Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/6515/22
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2022 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуклопотання прокурораПодільської окружноїпрокуратури м.Києва ОСОБА_3 у кримінальномупровадженні №42022102070000151,внесеному доЄдиного реєструдосудових розслідувань02.05.2022за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.4ст.111-1КК України,про визначенняпорядку зберіганняречових доказів,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Подільського районного суду міста Києва з клопотанням про визначення порядку зберігання речових доказів у кримінальному провадженні №42022102070000151, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.05.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що Подільським УП ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні, в ході досудового розслідування якого встановлено, що кінцевим бенефіціаром ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна» (код ЄДРПОУ 36868073, зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Борисоглібська, буд. 15-В) є ТОВ «ГПН-Операційне управління» (зареєстроване за адресою: російська федерація, м. Санкт-Петербург, вул. Набережна Митнинська, буд. 5, літера А, прим. 7Н, роб. місце 2), власником якого є ПАО «Газпром Нефть». Зазначена комерційна структура входить до холдингу «Газпром», яким на понад 50% володіє держава російська федерація.
У той же час, до 07.04.2021 кінцевими бенефіціарами ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна» були ВАТ «Газпром нафта» та Федеральне агентство російської федерації з управління державним майном.
Як встановлено органом досудового розслідування із відкритих джерел, всі активи ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна» в межах США заблоковані, а юридичним та фізичним особам з США заборонено будь-які операції із зазначеною комерційною структурою, оскільки бенефіціар організації входить до санаційного списку відділу контролю над зовнішніми активами міністерства фінансів США.
Крім того, у період 2021-2022 років ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна» здійснювало імпортні операції виключно з резидентами російської федерації, серед яких АО «Газпромнефть МЗМС», ООО «Волга-Консалтинг», ООО «Новотранс-Порт», ООО «Полиэфир», сплачуючи при цьому кошти на рахунки підприємств країни-агресора. Частина з перерахованих за товар коштів сплачується в якості податкових платежів, за рахунок яких фінансується військова агресія рф проти України.
Крім того, під час досудового розслідування отримано інформацію, що посадовими особами ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна», а саме керівником ОСОБА_4 , у зв`язку з можливим накладенням арешту на корпоративні права підприємства правоохоронними органами, планується змінити кінцевого бенефіціара та передати правомочності ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна» підприємствам-резидентам Європейського Союзу, які підконтрольні підприємству РФ ПАО «Газпром Нефть».
Таким чином, посадовими особами ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна» вживаються заходи з метою уникнення дії Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об`єктів права власності російської федерації та її резидентів».
Постановою прокурора від 06.06.2022 100% корпоративних правТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна»(ідентифікаційний код36868073)визнано речовими доказами у кримінальному провадженні та згідно з ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 12.07.2022 на них накладено арешт у відповідності до вимог ст.ст. 98, 170, 171 КПК України.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення збереження речових доказів у кримінальному провадженні, а також, з урахуванням положень ст. 100 КПК України та Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», з метою запобігання можливості приховування, розтрати майна, збереження його економічної вартості, прокурор просить передати майно Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
У судовому засіданні прокурор подане клопотання підтримав із наведених у ньому підстав.
Представник власника майна, щодо якого подане клопотання - ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна» у судове засідання не викликався на підставі ч. 2ст. 172 КПК України.
Так, згідно із ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Із урахуванням наведеного, з метою забезпечення збереження майна, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для розгляду клопотання за відсутності власника майна, щодо якого подане клопотання.
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається із клопотання та доданих до нього матеріалів, слідчим відділом Подільського УП ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №42022102070000151, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.05.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснює Подільська окружна прокуратура міста Києва.
За результатами проведених слідчих та процесуальних дій органом досудового розслідування було встановлено, що кінцевим бенефіціаром ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна» (код ЄДРПОУ 36868073, зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Борисоглібська, буд. 15-В) є ТОВ «ГПН-Операційне управління» (зареєстроване за адресою: російська федерація, м. Санкт-Петербург, вул. Набережна Митнинська, буд. 5, літера А, прим. 7Н, роб. місце 2), власником якого є ПАО «Газпром Нефть». Зазначена комерційна структура входить до холдингу «Газпром», яким на понад 50% володіє держава російська федерація.
У той же час, до 07.04.2021 кінцевими бенефіціарами ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна» були ВАТ «Газпром нафта» та Федеральне агентство російської федерації з управління державним майном.
Розмір статутного капіталу вказаного товариства становить 6197500,00 грн.
Постановою прокурора від 06.06.2022 100% корпоративних правТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна»(ідентифікаційний код36868073)визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 12.07.2022 на 100% (сто відсотків) корпоративних прав ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна»(код ЄДРПОУ 36886073)накладено арешт шляхом заборони відчуження, розпорядження, а також перереєстрації та внесення змін до установчих документів, із встановленням заборони державним реєстраторам, нотаріусам, акредитованим суб`єктам здійснення реєстраційних дій щодо ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна»(код ЄДРПОУ 36886073), які стосуються зміни складу учасників товариства, розміру їх часток у статутному капіталі, а також пов`язані зі зміною його розміру.
Статтею 2 КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України).
Згідно з абзацом 7 ч. 6 ст. 100 КПК України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
У випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
У п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з організації здійснення заходів, пов`язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону управляючи активами, Національне агентство забезпечує збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості.
Згідно із ч. 3 ст. 21 Закону управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх вартості.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону встановлено, що Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред`явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора
Згідно із ч. 2 ст. 19 Закону у разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації, Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень.
Частиною 1 ст. 21 Закону встановлено, що управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Вимогами ч. 2 ст. 21 Закону передбачено, що активи, зазначені у частині першій цієї статті, прийняті Національним агентством в управління, підлягають оцінці, яка здійснюється визначеними за результатами конкурсу суб`єктами оціночної діяльності, та передачі в управління визначеним за результатами конкурсу юридичним особам або фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому законодавством про державні (публічні) закупівлі. Управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом
Зважаючи на викладене, з метою забезпечення збереження корпоративних прав ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна»(код ЄДРПОУ 36886073), а також зважаючи на відсутність в матеріалах клопотання відомостей про те, що з часу накладення арешту на такі корпоративні права товариство зверталося із клопотанням про його скасування і такий арешт було скасовано, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для передачі корпоративних прав ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна», які є речовими доказами у кримінальному провадженні №42022102070000151, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.05.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України, Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Крім того, слідчий суддя вважає обґрунтованими наведені у клопотанні доводи прокурора про те, що зважаючи на повномасштабну агресивну війну, яку російська федерація розв`язала і веде проти України та українського народу з порушенням норм міжнародного права, вчиняючи злочини проти людства, враховуючи Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, з урахуванням потреби невідкладного та ефективного реагування на наявні загрози національним інтересам України, вказані об`єкти майна, відповідно до вимог Закону України від 03.03.2022 року № 2116-IX «Про основні засади примусового вилучення в Україні об`єктів права власності російської федерації та її резидентів», можуть бути примусово вилучені в Україні з мотивів суспільної необхідності (включаючи випадки, за яких це настійно вимагається військовою необхідністю).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 100, 171-173 КПК України, ст.ст. 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про визначення порядку зберігання речових доказів задовольнити.
Визначити порядок зберігання речових доказів у кримінальному провадженні №42022102070000151, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.05.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України, шляхом передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901), в управління за договором у порядку та на умовах, визначених статтями 1, 9, 19-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», корпоративних прав ТОВ «Газпромнефть Лубрікантс Україна»(код ЄДРПОУ 36886073) в розмірі 100% (ста відсотків).
Про передачу майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, повідомити заінтересованих осіб шляхом направлення копії ухвали слідчого судді.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №42022102070000151 від 02.05.2022.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2022 |
Оприлюднено | 23.01.2023 |
Номер документу | 105732277 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна про передачу арештованого майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами,одержаними від корупційних та інших злочинів |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Ковбасюк О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні