Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.08.2022 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Леньо В.В., при секретарі Казимірська Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Виноградів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Виноградівська державна нотаріальна контора, про визнання права власності,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Виноградівська державна нотаріальна контора, про визнання права власності.
Позов мотивовано тим, що відповідно до заповіту баби - ОСОБА_5 , заповіт посвідчено приватним нотаріусом Виноградівського нотаріального округу Рішко О.І., від 31 січня 2018 року зареєстровано в реєстрі № 163, на випадок своєї смерті земельну ділянку, площею 0,7га, кадастровий номер 2121282500:01:001:0497, що розташована за адресою: Закарпатська область, Виноградівський район, за межами населених пунктів Матіївської сільської ради, контур № НОМЕР_1 , ділянка № НОМЕР_2 , НОМЕР_3 та земельну ділянку, площею 2.36га, кадастровий номер 2121284400:02:001:0114, що розташована за адресою: Закарпатська область, Виноградівський район, за межами населених пунктів Підвиноградівської сільської ради, контур № НОМЕР_4 ділянка № НОМЕР_5 заповіла позивачці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Баба позивачки - ОСОБА_5 померла, ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Дід позивачки ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З часу відкриття спадщини весь ризик та тягар утримання спадкового нерухомого майна здійснює одноосібно, фактично позивач вступила в володіння згаданими земельними ділянками відразу після смерті баби, прийняла спадщину, підтримує спадкове майно, обробляє земельні ділянки, тобто вона прийняла спадкове майно і набула на нього права.
Відповідачі по справі: рідний батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дядько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та двоюрідний брат ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 , не заперечують щодо прийняття позивачем спадкового майна.
Набути право власності на спадкове майно шляхом отримання свідоцтва на право власності на спадщину за заповітом в нотаріальній конторі позивач не має можливості у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу, який був втрачений ще за життя спадкодавця.
Так при зверненні до Державного нотаріуса Виноградівської нотаріальної контори Боричок К.В., із заявою про прийняття спадщини за заповітом, нотаріусом після перевірки наданих документів мені було в усній формі відмовлено у видачі Свідоцтва на право власності на вище згадані земельні ділянки через відсутність правовстановлюючих документів, та рекомендовано звернутися до Виноградівського районного суду із позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно за заповітом.
Відповідачі у свою чергу заперечують наявність в них вищезгаданих документів.
За запитом у архівному Відділі № 2 Берегівського ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області вдалося віднайти копії Витягів на земельні ділянки. Вказані документовані матеріали підтверджують належність на праві власності спадкодавцю земельних ділянок площею 0.7га та 2.36га дата державної реєстрації земельних ділянок від 04.10.2017 року які належать покійній бабі.
Враховуючи те, що позивач прийняв спадщину, але не має можливості оформити в установленому актами цивільного законодавства порядку спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на нерухоме майно, змушений звернутися до суду з позовом про визнання за права власності на спадкове майно.
Позивач у судове засідання не з`явилася, проте подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує (а.с.53).
Відповідачами ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 подано письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності. Вимоги позову визнають (а.с.38, 40, 43).
Державний нотаріус Виноградівського районного нотаріального округу у судове засідання не з`явилися.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні належними доказами достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_7 померла ОСОБА_5 . Вказана обставина стверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_6 від 30.06.2021 р. (а.с.10).
За життя ОСОБА_5 склала заповіт, який посвідчено приватним нотаріусом Виноградівського нотаріального округу Рішко О.І., від 31 січня 2018 року зареєстровано в реєстрі № 163, згідно якого на випадок своєї смерті земельну ділянку, площею 0,7га, кадастровий номер 2121282500:01:001:0497, що розташована за адресою: Закарпатська область, Виноградівський район, за межами населених пунктів Матіївської сільської ради, контур № НОМЕР_1 , ділянка № НОМЕР_2 , НОМЕР_3 та земельну ділянку, площею 2.36га, кадастровий номер 2121284400:02:001:0114, що розташована за адресою: Закарпатська область, Виноградівський район, за межами населених пунктів Підвиноградівської сільської ради, контур № НОМЕР_4 ділянка № НОМЕР_5 заповіла позивачці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).
Дід позивачки ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.11).
Відповідачі по справі: рідний батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дядько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та двоюрідний брат ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 , не заперечують щодо прийняття позивачем спадкового майна.
Разом з тим, у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючих документів на спадкове нерухоме майно позивач не може оформити спадкові права.
Згідно копії Витягів на земельні ділянки підтверджують належність на праві власності спадкодавцю ОСОБА_5 земельних ділянок площею 0.7га та 2.36га (а.с.22-27).
Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Виходячи з вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Статтею 1234 ЦК України передбачено, що право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.
Відповідно до ч.1 ст.1233 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до приписів ст.41 Конституції України та п.2 ч.1 ст.3, ст.321 ЦК ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні.
Згідно положень п.9 ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності може бути проведена на підставі судового рішення щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч.1 ст. 1274 ЦК України спадкоємець за заповітом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця за заповітом.
Відповідну до ст.16 ЦК України визнання права с одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.
У відповідності до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвеціїї про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
В той же час, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, а також якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою (ст.344, ст.382 ч.2, ст.392 ЦК України).
Відповідно до п.37 постанови № 5 від 07.02.2014 року пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» з урахуванням положень частини першої статті 15 статті 392 ЦК власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, до це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним Документа, який засвідчує його право власності. Виходячи зі змісту наведених норм права, потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється.
Судом встановлено, що в користь позивача спадкодавцем ОСОБА_5 складено заповіт. Спадкоємець ОСОБА_1 спадщину прийняла.
Належність спадкодавцю спадкового майна доведено належними та допустимими доказами.
Приймаючи до уваги, що позивачка є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_5 , спадщину прийняла, інші особи претензій до спадкового майна не ставлять, позивачем на законних підставах набуто право власності на спадкове майно, тому позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 263, 264, 265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Визнати за позивачем ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_7 право власності на:
- земельну ділянку кадастровий номер 2121282500:01:001:0497 площею 0,7 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, місце розташування - за межами населених пунктів Матіївської сільської ради контур АДРЕСА_1 .
- земельну ділянку кадастровий номер 2121284400:02:001:0114 площею 2,36 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, місце розташування - за межами населених пунктів Підвиноградівської сільської ради контур № 159 ділянка №112, 113, Виноградівського району, Закарпатської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 30.08.2022 року.
ГоловуючийВ. В. Леньо
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 24.08.2022 |
Оприлюднено | 01.09.2022 |
Номер документу | 105950021 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Леньо В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні