Рішення
від 25.07.2022 по справі 523/2341/22
СУВОРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 523/2341/22

Провадження №2-о/523/170/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" липня 2022 р. м.Одеса

Суворовський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Мурманової І.М.

за участю секретаря судових засідань - Бєлік Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі в залі суду № 6 цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту недостовірності інформації та її спростування,-

ВСТАНОВИВ:

Від імені та в інтересах ОСОБА_1 з до Суворовського районного суду м. Одеси із заявою про встановлення факту недостовірності інформації та її спростування, звернувся адвокат Биков Григорій Євгенович. В обґрунтування заяви зазначив, що ОСОБА_1 став жертвою інформації атаки в мережі Інтернет. Так, в порушення норм чинного законодавства України відносно заявника на численних веб-сайтах поширюються недостовірна інформація, яка порочить честь, гідність та завдає шкоди його діловій репутації. На різних сайтах публікуються статті під різними або однаковими заголовками, які містять одинакові ознаки: «вор», «преступник», «жулик», «аферист» тощо. Кожна стаття, яка поширюється на різних веб-сайтах, свідчить проте, що автори мають на меті донести недостовірну інформацію до якого більшої кількості читачів, інформація перебуває у вільному та відкритому доступі.

Представник зазначає, що посилання в статтях щодо того, що ОСОБА_1 , нібито працює на компанію «Центр Біржових Технологій», чи «Телетрейд» є недостовірною та не правдивою. Також, безпідставним є звинувачення щодо вчинення кримінальних правопорушень.

На підставі викладеного представник заявника просить встановити факт недостовірності інформації та спростувати наступну інформацію: у статті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6» у статті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6», у статті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у статті під назвою « ОСОБА_1 : аферист и мошеник из Телетрейда».

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 18 травня 2022 року заяву прийнято до розгляду та призначено дату, час і місце проведення судового засідання.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явився, на адресу суду надійшло клопотання представника заявника адвоката Мельник М.М., про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, в подальшому, 19.07.2022 року (вх. № 4820/22) на адресу суду надійшло клопотання представника заявника щодо залишення без розгляду клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції та про можливість розгляду справи за відсутності представника та заявника. В клопотанні представник зазначила, що заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, зазначила, що заявник звертався вже з аналогічними заявами, які були судом задоволені (а.с.111).

Згідно з ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, встановивши факти і відповідні їм правовідносини, суд дійшов наступних висновків.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч.1 ст.293 ЦПК України).

Так, в обґрунтування заявлених вимог заявник посилається на те, що на різних вебсайтах під різними (або навіть під однаковими) заголовками публікуються статті, які можуть співпадати деякими текстовими частинами або бути взагалі ідентичними, або мати один і той же зміст, однак виражений іншими словами, наприклад, слово "мошенник" змінено на "вор", слово "преступник" - на "уголоник", "жулик" - на "аферист" тощо. Порядок слів у реченні, порядок речень в абзаці або навіть розташування самих абзаців у статтях можуть також змінюватися. Не змінюється лише суть: кожна стаття, розміщена на таких вебсайтах, містить недостовірну інформацію негативного змісту, що порушує особисті немайнові права ОСОБА_1 , оскільки в даних статтях використовується його прізвище та ім`я.

Заявник зазначає, що його неодноразово звинувачують у хабарництві, крадіжках, грабежах, розбоях, шахрайстві, нанесенні тілесних ушкоджень, погрозах вбивством, викраденні людей та вимаганні за них викупу, деякі статті навіть звинувачують ОСОБА_1 у тому, що його шахрайські махінації "вривають економіку України, а також у фінансуванні терористів на Донбасі.

Заявник буквально звинувачується у всіх смертних гріхах. Таких статей - десятки, і це тільки ті про які стало відомо самому заявнику.

Зважаючи на те, що власники вебсайтів, на яких публікуються дані статті, є невідомими, автори цих статей - "фейковими" (як буде показано нижче), заявник стверджує, що на нього ведеться систематична інформаційна атака, він зазнає моральних страждань.

Ідентична недостовірна інформація поширюється на різних вебсайтах з метою принижені честі, гідності та ділової репутації ОСОБА_1 , адже таке копіювання «алогічних текстів свідчить про те, що автори мають на меті донести недостовірну інформацію, щомога більшої кількості читачів, адже кожен «веб-сайт» та розміщена на ньому інформація перебувають у відкритому та вільному доступі.

Недостовірна інформація негативного змісту про ОСОБА_1 у вказаній статті поширюється саме у формі фактичних тверджень ("он является CEO «Телетрейд» в Украине", "Именно перед этими людьми отчитывается ОСОБА_1 ", "ОСОБА_1 получал свои 30 тысяч долларов") та, як буде показано нижче, абсолютно не відповідає дійсності.

Розміщена та поширена у мережі Інтернет недостовірна інформація не є критикою якихось дій, в ній відсутня суб`єктивна думка, переконання, оцінка дій, погляди, припущення, а наявні виключно висловлювання у формі тверджень про факти, які можна перевірити на достовірність, а тому вони не є оціночними судженнями.

Крім того, поширена інформація про ОСОБА_1 не містить алегорій, сатири, гіпербол тощо.

Крім того, за вказаним вебпосиланням також незаконно використовується фотографія ОСОБА_1 , що створює у користувачів мережі Інтернет негативне візуальне сприйняття ОСОБА_1 .

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що вищевказана інформація є недостовірною з наступних підстав.

У статтях зазначається, що ОСОБА_1 є керівником компанії Телетрейд в Україні.

Також зазначається, що ОСОБА_1 є керівником Центру біржових технологій (ЦБТ).

Проте, жодних доказів, що ОСОБА_1 є або був керівником компанії Телетрейд, чи то ЦБТ у статтях не наводиться.

Компанії, юридичної особи під назвою « Центр Біржових технологій » («ЦБТ») не існує.

Разом з цим, під назвою "Центр Біржових Технологій" дійсно зареєстровано торгову марку (Свідоцтво на знак для товарів і послуг № 201417), власником якої є ТОВ "Біржовий консалтинг" (ідентифікаційний код юридичної особи 36347211) (а.с.28)

За нформацію, яка розміщена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником (директором) ТОВ "Біржовий консалтинг" є ОСОБА_6 , а не ОСОБА_1 (а.с.30-31)

Крім того, з відомостей розміщених у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в Україні існувала єдина компанія з подібною назвою - ТОВ "ЦЕНТР БІРЖОВИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ", код ЄДРПОУ-31132013, яка згідно даних реєстру, перебуває в стадії припинення 27.09.2013 року. Винесення судвого рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством. Крім того, за даними Єдиного державного реєстру, перелік засновників є наступним: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 (а.с.32-33).

Отже, з досліджених документів вбачається, що заявник не має відношення до зазначеної юридичної особи, яка між іншим перебуває в стадії припинення з 2013 року.

Доказів того, що ОСОБА_1 був директором компанії, а також, що він є власником торгової марки не існує.

Таким чином, посилання на будь яке відношення ОСОБА_1 до Центру Біржових Технологій , що стверджується у статтях, є неправдивою та недостовірною інформацією.

Окрім того, у статтях не вказується точна/повна назва компанії, що у своєму найменуванні містить слово "Телетрейд", що у свою чергу також спростовує інформацію викладену на сайтах.

Доказів того, ОСОБА_1 був керівником жодної з компанії, що містить у найменуванні слово "Телетрейд" не встановлено.

Судом досліджується копія трудової книжки ОСОБА_1 , зггідно якої вбачається, що останній запис щодо трудової діяльності ОСОБА_1 , було внесено 31.08.2019 року (а.с.35-37).

Таким чином, усі твердження щодо зв`язків ОСОБА_1 з компаніями Телетрейд та ЦБТ, які описуються як компанії, та, які на думку автора займаються незаконною діяльністю, підривають довіру клієнтів, соціальні зв`язки, впливають на морально- етичну оцінку ділових зв`язків ОСОБА_1 , призводять до псування стосунків з ними, створюють у суспільства негативне враження щодо ОСОБА_1 та його професійної діяльності та є недостовірниим.

По-друге, щодо безпідставних звинувачень ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, яких він не скоював.

Суд погоджується із заявником, що у інформація у вищевказаних статтях не просто створює враження причетності ОСОБА_1 до незаконної діяльності, вона неодноразово стверджує (при цьому не підкріплюючи відповідні висловлювання будь-якими доказами) про факт вчинення особисто ним злочинних дій: надання неправомірної вигоди, шахрайство, погроза вбивством, вимагання викупу, викрадення особи, крадіжки, державної зради.

Дані діяння є злочинами за статтями 111, 129, 146, 185, 189, 190, 369 Кримінального кодексу України.

У статтях не просто містяться припущення щодо можливості вчинення ОСОБА_1 злочинів, а прямо зазначається, які дії були вчиненні та які наслідки були досягнуті, наче заявник є дійсно злочинцем, а саме: «вчинив». Як наслідок, користувачі мережі інтернет, навіть без доказів зазначених обвинувачень, сприймають ОСОБА_1 як злочинця.

Також, у статтях не зазначається, що ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, а зазначається «вчинив» кримінальне правопорушення (є "мошенником").

Конституцією України закріплює принцип презумпції невинуватості, що прямо прописано в ст. 62.

А саме, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Дотримання презумпції невинуватості є фундаментальним принципом демократичної та правової держави.

Розміщення статей на вебсайтах, що містять недостовірну інформацію про ОСОБА_1 , як про учасника кримінальних правопорушень за відсутності вироку суду, що набрав законної сили, ганьбить честь, гідність, ділову репутацію, порушує особисті немайнові права ОСОБА_1 .

На спростування викладеної інформації та на підитвердження обставин заяви судом доліджується лист від 16.01.2021 року № 25/3-62вих-21 згідно якого зазначено, що за результатами опрацювання масиву даних Реєстру станом на 15.01.2021 кримінальні провадження, у яких містяться відомості про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , до кримінальної відповідальності в якості підозрюваного, не встановлені (а.с.43).

Також, судом доілсджується лист за підписом начальника відділу інформаційного забезпечення учасників кримінального провадження управління організаційного забезпечення ЄРДР та інформаційно-аналітичної роботи від 23.04.2021 року, згідно якого зазначено, що за результатами опрацювання масиву даних Реєстру станом на 22.04.2021 року кримінальні провадження, у яких містяться відомості про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , до кримінальної відповідальності в якості підозрюваного, не встановлені (а.с.44).

Аналогічна інформація щодо ОСОБА_1 міститься у листі (відповіді на адвокатський запит) Департаменту інформатизації Міністерства внутрішніх справ України № 589АЗ/16 від 22.04.2021 р. (а.с.45).

Відповаідно до листа на розгляд адвокатського запиту Департамент інформаціїйно-аналітичної підприємки НПУ повідомляє, що відповідно до КПК України та Положення рпо ЄРДР порядок його йформування та ведення станом на 20.08.2021 року на персонально-довідковому обліку ЄІС МВС відомості про наявність кримінальних проваджень (кримінальних справ) стосовно ОСОБА_1 , де б він мав статус підозрюваного (обвинуваченого) та відомості про засудження - відсутні (а.с.46).

За даниим інформавції офісу Генерального прокурора також повідомлено, що відповідно до положення про ЄРДР, порядок його формування та ведення станом на 18.08.2021 року відомості щодо приятягнення ОСОБА_1 ,, до кримінальної відповідальності в якості підозрюваного не встановені (а.с.47).

Крім того, з інформації, що міститься на сайті судової влади України, вбачається, що ОСОБА_1 не є учасником жодного кримінального провадження (а.с.48).

Таким чином, матеріалами справи достовірно встановлено, що інформація викладена на сайтах є неправдивою та недостовірною, а відтак, остання підлягає визнанню недійсною та спростуванню.

Судом при розгляді справи враховується позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 19.11.2020 року у справі 910/11361/19, де Верховний Суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій про наступне: Судове рішення мотивовано тим, що у вимозі відповідача фактично стверджується про незаконну діяльність позивача, що можна перевірити на істинність та спростувати, встановивши чи дійсно посадові особи позивача були засуджені за вчинення злочину, у тому числі шахрайство, тому вказана інформація у розумінні ч. 2 ст. 30 Закону України «Про інформацію» не є оціночним судженням або вираженням суб`єктивної думки і поглядів відповідача, така інформація відповідає ознакам фактичного твердження, оскільки містить посилання на фактичні обставини, які можуть бути перевірені на предмет їх відповідності дійсності.

Конкретні негативні вислови про «уголовник», «жулик», «преступник», «аферист» «вор», «мошенник» - створюють враження про дійсні протиправні дії заявника, та сприймаються потенційними замовниками, як факти вчинення позивачем шахрайських дій, що завдає шкоду іміджу та порушує недоторканність ділової репутації заявника.

Крім того, у зазначеній постанові Верховний Суд прийняв витяг з сайту судової влади як належний доказ, зазначивши, що витяг з сайту Судової влади України підтверджує відсутність вироків щодо позивача та його директора.

Подібного висновку Верховний Суд дійшов і при розгляді справи № 903/927/19 у Постанові від 04.08.2020 р., що стосувалася поширення інформації про юридичну особу як учасника злочинної діяльності.

Отже, оскільки поширена інформація є твердженням про факти, яких не існувало, які не були перевірені, та які не можуть бути підтверджені, оспорювана позивачем інформація підлягає спростуванню.

Аналогічна позиція викладена у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 23.12.2020 у справі 484/2781/19:

Враховуючи системний аналіз норм КПК України та принцип презумпції невинуватості, який закріплений у статті 62 Конституції України, статті 2 КК України, статті 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статті 11 Загальної декларації прав людини, суд дійшов до висновку про те, що відсутні правові підстави стверджувати, що особа, яка не перебуває в статусі підозрюваного чи в іншому із зазначених вище процесуальних статусів, має відношення до вчинення злочину, який розслідується.

Відповідно до положень КПК України здійснюється досудове розслідування злочинів (статті 215, 216, 246, 294 КПК України), а про початок здійснення чи наявність кримінального провадження стосовно конкретної особи можливо стверджувати виключно у випадку наявності підозрюваних у таких провадженнях.

Судом при розгляді справи також враховується правова позиція Європейського суду з прав людини де зазначено, що вагамим є розрізнення понять між твердженням про те, що особа лише підозрюється у вчиненні певного злочину, і відвертим визнанням того, що особа його вчинила (Bohmerv. Germany. 54, 56 Nestakv. Slovakia, 88-89).

Тобто, слід принципово розрізняти повідомлення про те, що когось лише підозрюють у вчиненні злочину та чітку заяву, зроблену за відсутності остаточного вироку, про те, що особа вчинила злочин (Ismoilov and Othersv. Russia, № 2947/06 від 24 квітня 2008 року).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Дактарас проти Литви» від 24 листопада 2000 року зазначається: при вирішенні питання про порушення права на презумпцію невинуватості необхідно брати до уваги не лише зміст конкретних висловлювань, а й контекст, в якому вони були зроблені, й важливо державним посадовим особам добирати слова, оприлюднюючи свої заяви ще до судового розгляду справи.

А тому, оскільки ОСОБА_1 ніколи не притягувався до кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених Кримінальним кодексом України, більше того - навіть ніколи не підозрювався у їх вчиненні, тому будь-які посилання зворотного характеру порушують принцип презумпції невинуватості, є неправдивими та такими, що не можуть бути оприлюднені.

Жодна особа без належного підтвердження (вироку суду, що набрав законної сили) не може обвинувачувати іншу у вчиненні злочину.

Саме такі дифамації є тим обмеженням свободи слова, про які зазначається і в Резолюції №428 (1970) Консультативної асамблеї Ради Європи щодо Декларації про засоби масової інформації та права людини від 23 січня 1970 року, і в Рекомендації СМ/Rec(2007)16 державам-членам «Про заходи з підвищення суспільного значення Інтернету» від 07 листопада 2017р., і в Декларації про свободу політичних дебатів у засобах масової інформації, схвалену 12 лютого 2004 року Комітетом Міністрів Ради Європи, і в доповіді від 16.05.2011 року (A/HRC/17/27), поданій до Ради ООН з прав людини, Спецдоповідач Ради ООН з прав людини щодо питань заохочення й захисту права на свободу думок та їхнє вираження.

Крім того, Верховний суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду, у своїй постанові від 31.10.2019 року по справі 760/20787/18 вказав: Порушення прямої законодавчої заборони на використання імені підозрюваної чи обвинуваченої особи до набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно неї не може тлумачитись як критика у засобах масової інформації чи висвітлення її слів та вчинків, про що йдеться у положеннях згаданої Декларації, зважаючи і на те, що відповідач не наділений правовим статусом засобу масової інформації.

Матеріалами справи достовірно встановлено, що ОСОБА_1 ніколи не притягувався до кримінальної відповідальності та щодо нього не ведеться досудове розслідування, то розміщена в статтях інформація є недостовірною, має наслідком приниження честі, гідності та ділової репутації та підлягає спростуванню.

Окрім того, на сайтах не просто поширюється недостовірна інформація негативного змісту, а й використовуються фотографії ОСОБА_1 , що дає можливість користувачам мережі Інтернет візуально ознайомитися з особою, що нібито є злочинцем

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Цивільного кодексу України: фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи.

Саме використання фотографій, де зображена особа, вже є порушенням її прав та інтересів. Дане використання фотографій та розміщення їх у статтях про нібито шахрайську, злочинну діяльність створює у читачів стійкі асоціації інформації з зображеною особою. Будь-який користувач мережі Інтернет, читаючи статті, навіть не знаючи ОСОБА_1 , візуально запам`ятовує особу як негативну, що займається незаконною діяльністю.

Як наслідок, це завдає шкоди приватному життю ОСОБА_1 , його соціальним зв`язкам, діловій репутації. Окрім самого ОСОБА_1 , усе це впливає також на його сім`ю та близьке оточення, що призводить до моральних страждань.

Фотографії розміщені у спірних статтях незаконним шляхом, адже ОСОБА_1 , не надавав згоди на використання своїх фотографій, а характер та контекст, у яких вони використовуються, створюють негативні наслідки для особи, на них зображений- ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що фотографії ОСОБА_1 були використані з метою заплямувати честь, гідність та ділову репутацію ОСОБА_1 та продемонструвати візуально особу, яка нібито вчинила всі кримінальні правопорушення, описані в статтях.

Використання фотографій разом із недостовірною інформацією негативного змісту у сукупності завдає ще більшого удару честі, гідності та діловій репутації ОСОБА_1 та є втручанням у його приватне життя в порушення ст. 32 Конституції України.

Відповідно до загальних принципів ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на повагу до приватного та сімейного життя.

Відповідно до ст. 3 Конституції України: людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю

У статті 12 Загальної декларації прав людини 1948 року встановлено:ніхто не може зазнавати безпідставного втручання у його особисте і сімейне життя, безпідставного посягання на недоторканність його житла, таємницю його кореспонденції або на його честь і репутацію. Кожна людина має право на захист законом від такого втручання або таких посягань.

Пунктом 1 статті 17 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 року встановлено:ніхто не повинен зазнавати свавільного чи незаконного втручання в його особисте і сімейне життя, свавільних чи незаконних посягань на недоторканність його житла або таємницю його кореспонденції чи незаконних посягань на його честь і репутацію.

Статтею 201 ЦК України передбачено:особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є, зокрема, честь, гідність і ділова репутація.

Відповідно до ст. 297 ЦК України: кожен має право на повагу до його гідності та честі. Гідність честь фізичної особи є недоторканими.

Відповідно до п. 4 постанови Пленуму Верховного суду України від 27.02.2009 №1 "Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи" (далі - Постанова №1): під гідністю слід розуміти визнання цінності кожної фізичної особи як унікальної біопсихосоціальної істоти. З честю пов`язується позитивна соціальна оцінка особи в очах суспільства, яка ґрунтується на відповідності її діянь (поведінки) загальноприйнятим уявленням про добро і зло. Під діловою репутацією розуміється набута особою суспільна оцінка її ділових і професійних якостей при виконанні нею трудових, службових, громадських чи інших обов`язків.

Відповідно до ст. 34 Конституції України: кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Відповідно до ст. 68 Конституції України:кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України: кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про інформацію»: одним з основних принципів інформаційних відносин є достовірність та повнота інформації.

Відповідно до роз`яснень, наведених у п. 15 Постанови № 1: недостовірною інформацією вважається інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені). Під поширенням інформації слід розуміти: опублікування її у пресі, передання по радіо, телебаченню чи з використанням інших засобів масової інформації; поширення в мережі Інтернет чи з використанням інших засобів телекомунікаційного зв`язку; викладення в характеристиках, заявах, листах, адресованих іншим особам; повідомлення в публічних виступах, в електронних мережах, а також в іншій формі хоча б одній особі.

Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України "Про інформацію":оціночними судженнями, за винятком образи чи наклепу, є висловлювання, які не містять фактичних даних, зокрема критика, оцінка дій, а також висловлювання, що не можуть бути витлумачені як такі, що містять фактичні дані, з огляду на характер використання мовних засобів, зокрема гіпербол, алегорій, сатири. Оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості.

Відповідно до п.19 Постанови №1: Вирішуючи питання про визнання поширеної інформації недостовірною, суди повинні визначати характер такої інформації та з`ясовувати, чи є вона фактичним твердженням, чи оціночним судженням.

Позиція щодо розмежування фактичних тверджень від оціночних суджень викладена у наступних постановах Верховного Суду від 07.05.2020 р. у справі № 757/32917/17.

Відповідно до вимог частин першої та другої статті 30 Закону України «Про інформацію» оціночними судженнями, за винятком образи та наклепу, є висловлювання, які не містять фактичних даних, зокрема критика, оцінка дій, а також висловлювання, що не можуть бути витлумачені як такі, що містять фактичні дані, з огляду на характер використання мовних засобів, зокрема вживання гіпербол, алегорій, сатири. Оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості і ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за висловлювання оціночних суджень.

Таким чином, розрізняючи факти та оціночні судження, слід виходити з того, що існування фактів можна довести, а правдивість критичного висловлювання не підлягає доведенню. Вимога доводити правдивість критичного висловлювання є неможливою для виконання і порушує свободу на власну точку зору, що є фундаментальною частиною права, захищеного статтею 10 Конвенції від 22.11.2021 р. у справі № 761/32924/19:

Так, фактичне твердження - це логічна побудова та викладення певного факту чи групи фактів. Факт - це явище об`єктивної дійсності, конкретні життєві обставини, які склалися у певному місці та часі за певних умов. Враховуючи те, що факт, сам по собі, є категорією об`єктивною, незалежною від думок та поглядів сторонніх осіб, то його відповідність дійсності може бути перевірена та встановлена судом.

Судження - це те ж саме, що й думка, висловлення. Воно являє собою розумовий акт, що має оціночний характер та виражає ставлення того, хто говорить, до змісту висловленої думки і напряму, пов`язаними із такими психологічними станами, як віра, впевненість чи сумнів. Оцінити правдивість чи правильність судження будь- яким шляхом неможливо, а тому воно не входить до предмета судового доказування. Оціночними судженнями, за винятком наклепу, є висловлювання, які не містять фактичних даних, критика, оцінка дій, а також висловлювання, що не можуть бути витлумачені як такі, що містять фактичні дані, зокрема з огляду на характер використання мовно-стилістичних засобів (вживання гіпербол, алегорій, сатири). Оціночні судження також користуються захистом - це передумова плюралізму поглядів.

У пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини від 29 березня 2005 року у справі «Українська прес-група проти України» зазначено: Навіть якщо висловлювання є оціночним судженням, пропорційність втручання має залежати від того, чи існує достатній фактичний баланс для оспорюваного висловлювання. Залежно від обставин конкретної справи, висловлювання, яке є оціночним судженням, може бути перебільшенням за відсутності будь-якого фактичного підґрунтя.

Відповідно до абзацу третього частини четвертої статті 277 ЦК судовий захист гідності, честі та ділової репутації внаслідок поширення про особу недостовірної інформації не виключається і в разі, якщо особа, яка поширила таку інформацію, невідома (наприклад, при направленні анонімних або псевдонімних листів чи звернень, смерті фізичної особи чи ліквідації юридичної особи, поширення інформації в мережі Інтернет особою, яку неможливо ідентифікувати, тощо).

У такому випадку суд вправі за заявою заінтересованої особи встановити факт неправдивості цієї інформації та спростувати її в порядку окремого провадження. Така заява розглядається за правилами, визначеними розділом IV ЦПК.

У разі доведеності обставин, на які посилається заявник, суд лише констатує факт, що поширена інформація є неправдивою, та спростовує її. При цьому тягар доказування недостовірності поширеної інформації покладається на заявника, який несе витрати, пов`язані з її спростуванням. Встановлення такого факту можливо лише у тому разі, коли особа, яка поширила недостовірну інформацію, невідома.

Згідно з ч.1 ст. 293 ЦПК України: окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України: у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Інформація про авторів статей, що порочать честь та гідність ОСОБА_1 , на сайтах відсутня. Також, на сайтах відсутня будь-яка інформація про їх власників.

В судовому засіданні встановлено, що заявник прийняв всі заходи для встановлення авторів статей або власників сайту, однак встановити їх авторів та власників сайтів було неможливо, також матеріалами справи встановлено, що заявник здійснив всіх можливих заходів щодо доведеності недостовірності поширеної інформації відносно нього.

Стаття 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах докази, всебічно, повно і об`єктивно з`ясувавши обставини справи, суд приходить до переконання, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту недостовірності інформації та її спростування є обґрунтованою та підлягає задоволенню в повному обсязі.

При ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом, відповідно до положень ч.7 ст.294 ЦПК України.

Керуючись ст.ст.28, 32 Конституції України, ст.277 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 258-259, 263, 265, 268, 273, 293, 294, 315, 319, 353-355, пп.15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень розділу ХІІІ ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту недостовірності інформації та її спростування - задовольнити.

Встановити факт недостовірності та спростувати інформацію, поширену у статті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_6", яка розміщена за вебпосиланнямІНФОРМАЦІЯ_8 а саме:

Почему главный мошенник «Телетрейда» ОСОБА_1 до сих пор не за решеткой Четверть века обманывать народ - это надо уметь. В этом деле настоящий эксперт - ОСОБА_1 , главарь грандиозного схематоза под названием « Телетрейд » в Украине, этот «крупнокалиберный» аферист до сих пор гуляет на свободе, а не сидит в тюрьме, как положено

На данный момент главарем форексной аферы под неймингом «Телетрейд» на Украины територии Украины является мошенник ОСОБА_1 . Он же директор всех местных подразделений компании.

- ОСОБА_1 называют хитрым, одиозным и амбициозным. И это неспроста.

Двуличный руководитель «с пеной у рта» раздает обещания, как клиентам, так и сотрудникам.

На протяжении с 2005-го по 2006-й года ОСОБА_1 курировал региональные направления «Телетрейда» по стране. Под его «крылом» было свыше 30 офисов. Здесь и столица, и мама- Одесса , Харьков , город- ОЛев, Черновцы и т.д... Стоит отметить, что «повезло» с руководителем «Телетрейда» не только украинским городам. Так же под раздачу ОСОБА_1 попали европейские и азиатские офисы: Италия , Португалия , Польша , и т.д. Как понимаете, бабло «лилось з карманы остервенелым аферистам.

- Кстати , «трудился» товарищ ОСОБА_1 не за идею. Ему доставалось 3 процента от той самой «идеи»... Ну , вы поняли. Если озвучить простым языком, нам так не жить. Дорого. Богато. Красиво... Для понимания, ОСОБА_1 получал на выходе свыше 30 тысяч баксов ежемесячно. И это не сайчас! А тогда... давным-давно, как говорится.... Без комментариев.

-Кстати, вот интересное видео, где ОСОБА_1 озвучивает, что он глава этой компании аферистов «Телетрейд» в Украине...

-по распоряжению ОСОБА_1 бандиты похитили сотрудника «Телетрейд» и требовали 5 тысяч баксов, дабы «не похоронить в болоте»

-за помощь клиентам по актуальным вопросам, связанным с выводом своих средств, глава «Телетрейда» ОСОБА_1 при помощи своей банды похитил своего сотрудника и даже отобрад выкуп за него у жены ОСОБА_24 .

-Крайне непонятно, почему аферист и мошенник ОСОБА_1 до сих пор на свободе, если против него собрано столько компрометирующих материалов? Уже всему миру понятно, что эта «шарашкина контора», то есть «Телетрейд» - это мошенническая организация, которая сливает счета клиентов на собственные оффоры преступным путём.

2. поширену у статтях під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_6", яка розміщена за посиланнями

ІНФОРМАЦІЯ_4

ІНФОРМАЦІЯ_5 ,а саме:

- В Украине дело ОСОБА_2 продолжил ОСОБА_1, возглавивший все филиа TeleTradе в нашей стране.

-ОСОБА_1 похитил и избил сотрудника украинского отделении TeleTradе - Центра Биржевых Технологий ОСОБА_25 . За то, что тот подсказывал обманутым клиентам, как им спасти свои деньги. За спасения ОСОБА_26 его жена вынуждена отдать ОСОБА_1 5 долларов.

-После скандала, который получил широкий общественный резонанс, в сети появилась масса информации о «великом финансовом гении» ОСОБА_1 . Так, оказалось, что он уже работал в TeleTradе с 2005 года до 2014-го, когда его оттуда вышвырнули за воровство денег. Нет, не у клиентов - компания именно на это и заточена - а у владельцев.

- Дело в том, что ОСОБА_1 - настоящий мошенник до мозга костей, он готов делать все, что угодно, если он как-то на этом наварится, даже приказать избить сотрудника и шантажировать его, как ОСОБА_1 это сделала с ОСОБА_29 . А Телетрейд сейчас в такой ж* раз такие подонки, как ОСОБА_1 и нужны.

- ОСОБА_1 и TeleTradе, чтобы продолжать свою работу в России, «отстегивают, по мимо мзды местным правоохранителям, еще и «десятину» на финансирование боевиков ОРДЛО:ровно 10% от прибылей они перечисляют на потребности незаконных воинских формирований «ДНР» и «ЛНР».

-

ОСОБА_1 говорит абсолютную правду своим сотрудникам, уверяя, что им, давно и прочно куплены правоохранители Украины на самом высоком уровне. 3. поширену у статті под назвою " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", яка розмщена за вебпосиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме:

- ІНФОРМАЦІЯ_3 "Телетрейд» - не безличное зло, им руководят конкретные личности, одна и теперь известна - ОСОБА_1

- в настоящее время он является CEO «

Телетрейд» в Украине. - «достойные » продолжатели черного дела - супруга ОСОБА_30 , племянник ОСОБА_31 , заместители и прихлебатели воюют за право руководить «Телетрейд». Именно перед этими людьми отчитывается ОСОБА_1 .

-Каким низкокачественным человеком нужно быть, чтобы не только работать в « Телетрейде », но добиться здесь карьерных высот? Лично принимать решения, которые разрушают жизни людей? ОСОБА_1 подходит для «Телетрейд» идеально, хотя компания не сразу поняла, как ей повезло с таким сотрудником. Зато для ОСОБА_1 это было очевидно - всех своих хоть сколько-нибудь значительных успехов он сумел добиться только здесь.

-Карьерный взлет на ниве форекс-махинаций ОСОБА_1 испытал в 2005-2006 когда: занял должность куратора украинского подразделения «Телетрейд». Вся национальная сеть офисов брокера подчинялась ему. Кроме украинских, ОСОБА_1 руководил офисами зарубежом. ОСОБА_1 зарабатывал не фиксированную сумму, а три процента от так называемого инаута.

- инаут был равен миллиону, а ОСОБА_1 получал свои 30 тысяч долларов. Немаленька зарплата, но алчному куратору ее было мало. Мысль, что клиенты «имеют наглость» выводить пол милионна долларов обратно не давала ему покоя. Чтобы « аут» стал нулевым, ОСОБА_1 принялся активно заманивать клиентов на «

Биржу трейдеров». - Клиенты не получали обратно ничего, о заработках можно не упоминать. ОСОБА_1 только с Украины имел 45 тысяч долларов в месяц.. Однако подобная ситуация не могла продолжатся долго. Репутация «Телетрейд» катастрофически ухудшилась, ОСОБА_1 стал крайним расплатившись хлебной должностью.

- Следующие пять лет стали тяжелыми для мошенника.

- Сегодня у него в подчинении находятся все клиентские офисы в шести странах, среди которых Украина. Причем он уже не куратор, а директор, и получает не 3%, а часть от всех слитых сумм.

- Как ОСОБА_1 уничтожает украинскую экономику Биржа трейдеров, набравшая невиданну популярность, во время первого «правления» ОСОБА_1 в «Телетрейд» опустошала не только украинские карманы. Российские СМИ писали несколько лет назад о невиданном размахе грабежа, творящемся здесь.

- Учитывая, что суммы, с которых отчисляется процент, увеличивает для своих боссов ОСОБА_1 , он виноват не только в обнищании своих сограждан, их убивают косвенным образом благодаря его стараниям.

- Украинские инсайдеры рассказали организации клиентов, как именно ОСОБА_1 успокаивает сотрудников. Якобы им нечего бояться, ведь киберполиция находится в него в «кармане». Хотелось бы верить в то, что это ложь, и правосудие в ближайшее время доберется до мошенников. Но пока ситуация остается неутешительной: ОСОБА_1 продолжает наживаться на чужих деньгах.

4. поширену у статтях під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", яка розміщена завебпосиланнями

ІНФОРМАЦІЯ_2/ , а саме:

- ОСОБА_1 : аферист и мошенник из Телетрейда

- за каждой масштабной махинацией, конечно, стоят люди - те, кто выдумал, организовал и десятилетиями вводит в жизнь криминальную жульническую схему.

-В их числе особо выделяется ОСОБА_1 - руководитель всех украинских кабинетов Телетрейд.

- в Украине, невзирая на бессчетные жалобы одураченных клиентов, уголовное дело пока не заведено. Похоже, ОСОБА_1 знает, на какие рычаги во императивных структурах жать, чтоб Телетрейд продолжал безнаказанно грабить граждан Украины.

- ОСОБА_1 и его роль в глобальном мошенничестве Телетрейд ОСОБА_1 - одиозная личность, с раздутым самолюбием и большими амбициями. Хитрецкий и лицемерный, но при всем этом пугливый и бесхребетный, он умеет приспособиться и готов прогнуться, когда того просит положение дел. Он с легкостью раздает сладкие обещания, и с данной же легкостью подставляет тех, с кем работает, если обстоятельства складываются не в его пользу. В одни прекрассный момент, правда, это ему не посодействовало, и жулика выгнали за кражу.

- В 2005-2006 годах ОСОБА_1 был местным куратором - практически единоличным правителем Телетрейд в Украине. Ему подчинялись свыше 30 кабинетов по всей Украине: Киев, Одесса, Николаев, Харьков , Львов , Черновцы , и иные городах. В ведении ОСОБА_1 быди также кабинеты в Европе и Азии - в Италии, Португалии, Польше, Венгрии, Малайзии, и остальных государствах. И средства лились в карман жулика рекой - ОСОБА_1 получал три процента от инаута (in-out), другими словами от различия меж вводом средств клиентов ("in") и выводом ("out").

- В среднем каждый месяц клиенты лишь украинских кабинетов ОСОБА_1 приносили в компанию от $1 500 000, а выводили около $500 000. Другими словами in-out, при этом, составлял 1 000 000, а заработная плата ОСОБА_1 - больше $30 000 за месяц. Однако жадность, двигавш?? ОСОБА_1 принуждала его направлять всех клиентов в жульнический проект Телетрейд "Биржа участников биржевых торгов".

- ОСОБА_37 конкретно туда направлял всех клиентов. И подконтрольные биржевых торгов сливали клиентам вклады, время от времени просто за одну ночь.

- Так ОСОБА_1 обкрадывал клиентов ни один год. Однако, в конечном итоге, бьл изгнан из компании за кражу. Найти равноценный источник дохода жулику не получилось, его стиль жизни стал существенно скромнее. Просто говоря, ОСОБА_1 начал быстро оскудевать.

- Сообщают, что в одну и ту же реку нельзя войти два раза. Однако ОСОБА_1 смог. По прошествии 5-ти лет его опять позвали в Телетрейд, и он с удовольствием согласился. Возможно управление компании высоко ценит «талант» ОСОБА_1 разводить и обкрадывать людей.

- Сейчас жулик и хапуга ОСОБА_1 возвратился и опять начал кидать клиентов, возглавив все клиентские кабинеты Телетрейд в Украине, Португалии, Италии, Польше, Румынии и Венгрии. Однако сейчас уже, как руководитель, он получает не три процента, а долю со слитых депозиттов клиентов. А вот признаваться публично в отношении к жульнической брокерской компании свежеиспеченный руководитель не торопится.

- Мошенник кропотливо маскируется, но одураченным клиентам компании получилось вывести его на чистую воду - они получили подтверждение того, что конкретно ОСОБА_1 сейчас стоит у руля украинского Телетрейда. Видеозапись, где он сам признается в данном, был показан на встрече с журналистами, которая состоялась в июле 2020 года.

- В «Синхронной торговле» уже не люди-участники биржевых торгов, а торговые роботы сливают клиентские вклады. Сейчас конкретно в данный проект завлекает клиентов ОСОБА_1 . А потом, в определенный момент, дает разработчикам ПО компании распоряжение, и те перепрограммируют роботов на заключение заранее убыточных соглашений.

- ОСОБА_1 опустошает карманы граждан Украины и подрывает экономику госсударства

- Если изучать деятельность Телетрейд и с этой стороны, то жулик ОСОБА_1 , как руководитель Телетрейд, не лишь обкрадывает собственных граждан государства, а к тому же обеспечивает необходимыми финансами боевиков ДНР и ЛНР, которые отнимают жизни граждан Украины.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Суворовський районний суд м. Одеси протягом 30 днів з дня складення повного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складено 01.08.2022 р.

Суддя:

СудСуворовський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення25.07.2022
Оприлюднено04.08.2022
Номер документу105548614
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Інші справи окремого провадження

Судовий реєстр по справі —523/2341/22

Рішення від 25.07.2022

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Мурманова І. М.

Ухвала від 17.05.2022

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Мурманова І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні