Ухвала
від 19.08.2022 по справі 725/4719/22
ПЕРШОТРАВНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРНІВЦІВ

Єдиний унікальний номер 725/4719/22

Номер провадження 1-кс/725/1120/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.08.2022

Першотравневий районний суд м. Чернівці у складі головуючого-слідчого судді ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного і його захисника-адвоката ОСОБА_4 в присутності слідчого СВ ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_5 , розглянув його клопотання у кримінальному провадженні №12022262020002209 від 21.07.2022 р. про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ст.. 368-3 ч. 4 КК України ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Брусниця Кіцманського району Чернівецької області, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , з слів , перебуває у цивільному шлюбі та має на утриманні неповнолітню дитину, 13.08.2020 року засудженого Кіцманським районним судом Чернівецької області за вчинення злочинів, передбачених ст.. 358 ч. 4, 190 ч. 1, 190 ч. 2, 222 ч. 1 КК України. Ухвалою Чернівецького апеляційного суду від 17.11.2020 року вирок суду 1-ї інстанції скасовано. ОСОБА_6 призначено покарання за ст.. 190 ч.1, 190 ч.2, 222 ч. 1, 358 ч. 4 КК України у виді 3 років обмеження волі з позбавленням права обіймати певні посади строком 2 роки.

ВСТАНОВИВ:

До Першотравневого районного суду м. Чернівці надійшло зазначене клопотання, погоджене з Чернівецькою окружною прокуратурою, обґрунтовуючи яке ініціатор звернення зазначив, що у провадженні слідчого відділення Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022262020002209 від 21.07.2022, за ознаками злочину, передбаченого ст. 368-3 ч. 4 КК України.

Досудовим розслідуваннямвстановлено,що ОСОБА_6 відповідно до Рішення № 27/04/20 Правління Українського фонду правоохоронних органів «Правозахист» (код ЄДРПОУ 20041998) (далі за текстом УФПО) з 27 квітня 2020 року призначений на посаду керівника Чернівецького відділення благодійної організації Українського фонду правоохоронних органів «Правозахист» (код ЄДРПОУ 43603202) (далі за текстом Чернівецьке відділення УФПО), що є філією (відокремленим підрозділом) УФПО.

Чернівецьке відділення УФПО є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків на території міста, печатку та інші атрибути; може від свого імені укладати угоди, набувати майнові та немайнові права і нести обов`язки, пов`язані з його діяльністю.

Голова правління Чернівецького відділення УФПО обирається з числа членів відділення або призначається правлінням УФПО.

Голова правління діє від імені відділення та його правління, відкриває та закриває рахунки в установах банків, розпоряджається майном відділення, приймає на роботу та звільняє працівників та службовців відділення, має право першого підпису фінансових документів, керує роботою правління відділення.

Таким чином, ОСОБА_6 , обіймаючи вказану посаду та будучи службовою особою юридичної особи приватного права керівником окремого підрозділу, керуючись у своїй діяльності Положенням та Статутом Чернівецького відділення УФПО, Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, відповідно ч. 3 ст. 18 КК України, п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є службовою особою, яка обіймає посаду у юридичній особі приватного права.

Згідно положень ст. ст. 3, 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» особам, які прирівнюються до особи, уповноваженої на виконання функцій держави, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб.

На початку червня 2022 року ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , займаючись з початку введення на території України режиму воєнного стану волонтерською діяльністю, а саме перевезенням гуманітарної допомоги з Чернівецької області до місць ведення активних бойових дій, дізнавшись, що на території Чернівецької області наявна благодійна організація - Чернівецького відділення УФПО, маючи бажання долучитись до благодійної діяльності та продовжувати свою волонтерську діяльність, будучи членом такої організації та маючи відповідні офіційні документи здійснювати проїзд блок-постів та можливості руху в комендантську годину для швидшої та ефективнішої доставки допомоги, звернувся до керівника такої організації ОСОБА_6 для отримання консультацій щодо умов та порядку вступу до вказаної організації.

В ході зустрічі та розмови із ОСОБА_6 за адресою АДРЕСА_3 зазначив, що він є керівником, головою правління Чернівецького відділення УФПО, останній повідомив про можливість вступу до такої організації та що прийняття до такої входить до його компетенції, надав для заповнення заяву на членство в організації та повідомив про необхідність передачі йому грошових коштів в сумі 2180 грн, не зазначаючи при цьому нічого про призначення таких коштів.

ОСОБА_7 , розуміючи, що при вступі до благодійної організації, ймовірно передбачені вступні, членські внески передав ОСОБА_6 грошові кошти в сумі 2200 грн, після чого, отримавши вказані кошти, останній запевнив, що через три дні ОСОБА_7 зможе отримати посвідчення про членство в Чернівецькому відділенні УФПО та довідку-перепустку для проїзду блок-постів.

Водночас, через два дні після вказаної вище зустрічі, на ґрунті виниклого умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди, ОСОБА_6 , після висловлення ОСОБА_7 бажання вступити до Чернівецького відділення УФПО, здійснюючи неодноразові телефонні дзвінки до ОСОБА_7 в ході розмов висловив вимогу про необхідність додаткової передачі йому 150 літрів пального, в еквіваленті на грошові кошти, що складало 7800 грн за відповідний вступ до такої організації.

В подальшому, 17.06.2022, з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди, в ході чергового дзвінка ОСОБА_6 до ОСОБА_7 , останній, використовуючи своє службове становище, продовжував наполягати на необхідності передачі йому відповідних грошових коштів за членство у відповідній організації, в інакшому випадку, з огляду на те, що ОСОБА_6 вже розпочав вирішувати питання про вступ ОСОБА_7 до Чернівецького відділення УФПО, в разі відмови передачі йому коштів, ОСОБА_6 , як керівник Чернівецького відділення, співпрацюючи із органами територіального центру комплектування та соціальної підтримки, неодноразово наголошуючи про свій досвід військової служби та служби в правоохоронних органах, близькі та дружні відносини із високопосадовцями ТЦК та СП, створить перешкоди у вступі ОСОБА_7 до відповідної організації, порушуючи принцип добровільності, що передбачає право особи на вільну участь у благодійній організації, у тому числі вступі до такої, та, водночас, забезпечить безальтернативний призов на військову службу та відправку ОСОБА_7 в зону бойових дій.

Пред`явивши вказану вимогу, ОСОБА_6 створив такі умови, внаслідок яких у ОСОБА_7 виникло обґрунтоване переконання, що вирішення вказаного питання щодо вступу до такої організації перебуває саме в компетенції ОСОБА_6 , як керівника відповідного підрозділу в Чернівецькій області і у необхідності вирішення вказаного питання саме з ним лише шляхом надання неправомірної вигоди, тому змушений був погодитись на його протиправні вимоги з метою додержання своїх конституційних прав на свободу вираження поглядів та можливістю подальшого здійснення гуманітарних перевезень.

В подальшому, 16 серпня 2022 року близько 12 години ОСОБА_6 в ході зустрічі із ОСОБА_7 на території СТО на розі вулиць Нахімова та Маковея в м. Чернівці, продовжуючи свою злочинну діяльність, діючи умисно, із корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправність своїх дій, переслідуючи бажання незаконно збагатитись, використовуючи своє службове становище керівника Чернівецького відділення УФПО, повідомив ОСОБА_7 , що він зарахований до відповідної організації та йому, як члену організації, буде надано можливість безперешкодного проїзду через блок-пости та руху в комендантську годину, надавши при цьому посвідчення, видане на ім`я ОСОБА_7 як члена відповідної організації, запевнивши про «бронювання» його від призову на військову службу, повідомивши, при цьому, про необхідність надання йому грошових коштів у сумі 1100 грн за видання відповідного посвідчення та прийняття до громадської організації, а також 8300 грн за проведені домовленості щодо відстрочки від призову ОСОБА_7 , як члена організації, із службовими особами територіального центру комплектації та соціальної підтримки, в черговий раз погрожуючи, в разі не надання коштів, виключення із Чернівецького відділення УФПО та іншими протиправними діями.

Далі, 17.08.2022 близько 12 год. ОСОБА_6 , перебуваючи на території СТО на розі вулиць Нахімова та Маковея в м. Чернівці, продовжуючи реалізовувати єдиний умисел на одержання неправомірної вигоди, одержав від ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди частину грошових коштів в сумі 4000 грн, повідомивши про необхідність передачі йому наступної частини неправомірної вигоди в розмірі 6100 грн. при наступній зустрічі 18.08.2022, мотивуючи при цьому збільшення попередньо визначеної суми коштів, додатковими домовленостями із службовою особою ТЦК та СП щодо надання відстрочки від призову ОСОБА_7 , та надав «перепустку» УФПО для використання під час проїзду блок-постів.

Водночас, ОСОБА_6 , в ході вказаних зустрічей, 16 та 17.08.2022, будучи одягненим у військову форму із погоном «полковника», демонструючи наявний при собі пістолет, та неодноразових телефонних дзвінків ОСОБА_7 , неодноразово наголошуючи про близькі відносини із службовими особами ТЦК та СП різних рівнів, а також власний досвід служби в контррозвідувальних органах та інших військових формуваннях, в грубій формі із застосуванням погроз, зазначав про обов`язок ОСОБА_7 передати йому визначену суму грошових коштів у визначений ним термін, а в разі якого-небудь зволікання чи влаштування «підстав», ОСОБА_6 забере раніше видане посвідчення, виключить із членства у відповідній організації та власними зв`язками забезпечить пришвидшений призов ОСОБА_7 на військову службу та відправку в зону бойових дій.

У подальшому, 18.08.2022 близько 16 год 40 хв, ОСОБА_6 , продовжуючи реалізовувати єдиний умисел на одержання неправомірної вигоди, будучи службовою особою юридичної особи приватного права, діючи з прямим умислом, корисливим мотивом та з метою протиправного особистого збагачення, перебуваючи по АДРЕСА_4 , діючи умисно, одержав від ОСОБА_7 попередньо визначену ним наступну частину грошових коштів в якості неправомірної вигоди в розмірі 6100 грн, повідомляючи при цьому, що ОСОБА_7 уже вільно зможе проїжджати блок-пости в комендантську годину, зазначивши при цьому на запитання ОСОБА_7 про його функції як члена такої організації, що участі в діяльності відділення він здійснювати не буде та жодних завдань не потрібно буде виконувати, чим підтвердив формальність вступу ОСОБА_7 до Чернівецького відділення УФПО виключно з метою отримання від нього грошових коштів.

Отже, внаслідок вчинених у період з початку червня 2022 року до 18.08.2022, об`єднаних єдиним умислом злочинних дій, направлених на одержання неправомірної вигоди за вчинення в інтересах ОСОБА_7 дій із використанням свого службового становища, ОСОБА_6 одержав від ОСОБА_7 шляхом вимагання грошові кошти в якості неправомірної вигоди в загальній сумі 12 300 гривень.

18 серпня 2022 року ОСОБА_6 затримано в порядку ст. 208 КПК України під час вчинення злочину.

19 серпня 2022 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.368-3 КК України.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, посилаючись на викладені у ньому обставини та наявні ризики, просив обрати запобіжний захід підозрюваному у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів.

Підозрюваний, який доставлений в судове засідання конвоєм не заперечив обставин, викладених у оголошеній йому підозрі. Вказав на поганий стан свого здоров`я, хворобу на цукровий діабет. Запевняв суд у належній процесуальній поведінці і просив не обирати стосовно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Захисник підозрюваного в судовому засіданні також заперечив проти задоволення поданого стороною обвинувачення клопотання з підстав, викладених у наданому письмовому запереченні.

Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши думку учасників процесу, дослідивши копії матеріалів кримінального провадження суд вважає, що клопотання є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

-оголошена ОСОБА_6 підозра у вчиненні наведеного вище злочину станом на день розгляду цього клопотання підтверджується зібраними у кримінальному провадженні і дослідженими в судовому засіданні матеріалами.

Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.

Згідно до п.5 ч.2 ст.183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад три роки.

Суд вважає, що прокурором, доказами, які надані слідчим та які містяться в матеріалах клопотання, доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368-3 КК України,

Згідно з ст. 177 КПК України, на підставі матеріалів кримінального провадження і даних про особу підозрюваного суд вважає наявними ризики щодо спроби підозрюваного переховуватись від органів досудового слідства та/або суду (враховуючи тяжкість ймовірного покарання за вчинене в разі доведення винуватості); незаконно впливати на свідка ОСОБА_7 , перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення (враховуючи на відсутність джерела прибутку, схильність до шахрайських дій, що підтверджується попередньою судимістю).

Суд вважає, що слідчий в клопотанні і прокурор під час розгляду клопотання довели суду, що при зазначених ризиках і обставинах вчинення вказаного вище злочину неможливо застосувати до ОСОБА_8 більш м`який запобіжний захід для забезпечення його процесуальної поведінки.

Згідно з частиною 3 ст. 183 КПК України, слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов`язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Відповідно доп.2ч.5ст.182КПК України,розмір заставивизначається щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину. При обранні запобіжного заходу суд визначає підозрюваному заставу в розмірі 198480 (сто дев`яносто вісім тисяч чотириста вісімдесят) гривень, що дорівнює вісімдесяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст.29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 182, 183, 193-197, 205, 309 КПК України, слідчий суддя, -

У Х В А Л И В :

Клопотання слідчого - задовольнити.

Застосувати до ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у виді тримання під вартою.

Розмір застави визначити в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що дорівнює сумі в 198480 (сто дев`яносто вісім тисяч чотириста вісімдесят) гривень, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на наступний депозитний рахунок ТУ ДСА України в Чернівецькій області код за ЄДРПОУ: 26311401, МФО 820172 Держказначейська служба України, м. Київ, рахунок отримувача UA 548201720355279001000008745, призначення платежу застава.

Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, протягом дії ухвали.

У разі внесення застави покласти на підозрюваного наступні обов`язки:

- прибувати до слідчого та прокурора із встановленою ними періодичністю;

- не відлучатися із населеного пункту, в якому він буде перебувати, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.

Роз`яснити підозрюваному, що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок ТУ ДСА коштів має бути наданий уповноваженій службовій особі місця ув`язнення.

Після отримання та перевірки документа, що підтверджує внесення застави, уповноважена службова особа місця ув`язнення має негайно здійснити розпорядження про звільнення з-під варти та повідомити усно і письмово слідчого, прокурора та слідчого суддю Першотравневого районного суду м.Чернівці.

У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у виді застави.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення.

Строк дії ухвали до 16 години 30 хвилини 16 жовтня 2022 року.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці ОСОБА_1

СудПершотравневий районний суд м.Чернівців
Дата ухвалення рішення19.08.2022
Оприлюднено25.01.2023
Номер документу105843398
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —725/4719/22

Ухвала від 19.08.2022

Кримінальне

Першотравневий районний суд м.Чернівців

Галичанський О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні