Ухвала
від 14.08.2022 по справі 913/174/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

15 серпня 2022 року м.Харків Справа № 913/174/22

Суддя господарського суду Луганської області Злепко Н.І., розглянувши позовну заяву позивача-1 ОСОБА_1 , позивача-2 ОСОБА_2 ,

до відповідача-1 Приватного акціонерного товариства «НАФТОІМПЕКС», м. Сєвєродонецьк Луганської області,

відповідача-2 Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», м. Київ,

відповідача-3 Публічне акціонерне товариство«Національний депозитарій України», м. Київ,про визнання права власності та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

11.08.2022 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до відповідача-1 Приватного акціонерного товариства «НАФТОІМПЕКС», відповідача-2 Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», відповідача-3 Національного депозитарію України, в якій просятьвизнати право власності на 3прості іменні акції (бездокументарна форма існування, реєстраційний номер випуску №109/12/1/10) загальною номінальною вартістю 150 грн 00 коп. за ОСОБА_1 , 77 простих іменних акцій (бездокументарна форма існування, реєстраційний номер випуску №109/12/1/10) номінальною вартістю 3850 грн 00 коп. за ОСОБА_2 емітента Приватного акціонерного товариства «НАФТОІМПЕКС»; зобов`язати відповідача-3 ПАТ «Національний депозитарій України» здійснити переказ зазначених акцій позивача-1 з рахунку в ПАТ «УКРКОМУНБАНК» № НОМЕР_1 - НОМЕР_2 на рахунок № НОМЕР_3 ПАТ «Державний ощадний банк України» та здійснити переказ акцій позивача-2 з рахунку ПАТ «УКРКОМУНБАНК» № НОМЕР_1 - НОМЕР_2 нарахунок № НОМЕР_4 - НОМЕР_5 у ПАТ «Державний ощадний банк України»; зобов`язати депозитарну установу - ПАТ «Державний ощадний банк України» надати ПАТ «Національний депозитарій України» розпорядження на переказ на свій рахунок 3 прості іменні акції(реєстраційний номер випуску №109/12/1/10) номінальною вартістю 150 грн 00 коп. та після переказу від депозитарію ПАТ «Національний депозитарій України» здійснити зарахування цих акцій на рахунок, який належить ОСОБА_1 у новій депозитарній установі ПАТ «Держаний ощадний банк України» та зобов`язати депозитарну установу - ПАТ «Державний ощадний банк України» надати ПАТ «Національний депозитарій України» розпорядження на переказ на свій рахунок 77 простих іменних акцій (реєстраційний номер випуску №109/12/1/10) номінальною вартістю 3850 грн 00 коп. та після переказу від депозитарію ПАТ «Національний депозитарій України» здійснити зарахування цих акцій на рахунок, який належить ОСОБА_2 у новій депозитарній установі ПАТ «Держаний ощад

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між позивачем-1, позивачем-2 та ПАТ «Укркомунбанк» укладено договори про обслуговування рахунків в цінних паперах №3/1-ДУ від 27.01.2014 та 4/1-ДУ від 27.01.2014.

У зв`язку з порушенням депозитарною установою ПАТ «Український комунальний банк» рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.11.2014 «Щодо запобігання порушень прав інвесторів та уникнення ризиків професійних учасників», постановою Національного банку України від 14.09.2015 №604 відкликано банківську ліцензію та оголошено про початок ліквідаціїПАТ «Український комунальний банк». Також рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.09.2015 №1524 ПАТ «Укркомунбанк» анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності депозитарної установи.

Частиною 2 статті 8 Закону України «Про депозитарну систему України» унормовано, що документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку листом від 25.01.2016 повідомила позивача-1 про те, що виписка про стан рахунку у цінних паперах, видана депозитарною установою ПАТ «Укркомунбанк», свідчить про те, що станом на 09:43:46 27.01.2014 ОСОБА_1 мала права на 3 (три) простих іменних акції емітента ПрАТ «Нафтоімпекс». Однак, зазначене не свідчить, що на дату першого робочого дня, що настає за робочим днем, коли ПАТ «Укркомунбанк» останній раз виходило на зв`язок з інформаційною системою Центрального депозитарію цінних паперів і підтримувало його протягом 5 та більше наступних робочих днів поспіль (14.07.2014) позивач-1 володіла цією ж кількістю зазначених акцій. Аналогічне повідомлення щодо 77 простих іменних акцій отримала і позивач-2.

Також за повідомленням Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Матвієнко А.А. ПАТ «Укркомунбанк» провадження професійної діяльності на фондовому ринку не здійснює. Головний офіс банку знаходиться у населеному пункті (м. Луганськ) на території якого органи державної тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до постанови КМУ від 07.11.2014 №Ю85-р.

На теперішній час доступ до головного офісу банку, серверу, відомостей щодо обліку цінних паперів та документації відсутній.

Наслідком зазначеного є відсутність можливості у позивачів користуватися та розпоряджатися належними їм акціями у зв`язку з чим вони звернулися до суду за захистом своїх прав.

Звертаючись до суду з описаним вище позовом позивачі зазначили, що право вибору способу судового захисту належить виключно позивачеві (частина перша статті ЦК, статті 3 і 4 ЦПК).

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства з огляду на наступне.

У вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, слід виходити з визначень, наведених у статтях 3, 4 Господарського кодексу України та статті 20 ГПК України.

За загальним правилом господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Згідно з п. п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 20 ГПК України Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах.

Відповідно до ст. 177 ЦК України об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Хоча змістом акцій є посвідчені ними корпоративні права, однак відповідно до змісту наведеної вище норми, цінні папери (в тому числі акції) є речами. Корпоративними є відносини, пов`язані з реалізацією корпоративних прав, посвідчених акціями. Відносини, пов`язані з визнанням права власності (в тому числі на акції), до корпоративних не належать. З урахуванням наведеного, спори про визнання права власності на акції, не є такими, що виникають з корпоративних відносин та вирішуються загальними або господарськими судами залежно від суб`єктного складу сторін спори про визнання права власності на акції.

Позовна заява подана фізичними особами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , про наявність статусів фізичних осіб-підприємців позивачіне зазначають.

Також з позовної заяви фізичних осіб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не вбачається, що між сторонами наявний спір, пов`язаний із спорами, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, оскільки характер спірних правовідносин свідчить, що позов подано на захист прав позивачів у правовідносинах, пов`язаних з неналежним виконанням депонентом своїх обов`язків щодо управління власністю позивачів, передбачених нормами чинного законодавства та пов`язаний з визнанням права власності на майно (акції).

Отже виходячи зі змісту позовних вимог у цій справі та складом сторін суд приходить до висновку, що спір не має ознак спору, який пов`язаний з корпоративними відносинами, не виникає з правочинів щодо акцій та має розглядатися за правилами цивільного судочинства, а тому згідно з п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Відповідно до ч.1 ст. 173 ГПК України похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги). Вимоги позивачів зобов`язального характеру до Публічного акціонерного товариства «Національний депозитарій України» та Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» є похідними від основної вимоги, відповідно також не можуть розглядатися окремо судом за правилами господарського судочинства.

Таким чином суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі за вказаним позовом.

Відповідно до ч. 3 ст. 175 ГПК України про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу.

Керуючись ст. ст. 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом позивача-1 ОСОБА_1 , позивача-2 ОСОБА_2 , до відповідача-1 Приватного акціонерного товариства «НАФТОІМПЕКС», м. Сєвєродонецьк Лаганської області,відповідача-2 Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», м. Київ,відповідача-3 Публічне акціонерне товариство «Національний депозитарій України», м. Київ, про визнання права власності та зобов`язання вчинити дії.

2. Повернути співпозивачам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 позовну заяву від 11.08.2022 з доданими матеріалами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 15.08.2022 у відповідності до ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки та порядку визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Суддя Назар ЗЛЕПКО

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення14.08.2022
Оприлюднено16.08.2022
Номер документу105724515
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/174/22

Ухвала від 23.10.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Злепко Н.І.

Ухвала від 29.09.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Злепко Н.І.

Ухвала від 14.08.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Злепко Н.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні