ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09 серпня 2022 року Справа № 903/160/21
Господарський суд Волинської області у складі:
головуючого судді Гарбара Ігоря Олексійовича
секретар судового засідання Коваль Олександр Миколайович
за участю представників сторін:
від позивача за первісним позовом, відповідача за зустрічним позовом: Лавренюк Б.О. договір про надання правничої допомоги №30/12 від 30.12.2021
від відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним позовом: Каліщук В.П. довіреність №007.1Др-3-0122 від 04.01.2022
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку у приміщенні Господарського суду Волинської області справу №903/160/21 за первісним позовом Приватного підприємства Луцьксервіс до Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Волиньгаз про скасування рішення засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ Волиньгаз в частині п.3, яке оформлене протоколом від 11.02.2021, та акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму газу та його вартості від 15.02.2021 та за зустрічним позовом Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Волиньгаз до Приватного підприємства Луцьксервіс про стягнення 131132,88 грн. необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу,
ВСТАНОВИВ:
ПП Луцьксервіс звернулося до господарського суду Волинської області з позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) до АТ Волиньгаз про скасування рішення засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ Волиньгаз в частині пункту 3, яке оформлене протоколом від 11.02.2021 та акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму газу та його вартості від 15.02.2021.
Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи Волиньгаз звернулось до господарського суду Волинської області з зустрічним позовом (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог) до приватного підприємства Луцьксервіс про стягнення 131 132,88 грн. необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 26.03.2021 зустрічний позов прийнято для спільного розгляду з первісним позовом, а також вимоги зустрічного позову об`єднано в одне провадження з первісним позовом.
Рішенням господарського суду Волинської області від 01.07.2021 у справі №903/160/21 первісний позов задоволено повністю; скасовано рішення засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ Волиньгаз в частині пункту 3 Розгляд акту про порушення № 971 від 1 червня 2020, яке оформлене протоколом від 11.02.2021 № 11/02/21, та акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму газу та його вартості від 15.02.2021; стягнуто з акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Волиньгаз на користь приватного підприємства Луцьксервіс 2 270,00 грн. судового збору. У задоволенні зустрічного позову відмовлено.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.09.2021 у справі №903/160/21 апеляційну скаргу АТ Волиньгаз залишено без задоволення, рішення господарського суду Волинської області від 01.07.2021 та додаткове рішення господарського суду Волинської області від 09.07.2021 у справі № 903/160/21 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18.11.2021 касаційну скаргу акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Волиньгаз задоволено частково. Рішення господарського суду Волинської області від 01.07.2021, додаткове рішення господарського суду Волинської області від 09.07.2021 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.09.2021 у справі № 903/160/21 скасовано. Справу № 903/160/21 передано на новий розгляд до господарського суду Волинської області.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.12.2021 справу №903/160/21 розподілено на розгляд судді Гарбару І.О.
Ухвалою суду від 15.12.2021 справу прийнято до провадження та призначено до розгляду на 11.01.2022 о 10:30 год.
05.01.2022 представник позивача за первісним позовом подав письмові пояснення з врахування вказівок викладених у постанові Верховного суду.
11.01.2022 представник відповідача за зустрічним позовом подав письмові пояснення.
Ухвалою суду від 22.02.2022 зупинено провадження у справі у зв`язку з призначенням судової експертизи.
У зв`язку з надходженням апеляційної скарги Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Волиньгаз супровідним листом 22.03.2022 матеріали справи №903/160/21 направлені до Північно-західного апеляційного господарського суду.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.05.2022 ухвалу Господарського суду Волинської області від 22.02.2022 скасовано.
02.06.2022 матеріали справи повернуті Господарському суду Волинської області.
Представник АТ «Волиньгаз» 06.06.2022 на електронну адресу суду надіслав заяву, в якій просить суд зустрічний позов залишити без розгляду.
Ухвалою суду від 13.06.2022 провадження поновлено та призначено підготовче засідання.
04.07.2022 представник позивача за первісним позовом подав до суду клопотання про приєднання доказів.
05.07.2022 представник відповідача за зустрічним позовом подав заяву про відкликання раніше поданої заяви про залишення зустрічного позову без розгляду.
Протокольною ухвалою від 05.07.2022 розгляд справи в підготовчому судовому засіданні закрито та призначено по суті на 26.07.2022 о 12:00 год.
25.07.2022 АТ "Оператор газорозподільної системи Волиньгаз подав до суду заяву, якою долучив додаткові матеріали (т.4, а.с.92-109).
Представник ПП «Луцьксервіс» 25.07.2022 подав до суду заяву про приєднання доказів до матеріалів справи (т.4, а.с.110-132).
Протокольною ухвалою від 26.07.2022 додаткові докази подані представником позивача приєднано до матеріалів справи. Заяву представника відповідача про долучення доказів приєднано до матеріалів справи. В судовому засіданні оголошено перерву до 09.08.2022 о 12:00 год. (т.4, а.с.134-136).
09.08.2022 представник АТ "Оператор газорозподільної системи Волиньгаз подав до суду заяву з додатками документів.
Протокольною ухвалою від 09.08.2022 в порядку ч. 2 ст. 207 ГПК України, заяву відповідача про долучення до матеріалів справи додаткових доказів залишено без розгляду за безпідставністю.
В судовому засіданні представник позивача за первісним позовом, відповідача за зустрічним позовом просить первісний позов задовольнити в повному обсязі, а в зустрічному позові відмовити.
В судовому засіданні представник відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним позовом просив суд зустрічний позов задовольнити, а в первісному позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд прийшов до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, ПП «Луцьксервіс» заявою-приєднання від 01.01.2016 № 0942UKD8МАР016 приєдналося до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).
Договір розподілу природного газу є типовим і затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2498 року від 30.09.2015.
Таким чином, між ПП «Луцьксервіс» та ПАТ "Оператор газорозподільної системи Волиньгаз укладено договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).
Відповідно до пункту 1.1 типового договору цей договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать Споживачам (їх постачальникам) до об`єктів Споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Згідно з пунктом 1.2 типового договору умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем.
За пунктом 1.3 типового договору цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Обов`язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України Про ринок природного газу та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем (п.п. 2.1., 2.2., 2.3. Договору).
Згідно з абз. 3 п. 3.2 Договору споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема, відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до п.п. 5.1, 5.2 Договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
Оператор ГРМ зокрема, має право здійснювати контрольні зняття показань лічильника природного газу Споживача. Оператор ГРМ зобов`язується не рідше одного разу на 6 місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об`єм розподілу та споживання природного газу по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань (п. 5.5 Договору).
Оператор ГРМ зобов`язується, зокрема, дотримуватись встановлених вимог Кодексу газорозподільних систем щодо приладового обліку, якщо комерційний вузол обліку (лічильник газу) за Договором буде належати Оператору ГРМ; проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (п. 7.1. Договору)
Згідно з пунктом 7.2 договору Оператор ГРМ має право, зокрема безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством та цим договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному кодексом газорозподільних систем.
Споживач має право, зокрема, ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (п. 7.3. Договору);
Споживач зобов`язується, зокрема, забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо (п. 7.4. Договору);
Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу Споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі, зокрема, несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за Договором (п. 9.1. Договору).
Згідно п. 12.1 Договору цей Договір укладено на невизначений строк.
Також до Договору був підписаний Додаток №4 «Розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку споживача», де міститься інформація об`єкту споживача ПП «Луцьксервіс», що розташований за адресою м.Луцьк, вул.Підгаєцька,3.
Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений їх печатками.
За наслідками проведення огляду представниками АТ «Волиньгаз» складено акт про порушення від 10.06.2020 № 971, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: підозра на втручання в роботу лічильника газу, а саме: при дії магнітного поля, спрямованого на корпус лічильника, коліщата лічильника не крутяться при відборі через ГСО.
Зі змісту акту про порушення від 10.06.2020 № 971 вбачається, що при проведенні представниками АТ «Волиньгаз» перевірки дотримання ПП «Луцьксервіс» правил споживання природного газу зі сторони споживача були присутніми: інженер Климко Б.І. та відповідальний за газове господарство Падалюк П.Т. Зазначені особи підписали акт про порушення від 10.06.2020 № 971. Будь-які зауваження зі сторони представників споживача до акту відсутні, що підтверджується відсутністю їхніх записів у рядку «Зауваження споживача (його представника) до цього акту про порушення».
В подальшому, 16.06.2020 ПП «Луцьксервіс» листом, направленим АТ «Волиньгаз», заперечило з правомірністю складання акту про порушення від 10.06.2020 № 971.
З метою підтвердження або спростування зазначених підозр на втручання в роботу лічильника газу (оскільки достовірно встановити попередньо вказане шляхом лише поверхневого огляду на місці було неможливо), АТ «Волиньгаз» було ініційовано проведення експертизи ЗВТ на предмет перевірки факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та у відповідності до пункту 2 Глави 10 розділу X Кодексу Газорозподільчих систем (далі - Кодекс ГРС).
17.06.2020, упакований та опломбований лічильник газу «Октава» G-6 (заводський №449772), направлено на експертизу до Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.
18.12.2020 висновком експерта №4553 встановлено, що: на зовнішніх елементах наданого на дослідження лічильника газу «Октава» G-6, заводський №449772 зовнішніх пошкоджень: вм`ятин, розламів, розкритих тріщин, отворів нетехнологічного походження, а також пошкодження пломб, не має; всередині лічильника газу «Октава» G-6, заводський №449772, є сторонній об`єкт, який володіє магнітними властивостями і знаходиться на золотнику подвійного камерного вимірювального блоку, наявність якого не передбачена заводською конструкцією лічильника; розміщення даного стороннього об`єкту могло відбутись без механічного пошкодження корпуса лічильника та порушення цілісності пломб і захисних стрічок, розміщених на корпусі лічильного механізму, а саме, через вхідний отвір лічильника, що вимагає від`єднання лічильника від газової мережі; наявність стороннього об`єкту всередині корпуса лічильника газу «Октава» G-6, заводський №449772, може впливати на роботу лічильника газу тільки при умові наявності додаткового зовнішнього впливу на лічильник магнітного поля (постійного магніту достатньої потужності, прикладеного до задньої стінки лічильника) , що вступає у взаємодію з даним стороннім об`єктом і призводить, в залежності від потужності зовнішнього магніту, до часткового або повного блокування руху золотника вимірювального механізму.
З зазначеного вбачається, що експертизою підтверджено наявність в середині лічильника газу «Октава» G-6, заводський №449772, стороннього об`єкту, який володіє магнітними властивостями і знаходиться на золотнику подвійного камерного вимірювального блоку, наявність якого не передбачена заводською конструкцією лічильника.
Також, експертизою встановлено, що у зв`язку з наявністю стороннього об`єкту всередині корпуса лічильника газу «Октава» G-6, заводський № 449772, зазначене може впливати на роботу лічильника газу тільки при умові наявності додаткового зовнішнього впливу на лічильник магнітного поля (постійного магніту достатньої потужності, прикладеного до задньої стінки лічильника), що вступає у взаємодію з даним стороннім об`єктом і призводить, в залежності від потужності зовнішнього магніту, до часткового або повного блокування руху золотника вимірювального механізму.
Названі порушення доводять несанкціоноване втручання в роботу лічильника, факт викривлення даних обліку природного газу. Вказана експертиза не була оремо оскаржена ПП «Луцьксервіс».
Зміна конструкції лічильника газу безумовно призводить до викривлення даних обліку природного газу (Близький за змістом висновок викладений Верховним Судом в постановах від 02.07.2019 у справі №904/2741/18, від 18.05.2021 у справі № 902/417/20, від 11.08.2021 у справі № 927/89/18).
Отже, сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ) вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та відповідно є підставою для нарахування необлікованого спожитого газу.
Наявність стороннього предмету, який володіє магнітними властивостями, всередині лічильника газу, який підтверджує факт існування технічної можливості з боку споживача зупиняти облік спожитого природного газу, тобто, здійснювати викривлення даних обліку в сторону їх зменшення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що виявлені порушення мають своїм наслідком викривлення даних обліку природного газу, а отже, існує протиправне втручання в роботу лічильника газу з боку споживача (власника), наявність викривлення даних обліку природного газу та відповідного причинно-наслідкового зв`язку між втручанням і викривленням обліку.
11.02.2021, на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, прийнято рішення провести визначення необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості, у відповідності до абзацу 3 пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, за номінальною потужністю газового обладнання споживача за період з дня встановлення ЗВТ до дня виявлення порушення, але не більше 12 місяців.
На підставі акту про порушення від 10.06.2020 № 971, АТ «Волиньгаз» складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об?єму газу та його вартості, згідно з яким позивачу за первісним позовом донараховано 21483,54 м.куб. природного газу на суму 126229,687 грн.
Для оплати донарахованого природного газу відповідач за первісним позовом надіслав позивачу за первісним позовом рахунок на оплату від 16.02.2021 № 61004355. Факт отримання рахунку позивачем за первісним позовом 23.02.2021 підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення.
19.02.2021 ПП «Луцьксервіс» отримало від АТ «Волиньгаз» лист № 43006.1-Сл- 866-0221 про відшкодування збитків за наслідками виявленого порушення до якого додано 2 примірники акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму газу та його вартості та 2 примірники акту наданих послуг та рахунок на загальну суму 126229,687 грн.
ПП «Луцьксервіс» не погодилось з правомірністю донарахування природного газу, рахунок на оплату від 16.02.2021 №61004355, отриманий 23.02.2021, не оплатило, що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом, в якому останнє просило суд скасувати рішення засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Волиньгаз» в частині пункту 3, яке оформлене протоколом від 11.02.2021 та акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму газу та його вартості від 15.02.2021.
В свою чергу, АТ «Волиньгаз» звернулося з зустрічним позовом до суду у зв`язку з несплатою ПП «Луцьксервіс» вартості необлікованого (донарахованого) об`єму газу внаслідок виявленого порушення представниками АТ «Волиньгаз» Кодексу ГРС.
Відносини між сторонами регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України Про ринок природного газу, Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 (далі Кодекс ГРС), іншими нормативними актами.
Згідно ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Згідно зі ст. 40 цього Закону, розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Згідно ст. 12 ЦК України, особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.
Відповідно до ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певні дії (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. При цьому, зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, у тому числі і з договору.
Згідно ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст.ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС:
- оператор газорозподільної системи (Оператор ГРМ) суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб;
- споживач природного газу (споживач) фізична особа, фізична особа- підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема, в якості сировини, а не для продажу.
Згідно п. 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРС, власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює, його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ);
Згідно пункту 5.9 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 №618, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 26.01.2006 за № 67/11941, власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) з вичерпаним терміном повірки.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» від 26.05.2004 №687, технічний стан устаткування - стан устаткування в певний момент часу і в певних умовах зовнішнього середовища, який характеризується значенням параметрів, установлених технічними та експлуатаційними документами.
Згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки; охорони праці та гірничого нагляду «Про затвердження Правил безпеки під час експлуатації магістральних нафтопроводів» від 23.05.2007 року № 110, технічний стан об`єкта - стан об`єкта протягом певного терміну та певних умов його експлуатації, який характеризується значеннями відповідних параметрів, установлених технічною документацією на об`єкт.
Відповідно до п. 2.2.29 наказу Мінпромполітики «Про затвердження Положення про технічне обслуговування устаткування підприємств гірничо-металургійного комплексу» від 15.06.2004 року № 285, контроль (технічного стану) - перевірення відповідності значень параметрів об`єкта вимогам технічної документації та визначення на цій основі одного з заданих видів технічного стану в даний момент часу.
Виходячи із вказаних визначень, належним технічним станом - є стан об`єкта протягом певного терміну та певних умов його експлуатації, який відповідає заданим у технічній документації параметрам.
Відповідно до ДСТУ 3321:2003 «Система конструкторської документації. Терміни та визначення основних понять», конструкторська документація - це сукупність конструкторських документів, які містять потрібні у загальному випадку дані, згідно з якими розробляють, виготовляють, контролюють, приймають, постачають, експлуатують та ремонтують виріб. Конструкторська документація це частина технічної документації. Технічна документація сукупність документів, необхідна і достатня для безпосереднього користування на кожній стадії життєвого циклу виробу від його створення до утилізування.
Згідно п.1. глави 6. Розділу X Кодексу ГРМ «Власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема здійснення ревізії запірних пристроїв та фільтрів, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб`єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах.»
Відповідно до п.2. глави 6. Розділу X Кодексу ГРМ «Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності).
Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.»
Відповідно до п.6. глави 6. Розділу X Кодексу ГРМ «У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об`єкт.
Відповідно до глави 9. Розділу X Кодексу ГРМ визначено «Порядок перевірки вузлів обліку та їх складових», а саме :
1. Суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягомексплуатації комерційногоВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:
1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;
2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;
3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;
4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;
5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання;
6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.
2. Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ має забезпечити безперешкодний доступпредставникам Оператора ГРМ, іншого суб`єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
У разі якщо перевірку ініціює сторона, на території якої знаходиться комерційний ВОГ, або якщо комерційний ВОГ знаходиться на території, яка не забезпечена наявністю представників суміжного суб`єкта природного газу (споживача), сторона, яка ініціює перевірку, повинна не пізніше ніж за дві доби до перевірки (вихідні та святкові дні не враховуються) письмово повідомити суміжного суб`єкта ринку природного газу про дату і час проведення перевірки та про необхідність забезпечити доступ на територію, де встановлений комерційний ВОГ, та/або бути присутнім при перевірці комерційного ВОГ.
При перевірці вузла обліку газу по об`єкту Позивача за первісним позовом за адресою: м.Луцьк, вул. Підгаєцька, 3, яка проведена представниками Оператора ГРМ 10.06.2020 року відповідно до п. 1 гл.9 розділу X Кодексу ГРМ, було встановлено підозру на втручання в роботу лічильника газу, а саме: при дії магнітного поля спрямованого на корпус лічильника коліщата лічильного механізму не крутяться при відборі природного газу ГСО.
Суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, за домовленістю сторін можуть скласти та погодити плановий графік проведення перевірок комерційного ВОГ.
При отриманні письмового повідомлення про перевірку комерційного ВОГ та/або на дату, визначену у плані-графіку його перевірок, споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) повинен здійснити відповідні заходи щодо забезпечення доступу представникам Оператора ГРМ (іншого суміжного суб`єкта природного газу) до комерційного ВОГ та/або бути присутнім під час проведення його перевірки у визначений у повідомленні/плані-графіку час.
Відповідно до п.5 глави 9. Розділу X Кодексу ГРМ «Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) при проведенні перевірки комерційного ВОГ чи його складових має право за власний рахунок проводити перевірку працездатності вузла обліку чи його складових за допомогою технічних засобів (заходів), зокрема шляхом встановлення (під`єднання) контрольних ЗВТ чи пересувних вимірювальних комплексів. При цьому власник комерційного ВОГ має забезпечити доступ на територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, до відповідного устаткування (включаючи транспортний засіб, який ним обладнаний чи укомплектований) та безпосередньо до комерційного ВОГ чи його складових.
Відповідно до п.6 глави 9. Розділу X Кодексу ГРМ «За підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).
Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
Якщо позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися не на місці їх монтажу та за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ), за ініціативи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) на місце комерційного ВОГ (ЗВТ) за погодженням з Оператором ГРМ може встановлюватися аналогічний ВОГ (ЗВТ), який повинен мати діюче свідоцтво про повірку та бути опломбованим належним чином. За відсутності дублюючого або підмінного ВОГ (ЗВТ) на період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) за погодженням зі споживачем здійснюється припинення газопостачання через комерційний ВОГ або (в іншому випадку) за цей період здійснюється обрахунок об`єму та обсягу розподіленого природного газу відповідно до вимог цієї глави.
Якщо демонтаж ЗВТ на позачергову чи експертну повірку або проведення позачергової чи експертної повірки на місці монтажу ЗВТ буде здійснюватися у наступні дні (не в день перевірки), порядок повідомлення сторін про дату і час здійснення цих заходів аналогічний повідомленню про перевірку. Виключенням є ситуація, коли в акті обстеження у день перевірки сторонами будуть чітко визначені подальші заходи з проведення повірки (час, дата, місце тощо).
Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів. У разі невідповідності лічильників газу побутових споживачів нормативним документам у сфері метрології (за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ) об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності лічильника газу та приведення точки вимірювання у відповідність до вимог цього Кодексу забезпечуються відповідно до вимог пункту 5 глави 8 цього розділу, а витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються за рахунок Оператора ГРМ.
Усі роботи з демонтажу/монтажу комерційного ВОГ (ЗВТ) забезпечуються його власником, а у випадку взаємовідносин із побутовим споживачем - Оператором ГРМ.
Відповідно до п.7 глави 9. Розділу X Кодексу ГРМ « У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт пропорушення, зокрема про:
1) пошкодження пломб;
2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);
3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу;
4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;
5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;
6) наявність несанкціонованого газопроводу;
7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ ГЗВТ) об`єм розподіленого в точні вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов`язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів. У разі невідповідності лічильників газу побутових споживачів нормативним документам у сфері метрології (за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ) об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності лічильника газу та приведення точки вимірювання у відповідність до вимог цього Кодексу забезпечуються відповідно до вимог пункту 5 глави 8 цього розділу, а витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються за рахунок Оператора ГРМ.
На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби, повноваження тощо) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується актом про усунення порушення.
Згідно пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку (пункт 9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС).
Споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про Порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі (пункт 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС).
Як вбачається з матеріалів справи, 10.06.2020 за адресою: м.Луцьк, вул.Підгаєцька, 3 представниками АТ «Волиньгаз» в кількості 3-х осіб за участю представників споживача в кількості 2-х осіб за результатами перевірки роботи ВОГ - лічильника газу «Октава» G-6 (заводський №449772) було складено Акт про порушення №971, відповідно до якого (п.2) встановлено підозру на втручання в роботу лічильника газу, а саме: при дії магнітного поля спрямованого на корпус лічильника коліщата лічильного механізму не крутяться при відборі природного газу ГСО.
Вказані в Акті про порушення №971 від 10.06.2020 обставини свідчать про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу «Октава» G-6 (заводський №449772), а саме: про втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства).
Відповідно до п. гл.1 розділу І Кодексу ГРМ: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметеризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Протоколом щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку №184 від 10.06.2020 підтверджено факт демонтажу лічильника газу «Октава» G-6 (заводський №449772) в присутності представників споживача - ПП «Луцьксервіс» (Климко Б.І., Падалюк П.Т.), поміщення і упакування в спеціальний пакет та опломбування пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером VI МЕТР 00278145.
При прибутті вказаного лічильника газу «Октава» G-6 (заводський №449772) на позачергову чи експертну повірку, враховуючи упереджене ставлення до роботи комісії зі сторони представників ПП «Луцьксервіс», підозру на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, 17.06.2020 комісією Оператора ГРМ було прийнято рішення про направлення його експертизу суб`єкту судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу».
Отже, з метою підтвердження або спростування підозр на втручання в роботу лічильника газу, які виникли на місці 10.06.2020 та у зв`язку із неможливістю достовірно встановити вказане в акті порушення візуально (оскільки лічильник газу ЗВТ при зовнішньому огляді пошкоджений не був), а також задля уникнення будь-яких сумнівів стосовно експертизи Оператора ГРМ, представниками АТ «Волиньгаз» було ініційовано проведення експертизи щодо перевірки факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та у відповідності до п.2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ 17.06.2020 упакований та опломбований лічильник газу «Октава» G-6 (заводський №449772) було направлено на експертизу до Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (79024, м.Львів, вул.Липинського, 54).
Так, відповідно до п.2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ 17.06.2020 року «у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», передача такого ЗВТ та/або пломби здійснюється у строк, який не повинен перевищувати десяти робочих днів з дня складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.»
У відповідності до висновку експерта №4553 від 18 грудня 2020 року, побутовий лічильник обліку газу «Октава» G-6 (заводський №449772) з показником 52941,011 м3, в запломбованому пакеті з пломбою АТ «Волиньгаз» VI МЕТR 00278145 надійшов на експертизу, що свідчить про відсутність будь-якого стороннього втручання від моменту демонтажу вказаного ЗВТ в присутності представників Позивача за первісним позовом на об`єкті останнього до моменту проведення експертизи.
Також, за результатами висновку експерта («всередині лічильника газу «Октава» G-6, заводський №449772, є сторонній об`єкт, який володіє магнітними властивостями і закріплений на золотнику подвійного камерного вимірювального блоку, наявність якого не передбачена заводською конструкцією лічильника. Розміщення даного стороннього, конструктивно не передбаченого об`єкту всередині корпуса лічильника газу «Октава» G-6, заводський №449772, могло відбутись без механічного пошкодження корпуса лічильника та порушення цілісності пломб і захисних стрічок, розміщених на корпусі лічильного механізму, а саме, через вхідний отвір лічильника, що вимагає від`єднання лічильника від газової мережі. Наявність стороннього об`єкту всередині корпуса лічильника газу «Октава» G-6, заводський №449772, може впливати на роботу лічильника газу тільки при умові наявності додаткового зовнішнього впливу на лічильник магнітного поля (постійного магніту достатньої потужності, прикладеного до задньої стінки), що вступає у взаємодію з даним стороннім об`єктом і призводить, в залежності від потужності зовнішнього магніту, до часткового або повного блокування руху золотника вимірювального механізму.»
Отже, експертизою по суті підтверджено наявність в середині лічильника газу стороннього предмету, який не був там поміщений та передбачений заводом-виробником. Також експертизою встановлено (доведено), що в зв`язку із наявним стороннім предметом можна впливати на роботу лічильника газу та частково або повністю блокувати рух золотника вимірювального механізму, тобто зупиняти повністю або частково (на певний період чи шляхом зменшення обертів) лічильний механізм. А це свідчить про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ з метою викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (в редакції, яка діяла до 01.01.2016 зазначено наступне: засіб вимірювальної техніки (ЗВТ) - технічний засіб, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики; повірка засобів вимірювальної техніки - встановлення придатності засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, до застосування на підставі результатів контролю їх метрологічних характеристик.
У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.28 вказаного Закону засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, випускаються з серійного виробництва, ремонту та у продаж, видаються напрокат, на які поширюється державний метрологічний нагляд, підлягають повірці. Засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом ЦОВМ.
Підприємства, організації та фізичні особи зобов`язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.
У відповідності до пункту 7 Міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затверджених Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України за №1747 від 13.10.2016, з урахуванням даних паспорта лічильника газу «Октава» G-6 (заводський №449772), який належить Позивачу за первісним позовом становить 8 років.
Слід зазначити, що остання повірка вказаного ЗВТ - «Октава» G-6 (заводський №449772), який належить Позивачу за первісним позовом була проведена 17.08.2012 року, тобто на дату демонтажу вказаного лічильника газу для його експертизи міжповірочний інтервал ще не минув. Відповідно до даних «Журналу записів показників лічильників», який ведеться у АТ «Волиньгаз» лічильник газу «Октава» G-6 (заводський №449772) після проведеної повірки 17.08.2012 року був змонтований лише 21.08.2012 року (т.1, а.с.81).
Оскільки експертизою достовірно не було встановлено, то потрапляння стороннього об`єкта всередину лічильника газу «Октава» G-6 (заводський №449772) ймовірно відбулось в період часу з 17.08.2012 року по 21.08.2012 року, тобто з дати попередньої повірки до дати монтажу лічильника газу на об`єкті ПП «Луцьксервіс».
Подібні обставини досліджувались господарським судом Волинської області у справі №903/836/19, учасником якої було АТ «Волиньгаз». Так, постановою Північно-Західного апеляційного господарського суду від 08.10.2020 року у справі №903/836/19 констатовано, що «сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ) вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та відповідно підставою для нарахування необлікованого спожитого газу.»
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
За положеннями статті 237 Господарського кодексу України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
Пунктом 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Відповідно до п.3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
Згідно з абзацом 2 пункту 6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Згідно з пунктом 5.13 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 N 618, перерахунки об`єму протранспортованого газу проводяться у випадках, зокрема: непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ.
Згідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.
Також відповідно до ч.4. ст.8 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та в продаж і видавати напрокат лише за умови їх відповідності цьому Закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.
Відповідно до п. 8 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ систем, зокрема, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.
У відповідності до абз. 1 п. 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, зокрема, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Відповідно до п. 10 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються (пункт 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС).
Листами АТ «Волиньгаз» Позивач за первісним позовом неодноразово запрошувався на комісію з розгляду актів про порушення, проте через відсутність даних про вручення останньому завчасного повідомлення про дату, час та місце розгляду Акту про порушення №971 від 10.06.2020 року засідання такої комісії переносилось.
Проте, відповідно до листа від 04.02.2021 за вих.№43006.1-Сл-484-0221, ПП «Луцьксервіс» ще 05.02.2021 повідомлено про засідання комісії з розгляду Акту про порушення №971 від 10.06.2020 та запрошено на неї, проте ні Позивач за первісним позовом, ні його представник на засідання вказаної комісії о 10 год.00 хв. 11 лютого 2021 року за адресою: м.Луцьк, вул Івана Франка, 12 не прибули, в результаті чого комісія була проведена без участі споживача.
На засіданні комісії з розгляду актів про порушення 11.02.2021 за результатами розгляду Актів про порушення № 971 від 10.06.2021 оформленого за наслідками виявленого виду порушення, передбаченого підпунктом 3 пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ», вирішено провести визначення не облікованих об`ємів природного газу та їх вартості у відповідності до пункту 1 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, за номінальною потужністю газового обладнання споживача та за період з дня встановлення ЗВТ до дня виявлення порушення, але не більше 12 місяців.
Відповідно до абз. 2 п. 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Згідно п.п 3 абз. 3 п 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення.
Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку.
Відповідно до п. 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
У відповідності до вищевказаного складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму газу та його вартості від 15.02.2021, який разом із рахунком на оплату №61004355 від 16.02.2021 та актом надання послуг №81003007 від 16.02.2021 було надіслано споживачу - ПП «Луцьксервіс» супровідним листом №17.02.2021 №43006.1-Сл-866-0221.
Таким чином, Позивач за первісним позовом (споживач) зобов`язаний провести оплату згідно рахунку на оплату №61004355 від 16.02.2021 вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 126 229,687 грн. (з ПДВ), визначення якого проведено внаслідок несанкціонованого втручання в роботу комерційного вузла обліку газу.
Проте, позивач за первісним позовом не здійснив оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 16229,687 грн., а звернувся з позовом до суду.
З матеріалів справи вбачається факт роботи лічильника в позаштатному режимі (непридатність ЗВТ), що є порушенням п.п.1 п.3 розділу 2 глави ХІ Кодексу ГРМ та кваліфікується як "не з вини споживача", за яке передбачена відповідальність у вигляді нарахування необлікованих об`ємів природного газу, який застосовується у чітко визначеному порядку та не є оперативно-господарською санкцією.
Отже, з аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме позивач за первісним позовом, як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), зокрема, лічильника газу «Октава» G-6, заводський №449772, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу. (Близький за змістом висновок, викладений Верховним Судом в постановах від 02.07.2019 у справі № 904/2741/18, від 18.05.2021 у справі № 902/417/20, від 11.08.2021 у справі № 927/89/18).
Таким чином, споживач зобов`язаний провести оплату згідно рахунку №61004355 від 16.02.2021 вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 126229,69 грн. (з ПДВ), визначення якого проведено внаслідок визнання лічильника газу непридатним до застосування за результатами позачергової повірки та акту про порушення.
Позивач за первісним позовом обгрунтовуючи свої вимоги вказує про невідповідність Акту про порушення №971 від 10.06.2020 вимогам Кодексу газорозподільних систем, затвердженому постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 (далі - Кодекс ГРМ).
Відповідно до п.7 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ Відповідачем як Оператором ГРМ на місці перевірки за адресою: м.Луцьк, вул. Підгаєцька, 3 у порядку, визначеному цим Кодексом було складено акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що відповідає п.п, 5 зазначеного пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ.
Порядок оформлення акту про порушення регламентований главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ. Вказана глава не містить жодних вказівок стосовно дійсності чи недійсності атку про порушення при недотримання форми та/або змісту складеного акту. Визначальним для дійсності акту в даному випадку є його підписання зі сторони Позивача (п.4 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Отже, позивач за зустрічним позовом не довів наявності порушення відповідачем встановленого вимогами законодавства порядку оформлення експертної повірки та порядку розгляду Акту про порушення.
Дії АТ «ОГС Волиньгаз» щодо проведення нарахування необлікованого об`єму природного газу є правомірними та вчиненими згідно умов типового договору розподілу природного газу, Кодексу газорозподільних систем та Закону України «Про ринок природного газу», а тому, відсутні підстави для скасування рішення засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ Волиньгаз в частині пункту 3, яке оформлене протоколом від 11.02.2021 та акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму газу та його вартості від 15.02.2021.
Таким чином, споживач зобов`язаний провести оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 126229,687 грн. (з ПДВ), визначення якого проведено внаслідок визнання лічильника газу непридатним до застосування за результатами позачергової повірки та акту про порушення.
Відповідно до пункту 8 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ, «якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому, якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ)».
Оскільки експертизою відповідно до висновку експерта №4553 від 18 грудня 2020 року, фактично встановлено втручання в роботу побутового лічильника обліку газу «Октава» G-6 (заводський №449772), належного ПП «Луцьксервіс», то витрати, пов`язані із експертизою в сумі 4903,20 грн. мають відшкодовуватись винною особою, а саме: ПП «Луцьксервіс».
З огляду на зазначене, зустрічний позов слід задовольнити повністю.
Дослідивши усі обставини справи суд дійшов висновку про відмову у задоволенні первісного позову та про задоволення зустрічного позову.
Стосовно доводів позивача за первісним позовом, щодо дати набуття права власності на адміністративний будинок за адресою: м.Луцьк, вул.Підгаєцька, 3, де знаходився лічильник газу «Октава» G-6 (заводський №449772) як на відсутність жодного відношення до вказаного лічильника газу та фізичного доступу до нього, суд враховує наступне.
ПП «Луцьксервіс» вказує, що ним лише 03.03.2015 придбано адміністративний будинок за адресою: м.Луцьк, вул.Підгаєцька, 3, на підтвердження чого додало копію договору купівлі-продажу, укладеного між ПП «ВОЛИНЬАВТОМОТОСЕРВІС» (Продавець та ПП «Луцьксервіс» (Покупець) та витяг з ДРРП на нерухоме майно.
Проте, вказане Позивачем за первісним позовом у ч. 1 відповіді па відзив на позовну заяву, спростовується наступним.
Відповідно до п.1.2, 1.3. Статуту ПП «Луцьксервіс» від 2012 року, засновником вказаного підприємства зазначено фізичну особу ОСОБА_1 , а місцезнаходження: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.1.2, 1.3. Статуту ПП «ВОЛИНЬАВТОМОТОСЕРВІС» від 2010 року серед інших засновниками значиться фізична особа ОСОБА_1 та ПП «Луцьксервіс» (код ЄДРПОУ 31572446), а вказаного підприємства: м.Луцьк, вул.Підгаєцька, 3.
Тобто, вказані письмові докази свідчать про пов`язаність підприємств «Луцьксервіс» та «ВОЛИНЬАВТОМОТОСЕРВІС» як засновниками, так і спільною адресою місцезнаходження.
Також, Статут ПП «Луцьксервіс» від 2012 року вказує, що останнє вже станом на 2012 рік фактично знаходилося за адресою м.Луцьк, вул.Підгаєцька, 3.
Призначення однієї і тієї самої відповідальної особи за газове господарство як у ПП «ВОЛИНЬАВТОМОТОСЕРВІС» так, і в ПП «Луцьксервіс» свідчить про доступ до лічильника газу через таку відповідальну особу на протязі її трудових відносин як з ПП «ВОЛИНЬАВТОМОТОСЕРВІС» так, і ПП «Луцьксервіс».
Тобто, вказане вище спростовує ще одне твердження ПП «Луцьксервіс», про те, що «в період з 17.08.2012 по 21.08.2012, відповідальність за таке втручання не може лягати на ПП «Луцьксервіс», оскільки підприємство в цей час не мало жодного відношення до вказаного лічильника газу та фізично немало до нього доступу.»
Стосовно судових витрат, пов`язаних з оплатою судового збору за подання зустрічної позовної заяви до ГСВО в розмірі 2270,00 грн., апеляційної скарги до ПЗАГС в розмірі 6810,00грн. та касаційної скарги до ВС в розмірі 9080,00 грн. суд засвідчує наступне.
Позивачем за зустрічним позовом у справі №903/160/21 було подано апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Волинської області від 01.07.2021 та касаційну скаргу на рішення Господарського суду Волинської області від 01.07.2021 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.09.2021.
За наслідком розгляду зазначених скарг постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.09.2021 - рішення Господарського суду Волинської області від 01.07.2021 залишено без змін, а Постановою Верховного Суду від 18.11.2021 рішення Господарського суду Волинської області від 01.07.2021 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.09.2021 скасовано, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Волинської області.
Згідно зі статтею 315 Господарського процесуального кодексу України за наслідками розгляду касаційної скарги суд касаційної інстанції приймає постанову, у якій має бути зазначено, зокрема, новий розподіл судових витрат, понесених у зв`язку із розглядом у суді першої інстанції та апеляційної інстанції, - у разі скасування рішення та ухвалення нового рішення або зміни рішення та розподіл судових витрат, понесених у зв`язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції.
Відповідно до частини 14 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, якщо суд апеляційної, касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
Отже, суд касаційної інстанції, здійснює новий розподіл судових витрат у справі лише у разі прийняття ним постанови про скасування чи зміну остаточного судового рішення суду першої (апеляційної) інстанції, прийнятого по суті заявлених вимог. При цьому, у випадках скасування касаційним судом рішення суду першої інстанції або постанови апеляційної інстанції з переданням справи на новий розгляд, судові витрати у справі, в тому числі й судовий збір, сплачений за подання апеляційної чи касаційної скарги, підлягають розподілу господарським судом, який вирішує спір по суті за результатами нового розгляду справи.
Таким чином, враховуючи положення ст. 129 ГПК України понесені позивачем суми сплаченого судового збору за подання зустрічного позову до першої інстанції, апеляційної та касаційної скарг покладаються на позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом).
Відповідно до ч. 1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно зі ст.78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). Частинами 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Проте, якщо подання сторони є вирішальним для результату проваджень, воно вимагає конкретної та прямої відповіді ("Руїс Торіха проти Іспанії").
Завданням національних судів є забезпечення належного вивчення документів, аргументів і доказів, представлених сторонами ("Ван де Гурк проти Нідерландів)".
Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті ("Гірвісаарі проти Фінляндії").
Згідно ж із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Отже, вказані рішення Європейського суду з прав людини суд застосовує у даній справі як джерело права.
На підставі викладеного, керуючись ст. 129, 233, 236, 237, 238, 240 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні первісного позову Приватного підприємства Луцьксервіс до Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Волиньгаз про скасування рішення засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ Волиньгаз в частині п.3, яке оформлене протоколом від 11.02.2021, та акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму газу та його вартості від 15.02.2021 відмовити.
2. Зустрічний позов задовольнити.
3. Стягнути з Приватного підприємства Луцьксервіс (вул.Підгаєцька,3, м.Луцьк, Волинська область, 43020, код ЄДРПОУ 30733310) на користь Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Волиньгаз (вул.Івана Франка,12, м.Луцьк, 43006, код ЄДРПОУ 03339459) 131132,88 грн. (сто тридцять одна тисяча сто тридцять дві гривні вісімдесят вісім копійок) заборгованості, в т.ч. 126229,69 грн. необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, 4903,20 грн. витрати пов`язані з експертизою, а також 18160,00 грн. (вісімнадцять тисяч сто шістдесят гривень) витрат по сплаті судового збору (в т.ч.: за подання зустрічної позовної заяви до ГСВО в розмірі 2270,00 грн., апеляційної скарги до ПЗАГС в розмірі 6810,00грн. та касаційної скарги до ВС в розмірі 9080,00 грн.).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Рішення суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. 255-256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повний текст рішення складено 10.08.2022.
СуддяІ. О. Гарбар
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2022 |
Оприлюднено | 11.08.2022 |
Номер документу | 105658620 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань спонукання виконати або припинити певні дії |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Гарбар Ігор Олексійович