Ухвала
від 09.08.2022 по справі 237/1577/22
МАР`ЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

237/1577/22

1-кс/237/397/22

УХВАЛА

Іменем України

09.08.2022 року м. Курахове

Слідчий суддя Мар`їнського районного суду Донецької області ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

слідчого ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Мар`їнського районного суду Донецької області клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , яке погоджено з заступником начальника відділу управління нагляду Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку, по кримінальному провадженню № 12022050000000663 від 01.08.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

На розгляд слідчого судді надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , яке погоджено з заступником начальника відділу управління нагляду Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку зернового складу, складських та офісних приміщень ТОВ «Артемівський КХП» (ЄДРПОУ 33063696), які розташованої за адресою: АДРЕСА_1.

В судовому засіданні, згідно клопотання встановлено, що розпорядження КМУ «Про реорганізацію Луганського національного аграрного університету» № 1498-р від 24.11.2021 виконується наказ Міністерства освіти і науки щодо реорганізації Луганського національного аграрного університету шляхом його приєднання до Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля. Згідно вказаного наказу Східноукраїнський національний університет ім. Володимира Даля є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Луганського національного аграрного університету.

07.02.2022 року між Луганським національним аграрним університетом та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «ІЛЮС» укладений договір № 4 «Про надання сільськогосподарських послуг». Згідно умов вказаного договору з метою реалізації навчальних цілей і пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства СТОВ «ІЛЮС» зобов`язується у 2022 році за завданням та по заявкам Луганського національного аграрного університету у 2022 році на земельних ділянках загальною площею 244,501 га, що розташовані у с. Іллінівка Костянтинівського району Донецької області, надати послуги, пов`язані з виробництвом сільськогосподарської продукції, а саме послуги з вирощування озимої пшениці врожаю 2022 року. Надання вказаних послуг здійснюється на земельних ділянках із наступними кадастровими номерами: 1422482700:19:000:0017, 1422482700:23:000:0032 та 1422482700:23:000:0033.

Крім цього, 14.02.2022 року між Луганським національним аграрним університетом та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «ІЛЮС» укладений аналогічний договір № 11 «Про надання сільськогосподарських послуг» з вирощування озимої пшениці врожаю 2022 року на земельних ділянках загальною площею 83 га, що розташовані у с. Іллінівка Костянтинівського району Донецької області.

Згідно специфікацій до зазначених договорів збір врожаю озимої пшениці з подальшим його транспортуванням визначено липень-серпень 2022 року, але фактично збір врожаю завершено 27.07.2022 року.

При зборі врожаю на вищезазначених ділянках згідно з вимогами договорів та відповідних наказів були присутні представники університетів, а саме в.о. директора Відокремленого структурного підрозділу «Донбаський аграрний фаховий коледж Луганського національного аграрного університету» ОСОБА_5 та юрисконсульт університету ОСОБА_6 .

Під час збору озимої пшениці за договором № 4 від 07.02.2022 року «Про надання сільськогосподарських послуг» з ділянки 244, 501 га зібрано врожаю 2022 року в кількості 1000,93 тон та за договором № 11 від 14.02.2022 «Про надання сільськогосподарських послуг» з ділянки 83 га 342,79 тон відповідно.

З метою належного зберігання зібраного врожаю, 29.07.2022 року між ТОВ «Артемівський КХП» та Луганським національним аграрним університетом укладено договори складського зберігання зерна у кількості 342,79 тон та 1000,93 тон, згідно умов яких визначено місце зберігання зібраної озимої пшениці у зерновому складі за адресою: Донецька область, м. Бахмут, провулок Чайкоського, 9. Цього ж дня, 29.07.2022 року зібраний врожай СТОВ «ІЛЮС» транспортувало до зернових складів ТОВ «Артемівський КХП».

Однак, представники СТОВ «ІЛЮС» та ТОВ «Артемівський КХП», вступивши у зговір з метою заволодіння державним майном - озимою пшеницею, перешкоджають вивезенню зерна з м. Бахмут.

В своєму клопотанні слідчий просить задовольнити клопотання та винести ухвалу про надання дозволу про проведення обшуку зернового складу, складських та офісних приміщень ТОВ «Артемівський КХП» (ЄДРПОУ 33063696), які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 слідчим СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_3 та слідчим слідчої групи з розслідування вказаного кримінального провадження, які на момент проведення обшуку будуть включені до складу слідчої групи, а також групі прокурорів Донецької обласної прокуратури, якими на момент проведення обшуку здійснюватиметься нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення зібраного врожаю озимої пшениці 2022 року, документації щодо збору, зважування, зберігання та транспортування зібраного врожаю озимої пшениці врожаю 2022 року, зокрема актів приймання-передачі наданих послуг, товарно-транспортних накладних, складських квитанцій, складських свідоцтв, журналів обліку ввозу-вивозу зернових, журналів обліку транспорту щодо ввозу-вивозу зернових, виробничої, бухгалтерської та договірної документації щодо ведення фінансово-господарської діяльності, пов`язаної з вирощуванням, збором, зважуванням та транспортуванням врожаю, чорнових записів, електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку, в яких міститься інформація щодо протиправного зберігання зібраного врожаю та його транспортування тощо, інших документів пов`язаних з даним кримінальним провадженням та протиправними діями вказаних посадових осіб, а також інших матеріальних носіїв інформації, що мають суттєве значення для з`ясування обставин злочину, його повного, об`єктивного та неупередженого розслідування.

Своє клопотання слідчий мотивує тим, що зібраний врожай є державною власністю, а місцем зберігання озимої пшениці врожаю 2022 року є м. Бахмут Донецької області, яке знаходиться в межах ведення активних бойових дій, а також метою недопущення захоплення зібраного врожаю агресором, всебічним проведенням досудового розслідування, встановленням об`єктивної істини у вказаному кримінальному провадженні та виявленні і фіксації відомостей, щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, викриттям злочинної діяльності вказаних вище посадових осіб СТОВ «ІЛЮС» та ТОВ «Артемівський КХП.

В судовому засіданні слідчий просив задовольнити клопотання з підстав наведених в ньому.

Слідчим суддею досліджено витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, за № 12022050000000663 від 01.08.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а також всі наявні матеріали доданні до клопотання слідчого та доходить до наступних висновків.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУ Національної поліції в Донецькій області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню за № 12022050000000663 від 01.08.2022 року, за ч. 5 ст. 191 КК України.

Підстава для внесення відомостей до ЄРДР - матеріали правоохоронних та контролюючих державних органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень.

Нагляд за додержанням законів у формі процесуального керівництва по вказаному кримінальному провадженню здійснюється прокурорами відділу управління нагляду Донецької обласної прокуратури.

Згідно наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 752 від 14.07.2022 року, «Про визначення тимчасового місця дислокації працівників окремих відділів слідчого управління ГУНП в Донецькій області», тимчасовим місцем дислокації працівників відділу розслідування особливо тяжких злочинів, відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності та відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області (згідно з додатком), які здійснюють свої функціональні обов`язки в Покровському районному управлінні поліції ГУНП в Донецькій області, відділ поліції № 2 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області (вул. Мечнікова, 16, м. Курахове).

Виходячи із наведеного слідчий суддя робить висновок, що місце здійснення досудового розслідування перебуває в межах територіальної юрисдикції Мар`їнського районного суду Донецької області.

Статтею 1 Кримінально процесуального кодексу України визначено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Згідно до ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Відповідно до ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якої метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.

Згідно ч. 3 ст. 234 КПК України, у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про:

1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;

2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання;

3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

4) підстави для обшуку;

5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку;

6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;

7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням;

8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.

До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

Відповідно до ч. 5 вказаної статті КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:

1) було вчинено кримінальне правопорушення;

2) відшукуванні речі і документи мають значення для досудового розслідування;

3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;

4) відшукуванні речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;

5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Аналізуючи положення вказаної статті, та надані матеріали клопотання в цілому, слідчий суддя вказує на наступні обставини справи, які не узгоджуються з клопотанням слідчого:

-В клопотанні слідчого до слідчого судді вказано, що згідно специфікацій до договорів між Луганським національним аграрним університетом та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Ілюс», збір врожаю озимої пшениці з подальшим його транспортуванням визначено липень-серпень 2022 року, але фактично збір врожаю завершено 27.07.2022 року. Всупереч цьому, згідно листа Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля ( правонаступник Луганського національного аграрного університету згідно розпорядження КМУ №1498-р від 24.11.2021 року) на адресу директора ТОВ «Артемівський КХП» від 29.07.2022 року №398/01, вбачається що датою завершення збору зазначеного врожаю озимої пшениці 2022 року є 29.07.2022 року.

-Луганським національним аграрним університетом 31.07.2022 року за №400/01 надіслано заяву про кримінальне правопорушення, на адреси МВС, ОГП, ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях та ГУНП в Донецькій області, в якому просили притягнути посадових осіб сільськогосподарського ТОВ «Ілюс» та ТОВ «Артемівський КХП» до відповідальності, з причини перешкоджання вивезення озимої пшениці з міста Бахмут, зі складів які належать ТОВ «Артемівський КХП». При цьому слідчому судді не надано підтверджуючих матеріалів того, що посадовими особами Луганського національного аграрного університету вживались заходи для врегулювання зазначених питань поза межами кримінального провадження. Також не надано переконливих доказів того, що посадові особи ТОВ «Артемівський КХП» перешкоджали вивезенню зерна. В матеріалах справи присутній електронний лист ( сервісу електронної пошти «GMAIL») на електрону адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 від відправника ІНФОРМАЦІЯ_2 , тема листа: «Щодо узгодження дати евакуації зерна, озимої пшениці, в безпечне місце» із текстом: « ОСОБА_12 ! Направляємо Вам лист з метою узгодження дати евакуації зерна, озимої пшениці, в безпечне місце, яке знаходиться у Вас на тимчасовому зберіганні». Згідно наданих слідчому судді матеріалів клопотання встановлено, що останній є директором ТОВ «Артемівський КХП». Дата та час відправлення вказаного електронного листа 01.08.2022 року, 15 година 07 хвилин. Саме цим листом, та не наданням на нього відповіді ТОВ «Артемівський КХП», сторона обвинувачення обґрунтовує вжиття заходів із врегулювання спору про перевезенню озимої пшениці, та як підстава внесення відомостей до єдиного реєстру досудових розслідувань. Але всупереч цьому при дослідженні слідчим суддею витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань по вказаній кримінальній справі встановлено, що датою та часом внесення відомостей до нього є 01.08.2022 року 16 годин 55 хвилин ( тобто пізніше за внесення відомостей до ЄРДР), а датою направлення вищевказаного листа на адреси МВС, ОГП, ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях та ГУНП в Донецькій області взагалі вказано 31.07.2022 року. Разом з тим згідно специфікації послуг ( Додаток 4 до договору №11 від 14.02.2022 року) пунктом №7 зазначено, що збір врожаю та його транспортування заплановано на липень-серпень 2022 року. Вказана специфікація підписана сторонами договору. Виходячи з цього слідчий суддя приходить до висновку, що фактів наведених стороною обвинувачення не достатньо для кваліфікації дій посадових осіб ТОВ «Артемівський КХП», як кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. На думку суду останній на момент внесення відповідних відомостей до ЄРДР не порушував строків виконання договору, а отже у правовідносинах які склалися між Луганським національним аграрним університетом та ТОВ «Артемівський КХП» наявні цивільно-правові відносини, тому їх, на думку слідчого судді, у конкретній наявній ситуації, з урахуванням часу розгляду клопотання, необхідно вирішувати в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до рішення ЄСПЛ у справах «Malofeyeva v. Russia» та «Karelin v. Russia, суд не має права відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Згідно ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Європейський суд з прав людини притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" №39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18 січня 1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства" (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява №25). Крім того, у справі «Paul and Audrey Edwards v. the United Kingdom» (№46477/99), суд зазначив, що компетентні органи завжди повинні докладати серйозних зусиль для з`ясування обставин справи і не повинні керуватись необдуманими або необґрунтованими висновками для розслідування, або в якості підстав для прийняття рішень.

Згідно ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Керуючись вищевикладеним, слідчий суддя доходить до висновків, що клопотання слідчого про проведення обшуку є необґрунтованим, та таким що не дає законних підстав для його задоволення.

На підставі викладеного і, керуючись ст.ст. 107, 110, 233-235 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , яке погоджено з заступником начальника відділу управління нагляду Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку зернового складу, складських та офісних приміщень ТОВ «Артемівський КХП» (ЄДРПОУ 33063696), які розташовані за адресою: АДРЕСА_1, по кримінальному провадженню № 12022050000000663 від 01.08.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - залишити без задоволення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудМар`їнський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення09.08.2022
Оприлюднено29.08.2023
Номер документу105927228
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —237/1577/22

Ухвала від 09.08.2022

Кримінальне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Приходько В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні