12/425/07
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" жовтня 2007 р. Справа № 12/425/07
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Воронюка О.Л.
Суддів: Єрмілова Г.А.
Лашина В.В.
При секретарі: Кіценко В.С.
За участю представників сторін:
Від Ліквідатора Відкритого акціонерного товариства по виробництву продовольчих товарів „Нектар” Дуднікової Н.Г. –Рижого В.Ф., довіреність б/н від 16.08.2007р.;
Представники інших учасників провадження у справі в судове засідання не з'явились. Про час і місце його проведення повідомлені належним чином.
Розглянувши апеляційні скарги Ліквідатора Відкритого акціонерного товариства по виробництву продовольчих товарів „Нектар” Дуднікової Н.Г. та Товариства з обмеженою відповідальністю „ЛАМА-Т”
на рішення господарського суду Миколаївської області від 30.08.07р.
по справі № 12/425/07
за позовом Приватного підприємства фірми „Игдем”
до Відкритого акціонерного товариства по виробництву продовольчих товарів „Нектар”(далі ВПТ „Нектар”)
Товариства з обмеженою відповідальністю „ЛАМА-Т”(далі ТОВ „ЛАМА-Т”)
про визнання недійсним договору купівлі-продажу нежитлового об'єкту, який розташований за адресою: м. Миколаїв, вул. Маршала Василевського, 49
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 30.08.2007р.(суддя Семенов А.К.) позов Приватного підприємства фірми „Игдем” до Відкритого акціонерного товариства по виробництву продовольчих товарів „Нектар” та Товариства з обмеженою відповідальністю „ЛАМА-Т” про визнання недійсним договору купівлі-продажу нежитлового об'єкту, який розташований за адресою: м. Миколаїв, вул. Маршала Василевського, 49 –задоволено:
- визнано договір купівлі-продажу нежитлового об'єкту, який розташований по адресу м. Миколаїв, вул. Маршала Василевсього, 49, укладений 07 липня 2007 року між відкритим акціонерним товариством по виробництву продовольчих товарів “НЕКТАР” та товариством з обмеженою відповідальністю “ЛАМА-Т”, посвідчений приватним нотаріусом Миколаївського нотаріального округу В.В. Філіпченко та зареєстрований в реєстрі за № 1980, недійсним з дати його укладення;
- на застосування правових наслідків недійсності договору від 07 липня 2007 року купівлі-продажу нежитлового об'єкту, розташованого за адресою м. Миколаїв, вул. Маршала Василевсього,49 :
а). ТОВ “ЛАМА-Т” повернути ВАТ по виробництву продовольчих товарів “НЕКТАР” вказаний нежитловий об'єкт;
б). ВАТ по виробництву продовольчих товарів “НЕКТАР” повернути ТОВ “ЛАМА-Т” грошові кошти в сумі 2617794 грн., а саме: стягнено 2617794 грн. з ВАТ по виробництву продовольчих товарів “НЕКТАР” на користь ТОВ “ЛАМА-Т”;
- стягнено з ВАТ по виробництву продовольчих товарів “НЕКТАР” на користь ПП фірми «ИГДЕМ»42,50 грн. держмита, 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу;
- стягнено з ТОВ „ЛАМА-Т” на користь ПП фірми «ИГДЕМ»42,50 грн. держмита, 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням Товариства з обмеженою відповідальністю „ЛАМА-Т” звернулось з апеляційною скаргою в якій просить рішення суду скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права.
Ліквідатор Відкритого акціонерного товариства по виробництву продовольчих товарів „Нектар” Дуднікова Н.Г. також звернулась з апеляційною скаргою та просить, скасувати рішення місцевого господарського суду, прийняти нове рішення, про відмову у задоволені позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши пояснення представника Ліквідатора Відкритого акціонерного товариства по виробництву продовольчих товарів „Нектар” Дуднікової Н.Г., дослідивши матеріали справи, перевіривши обґрунтованість прийнятого господарським судом рішення, судова колегія дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Постановою господарського суду Миколаївської області від 18.05.2006 р. у справі №14/98, ВАТ ВПТ „НЕКТАР” визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Дуднікову Наталію Георгіївну (ліцензія –АА № 630150 від 17.01.2004р.; адреса - 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 29/19, тел.- 8 (050) 534-71- 31) /а.с.57-58/. Оголошене про це надруковано в газеті „Голос України” № 98 (3848) від 31 травня 2006 р. /а.с.56/.
25.06.2007р. рішенням комітету кредиторів, оформленим протоколом №23, визначено порядок реалізації майна банкрута шляхом прямої продажі спірного майна ТОВ „ЛАМА-Т” та доручено ліквідатору Дудніковій Н.Г. укласти і підписати договори купівлі-продажу нерухомого майна з нотаріальним посвідченням і державною реєстрацією та договори купівлі-продажу рухомого майна в простій письмовій формі /а.с.60-62/.
07.07.2007 р. ВАТ ВПТ „НЕКТАР” та ТОВ „ЛАМА-Т” уклали договір купівлі-продажу нежитлових будівель, які розташовані за адресою м. Миколаїв, вул. Маршала Василевського, 49, посвідчений приватним нотаріусом Миколаївського нотаріального округу В.В. Філіпенко та зареєстрований в реєстрі за № 1980 /а.с.43/.
На виконання умов зазначеного договору ВАТ ВПТ „НЕКТАР” передало ТОВ „ЛАМА-Т” вказані нежитлові будівлі, а останнє сплатило ВАТ ВПТ „НЕКТАР” грошові кошти в сумі 2617794 грн., що підтверджується витягом із особистого рахунку банкрута в установі банку /а.с.72,73/.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, ПП „ИГДЕМ” надав в якості доказу повідомлення про вручення ліквідатору Дуднікової Н.Г. 02.07.2007р. поштового відправлення, яке містило лист ПП „ИГДЕМ” за вихідним № 52.1/08 від 27.06.2007р. щодо згоди на придбання нерухомого майна банкрута, розташованого за адресами: м. Миколаїв, вул. Маршала Василевського, 40/1, Маршала Василевського, 42, Маршала Василевського, 49, Скороходова, 194 /а.с.34,49/.
Крім того, листом без вихідного номера та дати, отриманого ліквідатором 10.07.2007р. об 11:05 /а.с.10/ та листом такого ж змісту, направленого на адресу голови кредитного комітету, отриманого ним 09.07.2007р. за вхідним №1043 /а.с.11/, позивач повторно підтвердив згоду на придбання зазначеного майна.
У зв'язку з викладеним, позивач вважає, що договір купівлі-продажу нежитлових будівель ВАТ ВПТ „НЕКТАР”, які розташовані за адресою м. Миколаїв, вул. Маршала Василевського, 49, ТОВ „ЛАМА-Т” порушує його права, оскільки укладений з порушенням ст. 30 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, що є підставою визнання його недійсним і повернення об'єкту першому відповідачу для повторного продажу у конкурсному порядку.
Суд першої інстанції обґрунтував своє рішення тим, що письмове пояснення директора ПП фірма „ИГДЕМ” Деменко І.М. та повідомлення про вручення поштового відправлення від 02.07.2007р. відповідно до ст.ст. 30, 32, 34 ГПК України є належними та допустимими доказами отримання ліквідатором ВАТ ВПТ „НЕКТАР” двох пропозицій про придбання нерухомого майна банкрута до укладення оспорюваного договору від 07.07.2007 р., таким чином ліквідатор повинен був з метою відчуження майна банкрута проводити конкурс (аукціон), але в порушення вимог ч.3 статті 30 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” цього не зробив, натомість здійснив відчуження нерухомого майна шляхом прямої продажі ТОВ „ЛАМА-Т”.
Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст. 30 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” /далі –Закон/, що визначає порядок продажу майна банкрута, після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута на відкритих торгах, якщо комітетом кредиторів не встановлено інший порядок продажу майна банкрута. Решта ст. 30 Закону регламентує продаж майна на відритих торгах, яка може відбуватися лише в разі, якщо комітетом кредиторів не встановлено інший порядок продажу майна банкрута.
З матеріалів справи вбачається, що комітет кредиторів, отримавши пропозицію про купівлю майна банкрута від ТОВ „ЛАМА-Т”, рішенням від 25.06.2007р., оформленим протоколом №23, відмовився від продажу майна банкрута в конкурсному порядку та визначив порядок реалізації майна банкрута шляхом прямої продажі спірного майна конкретному господарюючому суб'єкту. Означена дія комітету не суперечать вимогам Закону, а навпаки сприяє скорішому задоволенню вимог кредиторів, в чому останні при розгляді справи про банкрутство зацікавлені перш за все і у зв'язку з чим Закон надає саме комітету кредиторів право вирішувати долю майна банкрута.
В даному випадку процедура реалізації майна в конкурсному порядку навіть не розпочиналася, а тому вимоги Закону, якими вона регламентується, помилково визнані судом підставою для визнання спірного договору недійсним.
Крім того, на думку колегії суддів, хибним є висновок місцевого господарського суду про наявність двох пропозицій про купівлю майна ВАТ ВПТ „НЕКТАР” з огляду на таке.
Згідно Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002р. № 1155, повідомлення про вручення поштового відправлення - це повідомлення, яким оператор поштового зв'язку доводить до відома відправника інформацію про дату та прізвище особи, якій вручено поштове відправлення. Рекомендоване поштове відправлення –це поштове відправлення, що приймається для пересилання з видачею відправникові розрахункового документа про прийняття і доставляється (вручається) адресатові (одержувачу) під розписку.
Пунктом 114 цих Правил визначено, що адресовані фізичним особам рекомендовані поштові відправлення вручаються особисто адресату (одержувачу).
Повідомлення про вручення поштового відправлення від 02.07.2007р., на підставі якого місцевий господарський суд дійшов висновку про надходження до ліквідатора пропозиції позивача про купівлю майна банкрута до укладання оспорюваного договору, не може вважитись в розумінні ст.34 ГПК України належним та допустимим доказом, оскільки воно не містить жодного обов'язкового реквізиту, з якого можливо було б ідентифікувати поштове відділення та оператора поштового зв'язку, які здійснювали поштову операцію та в порушення вищезазначених Правил на ньому відсутній особистий підпис адресата (одержувача) поштової кореспонденції. До того ж, не зрозуміло, яким чином на поштовому відправлені з м. Миколаєва на адресу в м. Миколаєві може міститися відбиток поштового штампу невідомого поштового відділення Миколаївської області.
Пояснення директора ПП фірма „ИГДЕМ” Деменко І.М. та інші докази надходження до ліквідатора пропозиції позивача про купівлю майна банкрута до укладання оспорюваного договору не можуть бути прийняті до уваги, так як вони суперечать поясненням Дуднікової Н.Г. з цього ж приводу, отже єдиним доказом спірного факту може вважатися лише поштове повідомлення, оскільки відповідно до ч.2 ст. 34 ГПК України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою, шостою ст.203 цього кодексу.
Статтею 203 Цивільного кодексу України, передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, він укладається за вільним волевиявленням учасників у формі, встановленій законом, особою, яка має необхідний обсяг цивільної дієздатності. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Аналізуючи зміст та порядок укладання спірного договору, колегія не вбачає обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними і настання відповідних наслідків, оскільки договір укладено за згодою сторін в належній формі уповноваженими особами і його зміст відповідає вимогам закону.
На підставі наведеного колегія суддів дійшла висновку, що слушними є також доводи апеляційної скарги ТОВ „Лама-Т” щодо порушення судом норм процесуального права, які є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення.
Викладене свідчить, що місцевий господарський суд не ретельно з'ясував підстави заявленого позову, дав помилкову юридичну оцінку наданих сторонами доказам, що стало підставою для неправильного застосування норм матеріального права, що регулюють спірні відносини й прийняття незаконного рішення та припустився порушень процесуальних норм.
За викладених обставин, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, а рішення господарського суду Миколаївської області від 30.08.2007 р. підлягає скасуванню з відмовою у задоволення позовних вимог.
Згідно із ст.49 ГПК України витрати скаржників по сплаті держмита за розгляд апеляційних скарг відшкодовуються за рахунок іншої сторони.
Керуючись ст. ст. 85,99,101-105 ГПК України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
1. Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю „ЛАМА-Т” та Ліквідатора Відкритого акціонерного товариства по виробництву продовольчих товарів „НЕКТАР” Дуднікової Н.Г. задовольнити, рішення господарського суду Миколаївської області від 30.08.2007 року по справі № 12/425/07 скасувати, у задоволенні позову Приватного підприємства Фірма „ИГДЕМ” відмовити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства фірма „ИГДЕМ” (54018, м. Миколаїв, вул. 28-ї Армії, 15 кв. 9, код ЄДРПОУ 19301655, п/р 260081042 в МОД АППБ „Аваль”, МФО 326182) на користь Відкритого акціонерного товариства по виробництву продовольчих товарів „НЕКТАР” (54008, м. Миколаїв, вул. Маршала Василевського, 42, код ЄДРПОУ 05467731, адреса ліквідатора Дуднікової Наталії Георгіївни, 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, буд. 29 кв. 19) 42 грн. 50 коп. держмита, сплаченого за розгляд апеляційної скарги.
Стягнути з Приватного підприємства фірма „ИГДЕМ” (54018, м. Миколаїв, вул. 28-ї Армії, 15 кв.9, код ЄДРПОУ 19301655, п/р 260081042 в МОД АППБ „Аваль”, МФО 326182) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛАМА-Т” (57220, Миколаївська область, Жовтневий район, с. Пересадівка, вул.Леніна,150, код ЄДРПОУ 31917100) 42грн. 50 коп. держмита, сплаченого за розгляд апеляційної скарги.
3. Доручити господарському суду Миколаївської області видати відповідні накази.
Головуючий суддя Воронюк О.Л.
Суддя Єрмілов Г.А.
Суддя Лашин В.В.
Постанова підписана 17.10.2007р.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2007 |
Оприлюднено | 26.10.2007 |
Номер документу | 1055923 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Воронюк О.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні