ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
15 серпня 2022 року м.Харків Справа № 913/174/22
Суддя господарського суду Луганської області Злепко Н.І., розглянувши позовну заяву позивача-1 ОСОБА_1 , позивача-2 ОСОБА_2 ,
до відповідача-1 Приватного акціонерного товариства «НАФТОІМПЕКС», м. Сєвєродонецьк Луганської області,
відповідача-2 Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», м. Київ,
відповідача-3 Публічне акціонерне товариство«Національний депозитарій України», м. Київ,про визнання права власності та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
11.08.2022 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до відповідача-1 Приватного акціонерного товариства «НАФТОІМПЕКС», відповідача-2 Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», відповідача-3 Національного депозитарію України, в якій просятьвизнати право власності на 3прості іменні акції (бездокументарна форма існування, реєстраційний номер випуску №109/12/1/10) загальною номінальною вартістю 150 грн 00 коп. за ОСОБА_1 , 77 простих іменних акцій (бездокументарна форма існування, реєстраційний номер випуску №109/12/1/10) номінальною вартістю 3850 грн 00 коп. за ОСОБА_2 емітента Приватного акціонерного товариства «НАФТОІМПЕКС»; зобов`язати відповідача-3 ПАТ «Національний депозитарій України» здійснити переказ зазначених акцій позивача-1 з рахунку в ПАТ «УКРКОМУНБАНК» № НОМЕР_1 - НОМЕР_2 на рахунок № НОМЕР_3 ПАТ «Державний ощадний банк України» та здійснити переказ акцій позивача-2 з рахунку ПАТ «УКРКОМУНБАНК» № НОМЕР_1 - НОМЕР_2 нарахунок № НОМЕР_4 - НОМЕР_5 у ПАТ «Державний ощадний банк України»; зобов`язати депозитарну установу - ПАТ «Державний ощадний банк України» надати ПАТ «Національний депозитарій України» розпорядження на переказ на свій рахунок 3 прості іменні акції(реєстраційний номер випуску №109/12/1/10) номінальною вартістю 150 грн 00 коп. та після переказу від депозитарію ПАТ «Національний депозитарій України» здійснити зарахування цих акцій на рахунок, який належить ОСОБА_1 у новій депозитарній установі ПАТ «Держаний ощадний банк України» та зобов`язати депозитарну установу - ПАТ «Державний ощадний банк України» надати ПАТ «Національний депозитарій України» розпорядження на переказ на свій рахунок 77 простих іменних акцій (реєстраційний номер випуску №109/12/1/10) номінальною вартістю 3850 грн 00 коп. та після переказу від депозитарію ПАТ «Національний депозитарій України» здійснити зарахування цих акцій на рахунок, який належить ОСОБА_2 у новій депозитарній установі ПАТ «Держаний ощад
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між позивачем-1, позивачем-2 та ПАТ «Укркомунбанк» укладено договори про обслуговування рахунків в цінних паперах №3/1-ДУ від 27.01.2014 та 4/1-ДУ від 27.01.2014.
У зв`язку з порушенням депозитарною установою ПАТ «Український комунальний банк» рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.11.2014 «Щодо запобігання порушень прав інвесторів та уникнення ризиків професійних учасників», постановою Національного банку України від 14.09.2015 №604 відкликано банківську ліцензію та оголошено про початок ліквідаціїПАТ «Український комунальний банк». Також рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.09.2015 №1524 ПАТ «Укркомунбанк» анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності депозитарної установи.
Частиною 2 статті 8 Закону України «Про депозитарну систему України» унормовано, що документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку листом від 25.01.2016 повідомила позивача-1 про те, що виписка про стан рахунку у цінних паперах, видана депозитарною установою ПАТ «Укркомунбанк», свідчить про те, що станом на 09:43:46 27.01.2014 ОСОБА_1 мала права на 3 (три) простих іменних акції емітента ПрАТ «Нафтоімпекс». Однак, зазначене не свідчить, що на дату першого робочого дня, що настає за робочим днем, коли ПАТ «Укркомунбанк» останній раз виходило на зв`язок з інформаційною системою Центрального депозитарію цінних паперів і підтримувало його протягом 5 та більше наступних робочих днів поспіль (14.07.2014) позивач-1 володіла цією ж кількістю зазначених акцій. Аналогічне повідомлення щодо 77 простих іменних акцій отримала і позивач-2.
Також за повідомленням Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Матвієнко А.А. ПАТ «Укркомунбанк» провадження професійної діяльності на фондовому ринку не здійснює. Головний офіс банку знаходиться у населеному пункті (м. Луганськ) на території якого органи державної тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до постанови КМУ від 07.11.2014 №Ю85-р.
На теперішній час доступ до головного офісу банку, серверу, відомостей щодо обліку цінних паперів та документації відсутній.
Наслідком зазначеного є відсутність можливості у позивачів користуватися та розпоряджатися належними їм акціями у зв`язку з чим вони звернулися до суду за захистом своїх прав.
Звертаючись до суду з описаним вище позовом позивачі зазначили, що право вибору способу судового захисту належить виключно позивачеві (частина перша статті ЦК, статті 3 і 4 ЦПК).
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства з огляду на наступне.
У вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, слід виходити з визначень, наведених у статтях 3, 4 Господарського кодексу України та статті 20 ГПК України.
За загальним правилом господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Згідно з п. п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 20 ГПК України Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах.
Відповідно до ст. 177 ЦК України об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Хоча змістом акцій є посвідчені ними корпоративні права, однак відповідно до змісту наведеної вище норми, цінні папери (в тому числі акції) є речами. Корпоративними є відносини, пов`язані з реалізацією корпоративних прав, посвідчених акціями. Відносини, пов`язані з визнанням права власності (в тому числі на акції), до корпоративних не належать. З урахуванням наведеного, спори про визнання права власності на акції, не є такими, що виникають з корпоративних відносин та вирішуються загальними або господарськими судами залежно від суб`єктного складу сторін спори про визнання права власності на акції.
Позовна заява подана фізичними особами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , про наявність статусів фізичних осіб-підприємців позивачіне зазначають.
Також з позовної заяви фізичних осіб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не вбачається, що між сторонами наявний спір, пов`язаний із спорами, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, оскільки характер спірних правовідносин свідчить, що позов подано на захист прав позивачів у правовідносинах, пов`язаних з неналежним виконанням депонентом своїх обов`язків щодо управління власністю позивачів, передбачених нормами чинного законодавства та пов`язаний з визнанням права власності на майно (акції).
Отже виходячи зі змісту позовних вимог у цій справі та складом сторін суд приходить до висновку, що спір не має ознак спору, який пов`язаний з корпоративними відносинами, не виникає з правочинів щодо акцій та має розглядатися за правилами цивільного судочинства, а тому згідно з п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Відповідно до ч.1 ст. 173 ГПК України похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги). Вимоги позивачів зобов`язального характеру до Публічного акціонерного товариства «Національний депозитарій України» та Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» є похідними від основної вимоги, відповідно також не можуть розглядатися окремо судом за правилами господарського судочинства.
Таким чином суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі за вказаним позовом.
Відповідно до ч. 3 ст. 175 ГПК України про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу.
Керуючись ст. ст. 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом позивача-1 ОСОБА_1 , позивача-2 ОСОБА_2 , до відповідача-1 Приватного акціонерного товариства «НАФТОІМПЕКС», м. Сєвєродонецьк Лаганської області,відповідача-2 Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», м. Київ,відповідача-3 Публічне акціонерне товариство «Національний депозитарій України», м. Київ, про визнання права власності та зобов`язання вчинити дії.
2. Повернути співпозивачам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 позовну заяву від 11.08.2022 з доданими матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 15.08.2022 у відповідності до ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки та порядку визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Суддя Назар ЗЛЕПКО
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2022 |
Оприлюднено | 16.08.2022 |
Номер документу | 105724515 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Злепко Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні