ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2010 р. № 13/61-Б
Вищий господарський суд України у складі колегії суд дів:
головуючого Короткевича О.Є. (доповід ач)
суддів : Заріцької А. О., Міщенка П. К.
розглянувши матеріали кас аційної скарги Публічного акціонерного т овариства комерційний банк " ПриватБанк"
на постанову господарського суду Хмель ницької області від 16.04.2010 року
у справі № 13/61-Б
за заявою боржника Фізичної особи - підприєм ця ОСОБА_4
про Банкрутство
в судовому засіданні взял и участь представники :
Від скаржника: не з'явив ся
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою господарс ького суду Хмельницької обла сті від 30.03.2009 року прийнято заяв у Фізичної особи - підприємц я ОСОБА_4 до розгляду; пору шено провадження у справі №13 /61-Б про банкрутство Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 ; введено мораторій на задов олення вимог кредиторів; нак ладено арешт на все майно бор жника, що належить йому на пра ві власності; а також витребу вано у боржника та інших осіб певні відомості та документ и щодо майна боржника та вимо г кредиторів.
Постановою господарського суду Хмельницької області в ід 16.04.2009 (суддя Матущак О.І.) фізич ну особу-підприємця ОСОБА_4 визнано банкрутом та введе но ліквідаційну процедуру, л іквідатором банкрута призна чено арбітражного керуючого Гасюка І. Л., зобов'язано лі квідатора провести ліквідац ійну процедуру.
До Вищого господарського с уду України звернулась з кас аційною скаргою Публічне акц іонерне товариство комерцій ний банк "ПриватБанк", який про сить суд скасувати постанову господарського суду Хмельни цької області від 16.04.2009 року та припинити провадження у спра ві№13/61-Б.
Заявник в обґрунтування ка саційної скарги посилаються на порушення судом при винес енні оскаржуваної постанови , норм матеріального та проце суального права.
Колегія суддів, перевірив ши наявні матеріали (фактичн і обставини) справи на предме т правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, заслу хавши пояснення представник ів, дійшла висновку, що касаці йна скарга підлягає задоволе нню з наступних підстав.
До суду з заявою про визнан ня боржника банкрутом зверну лась фізична особа - підприєм ець ОСОБА_4, оскільки оста ння неспроможна сплатити кре диторську заборгованість пе ред кредиторами, а дебіторсь ка заборгованість відсутня.
Стаття 1 Закону про банкрутс тво визначає, що боржник - суб' єкт підприємницької діяльно сті, неспроможний виконати с вої грошові зобов'язання пер ед кредиторами, у тому числі з обов'язання щодо сплати стра хових внесків на загальнообо в'язкове державне пенсійне с трахування та інші види зага льнообов'язкового державног о соціального страхування, п одатків і зборів (обов'язкови х платежів), протягом трьох мі сяців після настання встанов леного строку їх сплати.
Із викладених норм діючого законодавства про банкрутст во вбачається, що справа про б анкрутство може бути порушен а лише відносно суб'єкта підп риємницької діяльності (у то му числі відносно фізичної о соби, що має такий статус та за реєстрована в установленому законом порядку).
При цьому, з урахуванням пол ожень ч. 3 ст. 6 Закону про банкру тство - підстави для порушенн я справи про банкрутство, - одн ією із умов порушення та здій снення провадження у справі є наявність у такого боржник а, саме як у суб'єкта підприємн ицької діяльності, в обов'язк овому порядку незадоволених протягом визначеного в Зако ні про банкрутство строку гр ошових зобов'язань перед кре диторами.
Тобто, вимоги кредиторів, що покладаються в основу креди торських вимог у заяві про по рушення справи про банкрутст во боржника-фізичної особи, м ають бути пов'язані із здійсн енням такою особою підприємн ицької діяльності.
Відповідно до ст.53 ЦК Україн и фізична особа, яка неспромо жна задовольнити вимоги кред иторів, пов'язані із здійснен ням нею підприємницької діял ьності, може бути визнана бан крутом у порядку, встановлен ому законом.
Статтями 47-49 Закону передбач ено банкрутство суб'єкта під приємницької діяльності - г ромадянина.
За приписами ч.2 ст.47 Закону з аява про порушення справи пр о банкрутство громадянина-пі дприємця може бути подана в г осподарський суд громадянин ом-підприємцем, який є боржни ком, або його кредиторами.
Згідно з ч.1 ст.7 Закону заява про порушення справи про бан крутство подається, в тому чи слі, громадянином - суб'єктом п ідприємницької діяльності (й ого представником) і повинна містити, зокрема: виклад обст авин, які підтверджують непл атоспроможність боржника, з зазначенням суми боргових ви мог кредиторів, а також строк у їх виконання, розміру неуст ойки (штрафів, пені), реквізиті в розрахункового документа п ро списання коштів з банківс ького або кореспондентськог о рахунку боржника та дату йо го прийняття банківською уст ановою боржника до виконання .
Таким чином, заява боржника - громадянина-підприємця мож е бути, подана в господарськи й суд за наявності матеріаль них підстав для порушення пр овадження у справі про банкр утство, а суд, встановивши фак т неспроможності боржника - г ромадянина-підприємця задов ольнити безспірні вимоги кре диторів, пов'язані із здійсне нням підприємницької діяльн ості, може визнати боржника - г ромадянина-підприємця банкр утом.
Відповідно до статті 6 Закон у України "Про відновлення пл атоспроможності боржника аб о визнання його банкрутом" сп рава про банкрутство порушує ться господарським судом, як що безспірні вимоги кредитор а (кредиторів) до боржника сук упно складають не менше трьо хсот мінімальних розмірів за робітної плати, які не були за доволені боржником протяго м трьох місяців після встан овленого для їх погашення с троку, якщо інше не передбаче но цим Законом.
Як визначив господарський суд першої інстанції, що зага льна кредиторська заборгова ність боржника перед кредито рами становить 3 375 384,17 грн., до скл аду кредиторів підприємства боржника входять ТОВ "Укрпро мбанк" та перед ВАТ "Укргазбан к" та фізична особа ОСОБА_6
Однак судом неповно з'ясова но не всі обставини справи та не з'ясовано характеру зобов 'язань, що виникли між кредито рами та боржником, оскільки, н е встановлено, що заборгован ість, що боржника виникла заб оргованість перед кредитора ми саме як у суб'єкта підприєм ницької діяльності.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що правові п ідстави для визнання боржник а банкротом відсутні, оскіль ки не підтверджено матеріала ми справи наявність у боржни ка - підприємця безспірних зо бов'язань перед кредиторами, неспроможність боржника ви конати при здійсненні підпри ємницької діяльності підтве рджені розрахунковими або ви конавчими документами вимог и кредиторів через недостатн ість майна.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що постанову суду про відкриття ліквідаційної процедури та визнання боржн ика банкрутом не можна визна ти законною й обґрунтованою, тому постанова суду підляга є скасуванню, а провадження у справі №13/61-Б припиненню.
Керуючись ст. ст. 125, 129 Констит уції України, ст. ст. 1115, 1117, 1119-11111 Го сподарського процесуальног о кодексу України, Вищий госп одарський суд України,
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Публічного акціонерного тов ариства комерційний банк "Пр иватБанк" на постанову госпо дарського суду Хмельницької області від 16.04.2009 року у справі №13/61-Б задовольнити.
Постанову господарс ького суду Хмельницької обла сті від 16.04.2009 року у справі №13/61-Б скасувати.
Провадження у справі №13/61-Б припинити.
Постанова Вищого госп одарського суду України каса ційному оскарженню не підляг ає.
Головуючий: О. Є. Короткевич
Судді: А. О. Заріцька
П. К. Міщенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2010 |
Оприлюднено | 05.08.2010 |
Номер документу | 10588329 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Короткевич O.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні