Справа № 137/622/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" серпня 2022 р.
Літинський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Верещинської Я.С.
за участю: секретаря Хижук Л.І.
сторін у справі: заявника ОСОБА_1
заінтересованої особи ОСОБА_2
свідків: ОСОБА_3
ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Літин за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин та належності правовстановлюючого документа,
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною заявою про: встановлення факту про те, що він, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідним онуком ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис №18; встановлення факту про те, що правовстановлюючий документ - Свідоцтво № НОМЕР_1 , видане Соснівською сільською радою 21 березня 2005 року на підставі рішення виконавчого комітету Соснівської сільської ради №19 від 18 березня 2005 року про право власності на житловий будинок з прибудовами в АДРЕСА_1 , видане на ім`я ОСОБА_5 і зареєстроване КП «Вінницьке обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» 30 березня 2005 року, належить ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування своїх вимог заявник посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла баба заявника, ОСОБА_5 . Після її смерті відкрилася спадщина на все майно, яке належало спадкодавцю на час її відкриття. Заявник є спадкоємцем за заповітом, який склала його баба, відповідно до якого спадкодавець все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, на що вона мала право за законом на день своєї смерті, в тому числі житловий будинок в с. Сосни та земельну ділянку. ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті баби і одержав в Літинській державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, площею 1,6577га в межах згідно з планом, яка розташована на території Соснівської сільської ради, кадастровий номер 0522486400:03:000:0057. Але крім вищевказаної земельної ділянки, до кола спадкового майна входить ще й житловий будинок з прибудовами, господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , який заповідала йому баба і право власності на який він не може оформити в нотаріальній конторі через те, що після звернення в нотаріальну контору із відповідною заявою про прийняття спадщини, отримав відповідь, в якій державний нотаріус роз`яснює, було виявлено розбіжності в документах, що підтверджують родинний зв`язок між спадкоємцем і спадкодавцем та наявні розбіжності в прізвищі власника нерухомого майна. У зв`язку із вищевикладеним, немає законних підстав для видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в АДРЕСА_1 . Ситуація що склалася змушує його звернутися до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення: факт родинних відносин зі спадкодавцем і факт належності правовстановлюючого документа, які несуть для нього юридично-правові наслідки в оформленні спадкового права після смерті баби.
Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю і просив їх задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та просила задовольнити.
Із показань свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , допитаних в судовому засіданні, встановлено, що вони добре знають заявника та покійну ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки жили у сусідстві з покійною. Підтвердили, що ОСОБА_1 та ОСОБА_5 були рідними бабусею та онуком. ОСОБА_5 до дня її смерті проживала одиноко у належному їй житловому будинку в АДРЕСА_1 . Її дочка ОСОБА_2 та онук ОСОБА_1 проживали поруч, доглядали бабусю та займались її похованням.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
ОСОБА_2 є мамою заявника, ОСОБА_1 , згідно свідоцтва про народження заявника серії НОМЕР_2 (а.с.15).
ОСОБА_2 мала дошлюбне прізвище « ОСОБА_2 », згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого Соснівською сільською радою Літинського району Вінницької області 09.05.1990, паспорта серії НОМЕР_4 (а.с.16,17,19).
ОСОБА_2 є дочкою ОСОБА_5 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , в якому вони записані під однаковим прізвищем « ОСОБА_2 » (а.с.18).
Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначення відомостей про другого з подружжя №00032602113 від 15.09.2021 прослідковується зміна дошлюбного прізвища спадкодавця ОСОБА_5 на присвоєне у шлюбі прізвище « ОСОБА_5 » (а.с.20).
ОСОБА_5 вказана головою двору по домогосподарству за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_6 . Разом із нею, в тому числі, записана дочка ОСОБА_2 та внук ОСОБА_1 , згідно Виписки з погосподарської книги №2 Соснівської сільської ради Літинського району Вінницької області за 1986-1990 роки, виданої Літинською селищною радою Вінницької області за №84 від 08.02.2022, прізвища матері та бабусі зазначено як « ОСОБА_2 » (а.с.21).
При житті ОСОБА_5 склала заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Соснівської сільської ради Літинського району Вінницької області, Бурдигою Н.М. , 11 квітня 2000 року і зареєстрований в реєстрі за №98, згідно якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, на що вона матиме право за законом на день своєї смерті, в тому числі житловий будинок в АДРЕСА_2 з усіма господарчими будівлями та земельною ділянкою розміром 0,55га, заповідала своєму онукові, ОСОБА_1 , згідно заповіту, який стам на 26.06.2014 не скасовувався та не змінювався (а.с.23).
ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_7 від 09 квітня 2014 року, яке видане виконавчим комітетом Соснівської сільської ради Літинського району Вінницької області (а.с.22).
ОСОБА_5 , 1941 р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а/з про смерть №18 від 09.04.2014), була зареєстрована та постійно проживала до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 . Разом із нею до дня її смерті в спадковому житловому будинку ніхто не був зареєстрований та не проживав, згідно довідки Літинської селищної ради №83 від 08.02.2022 (а.с.24).
ОСОБА_1 прийняв і оформив спадкове права на спадщину після смерті ОСОБА_5 , яке складається із земельної ділянки, кадастровий номер 0522486400:03:000:0057, площею 1.6577га, на підставі державного акта на право власності земельну ділянку серії ВН №051725, згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, Свідоцтва про право на спадщину, Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, державного акта (а.с.25-28).
ОСОБА_5 належало право власності на житловий будинок з прибудовами, господарськими будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , зареєстрованим КП «Вінницьке обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» 30.03.2005, згідно Свідоцтва про право власності № НОМЕР_1 , виданого Соснівською сільською радою Літинського району Вінницької області 21 березня 2005 року, в якому прізвище власниці зазначено як « ОСОБА_2 », технічного паспорту на житловий будинок, копії рішення Соснівської сільської ради про перейменування вулиць (а.с.29-33).
Із відповіді Літинської державної нотаріальної контори №77/02-14 від 16.02.2022 щодо порядку оформлення спадщини після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , вбачається, що спадкова справа після смерті заведена і заявнику видане відповідне свідоцтво про право на спадщину за заповітом на певну частину спадкового майна. Але, проаналізувавши наявні в спадковій справі документи, було виявлено розбіжності в документах, що підтверджують родинний зв`язок між заявником і спадкодавцем, що зазначені в свідоцтві про народження його матері серії НОМЕР_5 , ОСОБА_2 , де в графі «мати» записана ОСОБА_5 , що не відповідає відомостям про спадкодавця, зазначеним у свідоцтві про смерть, серії НОМЕР_8 , виданим на ім`я ОСОБА_5 . Крім того, в копії свідоцтва про шлюб матері заявника, серії НОМЕР_9 , прізвище нареченої зазначено так само, як в свідоцтві про народження « ОСОБА_2 ». У доданих до заяви копіях документів також наявні розбіжності в прізвищі власника нерухомого майна, що зазначені у свідоцтві № НОМЕР_1 , виданому Соснівською сільською радою 21 березня 2005 року на підставі рішення виконавчого комітету Соснівської сільської ради №19 від 18 березня 2005 року про право власності на житловий будинок з прибудовами в АДРЕСА_1 , виданого на ім`я ОСОБА_5 та зареєстрованого КП «Вінницьке обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» 30 березня 2005 року, що не відповідає відомостям про спадкодавця, зазначеним у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_8 , виданого виконавчим комітетом Соснівської сільської ради 09 квітня 2014 року на ім`я ОСОБА_5 , в зв`язку з чим немає законних підстав для видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадковий житловий будинок і рекомендовано звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів (а.с.34).
Заявою від 26 червня 2014 року ОСОБА_2 , яка є дочкою спадкодавця і виступає заінтересованою особою у справі, відмовляється від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 за законом на користь спадкоємця ОСОБА_1 (а.с.35).
Відповідно до ст. 16 ЦК України, - кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Стаття 1297 ЦК України встановлює обов`язок спадкоємця, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.1 п.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено підстави, за наявності яких у порядку окремого провадження розглядаються такі справи: 1) згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; 4) встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
В силу п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Як роз`яснюється у пункті 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року за № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені у документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або у паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по-батькові або замість імені чи по-батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення у таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться у документі, відповідно до чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення заявника, врахувавши позицію заінтересованої особи та показання свідків, даних у судовому засіданні, суд вважає за необхідне заяву задовольнити та встановити факт родинних відносин та належності правовстановлюючого документа, оскільки заявник у інший спосіб не може довести вказані факти і заявником надано достатньо доказів для підтвердження таких фактів та доведено мету встановлення факту родинних відносин та належності правовстановлюючого документа - оформлення спадкових прав.
Заявник сплатив судовий збір в сумі 992,40грн, а відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст. 4, 76-81, 259, 263-265, 268, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити.
Встановити юридичний факт про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідним онуком ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис №18.
Встановити юридичний факт про те, що правовстановлюючий документ - Свідоцтво № НОМЕР_1 , видане Соснівською сільською радою 21 березня 2005 року на підставі рішення виконавчого комітету Соснівської сільської ради №19 від 18 березня 2005 року про право власності на житловий будинок з прибудовами в АДРЕСА_1 , видане на ім`я ОСОБА_5 і зареєстроване КП «Вінницьке обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» 30 березня 2005 року, належить ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі буде виготовлено протягом п`яти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини.
Повний текст рішення складено 16.08.2022.
Суддя : Верещинська Я. С.
Суд | Літинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2022 |
Оприлюднено | 19.08.2022 |
Номер документу | 105767853 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Літинський районний суд Вінницької області
Верещинська Я. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні