145/1946/21> 2/145/613/2022
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.08.2022 смт .Тиврів
Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого Вальчука В.В.
за участі секретаря Крикливої М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Тиврів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державний реєстратор Лука-Мелешківської сільської ради про скасування державної реєстрації права власності на визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся досуду ізпозовною заявою,в якійвказує,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дядько ОСОБА_3 , який до дня смерті проживав та був зареєстрований в с. Сліди Тиврівського району.
Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 (назва вулиці перейменована на підставі рішення №23 від 22.12.2015) та земельна ділянка площею 1,6529 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 0524585700:01:001:0066.
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла його сестра (мати позивача) ОСОБА_4 . В Тиврівській державній нотаріальній конторі заведена спадкова справа № 254-2015.
27.07.2016 мати отримала свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 на земельну ділянку. Отримати свідоцтво на житловий будинок мати не мала можливості в зв`язку з тим, що на будинок були відсутні правовстановлюючі документи.
03.05.2017 мати склала заповіт на його користь, а ІНФОРМАЦІЯ_2 вона померла.
Спадщину після смерті матері він прийняв, подавши відповідну заяву до Тиврівської державної нотаріальної контори. 14.06.2017 заведено спадкову справу № 187-2017 відносно майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 .
Свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 отримати він не міг, оскільки на будинок відсутні правовстановлюючі документи.
Житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 , рахувався за ОСОБА_3 на підставі записів в погосподарських книгах.
При оформленні своїх спадкових прав на житловий будинок в АДРЕСА_1 , він з`ясував, що 22.07.2021 без достатніх підстав для державної реєстрації речових прав право власності на даний будинок зареєстровано за ОСОБА_2 .
В зв`язку з чим, просить скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 (номер запису про право власності 43107533, внесений на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 59416682 від 22.07.2021) та визнати за ним право власності на житловий будинок загальною площею 39,8 м.кв., житловою площею 31,3 м.кв., розташований по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка успадкувала даний будинок після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В судове засідання представник позивача ОСОБА_5 не з`явилася, подала заяву, відповідно до якої просить справу розглянути у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити.
В судові засідання на 19.07.2022, 02.08.2022 відповідач ОСОБА_2 не з`явилася, хоч про час та місце розгляду справи повідомлена в установленому законом порядку через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (а.с.127, 133) та за зареєстрованим місцем проживання, що стверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. У визначений судом строк відповідач відзиву на позов не надала, заяв про слухання справи у її відсутності чи про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державний реєстратор Лука-Мелешківської сільської ради Бучацький М.О. в судове засідання не з`явився, згідно заяви просить справу розглянути без його участі, вимоги позивача розглянути на розсуд суду.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Частиною 1 ст.223 ЦПК України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_3 (а.с.10), який до дня смерті проживав та був зареєстрований в с. Сліди Тиврівського району.
Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 - перейменовано на підставі рішення №23 від 22 грудня 2015 року (а.с.14)), під номером 5, та на земельну ділянку площею 1,6529 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 0524585700:01:001:0066.
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла його сестра (мати позивача) ОСОБА_4 , що стверджується спадковою справою № 254-2015, заведеною у Тиврівській державній нотаріальній конторі (а.с.60-83).
27 липня 2016 року ОСОБА_4 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 1,6529 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 0524585700:01:001:0066 (а.с.9). Свідоцтво на житловий будинок вона не отримала у зв`язку з відсутністю на нього правовстановлюючих документів.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 померла (а.с.10 на звороті).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
До складу спадщини після смерті ОСОБА_4 увійшло в тому числі майно, яке вона успадкувала після смерті ОСОБА_3 .
Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з часу її відкриття.
Позивач - спадкоємець за заповітом після її смерті (а.с.11), спадщину після смерті матері прийняв, подавши заяву про прийняття спадщини до Тиврівської державної нотаріальної контори в порядку ст.ст. 1269, 1270 ЦК України. 14 червня 2017 року заведена спадкова справа № 187-2017 відносно майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 (а.с.31-59).
Свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 , під номером 5 позивач не отримав у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на будинок.
Зазначений житловий будинок з господарськими будівлями рахувався за ОСОБА_3 на підставі записів в погосподарських книгах, що підтверджується випискою із погосподарської книги № 5 Слідянської сільської ради Тиврівського району, по особовому рахунку НОМЕР_1 (а.с.7).
Будинок поставлений на погосподарський облік в сільській раді, відповідно до чинного на той час законодавства ЦК УРСР, вказівок по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затверджених Центральним статистичним управлінням СРСР 13.04.1979 за №112/5, Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженої наказом Міністра юстиції Української РСР від 31.10.1975 № 45/5, Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій виконавчими комітетами міських, селищних, сільських Рад депутатів трудящих, затвердженої наказом Міністра юстиції Української РСР від 19.01.1976 № 1/5. За змістом п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.
Відповідно до ст. 31 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об`єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються: виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою; документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об`єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.
Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об`єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об`єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.
Для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, проведення технічної інвентаризації щодо зазначених об`єктів нерухомості є необов`язковим.
Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, а записи у погосподарських книгах визнаються в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
22 липня 2021 року державним реєстратором Лука-Мелешківської сільської ради Бучацьким М.О. право власностіна житловийбудинок в АДРЕСА_1 ,зареєстровано за ОСОБА_2 ,номер записупро правовласності -43107533, що стверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 292374664 від 24.12.2021 (а.с.13)
Підставою для державної реєстрації речових прав за відповідачем на спірний будинок були технічний паспорт, серія та номер: 02062017-1340, виданий 05.06.2017 Експертною компанією «ЛЕКС СТАТУС» та довідка про адресу №179, видана 14.07.2021 Шпиківською селищною радою Тульчинського району.
Зазначені документи не входять до переліку необхідних для реєстрації права власності документів, передбачених ст.31 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а тому суд вважає, що підстав для реєстрації права власності на спірне нерухоме майно за ОСОБА_2 у реєстратора не було.
Відповідно до ч.3 ст.26 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пп.«а» п.2 ч. 6 ст. 37 цього Закону, а також визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа МЮ України проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Ухвалення судового рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).
Відповідно до п. 9 ч.1 ст.27 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Враховуючи викладене, суд вважає позов доведеним і таким, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 4,7,10,12,13,18,76,81,211,223,247,263-265,268,273,354 ЦПК України, ст.ст. 1218, 1268-1270 ЦК України, ст.ст.26, 27,31, 37 Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» №1952-IVвід 01.07.2004, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 (номер запису про право власності 43107533, внесений на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 59416682 від 22.07.2021) та визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок загальною площею 39,8 м.кв., житловою площею 31,3 м.кв., розташований по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка успадкувала даний будинок після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.
Повний текст рішення виготовлено 03.08.2022 року.
Суддя Вальчук В. В.
Суд | Тиврівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2022 |
Оприлюднено | 04.08.2022 |
Номер документу | 105547613 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Тиврівський районний суд Вінницької області
Вальчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні