РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
з питань забезпечення доказів
01 серпня 2022 року м. Рівне№460/19632/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська за участю секретаря судового засідання Гук О.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
заявника: представник Боюка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про забезпечення доказів в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Управління соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, стягнення моральної та матеріальної шкоди,Керуючись статтями 114-117, 241, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Управління соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, стягнення моральної та матеріальної шкоди.
25.07.2022 представником позивача через канцелярію Рівненського окружного адміністративного суду подано заяву про забезпечення доказів шляхом їх витребування:
- у Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області - докази про нарахування (суму, склад, час, помісячне та порічне зазначення) та проведення виплат (суму, склад, час, помісячне та порічне зазначення) пенсійних та компенсаційних виплат, надання пільг (їх склад, форма, вид, час/період надання, які передбачені позивачу Законом №796, витребувати інформацію та документи на її підтвердження про стан виконання судових рішень у справі №571/1276/14-а, оригінал пенсійної справи позивача;
- в Управління соціального захисту населення Рокитнівської районної адміністрації Рівненської області - докази про нарахування (суму, склад, час, помісячне та порічне зазначення) та проведення виплат (суму, склад, час, помісячне та порічне зазначення) соціальних та компенсаційних виплат, надання пільг (їх склад, форма, вид, час/період надання, які передбачені позивачу Законом №796, витребувати інформацію та документи на її підтвердження про стан виконання судових рішень у справі №571/1276/14-а, оригінал особової справи позивача як отримувача усіх видів соціальної допомоги.
На обґрунтування поданої заяви вказано, що позивач не може отримати доступ у відповідачів до пенсійної справи та справи отримувача соціальної допомоги. Відповідачі не надали інформації про здійснені нарахування та виплати, пільги та компенсації.
За правилами частин першої, другої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення доказів розглядається в судовому засіданні в загальному порядку, визначеному цим Кодексом, з особливостями, встановленими цією статтею. Заява розглядається не пізніше п`яти днів з дня її надходження до суду.
Ухвалою від 27.07.2022 призначено розгляд заяви про забезпечення доказів в адміністративній справі №460/19632/22 01.08.2022.
У судовому засіданні представник позивача заяву про забезпечення доказів підтримав та просив її задовольнити.
Представники відповідачів у судове засідання не прибули.
Надаючи оцінку поданій заяві про забезпечення доказів, суд зазначає наступне.
Порядок забезпечення доказів в адміністративному процесі регулюється приписами статей 114-117 КАС України.
Відповідно до статті 114 КАС України суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим. Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.
Забезпечення доказів до подання позовної заяви здійснюється судом першої інстанції за місцезнаходженням засобу доказування або за місцем, де повинна бути вчинена відповідна процесуальна дія. Забезпечення доказів після подання позовної заяви здійснюється судом, який розглядає справу.
Статтею 115 КАС України визначено, що суд забезпечує докази допитом свідків, призначенням експертизи, витребуванням та оглядом доказів, у тому числі за місцем їх знаходження, забороною вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язанням вчинити певні дії щодо доказів.
Згідно з ч. 1 ст. 116 КАС України у заяві про забезпечення доказів зазначаються:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та адреса електронної пошти, офіційна електронна адреса за наявності;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) іншої сторони (сторін), якщо вона відома заявнику, а також якщо відомо відомості, що її ідентифікують: її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, офіційна електронна адреса;
4) докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні;
5) обґрунтування необхідності забезпечення доказів;
6) спосіб, у який заявник просить суд забезпечити докази, у разі необхідності - особу, у якої знаходяться докази;
7) перелік документів, що додаються до заяви.
Отже, інститут забезпечення доказів в адміністративному судочинстві спрямований на забезпечення здійснення процесу доказування шляхом збирання і закріплення доказів, якщо існують обставини, які свідчать про небезпеку того, що надання потрібних доказів може стати неможливим або ускладненим.
Таким чином, суд за заявою учасника справи має забезпечити докази, зокрема шляхом їх витребуванням та оглядом, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.
Аналізуючи наведені положення Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає, що процесуальний механізм забезпечення доказів, зокрема, шляхом їх витребування призначений для того, щоб отримати/зберегти ті докази, щодо яких існують достатні підстави вважати, що з часом їх може бути безповоротно втрачено.
Тобто це не тільки спосіб здобути докази, які стосуються предмета доказування і мають значення/потрібні для вирішення справи, але насамперед спосіб одночасно запобігти їх ймовірній втраті у майбутньому. Щодо останнього, то ризик такої втрати повинен ґрунтуватися на об`єктивних фактах і тільки в сукупності усіх наведених умов суд може вжити заходів для забезпечення доказів.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.07.2019 року у справі №9901/845/18.
Заявлені представником позивача у заяві про забезпечення доказів вимоги по суті є клопотанням (заявою) про витребування доказів, оскільки не вказують на наявність ризиків, що можуть унеможливити отримання відповідних доказів у майбутньому, та що такі докази у майбутньому не вдасться отримати взагалі.
Стосовно того, що до позову необхідно долучити докази, про забезпечення шляхом витребування яких просить представник позивача, то таке теж не доводить існування обставин, з якими процесуальний закон пов`язує забезпечення доказів і жодним чином не обмежує права на звернення до суду.
При цьому, суд наголошує, що неможливість отримати і долучити до позову доказів є підставою заявити одночасно з позовом клопотання (заяву) про витребування таких доказів, навівши відповідні мотиви того, чому не вдалося отримати їх самостійно.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що заява про забезпечення доказів шляхом витребування документів, які просить заявник, задоволенню не належить.
У Х В А Л И В :
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 , поданої до суду 25.07.2022, про забезпечення доказів в адміністративній справі №460/19632/22.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 04 серпня 2022 року
Суддя Олег ГРЕСЬКО
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2022 |
Оприлюднено | 08.08.2022 |
Номер документу | 105574620 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ніколін Володимир Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ніколін Володимир Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ніколін Володимир Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ніколін Володимир Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ніколін Володимир Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ніколін Володимир Володимирович
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
О.Р. Гресько
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні