділу IV Статуту, кількості членів кооперативу.

Крім того, відповідач, на думку суду, не довів затвердження загальними зборами порядку проведення письмового опитування, не надав доказів надсилання листів письмового опитування члена кооперативу всім членам кооперативу.

Суд вказав, що за результатами опитування обрано лише голову лічильної комісії, члени лічильної комісії не обирались, що суперечить самій суті поняття комісії, яка є колегіальним органом.

Не погодившись з рішенням суду, Обслуговуючий кооператив "ЖБК" "Інгул" оскаржив його в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі зазначає на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Зокрема, скаржник вказує, що:

- згідно п.6 розділу IV Статуту відповідача рішення членів кооперативу може бути прийнято шляхом письмового опитування;

- 09.12.2020 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1236 введено карантинні обмеження, проведення заходів за участі більше 20 осіб заборонено, тому правлінням ОК "ЖБК" "Інгул" 10.12.2020 року вирішено провести засідання, на якому одночасно визначено дату проведення загальних зборів - 29.12.2020 року шляхом письмового опитування;

- твердження суду про відсутність доказів повідомлення про проведення зборів суперечить правовій позиції Верховного Суду, що викладена у численних постановах, за якою не є підставою для визнання недійсним рішення загальних зборів, якщо позивачем не доведено, що вони порушують його права та законні інтереси;

- позивач приймала участь на загальних зборах шляхом письмового опитування з 21 по 29 грудня 2020 року, голосувала за порядок денний, підписала лист опитування, що представник позивача підтвердив під час судового розгляду.

Також апелянт спростовує висновки суду щодо участі у зборах осіб, які прийняті в члени кооперативу, щодо необрання членів лічильної комісії, відсутність висновків ревізийної комісії з питань затвердження кошторису та розміру внеску на управління будинком.

Апелянт вважає неналежну оцінку судом доводів відповідача порушенням норм процесуального права. Просить скасувати рішення господарського суду Кіровоградської області від 01.07.2021 року у справі №912/1328/21 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач спростовує доводи апелянта, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, оскаржуване рішення без змін як законне та обгрунтоване.

Участь свого представника у судове засідання 27.07.2022 року відповідач не забезпечив.

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті (ч.1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України).

Вирішуючи питання щодо можливості розгляду справи за відсутності представника відповідача, колегія суддів зазначає наступне:

Відповідно до матеріалів справи, апеляційна скарга прийнята до розгляду ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 04.10.2021 року.

Передбачений ст.273 Господарського процесуального кодексу України строк розгляду апеляційної скарги вичерпано. Правова позиція сторін викладена письмово.

Відповідно до положень ст.269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу на підставі тих доказів, які були предметом дослідження судом першої інстанції. Додаткові докази до суду апеляційної інстанції не надано.

Стаття 42 Господарського процесуального кодексу України наділяє сторони процесуальними правами, серед яких право брати участь у судових засіданнях.

Суд враховує, що явка представників сторін в засідання суду обов`язковою не визнавалась.

Також суд зазначає, що сторонам надано можливість реалізовувати свої повноваження представництва шляхом участі в засіданнях суду в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів в порядку ст. 197 Господарського процесуального кодексу України.

Отже, відповідач не був позбавлений можливості забезпечити у засідання суду участь повноважного представника, однак, таким правом не скористався.

За вказаних обставин колегія суддів вважає можливим провести розгляд справи за відсутності апелянта.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши представника позивача, дослідивши докази, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Як вбачається з матеріалів справи та не оспорюється сторонами, Об`єднання громадян Житлово-будівельний кооператив "Інгул" створений 25.10.1993 року, ідентифікаційний код 22219147. Статут відповідача прийнятий зі змінами та доповненнями у новій редакції замість Статуту Об`єднання громадян Житлово-будівельний кооператив "Інгул", зареєстрованого Реєстраційною Палатою виконавчого комітету Кіровоградської міської ради народних депутатів 25.10.1993 року, реєстраційний № 0037 ГО-2.

Відповідно до п. 1, 4 розділу ІІІ Статуту Обслуговуючого кооперативу "ЖБК "Інгул" метою діяльності Кооперативу є забезпечення захисту прав його Членів та дотримання ними обов`язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна Житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених Законодавством та статутними документами. Кооператив має право, відповідно до Законодавства та Статуту, шляхом скликання Загальних зборів та за рішенням останнього: приймати рішення щодо надходження та витрати коштів Кооперативу; визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту неподільного і загального майна відповідно до Статуту; встановлювати розмір платежів і внесків Членів Кооперативу, а також відрахувань до фондів, утворених в Кооперативі та інше.

За положеннями п. 2 розділу ІV Статуту вищим органом управління Кооперативу є Загальні збори, діяльність яких регулюється цим Статутом та Законодавством.

Загальні збори правочинні, якщо на них присутні більше половини членів Кооперативу.

До компетенції Загальних зборів членів Кооперативу серед іншого належить: затвердження кошторису, річного балансу та річного звіту Кооперативу, затвердження висновків і звітів Ревізійної комісії; визначення видів, порядку сплати та розмірів внесків та платежів Членів Кооперативу, а також відрахувань до фондів Кооперативу; прийняття до Кооперативу нових членів.

Розділом V Статуту встановлено порядок скликання та проведення загальних зборів, періодичність проведення зборів, порядок голосування на зборах та прийняття рішень на них, перелік питань, для вирішення яких потрібна кваліфікована більшість голосів.

Так, відповідно до п. 1, 2, 3 розділу V Статуту чергові Загальні збори членів Кооперативу скликаються Правлінням не рідше ніж 2 рази на рік. Повідомлення про проведення Загальних зборів Членів Кооперативу надсилається в письмовій формі і пручається кожному Члену Кооперативу під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) на вказану адресу не пізніше ніж за 14 днів до дати проведення Загальних зборів. Допускається повідомлення Членів Кооперативу про проведення Загальних зборів шляхом розміщення відповідних об`яв на інформаційних дошках біля/в кожного (-му) підїзду(-і). У повідомленні про проведення Загальних зборів зазначається порядок денний, дата, час та місце їх проведення. Загальні збори правочинні, якщо на них присутні більше 50 (п`ятидесяти) відсотків Членів Кооперативу. Рішення Загальних зборів приймаються більшістю від загальної кількості голосів Членів Кооперативу, які присутні на Загальних зборах.

Питання, з яких рішення приймаються Загальними зборами кваліфікованою більшістю голосів (3/4 голосів присутніх на зборах Членів Кооперативу): затвердження кошторису Кооперативу, балансу та річного звіту; визначення розміру внесків та платежів Членів Кооперативу (п. 5 розділу V Статуту).

Згідно п. 6 розділу V Статуту рішення Членів Кооперативу може бути прийнято шляхом їх письмового опитування. Порядок проведення письмового опитування затверджується Загальними зборами.

Судом встановлено, що 10.12.2020 року відбулося засідання правління Обслуговуючого кооперативу "ЖБК "Інгул", на якому серед інших розглянуто питання призначення дати Загальних зборів, що підтверджується протоколом № 66 (т.1 а.с. 61-62).

Згідно протоколу засідання правління кооперативу від 10.12.2020 року прийнято рішення подати внески та кошторис на Загальні збори для затвердження та оприлюднити складову внесків та кошторис шляхом розміщення в місцях загального користування будинку, тобто, на дошках оголошень.

Голова правління та члени правління розробили повістку дня Загальних зборів, назначили дату проведення Загальних зборів на 29 грудня 2020 року. В зв`язку з карантинним обмеженням, збори вирішили проводити згідно пункту 6 статті 5 Статуту шляхом письмового опитування. Листки голосування будуть роздані кожному члену кооперативу, згідно якого голосування проводиться з 21 по 29 грудня 2020 р. Рішення Загальних зборів оприлюднити шляхом розміщення його тексту в місцях загального користування будинку, тобто на дошках-оголошень. Господарсько-фінансова діяльність кооперативу за 2020 рік та інші питання будуть розглядатися в березні 2021 року.

Актами від 11.12.2020 члени правління та члени кооперативу зафіксували, що на дошках-оголошень біля будинку вивішена об`ява про проведення зборів ОК "ЖБК "Інгул", складова внеску на управління будинку з 01.01.2021 рік та кошторис на 2021 рік (т.1 а.с. 169-174).

В об`яві, наданій відповідачем суду, вказано: "29 грудня 2020 року відбудуться Загальні збори ОК "ЖБК "Інгул" з повісткою дня:

1) затвердження кошторису на 2021 рік.;

2) затвердження внесків на управління будинку.

В зв`язку з карантинним обмеженням, збори будуть проводитися згідно пункту 6 статті 5 Статуту шляхом письмового опитування. Листки голосування будуть роздані кожному члену кооперативу, після їх підпису, прохання занести старшому під`їзду або в правління кооперативу.

Господарсько-фінансова діяльність кооперативу за 2020 рік та інші питання будуть розглядатися в березні 2021 року." (т.1 а.с. 167-168).

Протоколом від 29.12.2019 року № 19 зафіксовано проведення загальних зборів Обслуговуючого кооперативу "ЖБК "Інгул" (т.1 а.с. 63-67).

Порядок денний загальних зборів:

1. Організаційні питання проведення загальних зборів ОК "ЖБК "Інгул" (обрання Голови загальних зборів, секретаря, Голови лічильної комісії, порядок прийняття рішень).

2. Затвердження кошторису ОК "ЖБК "Інгул" на 2021 рік.

3. Затвердження розміру внеску на управління будинку, споруд та прибудинкової території з 01 січня 2021 року.

За результатами зборів вирішено:

1. Обрати головуючим на Загальних зборах ОК "ЖБК "Інгул" ОСОБА_2 , секретарем Загальних зборів ОК "ЖБК "Інгул" ОСОБА_3 , Головою лічильної комісії ОСОБА_4 . Затвердити порядок денний Загальних зборів ОК "ЖБК "Інгул" в редакції, оприлюдненій на дошках оголошень. Затвердити порядок прийняття рішень з питань порядку денного. Рішення приймати шляхом поіменного голосування відповідно до Статуту. Рішення Загальних зборів оприлюднити шляхом розміщення його тексту в місцях загального користування будинку.

2. Затвердити Кошторис на 2021 рік в наданому вигляді.

3. Затвердити розмір щомісячних внесків на управління будинку, споруд та прибудинкових територій з 01 січня 2021 р. за адресою: АДРЕСА_1 :

- для власників квартир з ліфтами - 5,40 грн. (п`ять грн. 40 коп.) за 1 м2 належної загальної площі квартири.

- для власників квартир без ліфтів - 4,24 грн. (чотири грн. 24 коп.) за 1 м2 належної загальної площі квартири.

Додатками до протоколу загальних зборів від 29.12.2020 року є листки письмового опитування члена кооперативу (т.1 а.с. 68-166), серед яких наявний і листок опитування члена кооперативу ОСОБА_1 (т.1 а.с. 164).

В протоколі від 29.12.2020 року зазначено, що у письмовому опитуванні взяли участь 99 членів Обслуговуючого кооперативу "ЖБК "Інгул", списки яких додаються (на день проведення зборів 153 членів кооперативу), збори є правочинними згідно п. 4 статті 5 Статуту.

Тобто, як вірно встановлено судом першої інстанції в ході розгляду справи, не спростовано відповідачем, для того, щоб проводити Загальні збори шляхом письмового опитування, спочатку треба затвердити порядок проведення письмового опитування на відповідних Загальних зборах, чого відповідачем дотримано не було.

Кооперативи як добровільні об`єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо) (ч. 1 ст. 94 Господарського кодексу України).

Членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах,- визначених його статутом (ст. 10, 11 Закону України "Про кооперацію").

За положеннями ч. 2 ст. 11 Закону України "Про кооперацію" рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.

Відповідачем не надано суду доказів затвердження загальними зборами кооперативу рішення про прийняття до кооперативу осіб, зазначених у довідці від 19.05.2021 року № 54 (т.1 а.с. 187) та які брали участь в письмовому опитуванні, що відбулось з 21 по 29 грудня 2020 року.

Також відповідачем не доведено затвердження загальними зборами станом на 21-29 грудня 2020 року порядку проведення письмового опитування, як це передбачено п. 6 розділу V Статуту.

Суду не надано доказів надсилання або вручення Листків письмового опитування члена кооперативу всім членам кооперативу. Крім того, за результатами опитування обрано лише голову лічильної комісії, члени лічильної комісії не обирались, що суперечить самій суті поняття комісії, яка є колегіальним органом.

Відповідно до п. 4 розділу IV Статуту для здійснення контролю за фінансово - господарською діяльністю Правління Кооперативу, Загальними зборами обирається Ревізійна комісія або приймається рішення про залучення аудитора.

До компетенції Ревізійної комісії належить перевірка: 1) фінансової документації, яку веде Кооператив; 2) дотримання Головою Правління при здійсненні адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій нормативів та правил, встановлених Законодавством, Статутом та внутрішніми документами Кооперативу; 3) своєчасності та правильності здійснення розрахунків за зобов`язаннями Кооперативу; 4) використання, коштів резервного та ремонтного фондів Кооперативу; 5) відповідність ведення бухгалтерського, податкового, статистичного обліку та звітності відповідним нормативним документам та Законодавству.

Ревізійна комісія вправі вимагати від посадових осіб Кооперативу подання їй усіх необхідних матеріалів, бухгалтерських чи інших документів та особистих пояснень. Рішення Загальних зборів членів Кооперативу про затвердження річного звіту, кошторису видатків і надходжень розмірів внесків та платежів Членів Кооперативу приймаються з урахуванням висновків Ревізійної комісії або аудитора. Без висновку Ревізійної комісії Загальні збори відповідні рішення не примріються.

Як встановлено судом першої інстанції, питаннями порядку денного загальних зборів 29.12.2020 року були затвердження кошторису та розміру внеску на управління будинку, споруд та прибудинкової території. Висновків ревізійної комісії з цих питань станом на день проведення зборів суду не надано. Посилання відповідача на строки подання фінансової звітності не спростовує порушення пп. 4.3 розділу IV Статуту під час прийняття загальними зборами рішень із зазначених питань.

З наведених вище обставин вбачається, що підстави порушення норм матеріального та процесуального права судом першої інстанції, про які зазначено в апеляційній скарзі є такими, що не відповідають обставинам справи.

За положеннями ч. 2 ст. 11, ст. 15,16 Закону України "Про кооперацію" рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами. В Статуті це зобов`язання передбачено п. 2.3.19 розділу 4. Тому довідка відповідача від 19.05.2021року за №54 про чисельність 153 членів кооперативу не має законної сили і листки опитування 6 чоловік не повинні враховуватись.

Відповідач не надав доказів затвердження загальними зборами порядку проведення письмового опитування 21-29 грудня 2020року, чим порушив п.6 розділу V Статуту.

Чинним законодавством і Статутом кооперативу передбачена можливість прийняття рішення методом опитування, проведення загальних зборів шляхом опитування чинним законодавством та Статутом не передбачено.

За процедурою не були скликані збори у звичайному режимі, тому порядок письмового опитування не затверджений. В листках опитування з 21 по 29 грудня 2020 року варіанти процедури опитування не поставлені на голосування.

Секретарем загальних зборів кооперативу в протоколі №19 від 29.12.2020 року вказана ОСОБА_3 , яка не є членом кооперативу, тому не могла бути секретарем, безпідставно включена в листки опитування, чим порушено п.1 розділу VIII Статуту.

На цю обставину також звернув увагу суд в оскаржуваному рішенні і відповідач ці доводи суду також не спростував.

Апелянт вказував, що судом першої інстанції не встановлено, чим саме порушено права позивача оскаржуваним рішенням зборів.

Колегія суддів звертає увагу, що порушення прав та законних інтересів позивача, яка є члена кооперативу, виявилось в тому, що загальні збори проведені без дотримання вимог Закону України "Про кооперацію" та Статуту відповідача, що в свою чергу стало підставою прийняття необгрунтованого рішення про підвищення плати на утримання будинку і прибудинкової території для членів кооперативу, в тому числі для позивача.

Відсутність дій, спрямованих на ознайомлення членів кооперативу із складовими частинами нового кошторису, та можливість внесення пропозицій, зауважень чи доповнень членами кооперативу, ставить під сумнів його обґрунтованість і звужує права останніх.

Вказані вимоги Статуту та Закону України "Про кооперацію" в повній мірі враховані судом першої інстанції та не спростовані відповідачем під час розгляду апеляційної скарги.

Відповідно до ст. ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

З вищенаведеного колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не доведена і не підлягає задоволенню.

Оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги слід покласти на скаржника відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 269, 275, 276, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Кіровоградської області від 01.07.2021 року у справі № 912/1328/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст складено 01.08.2022 року.

Головуючий суддя:Т.А.Верхогляд

Суддя:Л.М. Білецька

Суддя:Ю.Б. Парусніков

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення27.07.2022
Оприлюднено03.08.2022
Номер документу105525154
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління

Судовий реєстр по справі —912/1328/21

Постанова від 27.07.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 07.06.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 18.04.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 17.02.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 19.01.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 13.01.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 13.12.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 11.11.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 04.11.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 25.10.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Верхогляд Тетяна Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні