Рішення
від 21.08.2022 по справі 924/270/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" серпня 2022 р. Справа № 924/270/22

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., за участю секретаря судового засідання Тлусти У.О., розглянувши у залі судового засідання № 207 справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут", м. Хмельницький

до товариства з обмеженою відповідальністю "Товтри", м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області

про стягнення заборгованості за поставлений природний газ в сумі 379916,30 грн,

представники сторін:

позивача: Бабчук О.В. - представник згідно довіреності від 29.12.21р.;

відповідача: не з`явився.

У судовому засіданні 22.08.2022р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 20.05.2022р. відкрито провадження у справі № 924/270/22 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання по справі, надано строк для подання відзиву та відповіді на відзив.

Ухвалою суду від 29.06.2022р. продовжено строк підготовчого провадження у справі № 924/270/22 на 30 днів та відкладено підготовче засідання.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 15.08.2022р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 379916,30 грн вартості поставленого природного газу. В обґрунтування позову посилається на укладений між учасниками процесу договір постачання природного газу для потреб неприбуткових споживачів № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р. (із врахуванням змін, внесених додатковими угодами), звертаючи увагу, що заявником на протязі 2021-2022 рр. поставлено відповідачу газ на загальну суму 1061206,19 грн, з яких відповідачем було сплачено 682843,61 грн (з урахуванням коригування боргу на суму 1554,00 грн - сума переплати за попереднім договором постачання природного газу № 11410UKN52EP016 від 01.01.2016р.). Таким чином, як вважає відповідач, заборгованість за договором від 24.12.2020р. склала 379916,30 грн. Також відповідачем було направлено на адресу позивача гарантійний лист, який гарантував погасити борг в сумі 345390,53 грн, проте свої зобов`язання по договору на момент звернення до суду з позовом не виконав.

Представник позивача у клопотанні від 12.08.2022р. просить суд розгляд справи здійснювати без участі останнього, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, відзиву на позов не подав, однак у клопотанні від 19.08.2022р. просить суд відкласти розгляд справи, оскільки позивачу не було відомо про розгляд даної справи в господарському суді та відсутністю можливості сформувати свою правову позицію по даній справі.

Стосовно клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, судом враховується, що на підтвердження обставин викладених у даному клопотанні заявником не подано жодних доказів. При цьому, відповідачем не заявлено клопотань щодо подання додаткових доказів на спростування позиції позивача. Крім того, судом неодноразово розгляд даної справи відкладався та продовжувався строк підготовчого провадження на 30 днів.

Враховується, що ухвала суду від 29.06.2022 р. вручена відповідачу 05.07.2022 р., про що свідчить зміст судової повістки, проте з даного часу відповідач не вичинив жодних дій для ознайомлення з матеріалами справи, (як наслідок не висловив своєї позиції щодо позову), як і не повідомив суд про причини неможливості вчинення вказаних вище дій.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

З оглядку на викладене, враховуючи строки розгляду справи по суті, наявність доказів для вирішення спору у даній справі, клопотання відповідача про відкладення розгляду справи не підлягає задоволенню, а справа підлягає розгляду за наявними матеріалами.

Перелік обставин, які є предметом доказування; та доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність даних обставин.

24.12.2020р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" (постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Товтри" (споживач) укладено договір постачання природного газу для потреб неприбуткових споживачів № 41ЕР297-1415-20, відповідно до п. 1.1. якого постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2021 році природний газ (газ), а споживач зобов`язується прийняти та сплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.

Відповідно до п. 1.2. договору річний плановий обсяг постачання газу - до 36000 куб.м.

Згідно п. 1.3. договору планові обсяги постачання газу по місяцях визначено в додатку 1, що є невід`ємною частиною договору.

У відповідності до п. 1.4. договору передача газу за цим договором здійснюється в межах балансової належності об`єктів споживача відповідно до актів розмежування ділянок обслуговування (пункти призначення). Перелік точок комерційного обліку споживача вказаний у додатку 2, що є невід`ємною частиною цього договору.

Як передбачено п. 2.5.1. договору, за підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог Кодексу ГРМ.

Пунктом 2.5.2. договору передбачено, що на підставі отриманих від споживача даних та/або даних оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника або з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність".

Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу (п. 2.5.3. договору).

Відповідно до п. 2.5.4. договору у випадку відмови від підписання акту приймання-передачі газу споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється постачальником в односторонньому порядку, на підставі даних оператора ГРМ чи оператора ГТС. Споживач у такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних постачальника.

У випадку не повернення споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу, або надання письмової обґрунтованої відмови від його підписання протягом 2 календарних днів з дати отримання, такий акт вважається підписаним споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних постачальника.

Згідно п. 3.1. договору розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує, що ознайомлений з тим, що протягом дії договору ціна на газ може змінюватися, про що сторони укладатимуть відповідні додаткові угоди. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує, що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії договору і ніяких інших повідомлень про зміну ціни газу не вимагається.

У відповідності до п. 3.2. договору ціна одного кубічного метру (куб.м) природного газу без урахування податку на додану вартість становить 6,51509083 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 6,65166883 грн. Податок на додану вартість становить 1,33033337 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 7,98200028 грн.

Як передбачено п. 3.3. договору, зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору.

П. 3.4. договору передбачено, що ціна газу, розрахована відповідно до пунктів 3.2. та 3.3. цього договору, застосовується сторонами при складанні акта приймання-передачі газу та розрахунках за цим договором.

Місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу та загального обсягу фактично поставленого (спожитого) газу, визначеного згідно з розділом 2 цього договору (п. 3.5. договору).

Відповідно до п. 3.6. договору загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним договором.

Згідно п. 4.1. договору розрахунковий період за договором становить один календарний місяць.

У відповідності до п. 4.2. договору оплата газу за договором здійснюється споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку: оплата в розмірі 100% здійснюється споживачем до 28 числа місяця, що передує місяцю поставки; остаточний розрахунок за фактично переданий постачальником газ здійснюється споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним.

Відповідно до п. 4.8. договору у разі переплати вартості газу сума переплати зараховується постачальником в рахунок оплати газу на наступний розрахунковий період.

Як передбачено п. 5.5.2. договору, споживач зобов`язаний оплачувати постачальнику вартість газу на умовах та в обсягах, визначених договором.

Пунктом 9.1. договору передбачено, що цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженим представником сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої споживач включений до Реєстру споживачів ТОВ "Хмельницькгаз збут" в інформаційній платформі оператора ГТС до 31.12.2021р., а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

У додатку № 1 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р. сторони погодили планові обсяги постачання газу у 2021 році по місяцях: січень-грудень 2021р. - 3000 куб.м щомісячно.

У додатку № 2 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р. сторони погодили перелік ЕІС-код точок комерційного обліку споживача.

02.01.2021р. сторонами укладено додаткову угоду № 1 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.05.2021р. та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "3.2. Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість складає 9064,00 грн".

25.05.2021р. сторонами укладено додаткову угоду № 2 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.05.2021р. та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "3.2. Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість складає 10664,00 грн".

01.06.2021р. сторонами укладено додаткову угоду № 3 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.05.2021р. та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "3.2. Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість складає 12364,00 грн".

01.07.2021р. сторонами укладено додаткову угоду № 4 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.07.2021р. та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "3.2. Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість складає 15114,00 грн".

02.08.2021р. сторонами укладено додаткову угоду № 5 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.08.2021р. та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "3.2. Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість складає 18664,00 грн".

01.09.2021р. сторонами укладено додаткову угоду № 6 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.09.2021р. та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "3.2. Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість складає 29864,00 грн".

01.10.2021р. сторонами укладено додаткову угоду № 7 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.10.2021р. та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "3.2. Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість складає 37674,00 грн".

11.2021р. сторонами укладено додаткову угоду № 8 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.11.2021р. та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "3.2. Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість складає 36814,00 грн".

27.12.2021р. сторонами укладено додаткову угоду № 9 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.01.2022р. та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "3.2. Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість складає 55164,00 грн".

01.12.2021р. між сторонами укладено додаткову угоду № ДУ-1/41ЕР297-1415-20 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., відповідно до п. 1. якої сторони домовились викласти з 01.01.2022р. п. 1.1. договору в наступній редакції: "1.1. Постачальник зобов`язується передати у власність споживачу в 2020 -2022 роках природний газ, а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначений договором".

Згідно п. 2 додаткової угоди сторони домовились доповнити з 01.01.2022р. п. 1.2. договору наступним абзацом: "Річний плановий обсяг постачання газу в 2022р. до 36000 куб.м".

Відповідно до п. 3 додаткової угоди сторони домовились доповнити з 01.01.2022р. додаток 1 до договору плановими обсягами постачання газу в такій редакції: січень-грудень 2022р. - 3000 куб.м газу щомісячно.

У відповідності до п. 4 додаткової угоди сторони домовились викласти п. 9.1. договору в наступній редакції: "9.1. цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженим представником сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої споживач включений до Реєстру споживачів ТОВ "Хмельницькгаз збут" в інформаційній платформі оператора ГТС до 31.12.2022р., а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення".

28.01.2022р. сторонами укладено додаткову угоду № 10 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., відповідно до якої сторони домовились з 01.02.2022р. викласти п. 4.2. договору в наступній редакції: "4.2. Оплата газу за договором здійснюється споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку: - оплата в розмірі 100% за фактично переданий постачальником газ здійснюється споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним місяцем".

30.01.2022р. сторонами укладено додаткову угоду № 11 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.02.2022р., та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "3.2. Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість складає 41000,64 грн".

27.02.2022р. сторонами укладено додаткову угоду № 12 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.03.2022р., та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням податку на додану вартість становить 40,83342400 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 40,97000000 грн. Податок на додану вартість становить 8,19400000 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 49,16400000 грн". Також сторони домовились доповнити п. 3.3. договору підпунктом 3.3.1. наступного змісту: "3.3.1. В разі порушення споживачем графіку оплати, визначеного п. 4.2. цього договору, більше ніж на 3 банківські дні, постачальник в односторонньому порядку встановлює ціну кубічного метру газу без урахування податку на додану вартість з 01 лютого 2022 року на рівні: 41,66675733 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 41,80333333 грн. Податок на додану вартість становить 8,36066667 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 50,16400000 грн".

09.03.2022р. сторонами укладено додаткову угоду № 13 до договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р., якою узгодили ціну на газ за договором, починаючи з 01.03.2022р., та викладено п. 3.2. в наступній редакції: "Ціна 1 тис.куб. метрів природного газу з урахуванням податку на додану вартість становить 40,83334000 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,12416000 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 40,957500000 грн. Податок на додану вартість становить 8,19150000 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 49,14900000 грн". Також сторони домовились викласти п. 3.3.1. договору в наступній редакції: "3.3.1. В разі порушення споживачем графіку оплати, визначеного п. 4.2. цього договору, більше ніж на 3 банківські дні, постачальник в односторонньому порядку встановлює ціну кубічного метру газу без урахування податку на додану вартість з 01 березня 2022 року на рівні: 41,66667333 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,12416000 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 41,79083333 грн. Податок на додану вартість становить 8,35816667 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 50,14900000 грн".

Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" було поставлено, а товариством з обмеженою відповідальністю "Товтри" спожито природний газ на загальну суму 1061206,19 грн, що підтверджується наступними актами приймання-передачі: № ЗХМ81001093 від 31.01.2021р. на суму 31535,20 грн, № ЗХМ81002374 від 28.02.2021р. на суму 31712,22 грн, № ЗХМ81004516 від 31.03.2021р. на суму 34501,12 грн, № ЗХМ81005792 від 30.04.2021р. на суму 30112,06 грн, № ЗХМ81006419 від 31.05.2021р. на суму 29179,69 грн, № ЗХМ81008685 від 30.06.2021р. на суму 50301,08 грн, № ЗХМ81010065 від 31.07.2021р. на суму 53948,52 грн, № ЗХМ81011205 від 31.08.2021р. на суму 70309,90 грн, № ЗХМ81012495 від 30.09.2021р. на суму 110525,77 грн, № ЗХМ81013944 від 31.10.2021р. на суму 142310,52 грн, № ЗХМ81015509 від 30.11.2021р. на суму 117244,34 грн, № ЗХМ81017026 від 31.12.2021р. на суму 102664,18 грн, № ЗХМ82000459 від 31.01.2022р. на суму 126876,10 грн, № ЗХМ82001698 від 28.02.2022р. на суму 96735,70 грн, № ЗХМ82002676 від 31.03.2022р. на суму 33249,79 грн.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Товтри" надіслано товариству з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" гарантійний лист № 1/12-21 від 01.12.2021р., у якому товариство гарантувало погасити заборгованість в розмірі 345390,53 грн за спожитий природний газ по 01.03.2022р. з урахуванням фактично спожитого природного газу за поточний період. До вказаного листа товариством з обмеженою відповідальністю "Товтри" додано графік погашення заборгованості.

Відповідно до банківської виписки від 11.05.2022р. товариством з обмеженою відповідальністю "Товтри" було сплачено товариству з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" за період з 12.01.2021р. по 18.02.2022р. 682843,61 грн за спожитий природний газ згідно договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р.

В зв`язку із непроведенням повністю розрахунків за спожитий газ у 2021-2022 роках та невиконанням договірних зобов`язань в сумі 379916,30 грн, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення примусово даної суми.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів (визнання більш вірогідними), аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Статтями 15, 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Статтями 526 Цивільного кодексу України, 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Як убачається з матеріалів справи, між сторонами було укладено договір постачання природного газу для потреб неприбуткових споживачів № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р. (із врахуванням змін, внесених додатковими угодами), за умовами якого позивач зобов`язується передати у 2021-2022рр. відповідачу у власність природний газ, а відповідач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку встановлені договором.

Згідно з ч. 1 та ч. 3 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.

Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно зі статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України, ч. 7 ст. 193 ГК України).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).

У п. 4.2. договору (в редакції додаткової угоди № 10 від 28.01.2022р.) сторони домовилися, що оплата газу за договором здійснюється споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку: - оплата в розмірі 100% за фактично переданий постачальником газ здійснюється споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним місяцем.

Як убачається з матеріалів справи, на виконання умов договору позивачем передано, а відповідачем прийнято природний газ, що підтверджується підписаними сторонами та скріпленими відтисками їхніх печаток актами приймання-передачі природного газу на загальну суму 1061206,19 грн.

Однак, відповідач, проводячи розрахунки за отриманий згідно з договором природний газ, не в повному обсязі провів розрахунки. Товариством з обмеженою відповідальністю "Товтри" згідно договору № 41ЕР297-1415-20 від 24.12.2020р. за період з 12.01.2021р. по 18.02.2022р. було сплачено лише 682843,61 грн спожитий природний газ (із урахуванням коригування боргу на суму 1554,00 грн - сума переплати за попереднім договором постачання природного газу № 11410UKN52EP016 від 01.01.2016р., зарахованих позивачем відповідно до п. 4.8. договору), що підтверджується банківською випискою від 12.05.2022р.. Таким чином, сума боргу за поставлений природний газ складає 378362,58 грн (1061206,19 грн - 682843,61 грн (сума з урахуванням оплати за природний газ згідно договору № 11410UKN52EP016 від 01.01.2016р.)).

З огляду на встановлене вище суд вважає, що правомірними до стягнення є позовні вимоги позивача в частині стягнення основного боргу в розмірі 378362,58 грн, які підлягають задоволенню. У задоволенні 1553,72 грн заборгованості суд відмовляє з підстав необґрунтованості.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Сума витрат на правову допомогу позивачем не заявлялась.

Керуючись статтями 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут", м. Хмельницький до товариства з обмеженою відповідальністю "Товтри", м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області про стягнення заборгованості за поставлений природний газ в сумі 379916,30 грн задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Товтри" (Хмельницька область, м. Кам`янець-Подільський, вул. Першотравнева, 1, ідентифікаційний код 30743182) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" (м. Хмельницький, вул. Проскурівська буд. 32, 2-й поверх, ідентифікаційний код 39585960) 378362,58 грн (триста сімдесят вісім тисяч триста шістдесят дві гривні 58 коп.) заборгованості, 5675,44 грн (п`ять тисяч шістсот сімдесят п`ять гривень 44 коп.) витрат на оплату судового збору.

Видати наказ.

У решті позову в частині стягнення 1553,72 грн заборгованості відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22.08.2022 року.

Суддя С.В. Заверуха

Відрук. 2 примірн.:

1 - до справи;

2 - відповідачу (32300, м. Кам`янець-Подільський, вул. Першотравнева, 1) - реком. з повід.

Електронні адреси:

позивача - https://kmgaszbut.com.ua/contacts; info@kmgaszbut.104.ua; olena.babchuk@garant-group.net.ua

відповідача - tov.tovtry@gmail.com

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення21.08.2022
Оприлюднено25.08.2022
Номер документу105837088
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —924/270/22

Постанова від 18.10.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Савченко Г.І.

Ухвала від 04.10.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Савченко Г.І.

Рішення від 21.08.2022

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

Ухвала від 14.08.2022

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

Ухвала від 28.06.2022

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

Ухвала від 06.06.2022

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

Ухвала від 19.05.2022

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні