Рішення
від 18.08.2022 по справі 756/10940/21
ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

19.08.2022 Справа № 756/10940/21

Унікальний номер 756/10940/21

Справа №2/756/1053/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 серпня 2022 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Луценко О.М.,

при секретарі - Гриненко Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Інжпромінвестбудсервіс" про виплату неустойки за договором купівлі-продажу майнових прав ,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Інжпромінвестбудсервіс" про виплату неустойки за договором купівлі-продажу майнових прав.

Позивач зазначив, що 20 липня 2015 року між ним та ТОВ "Інжпромінвестбудсервіс" укладено договір № 32 купівлі- продажу майнових прав об`єкту нерухомості, а саме квартира АДРЕСА_1 , кадастровий номер 8000000000:78:043:0200 (далі - Договір). Відповідно до умов Договору позивач зобов`язалась передати відповідачу, грошові кошти на зведення квартири у житловому будинку АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:78:043:0200 (далі - Об`єкт нерухомості), забудову якого здійснює Відповідач, а відповідачі в свою чергу згідно п. 2.5 зобов`язались звести будинок, закінчити будівництво, прийняти та вести в експлуатацію 3 квартал 2015 року. З огляду на те, що станом на липень 2022 року відповідачі не виконали покладені на них зобов`язання щодо введення будинку в експлуатацію й прострочили виконання зобов`язання строком на 5 років та 9 місяців, та враховуючи вимоги п.10.1 договору про виплату неустойки( пені) та згідно п.7.3 договору у розмірі 0,1%від фактично перерахованих позивачем коштів за кожен день прострочення з 01.06.2016 по 01.07.2021, а саме 2931168,24гривень, позивач просить стягнути з відповідачів пеню у розмірі 2931168,24 коп. (2931168,24грн.=1826 днів х 1605,24грн.) та витрати на судовий збір в розмірі 11350,00грн.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд постановити рішення, яким позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти наданого позову заперечив, посилаючись на його необґрунтованість та просив суд застосувати строк позовної давності, оскільки позивачами він пропущений.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, заслухавши сторони, суд встановив такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

Відповідно до частини першої ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором; у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Положеннями частин другої, третьої статті 12 ЦПК України визначено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.»

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. (частина перша статті 13 ЦПК України).

20 липня 2015 року між ним та ТОВ "Інжпромінвестбудсервіс" укладено договір № 32 купівлі- продажу майнових прав об`єкту нерухомості, а саме квартира АДРЕСА_1 , кадастровий номер 8000000000:78:043:0200.

Відповідно до умов Договору позивач зобов`язалась передати відповідачу, грошові кошти на зведення квартири у житловому будинку АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:78:043:0200 (далі - Об`єкт нерухомості), забудову якого здійснює Відповідач, а відповідачі в свою чергу згідно п. 2.5 зобов`язались звести будинок, закінчити будівництво, прийняти та вести в експлуатацію 3 квартал 2015 року.

Згідно частиною статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (частина перша статті 610 ЦК України).

Відповідно до умов п.7.3. Договору купівлі-продажу, у разі перенесення терміну введенш Об`єкта капітального будівництва в експлуатацію більше ніж на 7 місяців, зазначеного в пункті 2.5., Продавець виплачує Покупцю неустойку в розмірі 0,1% (нуль цілих, одна десята відсотка) від фактично перерахованих коштів за кожен день прострочення.

Главою 51 ЦК України, встановлена відповідальність за порушення зобов`язання у вигляді настання певних правових наслідків. Зокрема, пунктом 3 частини першої ст.611 ЦК України, передбачено, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки у вигляді сплати неустойки, яка згідно частини 3 ст.549 ЦК України, може застосовуватися у вигляді пені, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Пунктом 3 частини першої ст.611 ЦК України, передбачено, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки у вигляді сплати неустойки.

Відповідно до ч.2 ст.258 ЦК України, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) застосовується позовна давність в один рік.

Відповідно до ст.253 ЦК України, визначено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

За правилами ст.549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Тобто пеня - це санкція, яка нараховується з першого дня прострочення й до тих пір, поки зобов`язання не буде виконано. Її розмір збільшується залежно від тривалості правопорушення.

Правова природа пені така, що позовна давність до вимог про її стягнення обчислюється окремо за кожний день (місяць) нарахування пені. Право на позов про стягнення пені за кожен день (місяць) виникає щодня (щомісяця) на відповідну суму, а позовна давність обчислюється з того дня (місяця), коли кредитор дізнався або повинен був дізнатися про порушення права.

Отже, аналіз норм ч.2 ст.258 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що стягнення неустойки (пені, штрафу) обмежується останніми 12 місяцями перед зверненням кредитора до суду, а починається з дня (місяця), якого вона нараховується.

Аналогічна правова позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постанові від 18.05.2016 року у справі №6-474цс16.

Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Окрім того представник відповідача просив суд застосувати строки позовної давності.

Відповідно ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ст. 258 ЦК України, для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю.

Позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог: про стягнення неустойки (штрафу, пені).

Відповідно до ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Таким чином, з огляду на те, що основним зобов`язанням встановленим п.2.5. Договору купівлі-продажу, є запланований термін будівництва та введення в експлуатацію Об`єкта капітального будівництва в третьому кварталі 2015 року, право вимоги за цим основним зобов`язанням виникає з першого дня четвертого квартала 2015 року, тобто починаючи з 01.10.2015р, а строк позовної давності за цим основним зобов`язанням, щодо терміну будівництва, закінчуються через три роки, а саме в перший день четвертого квартала 2018 року, тобто 01.10.2018р. Тому враховуючи, що згідно п.7.3. Договору купівлі-продажу, право додаткової вимоги про стягнення неустойки (пені, штрафу) виникає 01.05.2016р., тобто через 7-м місяців після виникнення права основної вимоги щодо терміну будівництва та введення в експлуатацію відлік якого починається з 01.10.2015р., і закінчуюєтся одночасно із закінченням строку давності за основною вимогою, а саме в перший день четвертого квартала 2018 року, то строк позовної давності стягнення неустойки (пені, штрафу) також закінчився в перший день четвертого квартала 2018 року, тобто 01.10.2018р.

Відповідно до ч. 3-5 ст. 267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також їх достатності і взаємному зв*язку, суд приходить до висновку про недоведеність позовних вимог належними і допустимими доказами та необхідність відмовити в позові.

З огляду на наведене, у задоволенні позову слід відмовити.

Враховуючи наведене, у задоволенні позову необхідно відмовити у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 258,259,263,265 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Інжпромінвестбудсервіс" про виплату неустойки за договором купівлі-продажу майнових прав- відмовити.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи.

Суддя О.М. Луценко

СудОболонський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.08.2022
Оприлюднено23.08.2022
Номер документу105832467
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —756/10940/21

Ухвала від 13.03.2023

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Луценко О. М.

Рішення від 18.08.2022

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Луценко О. М.

Рішення від 18.08.2022

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Луценко О. М.

Ухвала від 21.07.2021

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Андрейчук Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні