Рішення
від 15.11.2021 по справі 758/12502/20
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 758/12502/20

Категорія 35

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

16 листопада 2021 року місто Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Ларіонової Н.М.,

при секретарі судового засідання Карпишиній К.С.,

за участю: позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в місті Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «П.Е.О.» про стягнення суми,-

В С Т А Н О В И В :

В листопаді 2020 р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ТОВ «П.Е.О.» суму в розмірі 19 866,4 грн.

Позов мотивований тим, що 01.10.2019 р. між позивачем та відповідачем був укладений договір оренди технічного обладнання № 4176/10-11, на підставі якого позивач, як орендодавець, за актом прийому-передачі від 01.10.2019 р. передав, а відповідач, як орендар, прийняв фотоелектричні модулі у кількості 2 шт. загальною вартістю 16 000,0 грн. За умовами договору строк оренди становить 21 місяць з моменту підписання акту прийому-передачі, а плата за користування обладнанням здійснюється у національній валюті - гривні, в безготівковій формі шляхом банківського переводу на поточний рахунок орендодавця не пізніше 15 числа наступного місяця за кварталом. Відповідач порушив умови договору, маючи заборгованість з орендної плати за період 4 квартал 2019 р. - третій квартал 2020 р. в розмірі 4 250,4 грн. Крім того, листом від 07.05.2020 р. відповідач повідомляв позивача про розірвання договору в зв`язку економічною ситуацією в країні, спричиненою карантинними заходами, але позивач не вважає такі обставини підставою для несплати відповідачем орендної плати. В серпні 2020 р. до позивача зателефонував працівник відповідача і запропонував для дружнього врегулювання отримати орієнтовано 8000,0 - 9000,0 грн., на що позивачем було повідомлено про узгодження суми після повернення до Києва. Після повернення до Києва намагався додзвонитись до відповідача, але не зміг. В червні та жовтні 2020 р. він надсилав відповідачеві листи, але відповіді не отримав. Для позивача є більш прийнятним викуп у нього, як орендодавця, відповідачем, як орендарем, обладнання, що передбачено умовами договору. Вартість обладнання з урахуванням амортизації 2.4% за весь термін оренди становить 15 616,0 грн. В зв`язку з чим просить стягнути недоплачену орендну плату і вартість обладнання в загальній сумі 19 866,4 грн. (4250,4 + 15610,0).

Ухвалою від 13.11.2020 р. відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом з призначенням розгляду в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав, наведених у позові; надав пояснення, аналогічні викладеним в позові обставинам. Проти ухвалення заочного рішення не заперечував.

Представник відповідача, будучи у встановленому законом порядку повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання повторно не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не подав.

В зв`язку з чим, згідно ст.ст.223 ч.4, 280 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення на підставі наданих позивачем доказів.

Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, яким надана оцінка в їх сукупності, дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що 01.10.2019 р. що між сторонами по справі був укладений договір оренди технічного обладнання № 4176/10-11, відповідно до якого ОСОБА_1 , як орендодавець, передав у платне строкове користування фотоелектричні модулі в кількості 2 штук вартістю 16 000,0 грн., а ТОВ «П.Е.О.» в особі директора Чернюка О.В., як орендар, прийняв та зобов`язувався сплачувати плату за користування обладнанням. Строк оренди становить 21 місяць з моменту підписання акту-передачі обладнання (п.3.1)

Згідно розділу 4 Договору орендна плата за користування обладнанням становить 1 440,0 грн. за 3 календарні місяці, за вирахуванням податків та обов`язкових платежів (п.4.1), нараховується щоквартально з дати підписання акту приймання-передачі обладнання на підставі підготовленого орендарем акту наданих послуг (п.4.2), здійснюється у національній валюті - гривні, в безготівковій формі шляхом банківського переводу на поточний рахунок орендодавця не пізніше 15 числа наступного місяця за кварталом (п.4.3).

01.10.2019 р. між сторонами підписано акт приймання-передачі технічного обладнання до вищевказаного Договору.

Згідно акту наданих послуг від 31.12.2019 р., сторони підтвердили, що за вищевказаним договором орендодавець надав, а орендар прийняв послуги з оренди технічного обладнання за 3 календарні місяці на суму 1 440,0 грн. (з якої утримані обов`язкові платежі до бюджету); для перерахування на картку орендодавцю - 1 159,2 грн.

07.05.2020 р. за вих.№ 18 відповідач направив позивачу повідомлення про припинення вищевказаного договору оренди, в якій директор ТОВ «П.Е.О.» повідомив ОСОБА_1 на неможливість сплати коштів через форс-мажорні обставини у Орендаря, зумовлені введеним в країні карантином, та просив зазначити дати та місце для відвантаження обладнання з гарантуванням оплати за транспортування за свій рахунок.

У відповідь на дане повідомлення позивач засобами поштового зв`язку направив лист від 18.06.2020 р., в якому повідомив відповідача про те, що відповідно до умов договору у Товариства немає повноважень на одноособове припинення чи розірвання договору та зазначено про сплату не в повній мірі орендної плати за 4 квартал 2019 р. та частину 1 кварталу 2020 р. Однозначно зазначив про те, що для нього найбільш прийнятим є викуп орендарем обладнання у орендодавця відповідно до умов договору.

Як вбачається з матеріалів справи, даний лист був повернутий поштовим відділень без вручення адресату.

05.10.2020 р. позивач засобами поштового зв`язку направив відповідачу листа, в якому просив погасити заборгованість з орендної плати та сплатити вартість обладнання з урахуванням амортизації в розмірі 2,45 за весь термін оренди в сумі 15 616,0 грн.

Перевіряючи твердження позивача, суд виходить з такого.

Відповідно до п. 1, 2, 3 ст.6 ЦК України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Частиною 1 ст.626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ст. 6, ч. 1 ст. 627 та ч. 1 ст. 628 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Уклавши зазначений договір оренди, на умовах, викладених у ньому, Відповідач тим самим засвідчив свою згоду та взяв на себе зобов`язання виконувати умови, які були в ньому закріплені.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим до виконання сторонами.

Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (статті 391 ЦК України).

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно із ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина перша статті 81 ЦПК України).

Позовні вимоги в частині стягнення заборгованості з орендної плати підлягають задоволенню, оскільки засновані на законі та відповідають умовам договору. Розмір такої заборгованості підтверджується наданою випискою з банківського рахунку позивача, на який мали поступати орендні платежі від відповідача, та листами позивача відповідачу про наявну заборгованість останнього.

Позовні вимоги в частині стягнення вартості обладнання суд вважає такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з такого.

Відповідно до п.п.«д» п.5.1 орендар має право викупу обладнання у орендаря з подальшим оформленням відповідно до діючого законодавства України (у разі отримання заяви від орендодавця та з урахуванням амортизації в розмірі 2,4% за весь термін оренди).

Отже, умовами вищевказаного договору викуп обладнання у орендодавця передбачено як право орендаря.

Як вбачається з матеріалів справи, листом від 07.05.2020 р. за вих.№ 18 відповідач повідомив позивача про повернення орендованого обладнання. Тим самим, відповідач не мав наміру на викуп вказаного майна, але позивач не повідомив відповідачу про місце для відвантаження.

А відтак, враховуючи принцип добровільності укладання договору, відсутні правові підстави для стягнення з відповідача вартості даного обладнання.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, оскільки при подачі позову позивач був звільнений від сплати судового збору на підстави ст.5 ч.1 п.10 Закону України «Про судовий збір», з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 840,0 грн. (є мінімальним розміром, встановленим за ставками на час звернення позивача до суду, який підлягав ним сплаті і в разі заявлення до стягнення лише суми заборгованості з орендної плати, а тому принцип пропорційності від задоволеної суми не застосовується).

На підставі викладеного, ст.ст.525, 526, 530, 610, 612, 626, 628, 629 ЦК України, керуючись ст.ст.4, 10, 12, 13, 76-80, 81, 89, 141, 258-259, 263, 264, 265, 268, 273, 279, 354 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «П.Е.О.» про стягнення суми - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «П.Е.О.» на користь ОСОБА_1 заборгованість з орендної плати за договором оренди технічного обладнання № 4176/10-11 від 01.10.2019 р. за період з 01.10.2019 р. по 30.09.2020 р. в розмірі 4 250,4 грн. (чотири тисячі двісті п`ятдесят грн. 40 коп.).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «П.Е.О.» в дохід бюджету судовий збір в розмірі 840,8 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «П.Е.О.» (місцезнаходження за адресою: 04073, м.Київ, вул.Рилєєва, буд.7/11; код ЄДРПОУ 41769407).

Суддя Н. М. Ларіонова

СудПодільський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.11.2021
Оприлюднено16.08.2022
Номер документу105732184
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —758/12502/20

Рішення від 15.11.2021

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Ларіонова Н. М.

Рішення від 16.11.2021

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Ларіонова Н. М.

Ухвала від 13.11.2020

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Ларіонова Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні