ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відмову у видачі судового наказу
м. Київ
18.08.2022Справа №910/7516/22
Суддя Господарського суду міста Києва Бойко Р.В., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, буд. 31; ідентифікаційний код 41916045) про видачу судового наказу за вимогою до Незалежної юридичної компанії у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "Сакрамент" (01004, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 3-Б, поверх 4; ідентифікаційний код 22907746) про стягнення заборгованості у розмірі 53 843,44 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" звернулось до Господарського суду міста Києва із заявою про видачу судового наказу за вимогою до Незалежної юридичної компанії у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "Сакрамент" про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 53 843,44 грн.
У поданій заяві Товариство з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" вказує на те, що Незалежна юридична компанія у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "Сакрамент" шляхом фактичного споживання електричної енергії та оплати рахунка за спожиту електричну енергію у лютому 2019 року приєдналась до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг і йому було присвоєно особовий рахунок №3021974, а у програмному комплексі заявника з обліку юридичних споживачів електричної енергії такий договір з заявником зареєстровано за реквізитами - 3021974 ПУ від 01.12.2018. Заявник вказує, що в рамках дії такого договору за період з 01.01.2022 по 30.03.2022 боржнику було нараховано 55 369,03 грн. за спожиту електричну енергію, однак, сплачено ним лише 1 525,59 грн., у зв`язку з чим заборгованість за вказаний період становить 53 843,44 грн., яку і просить стягнути в наказному провадженні.
Відповідно до ст. 147 Господарського процесуального кодексу України судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 148 цього Кодексу. Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги. Заявником та боржником в наказному провадженні можуть бути юридичні особи та фізичні особи - підприємці.
Приписами ч. 1 ст. 148 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що судовий наказ може бути видано тільки за вимогами про стягнення грошової заборгованості за договором, укладеним у письмовій (в тому числі електронній) формі, якщо сума вимоги не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із п. 3 ч. 3 ст. 150 Господарського процесуального кодексу України до заяви про видачу судового наказу додаються, зокрема: копія договору, укладеного в письмовій (в тому числі електронній) формі, за яким пред`явлено вимоги про стягнення грошової заборгованості.
Як вбачається з аналізу наведених норм законодавства, судовий наказ може бути видано виключно за наявності відповідного договору, укладеного в письмовій формі.
Положеннями ч. 3 ст. 639 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо сторони домовились укласти у письмовій формі договір, щодо якого законом не встановлена письмова форма, такий договір є укладеним з моменту його підписання сторонами.
В даному випадку закон не вимагає, щоб договір на постачання електричної енергії був укладений виключно в письмовій формі, однак, застосування передбаченого Розділом ІІ Господарського процесуального кодексу України інституту наказного провадження вимагає існування між сторонами укладеного саме в письмовій формі договору, в межах реалізації якого і виникли вимоги заявника.
Наведене зумовлено тим, що під час розгляду заяви про видачу судового наказу суд не розглядає справу по суті, не встановлює обставин справи та не здійснює оцінку доказів щодо їх змагальності та достовірності, адже наказне провадження є самостійним і спрощеним видом судового провадження у господарському судочинстві, у якому суддя в установлених законом випадках за заявою особи, якій належить право вимоги, без судового засідання і виклику стягувача та боржника на основі доданих до заяви документів видає судовий наказ, який є особливою формою судового рішення.
Матеріали поданої заяви не містять доказів укладення між сторонами договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який в програмному комплексі заявника з обліку юридичних споживачів електричної енергії зареєстровано за реквізитами - 3021974 ПУ від 01.12.2018, в письмовій формі в розумінні положень ч. 3 ст. 639 Цивільного кодексу України.
Відсутність підписаного боржником договору або ж заявки на приєднання до договору може свідчити про заперечення, невизнання чи оспорення ним свого обов`язку перед постачальником, тобто, про наявність спору про право.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 152 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо заявлено вимогу, яка не відповідає вимогам статті 148 цього Кодексу.
Отже, відсутність укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії в письмовій формі про стягнення заборгованості за яким подано дану заяву свідчить про невідповідність заявленої вимоги приписам ст. 148 Господарського процесуального кодексу України, а тому суд приходить до висновку про необхідність відмови Товариству з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" у видачі судового наказу за вимогою до Незалежної юридичної компанії у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "Сакрамент" про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 53 843,44 грн. на підставі п. 3 ч. 1 ст. 152 Господарського процесуального кодексу України.
При цьому, суд зазначає, що відмова у видачі судового наказу з підстав, передбачених пунктами 3-6 частини першої статті 152 Господарського процесуального кодексу України, унеможливлює повторне звернення з такою самою заявою, а заявник у цьому випадку має право звернутися з тими самими вимогами у позовному порядку (ч. 2 ст. 153 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 148, 150, 152, 153, 154, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" у видачі судового наказу за вимогою до Незалежної юридичної компанії у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "Сакрамент" про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 53 843,44 грн.
2. Роз`яснити Товариству з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги", що у відповідності до приписів ч. 2 ст. 151 Господарського процесуального кодексу України у разі відмови у видачі судового наказу внесена сума судового збору заявнику не повертається, однак, у разі пред`явлення заявником позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу, зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (18.08.2022) та у відповідності до положень ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України може бути оскарження протягом десяти днів шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду.
Суддя Р.В. Бойко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2022 |
Оприлюднено | 19.08.2022 |
Номер документу | 105782926 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи наказного провадження |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бойко Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні