Справа № 612/33/22
(2-о/199/179/22)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.08.2022 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська
у складі головуючого судді Авраменка А.М.,
при секретарі судового засідання Хамула А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпрі цивільну справу окремого провадження за заявою Близнюківської територіальної громади в особі Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, заінтересована особа Близнюківська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання спадщини відумерлою,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська перебуває вищевказана цивільна справа окремого провадження, розгляд якої по суті було призначено в судове засідання на 17 серпня 2022 року.
В судове засідання учасники справи не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомили, в зв`язку із чим суд, керуючись положеннями ст.ст.211, 223, 240, 294 ЦПК України, вважає за необхідне для вирішення низки процесуальних питань, які постали перед судом при підготовці справи до розгляду, провести судове засідання за відсутності учасників справи, а також без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису у відповідності до положень ст.247 ч.2 ЦПК України.
Ознайомившись із матеріалами цивільної справи окремого провадження, суд приходить до наступного висновку на підставі нижчевикладеного.
Так, як вказувалось вище, в провадженні Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська перебуває цивільна справа окремого провадження №612/33/22 (провадження №2-о/199/179/22) за заявою Близнюківської територіальної громади в особі Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, заінтересована особа Близнюківська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання спадщини відумерлою. Предметом розгляду справи є визнання відумерлою спадщини у вигляді земельної ділянки із кадастровим №6320655100:03:000:0150, площею 5,6187 га, розташованої на території Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області. Вказана земельна ділянка увійшла до спадкової маси після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця ОСОБА_1 та належала останньому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку ХР №074019, зареєстрованого 22 вересня 2004 року за №303. Заявник в обґрунтування даної заяви посилається на відсутність спадкоємців у зазначеного спадкодавця. Викладене підтверджується матеріалами цивільної справи окремого провадження.
Разом з тим, 01 лютого 2022 року до Близнюківського районного суду Харківської області звернулась ОСОБА_2 із цивільним позовом до Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, третя особа державний нотаріус Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербина В.В., про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Ухвалою означеного суду від 03 лютого 2022 року було відкрито провадження у цивільній справі за вказаним позовом ОСОБА_2 . На даний час цивільна справа за позовом ОСОБА_2 зареєстрована за №612/30/22 (провадження №2/199/2370/22) та перебуває в провадженні Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська на підставі розпорядження голови Верховного Суду «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Запорізької, Харківської областей)» від 06 квітня 2022 року №16/0/9-22 та у відповідності до ст.147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Предметом спору у зазначеній цивільній справі позовного провадження є визначення судом додаткового строку позивачу, як спадкоємцю, для подання заяви про прийняття спадщини, до якої входить земельна ділянка із кадастровим №6320655100:03:000:0150, площею 5,6187 га, розташована на території Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця ОСОБА_1 . Викладені обставини підтверджуються копією позовної заяви ОСОБА_2 , отриманої на запит суду, а також відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень, які суд використовує у відповідності до ст.81 ч.7 ЦПК України, ст.ст.2-6 Закону України «Про доступ до судових рішень».
Згідно ст.293 ч.1 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За змістом ст.293 ч.2, ст.ст.334-338 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Положеннями ст.294 ч.6 ЦПК України визначено, що якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Нормою ст.258 ЦПК України встановлено, що процедурні питання, пов`язані з рухом справи в суді першої інстанції вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
За змістом ст.ст.1216, 1217, 1223 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст.1261-1265 ЦК України.
За змістом норм ст.ст.1220, 1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 ЦК України).
Згідно ст.1277 ч.ч.1-3 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. У разі якщо на об`єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням.
Відповідно до ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Аналізуючи зазначені вище фактичні обставини в контексті наведених положень матеріального та процесуального закону, суд приходить до висновку, що між заявником та ОСОБА_2 вбачається наявність спору про право, який полягає в тому, чи має право на спадкування ОСОБА_2 чи ні, оскільки це визначатиме, чи набуде заявник у справі чи ні право на набуття в порядку ст.1277 ЦК України права власності на спадкове нерухоме майно у вигляді належної померлому спадкодавцю ОСОБА_1 земельної ділянки, на яку претендують і заявник, і ОСОБА_2 , яка подала до суду окремий позов, метою якого отримання права на спадкування спірної земельної ділянки.
Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, приймаючи до уваги наявність між заявником та ОСОБА_2 спору про право, суд приходить до висновку про необхідність залишення без розгляду заяви окремого провадження на підставі ст.294 ч.6 ЦПК України, роз`яснивши заявнику його право на звернення до суду на загальних підставах із позовною заявою про визнання спадщини відумерлою, стороною спору у якій має бути ОСОБА_2 .
Крім того, матеріали даної цивільної справи окремого провадження містять клопотання заявника про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням по згаданій вище цивільній справі №612/30/22 за позовом ОСОБА_2 .
Вирішуючи зазначене клопотання, аналізуючи та зіставляючи зміст і призначення норм ст.ст.251-253 ЦПК України, які визначають порядок, підстави та строки зупинення провадження у цивільній справі, зі змістом і призначенням норми ст.294 ч.6 ЦПК України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника, оскільки остання із вказаних норм має переважну перед першими підставу для застосування як спеціальна норма процесуального права, яка регулює провадження виключно у справах окремого провадження, і не передбачає іншого результату, окрім як залишення заяви окремого провадження без розгляду, при наявності спору про право між учасниками правовідносин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1216, 1217, 1220, 1223, 1261-1265, 1268-1270, 1272, 1277 ЦК України, ст.ст.2-6 Закону України «Про доступ до судових рішень», ст.ст.10, 81, 251-253, 258-261, 263, 293, 294, 334-338, 352-355 ЦПК України,суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання заявника Близнюківської територіальної громади в особі Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області про зупинення провадження у справі відмовити.
Заяву окремого провадження Близнюківської територіальної громади в особі Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, заінтересована особа Близнюківська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання спадщини відумерлою залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку ст.261 ЦПК України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська або безпосередньо до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. У разі постановлення ухвали без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання ухвали.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя А.М. Авраменко
Суд | Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2022 |
Оприлюднено | 22.08.2022 |
Номер документу | 105796669 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
АВРАМЕНКО А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні