154/4364/21
2/154/237/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2022 року Володимир-Волинський міський суд Волинської області у складі:
головуючого судді Лутая А.М.
при секретарі судового засідання Процюк Н.Р.
за участю: представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Фермерського господарства «АІС-АГРО» про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, шляхом скасування державної реєстрації права оренди землі, третя особа - Державний реєстратор виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Майфат Юлія Олегівна, -
ВСТАНОВИВ:
18 листопада 2021 року до Володимир-Волинського міського суду Волинської області надійшов позов ОСОБА_3 до Фермерського господарства «АІС-АГРО», в якому позивач просив: 1) усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою, шляхом скасування державної реєстрації (запису про державну реєстрацію іншого речового права №41863433 права оренди земельної ділянки к.н. 0725583900:03:002:0079, площею 1,1057 га), що знаходиться на території Оваднівської ОТГ; 2) усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою, шляхом скасування державної реєстрації (запису про державну реєстрацію іншого речового права №41862849 права оренди земельної ділянки к.н. 0725583900:03:002:0378, площею 0,7515 га), що знаходиться на території Оваднівської ОТГ; 3) усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою, шляхом скасування державної реєстрації (запису про державну реєстрацію іншого речового права №41863185 права оренди земельної ділянки к.н. 0725583900:03:002:0767, площею 0,4296 га), що знаходиться на території Оваднівської ОТГ.
Ухвалою суду від 18 листопада 2021 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
15 липня 2022 року до суду надійшло клопотання представника позивача, в якому він просить, у зв`язку зі смертю позивача ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , залучити до участі у справі як позивачів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які у встановленому законодавством порядку прийняли спадщину після смерті позивача ОСОБА_3 і є його правонаступниками в матеріальному правовідношенні.
Представник позивача у підготовчому судовому засіданні підтримав своє клопотання та просив його задовольнити.
Представник відповідача у підготовчому засіданні заперечував проти задоволення клопотання про залучення осіб до справи в якості правонаступників після померлого ОСОБА_3 , через його необґрунтованість та безпідставність. В свою чергу просив задовольнити заяву відповідача Фермерського господарства «АІС-АГРО» про закриття провадження у справі у зв`язку зі смертю позивача ОСОБА_3 .
Вислухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до статті 25Цивільного Кодексу України (далі -ЦК України) здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
У статті 26 ЦК України визначено, що усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов`язки. Фізична особа має усі особисті немайнові права, встановлені Конституцією України та цим Кодексом. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов`язки як учасник цивільних відносин.
За нормами частини першої статі 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.
У статті 46 ЦПК України визначено, що здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.
Частиною першою статті 47 ЦПК України передбачено, що здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач (частина перша стаття 48 ЦПК України).
Згідно ст.55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов`язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов`язане з переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб`єкта права або обов`язку у правовідношенні, коли новий суб`єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов`язки попередника. Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). До такого правового висновку дійшов Верховний суд у складі судової палати Касаційного господарського суду в постанові від 13.04.2021 року у справі № 910/11702/18.
Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене статтею 55 ЦПК України, це перехід процесуальних прав та обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Процесуальне правонаступництво за померлою особою може мати місце у випадку спадкування іншою особою майнових прав померлого у відносинах, щодо яких виник спір.
Відповідно до ст.1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Оскільки предметом спору у цій справі є вимоги матеріального характеру про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, суд вважає, що у цій справі спірні правовідносини між сторонами допускають правонаступництво.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.1268 ЦК України спадкоємець зазаповітом чиза закономмає правоприйняти спадщинуабо неприйняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно доч.1ст.1269ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст.1270 ЦК України).
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Виходячи із наведеного, враховуючи, що на даний час строк для подання спадкоємцями заяв про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7 не закінчився, а відтак неможливо встановити коло спадкоємців до закінчення такого строку, суд, вважає необхідним відмовити представнику позивача у задоволенні його клопотання про залучення осіб у справі у якості правонаступників позивача ОСОБА_7 , оскільки воно заявлено передчасно.
Одночасно, у відповідності до вимог п.1 ч.1 ст.251 та п.1 ч.1 ст.253 ЦПК України суд вважає необхідним зупинити провадження у справі до отримання судом інформації про наявність (відсутність) спадкоємця(-ів) померлого та вирішення питання про залучення його (їх) до участі у справі як правонаступників останнього.
Що стосується заяви представника відповідача Фермерського господарства «АІС-АГРО», яка надійшла до суду 12.07.2022, про закриття провадження у справі у зв`язку із смертю позивача ОСОБА_3 , то вказана заява також не підлягає задоволенню виходячи з такого.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Як вже було зазначено вище спірні правовідносини між сторонами допускають правонаступництво, а тому провадження по справі не може бути закрито у зв`язку зі смертю позивача.
Керуючись ст. 55,251,260 УПК України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника позивача адвоката Котовича Богдана Володимировича про залучення осіб у справи у якості правонаступників позивача відмовити.
У задоволенні заяви відповідача Фермерського господарства «АІС-АГРО» про закриття провадження у справі відмовити.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_3 доФермерського господарства«АІС-АГРО»про усуненняперешкод укористуванні земельноюділянкою,шляхом скасуваннядержавної реєстраціїправа орендиземлі,третя особа-Державний реєстраторвиконавчого комітетуЗимнівської сільськоїради Володимир-Волинськогорайону МайфатЮлія Олегівна - зупинити до залучення у справі правонаступника (-ів) померлого позивача ОСОБА_3 .
Ухвала в частині зупинення провадження та відмови у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення їй копії ухвали суду.
Суддя А.М.Лутай
Суд | Володимир-Волинський міський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2022 |
Оприлюднено | 19.08.2022 |
Номер документу | 105778857 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Володимир-Волинський міський суд Волинської області
Лутай А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні