Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.08.2022 Справа №607/20629/21
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого Ромазана В.В.
з участю секретаря Безручко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі справу за позовом ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Тернопільська районна державна нотаріальна контора Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилася спадщина на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, розташованого в АДРЕСА_1 . При житті, а саме 13 січня 2004 року ОСОБА_4 вчинив заповіт, згідно якого, належне йому на правах особистої власності будиковолодіння, заповів - ОСОБА_1 . Позивач, як спадкоємець за заповітом, спадщину прийняв, про що, у визначений законом шестимісячний строк, подав у держнотконтору свою письмову заяву. Однак, ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу на спірне будинковолодіння та державної реєстрації права власності на спадкове майно.
Просить визнати за ним право власності, в порядку спадкування за заповітом, на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, розташований АДРЕСА_1 , загальною площею 268,2 кв.м., житловою площею - 92,3 кв.м., який належав померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_4 .
Судом, на підставі ст. 53 ЦПК України, залучено до участі в справі в якості третіх осіб на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які є дочками померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 та спадкоємцями першої черги за законом.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить суд їх задовольнити.
Представник Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника, позовні вимоги визнають повністю та проти їх задоволення не заперечують.
Представник Тернопільської районної державної нотаріальної контори Південно-Західного управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) в судове засідання не з`явився, звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи у його відсутності.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, хоча повідомлялась про місце та час розгляду справи, подавши суду письмові пояснення відповідно до яких зазначила, що вона погоджується із позовом ОСОБА_1 ,майнових претензій щодо спірного спадкового майна не має, зазначивши, що вона не подавала заяву про прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_4 , спадщини не приймала, оскільки не проживала разом із ним.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися та про причину неявки суд не повідомила, хоча належним чином повідомлялась про місце та час розгляду справи. Пояснень щодо позову не подавала.
08 червня 2022 року у даній справі проведено підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив
ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане повторно 07 серпня 2019 року Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області) і його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Згідно довідки №977, виданої 12.06.2015 р. Петриківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, за ОСОБА_4 рахується житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 . Земельна ділянка під житловим будинком приватизована, площа земельної ділянки становить 0,1200 га.
Як вбачається із довідки №85 від 22.01.2019 року, виданої Петриківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, та Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №223514, виданого 21 січня 2008 року Управлінням земельних ресурсів у Тернопільському районі, за ОСОБА_4 рахується земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, площею 0,12 га. Цільове призначення не змінювалось. Кадастровий номер земельної ділянки - 6125286700:02:001:1353. Будівництво присутнє.
Згідно Інформаційної довідки про технічний стан нерухомого майна №384, виданої 19.03.2019 р. Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації, по обліку бюро будиковолодіння АДРЕСА_1 належить ОСОБА_4 , вольєр літ. «В» - тимчасова будівля. Дозвільні документи на будівництво житлового будинку поверхом літера «А» загальною площею 268,2 м.кв., житловою площею 92,3 кв.м. та на господарську будівлю з підвалом літера «Б» заявником не надано.
Згідно Інформаційної довідки №386 від 20.03.2019 року, Тернопільське районне госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації повідомляє про те, що за матеріалами бюро, станом на 01.01.2013 року державна реєстрація права власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 за ОСОБА_4 в бюро не проведена.
12 березня 2019 р., на замовлення ОСОБА_1 , Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації виготовлено Технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно характеристики житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами зазначене вище будинковолодіння складається із: А - житловий будинок, 1995 року спорудження; а1 - сходи, 1995 p.c., Ц.п. - цокольний поверх 1995 р.с.; Б - господарська будівля 1998 р.с.; пдБ - підвал 1998 р.с.; В - вольєр 1998 р.с. Як вбачається із експлікації приміщень до плану житлового будинку АДРЕСА_1 , загальна площа будинку складає - 268,2 кв.м., житлова площа - 92,3 кв.м.
13 січня 2004 року ОСОБА_4 вчинив заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, реєстровий номер №02, згідно якого належний йому на праві особистої власності житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , заповів - ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер (Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане 24 березня 2015 року виконавчим комітетом Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області).
Після його смерті відкрилася спадщина на все належне йому майно, зокрема на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_1 .
Згідно довідки №160 від 23.02.2022 року, виданої Петриківським старостинським округом с. Петриків, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживав без реєстрації з померлим ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до дня його смерті за адресою АДРЕСА_1 .
Згідно довідки №159, виданої 23.02.2022 року Петриківським старостинським округом с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області, за адресою: АДРЕСА_1 на день смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , крім померлого ніхто не був зареєстрований по даний час.
Частиною першою статті 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Частиною 1 статті 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
У справах Тернопільської районної державної нотаріальної контори заведена спадкова справа за №341/2015 року, після смерті ОСОБА_4 , за заявою ОСОБА_1 про прийняття спадщини за заповітом.
Інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не зверталися.
Постановою державного нотаріуса Тернопільської районної державної нотаріальної контори Осадчука В.Ю. №1902/02-31 від 18 листопада 2020 року відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_1 після смерті батька - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу та державної реєстрації права власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами.
Згідно п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року, якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його право та обов`язки, як забудовника входять до складу спадщини.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважають самочинним будівництвом, якщо вони побудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належного затвердженого проекту, або з порушенням будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Згідно ст. 331 ЦК України, право власності па новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна) … До завершення будівництва (створення майна) особа, вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використанні в процесі цього будівництва (створення майна).
У відповідності до пункту 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008р. №7, якщо спадкодавцем було здійснено самочинне будівництво до спадкоємців переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва.
Відповідно до ч.2 ст. 331 ЦК України, право власності па новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва. Якщо законом передбачено прийняття нерухомого майна в експлуатацію, право власності виникає з моменту прийняття майна в експлуатацію.
До 05 серпня 1992 року закон не передбачав процедуру введення нерухомого майна в експлуатацію при оформленні права власності. Законодавство, чинне на зазначений час, не пов`язувало виникнення права власності на садові будинки з надвірними будівлями та спорудами з державною реєстрацією такого права.
Документом, що засвідчував факт існування об`єкта нерухомого майна й містив його технічні характеристики, був технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його технічної інвентаризації.
У період з 05 серпня 1992 року по 30.12.2004 року діяло Положення про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів державного замовлення, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.1992 № 449, яким передбачалося прийняття державними приймальними комісіями закінчених будівництвом об`єктів в експлуатацію шляхом підписання Акта про прийняття об`єктів в експлуатацію.
Проте, позивачем не надано суду доказів, які б підтверджували, що новостворене майно спадкодавцем ОСОБА_4 , а саме, будинковолодіння АДРЕСА_1 , загальною площею 268,2 кв.м., житловою площею - 92,3 кв.м. з господарськими будівлями та спорудами введено в експлуатацію та відповідало нормам ДБН, які діяли на той час. Крім цього, не додано позивачем документи, які б погоджували будівництво зазначеного об`єкту нерухомості. При цьому, суд зазначає, що як вбачається з інформаційної довідки про технічний стан нерухомого майна від 19.03.2019 року №384, дозвільні документи замовником ОСОБА_1 . Тернопільському районному госпрозрахунковому бюро технічної інвентаризації надано не було.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені обставини, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково, визнавши за ним майнове право (в порядку спадкування за заповітом) на будівельні матеріали з яких збудований житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, розташований в АДРЕСА_1 , загальною площею 268,2 кв.м., житловою площею - 92,3 кв.м., з надвірними будівлями та спорудами, які належали померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_4 .
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 13, 82, 263, 265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Тернопільська районна державна нотаріальна контора Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 майнове право (в порядку спадкування за заповітом) на будівельні матеріали, з яких збудований житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, розташований в АДРЕСА_1 , загальною площею 268,2 кв.м., житловою площею - 92,3 кв.м., з надвірними будівлями та спорудами, які належали померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_4 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Головуючий суддяВ. В. Ромазан
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2022 |
Оприлюднено | 26.08.2022 |
Номер документу | 105889687 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Ромазан В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні