Ухвала
від 10.08.2022 по справі 529/714/22
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/714/22

Провадження № 2-з/529/15/22

УХВАЛА

про забезпечення позову

11 серпня 2022 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Петренко Л.Є.

з участю секретаря Звягольської В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» про забезпечення позову,-

встановив:

Позивач 10.08.2022 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 та сільськогосподарського виробничого кооперативу «Всеукраїнський кооператив «Надія» про визнання недійсним договору про встановлення права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис).

Окрім вказаного позову представником позивача СВК «Україна» подано до суду заяву про забезпечення позову у виді заборони реєстраторам Державного реєстру речових прав на нерухоме майно приймати рішення щодо земельної ділянки для сільськогосподарських потреб площею 4,0925 га, кадастровий номер 6324885500:02:000:0277, розташованої в с. Огіївка Сахновщинського району Харківської області.

Вказану заяву мотивує тим, що на даний час між позивачем та відповідачами виник спір щодо правомірності набуття права користування земельною ділянкою, у зв`язку з чим і був поданий позов до суду про визнання недійсним відповідного договору, укладеного між відповідачами та зареєстрованого у встановленому законом порядку. В той же час, вказаний вид забезпечення позову позбавить відповідачів відвертої маніпуляції з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно та в подальшому забезпечить фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову, без необхідності звернення з новими позовами.

Також представник позивача наголошує на тому, що відсутні підстави вважати що застосування такого заходу призведе до невиправданого обмеження майнових прав відповідачів, так як спірна земельна ділянка знаходиться у дійсному фактичному користуванні відповідача СВК «ВК Надія», тобто відповідач здійснює господарську діяльність, а можливість припинення реєстраційних дій обмежується на певний час.

У відповідності до ч. 1ст.153 ЦПК Українив судове засідання сторони не викликались.

Розглянувши матеріали заяви про забезпечення позову, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.2ст.149 ЦПК Українипередбачено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Забезпечення позову по суті - це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача.

Відповідно до положень ст..150,151 ЦПК Українисуд за заявою осіб, які беруть участь у справі, може вжити передбачені цим Кодексом заходи забезпечення позову.

Згідно з вимогамист.151 ЦПК Українизаява про забезпечення позову подається в письмовій формі, підписується заявником і повинна містити, крім іншого, предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову, захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності, ціну позову, про забезпечення якого просить заявник, інші відомості, потрібні для забезпечення позову У заяві можуть бути зазначені кілька заходів забезпечення позову, що мають бути вжиті судом, із обґрунтуванням доцільності вжиття кожного з цих заходів.

Мета забезпечення позову - це хоча і негайні, проте тимчасові заходи, направлені на недопущення утруднення чи неможливості виконання судового акту, а також перешкоджання спричинення значної шкоди позивачу.

При розгляді заяви про забезпечення позову вирішується лише питання про наявність підстав для вжиття заходів забезпечення позову і не вирішуються матеріально-правові вимоги та не встановлюється наперед результат розгляду справи по суті позову.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 вересня 2020 року в справі №753/22860/17 (провадження № 14-88цс20) зазначено, що умовою застосування заходів забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача. Гарантії справедливого суду діють не тільки під час розгляду справи, але й під час виконання судового рішення. Зокрема тому, розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд повинен врахувати, що вжиття відповідних заходів може забезпечити належне виконання рішення про задоволення позову у разі ухвалення цього рішення, а їх невжиття, - навпаки, ускладнити або навіть унеможливити таке виконання. Конкретний захід забезпечення позову буде співмірним позовній вимозі, якщо при його застосуванні забезпечується: збалансованість інтересів сторін та інших учасників судового процесу під час вирішення спору; можливість ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача без порушення або безпідставного обмеження прав та охоронюваних інтересів інших учасників справи чи осіб, що не є її учасниками; можливість виконання судового рішення у разі задоволення вимог, які є ефективними способами захисту порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача.

З матеріалів справи вбачається, що між сторонами виник спір щодо законності передачі у користування земельної ділянки.

Як вбачається із заяви, позивач був орендарем вказаної земельної ділянки на підставі договору оренди строком на 10 років. 22.03.2018 позивач та ОСОБА_1 уклали додаткову угоду, згідно якої сторони продовжили термін дії договору оренди землі до 03.11.2028. У вересні 2018 після звернення позивача до державного реєстратора стало відомо, що під час дії вищевказаного договору оренди землі, 04.04.2018 між ОСОБА_1 та СВК «ВК Надія» укладено договір про встановлення права користування земельною ділянкою для с/г потреб (емфітевзис), що стало причиною неможливості реєстрації Додаткової угоди від 22.03.2018, у зв`язку із чим порушено переважне право позивача на використання у господарській діяльності орендованої у ОСОБА_1 .

Аналіз обставин справи свідчить про те, що відповідачі зважаючи на предмет та підстави позову, можуть вчинити дії по перетворенню, поділу, об`єднанню з іншими земельними ділянками, по зміні цільового призначення, а також розпорядитися спірною земельною ділянкою з кадастровим номером 6324885500:02:000:0277 та площею 4,0925 га. З урахуванням змісту позовних вимог, такі дії відповідача можуть реально перешкодити виконанню рішення суду, у разі задоволення позову, або взагалі зробити його виконання неможливим.

З метою забезпечення збалансованості інтересів сторін, суд приходить до висновку про те, що забезпечення позову в обраний позивачем спосіб є співмірним із заявленими позовними вимогами та достатнім для забезпечення виконання майбутнього рішення суду.

При цьому, обраний позивачем вид забезпечення позову не призведе до невиправданого обмеження майнових прав відповідача СВК «Всеукраїнський кооператив Надія», оскільки спірне майно фактично продовжить перебувати у його повному користуванні, а обмежується лише можливість розпорядитися спірним майном.

Обмеження, які просить застосувати позивач стосується земельної ділянки, яка є предметом спору в цивільній справі.

Таким чином, враховуючи предмет позову, наведені доводи в обґрунтування заявлених вимог у заяві про забезпечення позову, їх розумність та співмірність, наявність зв`язку між заходом забезпечення позову та предметом позовних вимог та те, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити ефективний захист та поновлення порушених прав та інтересів позивача, за захистом яких останній звернувся, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви про забезпечення позову.

Керуючись ст.ст.149,150,153,263,353 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Заяву сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» про забезпечення позову задовольнити.

Заборонити реєстраторам Державного реєстру речових прав на нерухоме майно приймати рішення щодо земельної ділянки для сільськогосподарських потреб площею 4,0925 га, кадастровий номер 6324885500:02:000:0277, розташованої за адресою: с. Огіївка Сахновщинський район Харківська область.

Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення.

Примірник ухвали про забезпечення позову залежно від виду вжитих заходів одночасно з направленням заявнику направляється судом для негайного виконання всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову і яких суд може ідентифікувати, а також відповідним державним та іншим органам для вжиття відповідних заходів.

Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала набирає законної сили через 15 днів з дня її проголошення якщо на неї не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.

Ухвала може бути оскаржена протягом 15 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду.

Суддя Петренко Л.Є.

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення10.08.2022
Оприлюднено22.08.2022
Номер документу105794289
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів

Судовий реєстр по справі —529/714/22

Ухвала від 16.11.2022

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 13.09.2022

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 14.08.2022

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 10.08.2022

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні