Справа № 175/4756/21
Провадження № 2/175/1381/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2022 року м. Мелітополь
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючої: судді Бойка О.М.
за участю секретаря судового засідання: Кучеренка О.Ю.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
представник позивача - ОСОБА_2 ,
відповідач - Підгородненська міська рада Дніпровського району Дніпропетровської області,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
В позові зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилась спадщина, що складається з зем6льної ділянки, загальною площею 3,8346 га., з цільовим призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Пологівської сільської ради Теплицького району Вінницької області з кадастровим номером земельної ділянки - 0523786000:02:000:0432. При житті померла склала заповіт, відповідно до якого належну їй земельну ділянку вона заповіла позивачу. Однак, позивач не може отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину, так як у встановлений законом строк він не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Позивач вважає, що цей строк він пропустив з поважних причин, так як він не був а ні близьким ані далеким родичем спадкодавці, на момент її смерті спільно з нею не проживав, то був необізнаний про смерть ОСОБА_3 . Позивач просить суд надати йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ІІ. ЗАЯВИ (КЛОПОТАННЯ) УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
В судове засідання позивач та його представник не з`явилися, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримують в повному обсязі. Крім того, 09 листопада 2021 року від позивача надійшло клопотання про витребування доказів про витребування доказів, а саме копії спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , про що судом було винесено відповідну ухвалу про витребування доказів та на виконання якої 18 травня 2022 року Приватний нотаріус Дніпровського районного нотаріального округу Маркарова В.Ю. надала суду належним чином завірену копію спадкової.
Представник відповідача Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області до судового засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за його відсутності від нього не надходило, тому суд визнає його неявку неповажною та вважає можливим ухвалити рішення за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи та здійснення судом розгляду справи за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
Згідно копії заповіту, 01 лютого 2019 року ОСОБА_3 склала заповіт, який зареєстрований в реєстрі за № 25 та відповідно до якого належну їй земельну ділянку загальною площею 3,8346 га., з цільовим призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Пологівської сільської ради Теплицького району Вінницької області з кадастровим номером земельної ділянки - 0523786000:02:000:0432, заповіла позивачу ОСОБА_1 .
Згідно свідоцтва про смерть, виданого 01 грудня 2021 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 01 грудня 2020 року складено відповідний актовий запис № 334.
Після її смерті залишилось спадкове майно - земельна ділянка загальною площею 3,8346 га., з цільовим призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Пологівської сільської ради Теплицького району Вінницької області з кадастровим номером земельної ділянки - 0523786000:02:000:0432, яка належала ОСОБА_3 на праві приватної власності, про що в матеріалах справи мається Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, довідка з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку та Витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 67163956 від 05 листопада 2021 року, виданий приватним нотаріусом Дніпровського районного нотаріального округу Маркаровою В.Ю.
Згідно з постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданою 05 листопада 2021 року приватним нотаріусом Дніпровської районної нотаріального округу Маркаровою В.Ю., позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку загальною площею 3,8346 га., з цільовим призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Пологівської сільської ради Теплицького району Вінницької області з кадастровим номером земельної ділянки - 0523786000:02:000:0432, після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки спадщину протягом встановленого Законом строку позивач не прийняв, та не надав документів, які підтверджували б його постійне спільне проживання разом із спадкодавцем на день її смерті.
Спадкоємцем за заповітом є позивач, інших спадкоємців за заповітом немає. Спадкоємців за законом, що прийняли б спадщину, немає.
Однак, отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом позивач не може, оскільки у встановлений законом шестимісячний строк він не звернувся із заявою про прийняття спадщини.
Позивач після смерті спадкодавця не звернувся в установлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини із поважних причин, оскільки проживає в інший області та не знав про смерть спадкодавця.
ІV. МОТИВИ СУДУ ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, судом встановлено, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 з поважних причин, оскільки він не був ані близьким ані далеким родичем померлій ОСОБА_3 та на момент її смерті спільно з нею не проживав, а тому був необізнаний про смерть спадкодавці. Крім того, про наявність заповіту на його ім`я не знав, що унеможливили прийняття спадщини у встановлений законом строк. Тому суд вважає можливим визнати причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними.
На підставі вищевикладеного, аналізуючи забрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, враховуючи, що причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини визнані судом поважними, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову та визначення позивачу додаткового строку, достатнього для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст.ст. 1217, 1220, 1233, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 19, 263 - 265 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Надати ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпропетровського апеляційного суду.
Повне найменування та ім`я сторін та інших учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Підгородненська міська рада Дніпровського району Дніпропетровської області, місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, м. Підгородне, вул. Центральна, 46.
Суддя:
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2022 |
Оприлюднено | 16.08.2022 |
Номер документу | 105717133 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Бойко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні