Рішення
від 14.08.2022 по справі 420/19671/21
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/19671/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Самойлюк Г.П.

при секретарі: Сініцин А.С.

сторін:

позивач: ОСОБА_1 (за ордером)

відповідач:

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за позовом товариства з обмеженою відповідальність «ЮГ АГРО СЕРВІС» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальність «ЮГ АГРО СЕРВІС» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якій позивач просить:

визнати протиправним, скасувати Рішення від 12.08.2021 № 3666 про відповідність ТОВ «Юг Агро Сервіс» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку та зобов`язати Державну податкову службу України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС в Одеській області (Код ЄДРПОУ 44069166) виключити ТОВ «Юг Агро Сервіс» з переліку ризикових платників податків;

визнати протиправним, скасувати Рішення від 05.08.2021 № 2950215/33490638 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість та зобов`язати Державну податкову службу України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС в Одеській області (Код ЄДРПОУ 44069166) врахувати подану ТОВ «Юг Агро Сервіс» таблицю даних платника податку на додану вартість;

визнати протиправним, скасувати Рішення від 03.08.2021 № 2939063/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.07.2021 № 26 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 23.07.2021 № 26;

визнати протиправним, скасувати Рішення від 03.08.2021 № 2939064/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 24.07.2021 № 27 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 24.07.2021 № 27;

визнати протиправним, скасувати Рішення від 02.09.2021 № 3062811/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 25.07.2021 № 28 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 25.07.2021 № 28;

визнати протиправним, скасувати Рішення від 02.09.2021 № 3062810/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 26.07.2021 № 30 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 26.07.2021 № 30;

визнати протиправним, скасувати Рішення від 07.10.2021 № 3217691/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.07.2021 № 31 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 26.07.2021 № 31;

визнати протиправним, скасувати Рішення від 07.10.2021 №32176972/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27.07.2021 № 32 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 27.07.2021 № 32;

визнати протиправним, скасувати Рішення від. 07.10.2021 № 3217693/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 28.07.2021 № 33 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 28.07.2021 № 33;

визнати протиправним, скасувати Рішення від 07.10.2021 № 3217694/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 28.07.2021 № 34 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 28.07.2021 № 34;

визнати протиправним, скасувати Рішення від 07.10.2021 № 3217695/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29.07.2021 № 35 зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 29.07.2021 № 35;

визнати протиправним, скасувати Рішення від 07.10.2021 № 3217696/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29.07.2021 № 36 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 29.07.2021 № 36;

визнати протиправним, скасувати Рішення від 07.10.2021 № 3217697/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.07.2021 № 38 зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 31.07.2021 № 38;

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 12.08.2021 № 3666 про відповідність товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ АГРО СЕРВІС» критеріям ризиковості платника податку є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки його прийнято з порушенням вимог ПК України та Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. В оскаржуваному рішенні не зазначено з яких підстав встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. При цьому, позивач також зазначено, що ним до контролюючого органу були надані всі необхідні пояснення та документи, які були достатніми для прийняття рішення про врахування таблиці даних платника податку на додану вартість, які податковий орган не перевірив, не взяв до уваги та прийняв оскаржуване рішення.

Також позивачем складено і направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 23.07.2021 № 26, від 24.07.2021 № 27, від 25.07.2021 № 28 від 26.07.2021 № 30 та 31 від 27.07.2021 № 32, від 28.07.2021 № 33, від 28.07.2021 № 34, від 29.07.2021 №35, від 29.07.2021 № 36 та від 31.07.2021 № 38. Згідно отриманих квитанцій податкові накладні прийнято, але реєстрація їх зупинена. На виконання вищезазначеного в квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних направлено на адресу податкового органу повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо зупинених податкової накладної на підтвердження реальності здійснення операцій, реєстрація яких була зупинена. Однак, оскаржуваними рішеннями про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вважаючи рішення Головного управління ДПС в Одеській області про відповідність товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ АГРО СЕРВІС» критеріям ризиковості платника податку, неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість відмову в реєстрації податкових накладних протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 09.11.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що розгляд справи буде проводитись за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи на підставі ст. 262 КАС України у межах строків, визначених ст. 258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.

Від відповідача надійшов відзив по справі (вх. №ЕП/35514/21 від 09.12.2021 року), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 3666 від 12.08.2021 року, прийнято рішення про відповідність платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ АГРО СЕРВІС» критеріям ризиковості платника податку. Підставами та передумовами прийняття оскаржуваного рішення слугував аналіз податкової інформації, яка наявна в інформаційних системах контролюючого органу. При цьому, відповідач зазначив, що ТОВ «ЮГ АГРО СЕРВІС» не підтвердив належними первинними документами постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків-фактури, інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевоп специфіки, накладних. Головне управління ДПС в Одеській області вважає, що відповідачем доведено обґрунтованість виникнення у контролюючого органу підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та відмову у їх подальшій реєстрації.

20.12.2021 року за вх. №72096/21 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній просить суд задовольнити позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві.

Ухвалою від 23.12.2021 року визначено, що справа буде розглядатись в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі на 12.01.2022 року

Ухвалою суду від 22.02.2022 року, яку занесено до протоколу судового засідання, підготовче провадження в адміністративній справі закрито; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 17.03.2022 року.

17.03.2022 року судове засідання не відбулось у зв`язку з веденням воєнного стану в Україні. Наступне судове засідання призначено на 01.08.2022 року.

У судове засідання призначене на 01.08.2022 року з`явився представник позивача, відповідачі не з`явились.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач товариство з обмеженою відповідальністю «ЮГ АГРО СЕРВІС», код ЄДРПОУ 33490638, зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.03.2005 року.

Основний вид економічної діяльності підприємства: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11).

12.08.2021 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС в Одеській області прийняте рішення №3666 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника, яким була встановлена відповідність товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ АГРО СЕРВІС» критеріям ризиковості платника податку з підстав встановлених п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

02.08.2021 року позивачем подана до ГУ ДПС Таблиця даних платника податку на додану вартість, зареєстрована у контролюючому органі за № 9216446608 з поясненнями та копіями документів.

05.08.2021 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області винесене Рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 2950215/33490638, яким не враховано Таблицю від 02.08.2021 року № 9216446608.

29.07.2021 року автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів ДПС України» надіслано квитанції-повідомлення про зупинення реєстрації податкових накладних від 23.07.2021 № 26 та від 24.07.2021 № 27 на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника ПДВ (копії податкових накладних з квитанціями про зупинення додаються).

30.07.2021 року ТОВ «ЮГ АГРО СЕРВІС» до податкового органу подано пояснення та копії первинних документів на підтвердження реальності господарських операцій.

03.08.2021 року ТОВ «ЮГ АГРО СЕРВІС» отримано рішення № 2939063/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.07.2021 року № 26 та № 2939064/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 24.07.2021 № 27 (копії рішень додаються).

11.08.2021 року автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів ДПС України» надіслано квитанцію-повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної від 25.07.2021 року № 28 на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника ПДВ.

12.08.2021 року ТОВ «ЮГ АГРО СЕРВІС» отримано квитанції-повідомлення про зупинення реєстрації податкових накладних від 26.07.2021 року № 30, від 26.07.2021 року № 31, від 27.07.2021 № 32 та від 28.07.2021 № 33 на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника ПДВ.

13.08.2021 року ТОВ «Юг Агро Сервіс» отримано квитанції-повідомлення про зупинення реєстрації податкових накладних від 28.07.2021 року № 34, від 29.07.2021 року № 35, від 29.07.2021 року № 36 та від 31.07.2021 року № 38.

30.08.2021 року ТОВ «Юг Агро Сервіс» подано до податкового органу пояснення та копії первинних документів, що підтверджують господарські операції, відображені у податкових накладних від 25.07.2021 року № 28 та від 26.07.2021 року № 30.

02.09.2021 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі ГУ ДПС в Одеській області прийнято рішення № 3062811/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 25.07.2021 № 28 та № 3062810/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.07.2021 № 30.

04.10.2021 року ТОВ «ЮГ АГРО СЕРВІС» подано пояснення до зупинених податкових накладних від 26.07.2021 року № 31, від 27.07.2021 року № 32, від 28.07.2021 року № 33, від 28.07.2021 року № 34, від 29.07.2021 року №35, від 29.07.2021 року № 36 та від 31.07.2021 року № 38.

07.10.2021 року ТОВ «Юг Агро Сервіс» отримано рішення № 32178691/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.07.2021 № 31, № 321786972/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27.07.2021 № 32, № 32178693/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 28.07.2021 № 33, № 32178694/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 28.07.2021 № 34, № 32178695/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29.07.2021 № 35, № 32178696/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29.07.2021 № 36 та № 32178697/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.07.2021 № 38.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Щодо вимог позивача в частині визнання протиправним та скасування Рішення від 12.08.2021 року № 3666 про відповідність ТОВ «Юг Агро Сервіс» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п.20.1.45 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.

Пунктом 61.1 ст. 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п.п.62.1.2 п. 62.1 ст. 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Відповідно до п. 71.1 ст. 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно з п. 74.1, п. 74.3 ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (абзац 3 п.74.1).

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами (абзац 4 п.74.1).

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (абзац 5 п. 74.1).

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" від 07.12.2017р. №2245-VIII, яким змінено редакцію п. 201.16 ст.201 ПК України, Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" №1165 від 11.12.2019р. (набрала чинності 01.02.2020р.), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок №1165).

Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

Згідно з п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

За змістом п. 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Додатками №1 та №3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій відповідно.

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком №4 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Так, у рішенні зазначено про відповідність платника податку товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ АГРО СЕРВІС» критеріям ризиковості платника, зокрема, п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Згідно п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (Додаток 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 р.), серед критеріїв ризиковості платника податку є такі: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

За змістом п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (Додаток 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 р.), визначенню відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, що перевіряється на відповідність Критеріям ризиковості здійснення операції.

Аналіз вищенаведених норм свідчить, що нормативно закріплена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податків. Так, вирішенню комісією регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, потім моніторинг платника податку, моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування на відповідності критеріям ризиковості здійснення операції.

Крім того, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Проте, питання відповідності товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ АГРО СЕРВІС» Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має розглядатись комісією регіонального рівня за наслідками подання таким платником податку для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та визначення відповідності операції, що відображена в поданій податковій накладній/розрахунку коригування Критеріям ризиковості здійснення операції.

Суд зазначає, що бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку містить обов`язкове для заповнення поле "податкова інформація (заповнюється у разі відповідності пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку)".

Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, вказаних вимог відповідачем не дотримано. Зокрема, у вказаному полі у рішенні №3666 від 12.08.2021 року відповідач зазначив: п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування.).

При цьому, суд акцентує увагу на тому, що у рішенні №3666 від 12.08.2021 року відповідач не зазначив які саме дані та податкова інформація використано при прийнятті оскаржуваного рішення, що свідчили б про відповідність товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ АГРО СЕРВІС» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (Додаток 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019р.; не послався на жоден з Критеріїв ризиковості здійснення операцій (Додаток 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 р.).

Тобто, відповідачем не зазначено, яка саме податкова інформація в нього наявна, про які саме факти вона свідчить, якими процесуальними документами, що мають доказове значення, вона підтверджується, і чому відповідач не прийняв до уваги надані позивачем пояснення.

Оскаржуване рішення не містить конкретних підстав для віднесення позивача до переліку ризикових платників податків згідно п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, та не зазначення яка саме податкова інформація стала підставою прийняття оскаржуваного рішення.

Отже, судом встановлено, що оскаржуване рішення не містить жодної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку. Відповідачем не зазначено в оскаржуваному рішенні про наявність податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланнями на відповідні документи.

Верховний Суд у постанові від 23.10.2018 р. у справі №822/1817/18 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт відповідних Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Відповідно до п. 25 Порядку №1165 Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно з п.п. 44-46 Порядку №1165 Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу.

У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено, що існують підстави для застосування до позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідним внесенням до переліку ризикових суб`єктів господарювання, у зв`язку з чим рішення № 3666 від 12.08.2021 року про відповідність товариства з обмеженою відповідальністю «Юг Агро Сервіс» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку є протиправним та підлягає скасуванню.

З урахуванням наведеного, враховуючи протиправність вищезазначеного рішення, наявні підстави для зобов`язання Головного управління ДПС в Одеській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю «Юг Агро Сервіс» з переліку ризикових платників податків.

Щодо неврахування Головним управлінням ДПС в Одеській області таблиці даних платника податку на додану вартість, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 16.1.2, 16.1.3 пункт 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Розділ V Податкового кодексу України (статті 180-211) регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об`єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165.

У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (п. 2 Порядку №1165).

Пунктом 12 Порядку №1165 встановлено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (пункт 13 Порядку №1165).

Згідно пункту 14 Порядку №1165 таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Відповідно до пунктів 15-18 Порядку №1165, таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).

У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Відповідно до п.25 Порядку №1165, комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку повинно містити чітку підставу для такого неврахування.

Суд зазначає, що оскаржене рішення ГУ ДПС в Одеській області є актом індивідуальної дії.

Правовий акт індивідуальної дії виданий суб`єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов`язкових правил поведінки та стосується прав і обов`язків чітко визначеного суб`єкта (суб`єктів), якому він адресований.

Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.

Конституційним Судом України в рішенні від 8 червня 2016 року № З-рп/2016 зазначено, що принцип юридичної визначеності не виключає визнання за органом державної влади певних дискреційних повноважень у прийнятті рішень, однак у такому випадку має існувати механізм запобігання зловживанню ними. В даному конкретному випадку, наведений механізм полягає в обов`язку податкового органу визначити, чому подана платником податку інформація не прийнята, яка конкретно інформація, зазначена позивачем в таблиці даних платника податку є, на думку відповідача, недостовірною.

З огляду на оскаржуване рішення, суд встановив, що підставою для прийняття спірного рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість стала наявність виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.

При цьому ні з оскарженого рішення, ні з відзиву на позов, ні з наданих ГУ ДПС в Одеській області документів не вбачається, що саме стало підставою для прийняття оскаржуваного Рішення.

Суд зазначає, що оскаржуване рішення не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.

Таким чином, суд робить висновок, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 2950215/33490638 від 05.08.2021 року є протиправним та належить до скасування.

При цьому, з метою належного захисту прав позивача та враховуючи, що оскаржуване рішення прийнято не на підставі діючого законодавства, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача в даному випадку є зобов`язання ГУ ДПС в Одеській області врахувати подану товариством з обмеженою відповідальністю «Юг Агро Сервіс» таблицю даних платника податку на додану вартість.

Розглядаючи правомірність прийняття Головним управлінням ДПС в Одеській області оскаржуваних рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд виходив з наступного.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Пунктом 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до п. 5 Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку Критерії ризиковості здійснення операцій відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно з п. п. 10, 11 Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як вже встановлено судом, реєстрацію податкових накладних позивача зупинено з тих підстав, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, на підтвердження діяльності ТОВ «Юг Агро Сервіс» з ТОВ «Фірма Ерідон» товариством до відповідача надано документи, з яких вбачається, що між ТОВ «Юг Агро Сервіс» та ТОВ «Фірма Ерідон» (код ЄДРПОУ 43106699) укладено договори купівлі-продажу № RGS3DAP-21/4 025 від 21.07.2021 (далі Договір № 025) та № RGS3DAP-21/4 105 від 26.07.2021 (далі Договір № 105, копія додається). За вказаними договорами ТОВ «Юг Агро Сервіс» (Продавець) зобов`язується поставити на користь ТОВ «Фірма Ерідон» (Покупець) насіння ріпаку 1-го класу врожаю 2021 року, ДСТУ 4966:2008, УКТЗЕД 1205109000, безпосереднім виробником якого є ТОВ «Юг Агро Сервіс», а ТОВ «Фірма Ерідон» зобов`язується прийняти товар та оплатити його за ціною, встановленою договором. Поставка здійснюється на умовах DAP транспортом Продавця у місце призначення, визначене Покупцем. Поставка відбувається частинами, при цьому сторонами при поставці кожної партії Сторонами відбувалося коригування ціни за товар шляхом укладення додаткових угод.

23.07.2021 року сторонами укладено Додаткову угоду № 2 до Договору№ 025, за якою встановлено ціну за одну метричну тонну товару у розмірі 18 710, 40 грн, у тому числі 2 297, 77 грн ПДВ (14%).

Того ж дня на виконання умов Договору № 025 ТОВ «Юг Агро Сервіс» було поставлено на користь ТОВ «Фірма Ерідон» насіння ріпаку 1 класу врожаю 2021 року у кількості 131, 62 тонн загальною вартістю 2 462 662, 61 грн, з яких 2 160 230 , 36 грн фактична вартість товару, та 302 432, 26 грн сума податку на додану вартість. Поставка супроводжувалася складанням видаткової накладної № 53 від 23.07.2021, підписаної директором ТОВ «Юг Агро Сервіс» Запорожаном А. В. від Продавця та представником ТОВ «Фірма Ерідон» Баланом Є. В. за довіреністю № 1676 від 22.07.2021 від Покупця (копія видаткової накладної та довіреності на представника додаються). Транспортування товару підтверджується товарно-транспортними накладними від 22.07.2021 №000007 та № 000008 (копії товарно-транспортних накладних додаються).

23.07.2021 року на виконання вимог п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України ТОВ «Юг Агро Сервіс» складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 26 на загальну суму 2 462 662, 61 грн, з яких 2 160 230, 36грн фактична вартість товару, а 302 432, 26грн сума податку на додану вартість.

24.07.2021 року сторонами укладено Додаткову угоду № 3 до Договору № 025, якою встановлено ціну за одну метричну тонну товару у розмірі 19 107, 84 грн, у тому числі 2 346, 58 грн ПДВ (14%).

Того ж дня на виконання умов Договору № 025 ТОВ «Юг Агро Сервіс» було поставлено на користь ТОВ «Фірма Ерідон» насіння ріпаку 1 класу врожаю 2021 року у кількості 233, 68 тонн загальною вартістю 4 465 119, 21 грн, з яких 3 916 771, 24 грн фактична вартість товару, та 548 347, 97 грн сума податку на додану вартість. Поставка супроводжувалася складанням видаткової накладної № 54 від 24.07.2021, підписаної директором ТОВ «Юг Агро Сервіс» Запорожаном А. О. від Продавця та представником ТОВ «Фірма Ерідон» Баланом Є. В. за довіреністю № 1676 від 22.07.2021 від Покупця (копія видаткової накладної додається). Транспортування товару підтверджується товарно-транспортними накладними від 23.07.2021 №000009, № 000010, № 000011, № 000012, № 000013, № 000014, № 000015, № 000016 та № 000017.

24.07.2021 року на виконання вимог п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України ТОВ «Юг Агро Сервіс» складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 27 на загальну суму 4 465 119, 21 грн, з яких 3 916 771, 24 фактична вартість товару, та 548 347, 97 грн сума податку на додану вартість.

25.07.2021 року сторонами укладено Додаткову угоду № 4 до Договору № 025, якою встановлено ціну за одну метричну тонну товару у розмірі 19 061, 76 грн, у тому числі 2 340, 92 грн ПДВ (14%).

Того ж дня на виконання умов Договору № 025 ТОВ «Юг Агро Сервіс» було поставлено на користь ТОВ «Фірма Ерідон» насіння ріпаку 1 класу врожаю 2021 року у кількості 128, 82 тонн загальною вартістю 2 455 536, 62 грн, з яких 2 153 978, 61 грн фактична вартість товару, та 301 557, 01 грн сума податку на додану вартість. Поставка супроводжувалася складанням видаткової накладної № 55 від 25.07.2021, підписаної директором ТОВ «Юг Агро Сервіс» Запорожаном А. О. від Продавця та представником ТОВ «Фірма Ерідон» Баланом Є. В. за довіреністю № 1676 від 22.07.2021 від Покупця (копія видаткової накладної додається). Транспортування товару підтверджується товарно-транспортними накладними від 24.07.2021 №000018, № 000019, № 000020, № 000021 та № 000022.

25.07.2021 року на виконання вимог п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України ТОВ «Юг Агро Сервіс» складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 28 на загальну суму 2 455 536, 62 грн, з яких 2 153 978, 61 фактична вартість товару, та 301 557, 01 грн сума податку на додану вартість.

26.07.2021 року сторонами укладено Додаткову угоду № 5 до Договору № 025, якою встановлено ціну за одну метричну тонну товару у розмірі 18 804, 48 грн, у тому числі 2 309, 32 грн ПДВ (14%).

Того ж дня на виконання умов Договору № 025 ТОВ «Юг Агро Сервіс» було поставлено на користь ТОВ «Фірма Ерідон» насіння ріпаку 1 класу врожаю 2021 року у кількості 39, 26 тонн загальною вартістю 738 263, 98 грн, з яких 647 299, 98 грн фактична вартість товару, та 90 664 грн сума податку на додану вартість. Поставка супроводжувалася складанням видаткової накладної № 57 від 26.07.2021, підписаної директором ТОВ «Юг Агро Сервіс» Запорожаном А.О. від Продавця та представником ТОВ «Фірма Ерідон» Баланом Є. В. за довіреністю № 1676 від 22.07.2021 від Покупця.

26.07.2021 року сторонами укладено Додаткову Угоду № 1 до Договору № RGS3DAP-21/4 105 від 26.07.2021, якою встановлено ціну за одну метричну тонну товару у розмірі 18 518, 66 грн, у тому числі 2 272, 24 грн ПДВ (14%).

Того ж дня на виконання умов Договору № 105 ТОВ «Юг Агро Сервіс» було поставлено на користь ТОВ «Фірма Ерідон» насіння ріпаку 1 класу врожаю 2021 року у кількості 40, 52 тонн загальною вартістю 750 051, 90 грн, з яких 657 940, 26 грн фактична вартість товару, та 92 111,64 грн сума податку на додану вартість. Поставка супроводжувалася складанням видаткової накладної № 58 від 26.07.2021, підписаної директором ТОВ «Юг Агро Сервіс» Запорожаном А.О. від Продавця та представником ТОВ «Фірма Ерідон» Баланом Є. В. за довіреністю № 1692 від 26.07.2021 від Покупця.

Транспортування товару за видатковими накладними від 26.07.2021 № 57 та № 58 підтверджується товарно-транспортними накладними від 25.07.2021 №000023, № 000024 та № 000025.

26.07.2021 року на виконання вимог п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України ТОВ «Юг Агро Сервіс» складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 30 на загальну суму 738 263, 98 грн, з яких 647 299, 98 грн фактична вартість товару, та 90 664 грн сума податку на додану вартість, та податкову накладну № 31 на загальну суму 750 051,90 грн, з яких 657 940, 26 грн фактична вартість товару та 92 111, 64 грн сума податку на додану вартість.

Розділом 5 «Умови оплати» Договору № 025 та Договору № 105 передбачено здійснення оплати 86% вартості поставленого товару протягом 15 банківських днів з моменту повної поставки товару. Протягом того ж періоду між сторонами здійснюється остаточний розрахунок коригуванням взаєморозрахунків.

Щодо операцій з постачання товарів на користь ТОВ «АТ Каргілл».

Між ТОВ «Юг Агро Сервіс» та ТОВ «АТ Каргілл» (код ЄДРПОУ 20010397) укладено договори поставки № 2100108621 від 26.07.2021 (далі Договір № 2100108621), № 2100109776 від 29.07.2021 (далі Договір № 2100109776), №2100129604 від 30.07.2021 (далі Договір № 2100129604). За вказаними договорами ТОВ «Юг Агро Сервіс» (Постачальник) зобов`язується передати у власність, а ТОВ «АТ Каргілл» (Покупець) зобов`язується прийняти та оплатити насіння ріпаку вищого або 1 класу урожаю 2021 року українського походження на умовах «DAP ТОВ «СП Рисоіл Термінал» 68000, м. Чорноморськ, вул. Центральна, 20А»; код УКТ ЗЕД 1205900090.

27.07.2021 року на виконання умов Договору № 2100108621 ТОВ «Юг Агро Сервіс» було поставлено на користь ТОВ «АТ Каргілл» насіння ріпаку 1 класу урожаю 2021 року українського походження у кількості 154,56 тонн загальною вартістю 2 819 980, 13 грн, з яких 2 473 666, 78 грн є фактичною вартістю товару, а 346 313, 35 грн сума податку на додану вартість. Поставка супроводжувалася складанням видаткової накладної № 59 від 27.07.2021, підписаної директором ТОВ «Юг Агро Сервіс» Запорожаном А. О. від Продавця та представником ТОВ «АТ Каргілл» Шульгіним О. А. за довіреністю № 2021/37 від 15.06.2021. Транспортування товару підтверджується товарно-транспортними накладними від 26.07.2021 № 053522, 053523, 05324, 05326, 05327 та № 05328 (копії товарно-транспортних накладних наявні в матеріалах справи). За результатами поставки товару ТОВ «Юг Агро Сервіс» виставлено рахунок на оплату № 65 від 27.07.2021, який відповідно до положень п. 5.1. Договору № 2100108621 було сплачено ТОВ «АТ Каргілл» протягом наступних трьох банківських днів.

27.07.2021 року за «правилом першої події» на виконання вимог п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України ТОВ «Юг Агро Сервіс» складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 32 на загальну суму 2 819 980, 13 грн, з яких 2 473 666, 78 грн є фактичною вартістю товару, а 346 313, 35 грн сума податку на додану вартість.

28.07.2021 року на виконання умов Договору № 2100108621 ТОВ «Юг Агро Сервіс» було поставлено на користь ТОВ «АТ Каргілл» насіння ріпаку 1 класу урожаю 2021 року українського походження у кількості 25, 2 тонн загальною вартістю 464 102, 09 грн, з яких 407 107, 10 грн є фактичною вартістю товару, а 56 994, 99 грн сума податку на додану вартість. Поставка супроводжувалася складанням видаткової накладної № 60 від 28.07.2021, підписаної директором ТОВ «Юг Агро Сервіс» Запорожаном А. О. від Продавця та представником ТОВ «АТ Каргілл» Шульгіним О. А. за довіреністю № 2021/37 від 15.06.2021р.. Транспортування товару підтверджується товарно-транспортною накладною від 27.07.2021 № 151234. За результатами поставки товару ТОВ «Юг Агро Сервіс» виставлено рахунок на оплату № 66 від 28.07.2021, який відповідно до положень п. 5.1. Договору № 2100108621 було сплачено ТОВ «АТ Каргілл» протягом наступних трьох банківських днів.

28.07.2021 року на виконання вимог п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України ТОВ «Юг Агро Сервіс» складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 33 на загальну суму 464 102, 09 грн, з яких 407 107, 10 грн є фактичною вартістю товару, а 56 994, 99 грн сума податку на додану вартість.

28.07.2021 року на виконання умов Договору № 2100108621 ТОВ «Юг Агро Сервіс» було поставлено на користь ТОВ «АТ Каргілл» насіння ріпаку 1 класу урожаю 2021 року українського походження у кількості 133,4 тонни загальною вартістю 2 432 569, 43 грн, з яких 2 133 832, 83 грн є фактичною вартістю товару, а 298 736, 60 грн сума податку на додану вартість. Поставка супроводжувалася складанням видаткової накладної № 61 від 28.07.2021, підписаної директором ТОВ «Юг Агро Сервіс» Запорожаном А. О. від Продавця та представником ТОВ «АТ Каргілл» Шульгіним О. А. за довіреністю № 2021/37 від 15.06.2021. Транспортування товару підтверджується товарно-транспортною накладною від 27.07.2021 № 151229, 151231, 151232, 151233 та 151236. За результатами поставки товару ТОВ «Юг Агро Сервіс» виставлено рахунок на оплату № 67 від 28.07.2021, який відповідно до положень п. 5.1. Договору № 2100108621 було сплачено ТОВ «АТ Каргілл» протягом наступних трьох банківських днів.

28.07.2021 року за «правилом першої події» на виконання вимог п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України ТОВ «Юг Агро Сервіс» складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 34 на загальну суму 2 432 569, 43 грн, з яких 2 133 832, 83 грн є фактичною вартістю товару, а 298 736, 60 грн сума податку на додану вартість.

29.07.2021 року на виконання умов Договору № 2100108621 ТОВ «Юг Агро Сервіс» було поставлено на користь ТОВ «АТ Каргілл» насіння ріпаку 1 класу урожаю 2021 року українського походження у кількості 24, 16 тонн загальною вартістю 429 081, 59 грн, з яких 376 387, 36 грн є фактичною вартістю товару, а 52 694, 23 грн сума податку на додану вартість. Поставка супроводжувалася складанням видаткової накладної № 62 від 29.07.2021, підписаної директором ТОВ «Юг Агро Сервіс» Запорожаном А. О. від Продавця та представником ТОВ «АТ Каргілл» Шульгіним О. А. за довіреністю № 2021/37 від 15.06.2021. Транспортування товару підтверджується товарно-транспортною накладною від 28.07.2021 № 151242. За результатами поставки товару ТОВ «Юг Агро Сервіс» виставлено рахунок на оплату № 68 від 29.07.2021, який відповідно до положень п. 5.1. Договору № 2100108621 було сплачено ТОВ «АТ Каргілл» протягом наступних трьох банківських днів.

29.07.2021 року на виконання вимог п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України ТОВ «Юг Агро Сервіс» складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 35 на загальну суму 429 081, 59 грн, з яких 376 387, 36 грн є фактичною вартістю товару, а 52 694, 23 грн сума податку на додану вартість.

29.07.2021 на виконання умов Договору № 2100109776 ТОВ «Юг Агро Сервіс» було поставлено на користь ТОВ «АТ Каргілл» насіння ріпаку 1 класу урожаю 2021 року українського походження у кількості 129,32 тонн загальною вартістю 2 384 291, 42 грн, з яких 2 091 483, 70 грн є фактичною вартістю товару, а 292 807, 72 грн сума податку на додану вартість. Поставка супроводжувалася складанням видаткової накладної № 63 від 29.07.2021, підписаної директором ТОВ «Юг Агро Сервіс» Запорожаном А. О. від Продавця та представником ТОВ «АТ Каргілл» Шульгіним О. А. за довіреністю № 2021/37 від 15.06.2021 (копія видаткової накладної додається). Транспортування товару підтверджується товарно-транспортними накладними від 28.07.2021 № 151237, 151238, 151239, 151240 та 151241 (копії товарно-транспортних накладних додаються). За результатами поставки товару ТОВ «Юг Агро Сервіс» виставлено рахунок на оплату № 69 від 29.07.2021, який відповідно до положень п. 5.1. Договору № 2100109776 було сплачено ТОВ «АТ Каргілл» протягом наступних трьох банківських днів.

29.07.2021 року за «правилом першої події» на виконання вимог п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України ТОВ «Юг Агро Сервіс» складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 36 на загальну суму 2 384 291, 42 грн, з яких 2 091 483, 70 грн є фактичною вартістю товару, а 292 807, 72 грн сума податку на додану вартість.

31.07.2021 року на виконання умов Договору № 210010129604 ТОВ «Юг Агро Сервіс» було поставлено на користь ТОВ «АТ Каргілл» насіння ріпаку 1 класу урожаю 2021 року українського походження у кількості 77,64 тонн загальною вартістю 1 469 671, 09 грн, з яких 1 281 290, 43 грн є фактичною вартістю товару, а 179 380, 66 грн сума податку на додану вартість. Поставка супроводжувалася складанням видаткової накладної № 65 від 29.07.2021, підписаної директором ТОВ «Юг Агро Сервіс» Запорожаном А. О. від Продавця та представником ТОВ «АТ Каргілл» Шульгіним О. А. за довіреністю № 2021/37 від 15.06.2021. Транспортування товару підтверджується товарно-транспортними накладними від 30.07.2021 № 151243, 151245 та 151253. За результатами поставки товару ТОВ «Юг Агро Сервіс» виставлено рахунок на оплату № 71 від 29.07.2021, який відповідно до положень п. 5.1. Договору № 210010129604 було сплачено ТОВ «АТ Каргілл» протягом наступних трьох банківських днів.

31.07.2021 року на виконання вимог п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України ТОВ «Юг Агро Сервіс» складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 38 на загальну суму 1 469 671, 09 грн, з яких 1 281 290, 43 грн є фактичною вартістю товару, а 179 380, 66 грн сума податку на додану вартість.

При цьому, товар, поставлений на користь ТОВ «Фірма Ерідон» та ТОВ «АТ Каргілл», був самостійно вирощений ТОВ «Юг Агро Сервіс», що підтверджується показниками звіту про посівні площі сільськогосподарських культур за 2021 рік, звітом про використання та запасів палива, звітом про збирання урожаю сільськогосподарських культур.

За результатами розгляду наданих позивачем інформації та документів Комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.08.2021 № 2939063/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.07.2021 № 26, від 03.08.2021 № 2939064/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 24.07.2021 № 27, від 02.09.2021 № 3062811/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 25.07.2021 № 28, від 02.09.2021 № 3062810/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.07.2021 № 30, № 32178691/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.07.2021 № 31, № 321786972/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27.07.2021 № 32, № 32178693/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 28.07.2021 № 33, № 32178694/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 28.07.2021 № 34, № 32178695/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29.07.2021 № 35, № 32178696/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29.07.2021 № 36 та № 32178697/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.07.2021 № 38.

В свою чергу, суд зазначає, що при зупиненні реєстрації податкової накладної, податковий орган не навів конкретного переліку документів, які необхідно надати позивачу на підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній, не зазначено у зв`язку із чим отримані від підприємства документи свідчать про відсутність необхідної інформації для реєстрації податкової накладної.

Суд наголошує, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Не зазначення контролюючим органом конкретного переліку документів, необхідних для реєстрації податкових накладних, згідно з висновком суду, виключає оцінку поведінки позивача як неправомірної.

Такі висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в ухвалі від 16.11.2020 у справі № 640/17687/19.

Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1245/34216 13.12.2019, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2 - 4 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.11 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Форма рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 (додаток 2 до вказаного Порядку).

Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано повинні бути конкретно вказані.

Однак, в порушення наведених вимог законодавства, оскаржуване рішення містить лише загальне твердження: «ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/ придбання товарів/ послуг, зберігання та транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних», проте не вказано яких конкретно документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду від 02.07.2019 у справі №140/2160/18.

Суд також зазначає, що контролюючим органом не надано жодного доказу того, що після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу останнього направлялись запити щодо недостатності документів для прийняття рішень в рамках розглядуваних пояснень.

При цьому, зауважень з боку контролюючого органу щодо неправильного оформлення первинних документів також не було.

За таких обставин, суд вважає, що оскаржувані рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 03.08.2021 № 2939063/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.07.2021 № 26, від 03.08.2021 № 2939064/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 24.07.2021 № 27, від 02.09.2021 № 3062811/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 25.07.2021 № 28, від 02.09.2021 № 3062810/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.07.2021 № 30, № 32178691/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.07.2021 № 31, № 321786972/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27.07.2021 № 32, № 32178693/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 28.07.2021 № 33, № 32178694/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 28.07.2021 № 34, № 32178695/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29.07.2021 № 35, № 32178696/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29.07.2021 № 36 та № 32178697/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.07.2021 № 38 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ АГРО СЕРВІС» від 23.07.2021 № 26, від 24.07.2021 № 27, від 25.07.2021 № 28 від 26.07.2021 № 30 та 31 від 27.07.2021 № 32, від 28.07.2021 № 33, від 28.07.2021 № 34, від 29.07.2021 №35, від 29.07.2021 № 36 та від 31.07.2021 № 38, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

В той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних, ознак щодо порушення позивачем вимог законодавства щодо складення податкових накладних немає, відтак є достатні підстави для прийняття рішення про реєстрацію таких накладних.

Таким чином, належним та повним способом захисту порушених прав та інтересів особи позивача, є саме зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ АГРО СЕРВІС» від 23.07.2021 № 26, від 24.07.2021 № 27, від 25.07.2021 № 28 від 26.07.2021 № 30 та 31 від 27.07.2021 № 32, від 28.07.2021 № 33, від 28.07.2021 № 34, від 29.07.2021 №35, від 29.07.2021 № 36 та від 31.07.2021 № 38 днем їх подання.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

З урахуванням висновку суду про задоволення позову, наявні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору у розмірі 29510 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальність «ЮГ АГРО СЕРВІС» (67300, Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Паркова, 5, код ЄДРПОУ 33490638) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення від 12.08.2021 № 3666 про відповідність товариства з обмеженою відповідальністю «Юг Агро Сервіс» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю «Юг Агро Сервіс» з переліку ризикових платників податків.

Визнати протиправним та скасувати Рішення від 05.08.2021 року № 2950215/33490638 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість.

Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області врахувати подану товариством з обмеженою відповідальністю «Юг Агро Сервіс» таблицю даних платника податку на додану вартість.

Визнати протиправним та скасувати Рішення вiд 03.08.2021 року № 2939063/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.07.2021 року № 26.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 23.07.2021 року №26 днем її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення від 03.08.2021 року № 2939064/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 24.07.2021 року № 27.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 24.07.2021 року № 27 днем її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення від 02.09.2021 року № 3062811/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 25.07.2021 № 28.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 25.07.2021 року № 28 днем її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення вiд 02.09.2021 року № 3062810/33490638 про відмову в реєстрації податкової накладної від 26.07 2021 року № 30.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 26.07.2021 року № 30 днем її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення від 07.10.2021 року № 32178691/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладноп вiд 26.07.2021 року № 31.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 26.07.2021 року № 31 днем її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення від 07.10.2021 №321786972/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27.07.2021 року№ 32.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 27.07.2021року № 32 днем її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення від 07.10.2021 року № 32178693/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 28.07.2021 року № 33.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 28.07.2021 року № 33 днем її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення від 07.10.2021 № 32178694/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної вiд 28.07.2021 року №34.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 28.07.2021 року № 34 днем її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення від 07.10.2021 № 32178695/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29.07.2021 року № 35.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 29.07.2021 року № 35 днем її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення від 07.10.2021 року № 32178696/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 29.07.2021 року № 36.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 29.07.2021 року № 36 днем її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення вiд 07.10.2021 року № 32178697/33490638 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.07 2021 року № 38

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну в 31.07.2021 року № 38 днем її подання.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальність «ЮГ АГРО СЕРВІС» (67300, Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Паркова, 5, код ЄДРПОУ 33490638) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 29510 грн. (двадцять дев`ять тисяч п`ятсот десять).

Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 15.08.2022 року.

Суддя: Г.П. Самойлюк

Дата ухвалення рішення14.08.2022
Оприлюднено17.08.2022