Рішення
від 16.08.2022 по справі 484/1741/22
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 484/1741/22

Провадження № 2/484/788/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.08.2022р. Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

в складі : головуючого судді - Літвіненко Т.Я.

секретар судового засідання - Шаповалова В.О.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Первомайську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Первомайська міська рада Миколаївської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом

В С Т А Н О В И В:

21 червня 2022 року ОСОБА_1 звернулась з позовом до Первомайської міської ради Миколаївської областіпро визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Грушівка Первомайського району Миколаївської області, вказуючи, що після смерті останньої відкрилась спадщина на майно, що належало померлій, яке складається із земельної ділянки площею 1,95га., кадастровий номер 4825480800:05:000:0040, для ведення особистого селянського господарства, розташована в межах території Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області. Однак, із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори в шестимісячний строк вона не звернулась, оскільки не перебувала у родинних відносинах із спадкодавцем, проживала з нею в різних населених пунктах та про наявність заповіту дізналася лише в лютому 2022 року, після звернення до адвоката. На підставі викладеного просить надати їй додатковий строк для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини строком в три місяця, так як вважає, що пропустила такий строк з поважної причини.

Представник позивача, ОСОБА_3 , в підготовче засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій позов підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити та слухати справу без його участі та участі позивача.

Представник відповідача, Первомайської міської ради Миколаївської області, в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, в якій просила розглядати справу у їхню відсутність, вказала, що позовні вимоги визнає повністю.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Згідно ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії МК № 087548, ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 1,95га., кадастровий номер 4825480800:05:000:0040, для ведення особистого селянського господарства, розташована в межах території Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.(а.с.8)

ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Грушівка Первомайського району Миколаївської області померла - ОСОБА_2 , про що виконавчим комітетом Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 27 травня 2019 року та зроблений відповідний актовий запис №08.(а.с.7)

З матеріалів справи та копії спадкової справи № 157/2022, наданої Другою Первомайською державною нотаріальною конторою Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) вбачається, що за життя, 07.05.2019р., ОСОБА_2 склала заповіт, який був посвідчений секретарем виконавчого комітету Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області та зареєстрований у реєстрі за № 05, відповідно до якого, зазначену земельну ділянку, заповіла ОСОБА_1 , яка 13.06.2022р. звернулася із заявою про прийняття спадщини. Інших заяв про прийняття спадщини не надходило.

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, від 13.06.2022 року, наданої Другою Первомайською державною нотаріальною конторою Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), у видачі свідоцтва про право на спадщину позивачу було відмовлено у зв`язку з пропуском встановленого законодавством строку для прийняття спадщини.

Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтями 1216-1218 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У відповідності до статей 1220-1222, 1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи , які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до статей 1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 про існування даного заповіту відомо не було.

Разом з тим, відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Як роз`яснив Пленум Верховного суду України в п. 24 постанови від 30.05.2008р. №7 «Про судову практику у справах про спадкування» вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 6 вересня 2017 року № 6-496цс17, яка є обов`язковою для суду першої та апеляційної інстанцій під час розгляду справи.

З матеріалів справи вбачається, що визначений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини закінчився 24 листопада 2019 року. Оскільки позивач не знала про наявність заповіту, та дізналася про його існування лише після спливу шестимісячного строку, а тому не мала фізичної можливості у встановлений законом строк звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Таким чином, у позивача до 24 листопада 2019 року було право звернутись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак таке право не було реалізоване по незалежним від неї причинам.

Встановлені обставини свідчать, що позивачем пропущено строк для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини з поважних причин, що є підставою для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 3, 12, 13, 81, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк в три місяці, після набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Грушівка Первомайського району Миколаївської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Первомайська міська рада Миколаївської області, код ЄДРПОУ 04056575, місцезнаходження за адресою: вул. Грушевського, 3 в м. Первомайськ Миколаївської області.

Відповідно до п. 14 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" № 2147-VIII від 3 жовтня 2017 року до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

СУДДЯ: Т.Я. Літвіненко

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення16.08.2022
Оприлюднено19.08.2022
Номер документу105768325
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —484/1741/22

Рішення від 16.08.2022

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

Ухвала від 21.06.2022

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

Ухвала від 21.06.2022

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні