У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.08.2022 Справа №607/10128/22
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в місті Тернополі, в приміщенні зали судових засідань, клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене начальником Спеціалізованої екологічної прокуратури Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку, у кримінальному провадженні № 12021210000000212 від 12 серпня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшло вказане клопотання, в якому слідчий просить надати дозвіл на проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у домоволодінні за адресою АДРЕСА_1 , із підсобними та допоміжними спорудами а саме, А-житловий будинок, пд- підвал, цп-цокольний поверх, а-прибудова, пд.-підвал, Б-господарька будівля, з метою відшукування та вилучення: документів бухгалтерського обліку по ПрАТ «Теребовлянське заводоуправління будівельних матеріалів «Будівельник», (код ЄДРПОУ 00291552) за період з 01.06.2020 року по 01.09.2021 рік, які підтверджують видобування корисних копалин, геолого-маркшейдерської, технічної та обліково-контрольної документації, документів, що підтверджують складування, збереження та облік корисних копалин, а також, відходів виробництва.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що в СУ ГУНП в Тернопільській області надійшли матеріали з сектору захисту інтересів і держави ГУНП в Тернопільській області про те, що в ході проведення заходів встановлено, що ПАТ «Теребовлянське заводоуправління будівельних матеріалів «Будівельник» ЄРДПОУ 00291552, м. Теребовля, вул. Підзамче, 113, незаконного видобувають корисні копалин загальнодержавного значення у великих обсягах, без відповідного Дозволу на користування надрами в родовищі «Буданівське».
Допитаний як свідок директор ПАТ «Теребовлянське заводоуправління будівельних матеріалів «Будівельник», ОСОБА_5 повідомив, що до припинення терміну дії спеціального дозволу на видобування корисних копалин, вони видобули значну кількість корисних копалин тому видобувати корисні копалини під час припинення терміну дії в період з червня 2020 року по 19 серпня 2021 року дозволу не було потреби. За цей період підприємство обробляли та реалізовували готову продукцію з корисних копалин, які були у них в залишку. Надати підтверджуючі документи зі слів директора підприємства не представляється можливим, оскільки вони не обліковують видобутий камінь (корисні копалини), безпосередньо після їх видобування. Облік видобутих корисних копалин ведеться після переробки їх у готову продукцію та після реалізації суб`єктам господарювання.
Слідчий зазначає, що до вчинення даного злочину може бути причетний директор ПАТ «Теребовлянське заводоуправління будівельних матеріалів «Будівельник», ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 житель АДРЕСА_1 .
Згідно інформації довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно №306271148 від 01.08.2022, будинок за адресою АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_6 .
В матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що ОСОБА_5 за місцем проживання, за адресою АДРЕСА_1 , зберігає речі, які мають значення речових доказів для кримінального провадження, зокрема: документів бухгалтерського обліку по ПрАТ «Теребовлянське заводоуправління будівельних матеріалів «Будівельник», (код ЄДРПОУ 00291552) за період з 01.06.2020 року по 01.09.2021 рік, які підтверджують видобування корисних копалин, геолого-маркшейдерську, технічну та обліково-контрольну документацію, документи, що підтверджують складування, збереження та облік корисних копалин а також відходів виробництва, а тому, враховуючи те, що вказані речі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, будуть використанні, як доказ у кримінальному провадженні, а в інший спосіб неможливо довести причетність посадових осіб ПАТ «Теребовлянське заводоуправління будівельних матеріалів «Будівельник», до скоєння даного кримінального правопорушення, слідчий просить клопотання задовольнити.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Заслухавши думку слідчого, вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 233 КПК України ніхто не має проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи з будь-якою метою, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьої цієї статті. Під іншим володінням розуміється транспортний засіб, земельна ділянка, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 234 КПК України, у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про:
1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;
2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання;
3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
4) підстави для обшуку;
5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку;
6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;
7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням;
8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
У відповідності до ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:
1) було вчинено кримінальне правопорушення;
2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;
3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;
4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;
5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місце знаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Слідчий суддя встановив, що групою слідчих з числа слідчих слідчого управління ГУНП в Тернопільській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021210000000212 від 12.08.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України.
У клопотанні слідчий зазначає про необхідність проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у домоволодінні за адресою АДРЕСА_1 , із підсобними та допоміжними спорудами а саме, А-житловий будинок, пд- підвал, цп-цокольний поверх, а-прибудова, пд.-підвал, Б-господарька будівля, з метою відшукування та вилучення: документів бухгалтерського обліку по ПрАТ «Теребовлянське заводоуправління будівельних матеріалів «Будівельник», (код ЄДРПОУ 00291552) за період з 01.06.2020 року по 01.09.2021 рік, які підтверджують видобування корисних копалин, геолого-маркшейдерської, технічної та обліково-контрольної документації, документів, що підтверджують складування, збереження та облік корисних копалин, а також, відходів виробництва.
На обґрунтування своїх доводів, слідчий додає до матеріалів клопотання: протокол тимчасового доступу до речей і документів від 23.10.2021; опис речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 23.10.2021; протокол допиту свідка ОСОБА_7 від 17.11.2021; протокол допиту свідка ОСОБА_5 від 17.11.2021; протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 02.12.2021; протокол тимчасового доступу до речей і документів від 03.02.2022; опис речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 03.02.2022; протокол одночасного допиту раніше допитаних осіб від 23.02.2022; протокол допиту свідка ОСОБА_9 від 05.05.2022; протокол допиту свідка ОСОБА_10 від 01.06.2022; протокол допиту свідка ОСОБА_11 від 01.06.2022; протокол допиту свідка ОСОБА_12 від 01.06.2022; протокол допиту свідка ОСОБА_13 від 01.06.2022; протокол допиту свідка ОСОБА_14 від 01.06.2022; особова картка ОСОБА_5 ; Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 306271148 від 01.08.2022.
Однак, зважаючи на обставини кримінального провадження та правову кваліфікацію складу злочину, за яким здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12021210000000212 від 12.08.2021, зі змісту клопотання та наданих слідчим у судовому засіданні пояснень, не вбачається даних про те, що речі та документи, які має на меті відшукати слідчий та які мають значення у даному кримінальному провадженні, на даний час можуть знаходитись за місцем проживання ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у домоволодінні за адресою АДРЕСА_1 , із підсобними та допоміжними спорудами а саме, А-житловий будинок, пд- підвал, цп-цокольний поверх, а-прибудова, пд.-підвал, Б-господарька будівля, оскільки на підтвердження таких обставин слідчим не надано достатніх доказів.
Слідчий не довів наявності достатніх підстав вважати, що відшукувані речі та документи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі.
Відповідно до ст. 84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Стаття 93 КПК України встановлює порядок збирання доказів як стороною обвинувачення, так й стороною захисту, й за її частиною 3, сторона захисту, зокрема, здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок; ініціювання проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів.
При прийнятті рішення слідчий суддя враховує і те, що за змістом ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вже вчиненого кримінального правопорушення, факт якого мав місце та доводиться певною сукупністю доказів, а не з метою виявлення відомостей, які саме і мають підтвердити, що таке правопорушення взагалі було вчинене.
Переконливих доказів щодо проведення обшуку та на підтвердження вказаних у клопотанні обставин слідчим не було додано та не було обґрунтовано необхідність проведення саме такої слідчої дії як обшук, зважаючи на той факт, що проведення такої слідчої дії може невиправдано і свавільно порушити інтереси невизначеного кола осіб.
Надані слідчому судді відомості є недостатніми та не можуть бути беззаперечною підставою для надання дозволу на проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у домоволодінні за адресою АДРЕСА_1 , із підсобними та допоміжними спорудами а саме, А-житловий будинок, пд- підвал, цп-цокольний поверх, а-прибудова, пд.-підвал, Б-господарька будівля, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення.
Обшук житла чи іншого володіння особи становить втручання в її право на повагу до свого житла, передбачене ч. 1 ст. 8 Конвенції. Відповідно до ч. 2 зазначеної статті таке втручання допускається лише як виняток у випадках, коли воно здійснюється згідно із законом (законність), є необхідним у демократичному суспільстві (пропорційність) в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб (легітимна мета).
На рівні національного законодавства гарантією захисту зазначеного конвенційного права є закріплена у ст. 30 Конституції України засада недоторканості житла чи іншого володіння особи, що полягає в недопустимості проникнення до них інакше як за вмотивованим рішенням суду. У невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку. Аналогічні положення закріплені у п. 6 ч. 1 ст. 7, ст. 13 КПК України.
Проаналізувавши наведені слідчим дані та обставини за ознаками кримінального правопорушення, а також повно, всебічно і об`єктивно дослідивши матеріали додані до клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку про відсутність достатніх підстав для задоволення клопотання, оскільки слідчим не доведено, що відшукувані речі та документи знаходяться у зазначеному в клопотанні за місцем проживання ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у домоволодінні за адресою АДРЕСА_1 , із підсобними та допоміжними спорудами а саме, А-житловий будинок, пд- підвал, цп-цокольний поверх, а-прибудова, пд.-підвал, Б-господарька будівля, а тому, клопотання є передчасним і таким, що не підлягає задоволенню з наведених підстав.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що клопотання слідчого не відповідає вимогам ч. 5 ст. 234 КПК України, слідчий суддя вважає, що у задоволенні клопотання слід відмовити.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 234, 235, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене начальником Спеціалізованої екологічної прокуратури Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку, у кримінальному провадженні № 12021210000000212 від 12 серпня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2022 |
Оприлюднено | 10.08.2023 |
Номер документу | 105639280 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Вийванко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні