Справа № 289/1222/22
Номер провадження 2/289/358/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
25.08.2022 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області у складі: головуючого - судді Мельника О.В., з секретарем Галькевич Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (місце знаходження / місце проживання: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 )до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Регіон Радомишль" (місце знаходження / місце проживання: вул. Лісова, 37, с. Заньки, Житомирський район, Житомирська область, 12240) про розірвання договору оренди землі, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду із спільним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Регіон Радомишль" про розірвання договору оренди землі.
В обґрунтування позову зазначили, що на підставі свідоцтв про право на спадщину за заповітом від 21 вересня 2020, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , після смерті своєї баби, ОСОБА_3 , є рівноправними власниками земельної ділянки загальною площею 1,6561га з кадастровим номером 1825082900:01:000:0088, яка знаходиться на території Заболотської сільської ради Радомишльського району Житомирської області.
На підставі договору оренди землі від 08 червня 2012 року укладеного між покійною бабою позивачів - ОСОБА_3 та ТОВ «Агро-Регіон Радомишль», зареєстровано право оренди належної покійній земельної ділянки строком на 10 років з правом пролонгації.
Відповідно до умов договору орендна плата вноситься орендарем у розмірі 1025,11 гривень один раз на рік у строк не пізніше 30 грудня кожного року.
Проте, в порушення умов договору, починаючи з дня укладення договору оренди землі та до моменту звернення позивачів до суду, відповідач жодного разу не виплатив орендну плату, як покійній бабі позивачів до дня її смерті так і самим позивачам, як спадкоємцям.
Таким чином, неналежне виконання умов договору, а саме невиконання орендарем обов`язку зі сплати орендної плати, є порушенням умов договору та надає право орендодавцю вимагати його розірвання.
На підставі вищевикладеного, позивачі просять суд розірвати договір оренди землі від 08.06.2012 року та стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.
Позивачі в судове засідання не з`явились, подали заяви в яких зазначили, що заявлені позовні вимоги підтримують в повному обсязі, не заперечують щодо заочного розгляду справи.
Відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановлений законом спосіб. Своїм правом на подання відзиву та доказів на спростування заявлених позовних вимог не скористався. Заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до суду не подавав.
Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України суд за одночасним існуванням зазначених обставин ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, про що не заперечив позивач.
Частиною 3 ст. 12 ЦПК України визначено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставою для виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 14 ЦК України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи та давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 21 вересня 2020 року позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , після смерті своєї баби, ОСОБА_3 , кожний є власником Ѕ частини земельної ділянки загальною площею 1,6561га з кадастровим номером 1825082900:01:000:0088, яка знаходиться на території Заболотської сільської ради Радомишльського району Житомирської області.
08.06.2012 року між ОСОБА_3 та ТОВ «Агро-Регіон Радомишль», в особі керівника Сайчука М.М., був укладений договір оренди земельної ділянки площею 1,6561газ кадастровимномером 1825082900:01:000:0088,терміном на 10 років (п.7 Договору).
Речове право оренди земельної ділянки зареєстроване державним реєстратором Радомишльського районного управління юстиції Житомирської області 17.10.2013 року, за номером запису 3042127.
Згідно Акту прийому-передачі земельної ділянки в оренду від 08.06.2012 року Орендодавець ОСОБА_3 передала, а орендар ТОВ «Агро-Регіон Радомишль» прийняв у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 1,6561га з кадастровим номером 1825082900:01:000:0088.
Відповідно до п.п. 8-10 Договору, розмір орендної плати становить 3% нормативно грошової оцінки земельної ділянки, або 1025,11 грн. на рік.
Орендна плата може вноситись як у грошовій, натуральній так і у відробітковій формі. Орендна плата в натуральній формі проводиться шляхом видачі сільськогосподарської продукції. Орендна плата у відробітковій формі шляхом надання послуг чи виконання робіт Орендодавцю.
Орендна плата вноситься один раз на рік, не підліше 30 грудня кожного року.
Згідно з п.28 Договору, орендодавець має право, в тому числі, вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно з п.31 Договору, обов`язком орендаря, в тому числі, є своєчасне внесення орендної плати за користування земельною ділянкою.
Відповідно до умов п.36 дія Договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін в наслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених цим Договором.
Пунктом 38 Договору передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для змін умов або розірвання договору.
Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, вони регулюються також актами земельного законодавства Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі».
Згідно із ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору (п. 1 ч.1 ст. 611 ЦК України).
Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої ним шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінились настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір, або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний за рішенням суду на вимоги заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: в момент укладання договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане, зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагались; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Згідно зі статтею 13 Закону «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
З частини 1 ст. 14 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) слідує, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально, а ч. 5 ст. 6 цього Закону визначено, що право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 15 Закону «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частинами першою-третьою статті 21 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на дату укладення договору оренди земельної ділянки) передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно з частинами третьою, четвертою статті 31 Закону «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Частиною першою статті 32 Закону «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Стаття 141 ЗК України передбачає таку підставу припинення права користування земельною ділянкою, як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
В ході розгляду справи відповідач не надав жодних належних та допустимих доказів, які б спростували доводи позивачів щодо невиплати орендної плати за Договором оренди землі від 08.06.2012 року.
Таким чином, всебічно дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення поданого позову.
Крім того, згідно з ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача документально підтверджені судові витрати, які складаються з сплати судового збору, у розмірі 992,40 грн.
Керуючись ст.ст.10,12,81,141,264,265,268,280ЦПК України ,
У Х В А ЛИ В :
Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про розірвання договору оренди земельної ділянкизадовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки площею 1,6561га з кадастровим номером 1825082900:01:000:0088, що знаходиться на території Заболотського старостинського округу, укладений 08.06.2012 року між ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 )та Товариствомз обмеженоювідповідальністю «Агро-РегіонРадомишль»(код ЄДРПОУ 37161427).
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Регіон Радомишль" код ЄДРПОУ 37161427, на користь ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_2 судові витрати у розмірі 992,40 грн.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складання у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя О. В. Мельник
Суд | Радомишльський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 24.08.2022 |
Оприлюднено | 29.08.2022 |
Номер документу | 105893502 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Радомишльський районний суд Житомирської області
Мельник О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні