Рішення
від 17.08.2022 по справі 394/876/21
НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

26100смт.Новоархангельськ Кіровоградськоїобласті,вул.Слави 26

18.08.2022 394/876/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 серпня 2022 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

в складі головуючого судді: Партоліної І.П.

при секретарі: Довгій С.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Новоархангельськ цивільну справу за позовомОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання 1/2 частки права засновника в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

Позивач з урахуванням уточнених позовних вимог звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання 1/2 частки права засновника Фермерського господарства " ОСОБА_3 " в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої вимоги обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько ОСОБА_3 , який за життя був засновником ФГ " ОСОБА_3 ". Позивач звернулась до нотаріуса з приводу видачі їй свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька, однак їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю часток у статутному капіталі ФГ та відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів та нотаріусом було роз`яснено процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

В підготовче судове засідання позивач не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач в підготовче судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Згідно ч. 4 ст. 200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленомустаттями 206,207цього Кодексу.

Відповідно доч.4ст.206ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Дослідивши докази в сукупності з іншими матеріалами справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Закону України «Про селянське ( фермерське) господарство» від 20.12.1991 року, який втратив чинність 29.07.2003 року та був чинним на час створення ФГ ОСОБА_3 , селянське (фермерське) господарство є формою підприємництва громадян України, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією.

Відносини, пов`язані із створенням і діяльністю селянських (фермерських) господарств, були на той час врегульовані в тому числі і Законом України «Про підприємництво».

Правове регулювання діяльності селянських (фермерських господарств) суттєво змінилося порівняно з часом, коли ОСОБА_3 заснував таке господарство.

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5 ст. 1268 ЦК України).

Судом достовірно встановлено, що згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 08 квітня 2021 року ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Скалівські Хутори Новоархангельського району Кіровоградської області.

ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстровано Фермерське господарство Ансецького Володимира Володимировича, код ЄДРПОУ 31121043.

Відповідно до Статуту ФГ ОСОБА_3 , затвердженого рішенням засновника (власника) ОСОБА_3 02.11.2004 року, головною метою діяльності господарства є отримання прибутку шляхом виробництва сільськогосподарської продукції, її переробки, реалізації та здійснення інших видів діяльності.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що ФГ Ансецького Володимира Володимировича зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , засновником є фізична особа ОСОБА_3 , адреса засновника: АДРЕСА_1 , розмір статутного капіталу 0 грн.

З вищенаведеного вбачається, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був одноособовим засновником Фермерського господарства ОСОБА_3 , на підтвердження чого на титульній сторінці Статуту є підпис засновника та реєстраційний штамп щодо проведеної державної реєстрації.

Відповідно дост. 190 ЦК Українимайном як особливим об`єктом вважаються також майнові права. Майнові права визнаються речовими правами.

Законодавством, чинним на час створення та реєстрації селянського (фермерського) господарства ОСОБА_3 , не було передбачено обов`язковості формування статутного капіталу у фермерському господарстві. Засновник закріпивши таким чином майно загосподарством, набув майнові права на нього і відповідно спадкоємець вправі їх спадкувати.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла(спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Згідно вимог ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Відповідно дост. 178 ЦК Україниоб`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.

Родинний зв`язок позивача із померлим підтверджено копією свідоцтва про народження, згідно якого батьком позивачки записаний ОСОБА_3 та копією свідоцтва про шлюб позивачки.

Згідно копії спадкової справи № 73/2021, заведеної після смерті ОСОБА_3 , що була витребувана судом приватного нотаріуса Новоархангельського районного нотаріального округу, заява про прийняття спадщини надійшла від імені його доньок ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заяви про відмову від прийняття спадщини не надходили. Свідоцтво про право на спадщину не видавалось.

Також у спадковій справі наявна довідка, згідно якої ОСОБА_3 був зареєстрований до дня смерті по АДРЕСА_2 . За даною адресою на момент його смерті зареєстровані його донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та онучка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Таким чином, після смерті ОСОБА_3 прийняли спадщину його доньки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Нотаріусом було відмовлено позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 внаслідок неподання нотаріусу необхідної інформації та документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії.

Згідно роз`яснень, викладених у п. 23 Постанови Пленуму Верхованого Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.

В роз`ясненнях, що містяться в п.9 Постанови №20 від 22.12.1995 року Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі № 179/1043/16-ц зроблено правовий висновок, згідно якого у випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.

Оскільки ФГ ОСОБА_3 не має сформованого статутного капіталу, а позивач прийняв спадщину разом із відповідачем за законом,бажає продовжити діяльність фермерського господарства, то визнання за позивачем в порядку спадкування після смерті її батька 1/2 частку прав засновника фермерського господарства « ОСОБА_3 » є ефективним способом захисту її прав як спадкоємниці засновника.

За вказаного суд дійшов обгрунтованого висновку, що відсутність інформації про частку у статутному капіталі у Статуті ФГ ОСОБА_3 є перешкодою у реалізації своїх прав позивачем, і останній як спадкоємець першої черги спадкування за законом є правонаступником 1/2 частини усіх прав та обов`язків померлого ОСОБА_3 як засновника (голови) фермерського господарства «Ансецького Володимира Володимировича».

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.16,178, 190, 191, 1217, 1218, 1265, 1268, 1269 ЦК України, 263-265ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 1/2 частку прав засновника фермерського господарства «Ансецького Володимира Володимировича» (код ЄДРПОУ 31121043, місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку визначеному ст. 354, 355 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Суддя:

СудНовоархангельський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення17.08.2022
Оприлюднено22.08.2022
Номер документу105798815
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —394/876/21

Рішення від 17.08.2022

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

Ухвала від 24.05.2022

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

Ухвала від 26.01.2022

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

Ухвала від 20.12.2021

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні