Провадження № 2/734/828/22 Справа № 734/1352/22
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
10 серпня 2022 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області, в складі:
головуючого-судді Іванюк Т.І.,
при секретарі судових засідань Ієвлевій О.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Козелець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Козелецької селищної ради, Чернігівського району Чернігівської області, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, -
В С Т А Н О В И В:
із позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно за заповітом до суду звернувся ОСОБА_1 .
Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , актовий запис про смерть № 04.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входить: земельна ділянка на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке видане 17 травня 2013 року реєстраційною службою Козелецького районного управління юстиції, № 3579686, площею 0,2495 га, що розташована на території с. Сокирин, Козелецький район, Чернігівська область, за цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, кадастровий номер: 7422089303:74:062:0005; земельна ділянка на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке видане 17 травня 2013 року реєстраційною службою Козелецького районного управління юстиції, № 3578072, площею 0,3553 га, що розташована на території с. Сокирин, Козелецький район, Чернігівська область, за цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, кадастровий номер: 7422089303:74:062:0006.
Позивач у справі, як спадкоємець за заповітом прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , та звернувся з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, однак через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу, так як Свідоцтво про право власності на нерухоме майно втрачено, не має можливості оформити спадкові права у нотаріальному порядку, тому змушений звернутися до суду для захисту свого права шляхом його визнання.
Позивач в судове засідання не з`явився, але попередньо надав заяву до суду про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі, судові витрати з відповідача просить не стягувати.
Представник відповідача, Козелецької селищної ради Чернігівської області Чернігівського району у судове засідання не з`явився, надавши до суду письмову заяву у якій просить розгляд справи провести без його участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Представник третьої особи, Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, у судове засідання не з`явився, але попередньо надав до суду письмову заяву у якій просить судовий розгляд справи провести без їх участі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України з причин неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, в разі визнання позовних вимог відповідачем суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, суд дійшов наступних висновків.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 03 лютого 2014 року виконкомом Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, актовий запис про смерть № 04.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входить: земельна ділянка на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке видане 17 травня 2013 року реєстраційною службою Козелецького районного управління юстиції, № 3579686, площею 0,2495 га, що розташована на території с. Сокирин, Козелецький район, Чернігівська область, за цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, кадастровий номер: 7422089303:74:062:0005; земельна ділянка на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке видане 17 травня 2013 року реєстраційною службою Козелецького районного управління юстиції, № 3578072, площею 0,3553 га, що розташована на території с. Сокирин, Козелецький район, Чернігівська область, за цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, кадастровий номер: 7422089303:74:062:0006.
Позивач у справі, як спадкоємець за заповітом прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , та звернувся з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, однак через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу, оскільки Свідоцтво про право власності на нерухоме майно втрачено, не має можливості оформити спадкові права у нотаріальному порядку, тому змушений звернутися до суду для захисту свого права шляхом його визнання. Нині, в зв`язку з реорганізацією та ліквідацією реєстраційної служби, отримати дублікат такого свідоцтва про право власності на нерухоме майно позивач не має можливості.
Доказом втрати Свідоцтва про право власності на нерухоме майно є оголошення в газеті «Новини Придесення», а також довідкою ВП №1 ЧРУП ГУНП в Чернігівській області про те, що оригінал свідоцтв про право власності на нерухоме майно, що видані на ім`я ОСОБА_2 в стіл знахідок не надходили.
Не маючи можливості для отримання свідоцтва про право на спадщину подати нотаріусу оригінал правовстановлюючого документу через його втрату, позивач змушений звернутись до суду.
Після смерті ОСОБА_2 завідувачем Козелецької державної нотаріальної контори Чернігівської області Мотовиловець І., заведена спадкова справа № 109/2014, відповідно до якої:
19 травня 2014 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 , яка на день смерті проживала в АДРЕСА_1 . Спадщину приймає за заповітом, посвідченим ОСОБА_3 , секретарем Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області 11 листопада 1997 року за реєстровим № 122. Спадкодавець на день відкриття спадщини в зареєстрованому шлюбі не перебувала. Осіб, які б мали право згідно ст. 74 СК України на майно, що є об`єктом права спільної сумісної власності, нем ає. Спадкоємців, передбачених ст. 1241 ЦК України, немає.
Таким чином, позивач у справі, ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом на дану спадщину після смерті ОСОБА_2 , інших спадкоємців, які мають право на спадщину відсутні та ніхто на неї не претендує, що підтверджується матеріалами спадкової справи.
Доказ відсутності документу на спадкове майно - оголошення про втрату через пресу та довідка зі столу знахідок.
Нормами ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належним є доказ, який містить інформацію щодо предмета доказування, а предметом доказування нормами ч. 2 ст. 77 ЦПК визначено, що це є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Крім того, нормами ст. 78 ЦПК України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування та згідно ст. 79 ЦПК України визначено, що достовірним є доказ, на підставі якого можна встановити дійсні обставини справи. Доказ вважається достатнім, якщо у своїй сукупності дає змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин, які входять до предмету доказування.
Спадкодавець мав у власності земельні ділянки, його право посвідчено Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, які видані у законний спосіб. Вказаний доказ є належним, він містить інформацію щодо предмету доказування належного спадкового права на земельну ділянку, як предмет доказування в даній справі є право на спадкування за заповітом, мені, позивачу у справі.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України - спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, та має звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що за позивачем в порядку спадкування підлягає визнанню право власності на згадані вище земельні ділянки, оскільки оригінали правовстановлюючих документів на земельні ділянки позивачем втрачені, на підтвердження чого в пресі розміщене відповідне оголошення.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до положень ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України - до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування у разі відсутності заповіту, право на спадщину за законом одержують особи, визначені у ст. 1261-1265 ЦК України.
Відповідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 25, 328, 331, 1216-1223, 1268, 1270, 1296 ЦК України, ст.ст. 4, 200, 265 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
позовну заяву ОСОБА_1 до Козелецької селищної ради, Чернігівського району Чернігівської області, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про визнання права власності на спадкове майно за заповітом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за заповітом смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на:
земельну ділянку на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке видане 17 травня 2013 року реєстраційною службою Козелецького районного управління юстиції, № 3579686, площею 0,2495 га, що розташована на території с. Сокирин, Козелецький район, Чернігівська область, за цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, кадастровий номер: 7422089303:74:062:0005;
земельну ділянку на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке видане 17 травня 2013 року реєстраційною службою Козелецького районного управління юстиції, № 3578072, площею 0,3553 га, що розташована на території с. Сокирин, Козелецький район, Чернігівська область, за цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, кадастровий номер: 7422089303:74:062:0006.
Судовий збір з відповідача не стягувати.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Суддя:
Суд | Козелецький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2022 |
Оприлюднено | 12.08.2022 |
Номер документу | 105668655 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Козелецький районний суд Чернігівської області
Іванюк Т. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні