ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2022 року
м. Хмельницький
Справа № 676/6903/21
Провадження № 22-ц/4820/1387/22
Хмельницький апеляційний суд у складі колегії
суддів судової палати з розгляду цивільних справ
Грох Л.М. (суддя-доповідач), Янчук Т.О, Ярмолюка О.І.,
секретар судового засідання Мельник І.О.,
з участю прокурора,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури на ухвалу Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області в складі судді Семенюк В.В. від 29 червня 2022 року про призначення судової земельно-технічної експертизи у справі за позовом керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави до Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи Басейнове управління водних ресурсів річок Прут та Сірет, Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання повернути земельну ділянку, скасування державної реєстрації права власності, скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Заслухавши доповідача, пояснення учасника справи, перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, суд
в с т а н о в и в:
У листопаді 2021 року керівник Кам`янець-Подільської окружної прокуратури, звертаючись в суд з цим позовом до відповідачів, просив визнати незаконним та скасувати рішення № 7 від 19.03.2015 року, яким ОСОБА_1 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано у власність земельну ділянку площею 0,06 га кадастровий номер 6822489100:01:001:0106, для ведення садівництва, що розташована в межах населеного пункту с. Устя Кам`янець-Подільського району Хмельницької області; зобов`язати ОСОБА_2 повернути Слобідсько-Кульчієвецькій сільській раді земельну ділянку площею 0,06 га, що розташована в межах населеного пункту с. Устя Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, кадастровий номер 6822489100:01:001:0106; скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0600 га, кадастровий номер 6822489100:01:001:0106 та усіх інших зареєстрованих щодо неї речових прав та їх обтяжень; скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки із кадастровим номером: 6822489100:01:001:0106, площею 0,0600 га, що розташована в межах населеного пункту с. Устя Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.
Представник відповідачки ОСОБА_2 заявила клопотання про призначення у цій справі судової земельно-технічної експертизи для з`ясування питання, чи знаходиться земельна ділянка з кадастровим номером 6822489100:01:001:0106 в межах прибережної захисної смуги, оскільки з врахуванням підстав та предмету спору ця обставина підлягає доказуванню і для її з`ясування необхідні спеціальні знання.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 29 червня 2022 року призначено у справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено судовому експерту Товариства з обмеженою відповідальністю «Незалежна судова експертиза і оцінка» (21050, м. Вінниця вул. Монастирська ,буд.43/8,тел. 067-770-77-90).
На вирішення експертизи поставлено питання:
Враховуючи характеристику та класифікацію водного об`єкта, чи знаходиться земельна ділянка з кадастровим номером 6822489100:01:01:0106 в межах прибережної захисної смуги до водного об`єкта, а саме річки Смотрич, відповідно до положень ст.88 Водного кодексу України ?
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинено.
В апеляційній скарзі керівник Кам`янець-Подільської окружної прокуратури просить скасувати ухвалу суду про призначення судової земельно-технічної експертизи, а справу направити до суду для продовження розгляду. Вважає, що оскаржувана ухвала прийнята з неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм ст.ст. 103-104 ЦПК України та за відсутності підстав для призначення експертизи у справі. Прокурором долучено належні, достатні та допустимі докази розташування спірної земельної ділянки в межах прибережної захисної смуги Дністровського водосховища, які мають бути оцінені судом. Справа перебуває в провадженні суду упродовж 6 місяців на стадії підготовчого провадження, проте судом не заслухано пояснення сторін, не з`ясовано їх позиції щодо остаточного визначення предмету спору та характеру спірних правовідносин, позові вимоги та заперечення проти них, не визначено обставини, які підлягають встановленню. Призначення судом експертизи є фактичним запереченням судом доказів прокурора та свідчить про порушення принципів змагальності та рівності сторін, безсторонності судового розгляду. Тривале безпідставне зупинення провадження у справі за відсутності підстав для призначення експертизи суперечить принципу ефективності судового процесу.
В засіданні апеляційного суду прокурор підтримала апеляційну скаргу з викладених в ній мотивів.
Інші учасники в судове засідання не з`явилися, будучи повідомленими про розгляд справи.
Апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Так, відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно з ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Встановлено, що позивач як на підставу позову посилався на те, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6822489100:01:001:0106 знаходиться в межах прибережної захисної смуги, тому передана в приватну власність ОСОБА_1 , і надалі відчужена ОСОБА_2 , з порушенням норм ст.ст. 59, 60, 61, 84 Земельного кодексу України та ст. ст. 85, 88 Водного кодексу України.
Для з`ясування питання щодо знаходження земельної ділянки з кадастровим номером 6822489100:01:001:0106 в межах прибережної захисної смуги, з очевидністю необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право.
При цьому матеріали справи не містять відповідних висновків експертів із цього ж питання.
Наведене спростовує твердження апелянта про відсутність підстав для призначення експертизи, передбачених ст. 103 ЦПК України.
Згідно з ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, зокрема , сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
В свою чергу за змістом ч.1 ст. 43 ЦПК України усі учасники справи мають право подавати докази; подавати заяви та клопотання, в тому числі про призначення експертизи.
Отже, як сторона позивача, так і сторона відповідача має право подавати докази на підтвердження тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, в тому числі й висновок експертизи, незалежно від подачі доказів іншою стороною.
Відтак оскаржувана ухвала про призначення судової експертизи відповідає принципам змагальності цивільного процесу та рівності сторін.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Суд першої інстанції прийняв ухвалу з додержанням норм процесуального права, підстав для її скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 374, 375, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури залишити без задоволення.
Ухвалу Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 29 червня 2022 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 17 серпня 2022 року.
Судді Л.М. Грох
Т.О. Янчук
О.І. Ярмолюк
Суд | Хмельницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2022 |
Оприлюднено | 18.08.2022 |
Номер документу | 105764667 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Семенюк В. В.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Семенюк В. В.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Семенюк В. В.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Семенюк В. В.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Бондар О. О.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Бондар О. О.
Цивільне
Хмельницький апеляційний суд
Грох Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні