Рішення
від 24.07.2022 по справі 504/4740/21
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 504/4740/21

провадження № 2/504/1045/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.2022смт.Доброслав

головуючого судді Доброва П.В.,

секретаря Данько Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 1 смт Доброслав цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності у порядку спадкування за законом, поділ спадщини, припинення спільної сумісної власності, виділ частки в натурі,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2021 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, яким просив суд визнати за ним право власності у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , на частку земельної ділянки у спільній сумісній власності з відповідачем, а також поділити між ними спадкову земельну ділянку загальною площею 10, 22 га, яка розташована в Одеській області, Одеському районі, територія Фонтанської (колишня назва Сичавської) сільської ради, цільового призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виділити в натурі та визнати право власності за кожним на виділене майно.

Позивач, його представник не з`явилися у судове засідання, подали заяви про розгляд справи у свою відсутність, позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач не з`явилася у судове засідання, подала заяву до суду, якою позовні вимоги визнала у повному обсязі та просила їх задовольнити повністю, а справу розглянути у свою відсутність.

За таких обставин суд ухвалює рішення у підготовчому судовому засіданні.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 1, 4ст. 206 ЦПК Українипозивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Як роз`яснено у п. 24Постанови Пленуму Верхового Суду України від 12 червня 2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції»у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

У відповідності до ч.3, 4ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями206,207цьогоКодексу.

Дослідивши матеріали справи, спадкову справу, що надійшла, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову і можливість його задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що за життя ОСОБА_3 у спільній сумісній власності з відповідачкою ОСОБА_2 на підставі рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 23.05.2012 року належить земельна ділянка загальною площею 10, 22га, що розташована на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, яку вони успадкували за законом після смерті їхньої матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка її належала за життя на підставі Державного акту серії Р1 № 471124, виданого на підставі рішення Х сесії ХХІІІ скликання Сичавської сільської ради народних депутатів Комінтернівського району Одеської області № 49 від 31 березня 2000 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності за № 88.

ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 61 рік в с. Коблеве, Березанського району, Миколаївської області ОСОБА_3 помер, про що складено відповідний актовий запис № 20 та виконкомом Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , який на день смерті (час відкриття спадщини) був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно свідоцтва про народження позивача НОМЕР_2 , актовий запис № 13, виданим Коблевською сільською Радою, Березанського району, Миколаївської області, в графі батько значиться спадкодавець ОСОБА_3 .

Після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина, а саме встановлено, що до складу спадкового майна входить наступне майно, а саме:

- Частина земельної ділянки, загальною площею 4, 0951 га, кадастровий номер земельної ділянки: 5122785800:01:001:0431, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходилась у спільній сумісній власності спадкодавця на підставі Рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 23.05.2012 року, право власності на частину у спільній сумісній власності на земельну ділянку зареєстровано за спадкодавцем і відповідачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером: 2142642 Державною реєстраційною службою України від 31 липня 2013 року, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, виданого Реєстраційною службою Комінтернівського районного управління юстиції Одеської області від 17 серпня 2013 року, індексний номер витягу: 8113068;

- Частина земельної ділянки загальною площею - 6, 1285 га, кадастровий номер земельної ділянки: 5122785800:01:001:0430, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходилась у спільній сумісній власності спадкодавця на підставі Рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 23 травня 2012 року, право власності на частину у спільній сумісній власності зареєстровано за спадкодавцем і відповідачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером: 2142820 Державною реєстраційною службою України від 31 липня 2013 року, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, виданого Реєстраційною службою Комінтернівського районного управління юстиції Одеської області від 17 серпня 2013 року, індексний номер витягу: 8112618.

У встановленому законодавством порядку з питання оформлення спадщини позивач звернувся до ОСОБА_5 , приватного нотаріуса Одеського районного нотаріального округу Одеської області з заявою про прийняття спадщини, але свідоцтво про право на спадщину за законом на вищевказане спадкове майно не отримав, оскільки згідно підпункту 4.14 пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє склад спадкового майна, а згідно наявних правовстановлюючих документів визначити склад спадкового майна не є можливим, в зв`язку з тим, що спадкове майно належало спадкодавцю на праві спільної сумісної власності, тому йому було рекомендовано звернутися до суду за захистом своїх прав.

Зі змісту спадкової справи № 47/2014 до майна померлого вбачається, що позивач є єдиним спадкоємцем ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 23.05.2021 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (нині померлий) набули у спільну сумісну власність земельну ділянку загальною площею 10, 22 га, розташовану на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, яка залишилася після смерті їхньої матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зі змісту Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності - 23.05.2013 року спадкодавецем та відповідачем здійснена державна реєстрація приватної спільної сумісної власності земельної ділянки за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, Сичавська сільська рада, кадастровий номер 5122785800:01:001:0430, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6, 1285 га.

В подальшому, спадкодавцем та відповідачем 10.07.2013 року здійснена державна реєстрація за ОСОБА_3 (нині померлим) та ОСОБА_2 на праві приватної спільної сумісної власності земельної ділянки за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, Сичавська сільська рада, кадастровий номер 5122785800:01:001:0431, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4, 0951 га, про що свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Позивач посилається на те, що оскільки за життя, його покійний батько ОСОБА_3 і відповідач не встигли визначити належні їм частки у спільній сумісній власності на земельну ділянку шляхом поділу і виділу в натурі, вирішити виниклий спір можливо тільки у судовому порядку.

На підставі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

На підставі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно дот ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Виходячи зі змісту положень ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якого є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Таким чином, законодавцем встановлений певний порядок набуття на спадщину в нотаріальному порядку, - нотаріальний порядок.

Лише у випадку неможливості оформлення права власності на спадщину в нотаріальному порядку, спадкоємець має право на судовий захист свого невизнаного, оспорюваного чи порушеного права.

Згідно роз`ясненню, викладеному у п. 23 постанови ПВС України від 30.05.2008 року № 7, у разі відмови нотаріуса в оформленні права власності на спадщину особа може звернутися до суду в порядку позовного провадження.

Матеріалами справи достеменно підтверджено, що позивач використав всі можливості нотаріального оформлення свого права на спадщину, але йому було відмовлено з правового обґрунтування.

За таких обставин, судовий порядок це єдиний спосіб для позивача захистити свої права і оформити спадщину, що залишилася після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На підставі ст. 1267 ЦК України ч. 1 частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Ч. 3 спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченого нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Відповідно до ст. 355 ч. 1, ч. 2 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.

На підставі ст. 368 ч. 1 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.

Згідно вимог ст. 369 ч.1 ЦК України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

У відповідності до ст. 370 ч. 1 ЦК України співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності.

На підставі ст. 364 ч. 3 ЦК України у разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

За життя спадкодавцем ОСОБА_3 (нині померлим) і відповідачем здійснено поділ земельної ділянки загальною площею 10, 22 га, яка перебуває у спільній сумісній власності спадкодавця і відповідача, в результаті поділу наявні дві вищезазначені земельні ділянки площею 4.0951 га і площею 6.1285 га, що підтверджує можливість виділу в натурі частини земельної ділянки із спільної сумісної власності із відповідачем.

Так, державна реєстрація земельних ділянок здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 07.02.2013 року; Приватним підприємством «Пчелка», ОСОБА_6 , відповідно до якого здійснено поділ вищевказаної земельної ділянки загальною площею 10, 22 га на дві земельні ділянки площею 6.1285 га, кадастровий номер 5122785800:01:001:0430 ( Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку про державну реєстрацію 23.05.2013 року) та земельну ділянку площею 4.0951 га, кадастровий номер 5122785800:01:001:0431 ( Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку про здійснення державної реєстрації земельної ділянки 10.07.2013 року).

Оцінивши зібрані по справі докази на предмет їх належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, заснованими на законі та підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 258, 259,263-265,273, 352, 354 ЦПК України, ст. ст. 15, 16, 355, 364, 368, 369, 370, 1216, 1217, 1218, 1220, 1225, 1267 ч. 1, 1297 ЦК України, ст. 55 Конституції України, постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності у порядку спадкування за законом, поділ спадщини, припинення спільної сумісної власності, виділ частки в натурі задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , право приватної власності у порядку спадкування за законом на частку земельної ділянки загальною площею 10, 22 га, цільового призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області що залишилася після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованої яка перебуває у спільній сумісній власності спадкодавця з ОСОБА_2 на підставі рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 23.05.2012 року по справі № 2-2901/11, провадження 2/1515/384/12.

Поділити між позивачем ОСОБА_1 і відповідачем ОСОБА_2 вищевказану спадкову земельну ділянку загальною площею 10, 22 га на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), виготовленої 07.02.2013 року ПП «Пчелка» на дві земельні ділянки площею 4.0951 га, кадастровий номер 5122785800:01:001:0431 і площею 6.1285 га, кадастровий номер 5122785800:01:001:0430.

Припинити між сторонами право спільної сумісної власності на зазначену земельну ділянку.

Виділити в натурі позивачеві ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , земельну ділянку площею 4.0951 га, кадастровий номер 5122785800:01:001:0431, цільового призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування Одеська область, Одеського району, територія Фонтанської ( колишня назва Сичавської) сільської ради, та визнати за ним право особистої приватної власності на виділене майно

Виділити в натурі відповідачеві ОСОБА_2 земельну ділянку площею 6.1285 га, кадастровий номер 5122785800:01:001:0430, цільового призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування Одеська область, Одеський район, територія Фонтанської ( колишня назва Сичавської) сільської ради, та визнати за нею право особистої приватної власності на виділене майно.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя П.В. Добров

СудКомінтернівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення24.07.2022
Оприлюднено12.08.2022
Номер документу105675923
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —504/4740/21

Рішення від 24.07.2022

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Добров П. В.

Ухвала від 28.06.2022

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Добров П. В.

Ухвала від 24.12.2021

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Добров П. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні