Рішення
від 17.07.2022 по справі 755/21796/21
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 755/21796/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" липня 2022 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Гончарука В.П., з секретарем Гриценко О.І. розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути солідарно на користь Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» з відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 заборгованості за період з 01.11.2016 року по 01.08.2021 року за житлово-комунальні послуги у розмірі 125 547,54 грн., та судові витрати.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Житлово - будівельний кооператив «Славутич» забезпечує утримання і експлуатацію багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та утримує його прибудинкову територію на підставі відповідних договорів із виконавцями робіт та надавачами послуг. Відповідачі є власниками кв. АДРЕСА_2 вищевказаного будинку та отримує від позивача житлово - комунальні послуги. Позивач зазначає, що відповідачі як члени кооперативу зобов`язані кожного місяця сплачувати внески на утримання спільного майна, однак відповідачі своїх зобов`язань не виконують, внаслідок чого утворилась заборгованість за період з 01.11.2016 року по 01.08.2021 року у розмірі 86 695,69 грн., крім того в порядку ст. 625 ЦК України, позивач просить стягнути з відповідачів інфляційну складову боргу у розмірі 32 849,63 грн., та 3% річних в сумі 6 002,21 грн., а також відшкодувати за рахунок відповідача понесені судові витрати зі сплати судового збору та витрат на послуги з підготовки до розгляду даної справи, що є предметом позовних вимог.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 28 грудня 2021 року відкрито провадження у вищевказаній справі та призначено справу за правилами спрощеного позовного провадження до судового засідання без виклику сторін для розгляду справи по суті в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва за адресою: 02000, місто Київ, вулиця Івана Сергієнка, будинок № 3, кабінет № 34.

Копію вказаної ухвали позивачем було отримано, що підтверджується повідомленням про вручення пощтового повідомлення.

Відповідачами копію ухвали, копію позовної заяви з доданими до неї документами було отримано 27 травня 2022 року, що підтверджується повідомленням про вручення пощтового повідомлення.

Позивачем до суду додаткових заяв, пояснень подано не було, відповідачами не використано право подання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.

Судом встановлено, що відповідно до Розділу 2 Статуту ЖБК «Славутич», затвердженого протоколом № 53 Загальних зборів членів ЖБК «Славутич» від 03.12.2016 року, метою діяльності Кооперативу є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативу на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, а також забезпечення: належного утримання будинку та прибудинкової території; згоди власників квартир та нежитлових приміщень будинку на реалізацію своїх прав на володіння, користування та розпорядження об`єктами будинку, що перебувають у спільній власності членів Кооперативу; належного отримання мешканцями будинку житлово-комунальних послуг; виконання власниками квартир, жилих і нежилих приміщень будинку вимог «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій».

Відповідно до п. 7.2.5 Статуту ЖБК «Славутич», кооператив зобов`язаний: визначати розмір внесків та платежів, що вносяться членами Кооперативу шляхом скликання Загальних зборів членів кооперативу.

Згідно п. 7.2.3 Статуту, ЖБК зобов`язане виступати замовником робіт і послуг та укладати угоди з відповідними підприємствами, що надають ці роботи і послуги, проводити їх оплату.

Згідно п. 8.2 Статуту, платежі на поточні витрати вносяться співвласниками у порядку та в строки, що визначаються загальними зборами (зборами уповноважених) членів Кооперативу. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання , реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Як вбачається з матеріалів справи, Протоколом загальних зборів членів Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» від 03 червня 2018 року № 54, прийнято рішення, яким затверджено внески на утримання будинку та прибудинкової території ЖБК «Славутич» з 01 липня 2018 року у розмірі 5,22 грн. кв.м. для першого поверху та 6,49 грн. для 2-9 поверхів.

Протоколом загальних зборів членів Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» від 16 серпня 2019 року, прийнято рішення, про затвердження суми, на яку збільшується щомісячні внески членів ЖБК для забезпечення витрат ЖБК, пов`язаних із здійсненням заходів і отриманням та обслуговуванням кредиту (сплати платежів, передбачених договорром щодо його залучення) в розмірі 3,00 грн. за один кв. метр приміщень, що належить члену ЖБК, та у зв`язку з цим яким затверджено внески на утримання будинку та прибудинкової території ЖБК «Славутич» з 01 вересня 2019 року у розмірі 8,22 грн. кв.м. для першого поверху та 9,49 грн. для 2-9 поверхів.

Відповідно до п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і при будинковими територіями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року № 572 зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2006 року № 45, власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Крім того, вбачається, що відповідачі являються власниками квартири АДРЕСА_3 , що підтверджується довідкою Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» від 26 серпня 2021 року та довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 20.08.2021 року за № 271386587.

Відповідно до положення ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Закон України «Про житлово комунальні послуги» регулює відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

За нормою статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

На підтвердження своїх позовних позивачем долучено до матеріалів справи Договори, зокрема, на послуги водопостачання та водовідведення від 04 вересня 2002 року №00950/4-04 разом з додатковими угодами до Договору, який укладено між позивачем та ПрАТ «Київводоканал», Договір на постачання теплової енергії у гарячій воді, укладений 30.08.2018 року між позивачем та КП виконавчого органу Київради «Київтеплоенерго», Договір про умови постачання газу Балансоутримувачем, укладеного 01.07.2015 року між позивачем та ДП «КиївгазЕнерджи» та Договір на постачання природного газу від 01.01.2020 року.

Судом встановлено та підтверджується наявними у справі доказами, на підтвердження заявлених позовних вимог щодо розміру заборгованості, ЖБК «Славутич» долучено до матеріалів справи розрахунок заборгованості по кв. АДРЕСА_3 , де безпосередньо зазначено - заборгованість з 01.11.2016 року по 01.08.2021 року у розмірі 86 695,69 грн.

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків та моральної шкоди.

Згідно з вимогами ст.ст. 525, 526, 530, 629, 712 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до договору; замовник зобов`язується прийняти та оплатити надані послуги; одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно положень ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Нормою ч. 2 ст. 625 ЦК України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Системний аналіз положень ст. ст. 2, 9, 10, 189, 190 ЖК Української PCP дає підстави для висновку про те, що правовідносини, пов`язані з несвоєчасною оплатою житлово-комунальних послуг, за своєю правовою природою не є житловими.

З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, в якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.

Отже, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.

Таким чином, суд приходить до висновку, що в межах даного спору Житлово - будівельним кооперативом «Славутич» правомірно пред`явлено вимоги до відповідачів про солідарне стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги в розмірі 86 695,69 грн., яка нарахована позивачем за період з 01.11.2016 року по 01.08.2021 року, нарахований індекс інфляції за весь час прострочення у сумі 32 849,63 грн., три проценти річних від простроченої суми заборгованості в сумі 6 002,21 грн..

Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої постановлено рішення, суд присуджує з другої сторони всі судові витрати.

Згідно ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Звертаючись даним позовом до суду, позивач просив стягнути з відповідача витрати пов`язані на послуги з підготовки до розгляду та розгляду даної справи у розмірі 6330,00 грн.

Як на доказ вчинення інших процесуальних дій, позивачем надано Договір про надання правової допомоги №Р/12082021/ХВ-36 від 12 серпня 2021 року, який укладено між позивачем та ТОВ «Київський центр права».

Згідно акту приймання - передачі надання послуг №ОУ-326, ТОВ «Київський центр права» було проведено таку роботу: складання розрахунку заборгованості у розмірі 720,00 грн; складання позовної заяви в сумі 2160,00 грн., формування матеріалів справи та подача позову до суду у розмірі 1440,00 грн., вказана сума сплачена позивачем на рахунок ТОВ «Київський міський центр права» відповідно до квитанції №66 від 18 серпня 2021 року.

Разом з тим, аналізуючи надані позивачем документи щодо понесених судових витрат, слід прийти до висновку що понесені позивачем судові витрати у розмірі 4320,00 грн., є не що іншим як витрати на правничу допомогу та не можуть вважатися витратами пов`язаних з підготовки до розгляду та розгляду даної справи.

Крім того, Договір про надання правової допомоги №Р/12082021/ХВ-36 від 12 серпня 2021 року укладено між позивачем та ТОВ «Київський центр права», інтереси позивача по даній справі представляє ОСОБА_3 відповідно до Довіреності від 27 жовтня 2021 року, доказів перебування вказаної особи у статусі адвоката суду не надано, а тому не можуть бути відшкодовані відповідачем у порядку, визначеному ст. 137 ЦПК України.

В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, з відповідачів на користь позивача підлягає до стягнення судовий збір у розмірі по 1 135,00 грн., з кожного, який був сплачений позивачем при зверненні до суду з даним позовом.

Враховуючи наведене та керуючись ст. 68 Житлового кодексу Української РСР, ст. 625 Цивільного кодексу України, , ст. 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 2, 10, 49, 76, 77-81, 89, 141, 177,209, 210, 223, 247, 265, 274, 279, 280-282, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» заборгованість за період з 01.11.2016 року по 01.08.2021 року за житлово-комунальні послуги у розмірі 125 547,54 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» судові витрати по сплаті судового збору в сумі по 1 135,00 грн., з кожного.

Рішення може бути оскаржене до Київського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18 липня 2022 року.

Відомості щодо учасників справи:

Позивач:

Житлово - будівельний кооператив «Славутич» (02139, м. Київ, вул. Івана Микитенка, буд. 9в, код ЄДРПОУ 22885097);

Відповідачі:

ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_4 );

ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_4 ).

Суддя:

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.07.2022
Оприлюднено12.08.2022
Номер документу105674581
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —755/21796/21

Рішення від 17.07.2022

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Гончарук В. П.

Ухвала від 20.02.2022

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Гончарук В. П.

Ухвала від 28.12.2021

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Гончарук В. П.

Ухвала від 28.12.2021

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Гончарук В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні