Ухвала
від 26.08.2022 по справі 201/5910/22
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 201/5910/22

Провадження № 1-кс/201/2096/2022

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2022 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю старшого слідчого СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , розглянувши клопотання вказаного слідчого, погодженого прокурором Правобережної окружної прокуратури м. Дніпра ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022042020000127 від 19.08.2022 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361-2, ч. 1 ст. 182 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

І Суть клопотання

1.1.Слідчий СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області за погодженням з прокурором звернувся до суду з вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилається на наступне.

1.2.Слідчим відділенням Відділення поліції №5 Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженню № 42022042020000127 від 19.08.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 361-2 та ч. 1 ст. 182 КК України.

1.3.Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється Правобережною окружною прокуратурою міста Дніпра.

1.4.Правобережною окружною прокуратурою міста Дніпра 19 серпня 2022 року внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022042020000127 за фактом несанкціонованого втручання працівника «Центру сімейного здоров`я та реабілітації «Геліос» до бази даних пацієнтів та збуту інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах, що завдало значної шкоди.

1.5.Встановлено, що в період приблизно з 15 по 18 серпня 2022 року лікар загальної практики сімейної медицини «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР» ОСОБА_5 , маючи умисел на несанкціонований збут та розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронних обчислювальних комп`ютерах та автоматизованих системах медичної клініки «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР», створеної та захищеної, відповідно до чинного законодавства, будучи особою, якій відома конфіденційна інформація та інформація, що містить лікарську таємницю, у зв`язку з виконанням своїх службових обов`язків, знаходячись за місцем своєї роботи за місцем розташування клініки, а саме за адресою: м. Дніпро, вул. Ламана, 17, маючи вільний доступ зі свого робочого місця до бази даних конфіденційної інформації медичної клініки - «МІС МЕДСТАР», що також містить лікарську таємницю, шляхом введення свого логіну та паролю, вивантажив вищевказану конфіденційну інформацію та інформацію, що містить лікарську таємницю, до файлу «Exel», куди експортував базу даних з персональними даними 1350 пацієнтів-декларантів медичної клініки «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР», а саме: ПІБ, вік, особистий номер телефона, діагнози захворювань, дати звернень до клініки та рекомендоване лікування. У цей же час лікар загальної практики - сімейної медицини «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР» ОСОБА_5 вступив у попередню змову iз директором TOB «ЛІКУЮ.ЮА» (ЄДРПОУ 44003414) ОСОБА_6 , юридична адреса: 49089, м. Дніпро, вул. Литовська, 1, та продав останній базу даних пацієнтів клініки «ГЕЛІОС» - «МІС МЕДСТАР», що містить конфіденційну інформацію та інформацію, що містить лікарську таємницю, з персональними даними 1350 пацієнтів-декларантів медичної клініки «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР», а саме: ПІБ, вік, особистий номер телефону, діагнози захворювань, дати звернень до клініки та рекомендоване лікування.

1.6.Протягом всього робочого дня 18 серпня 2022 року директор ТОВ «ЛІКУЮ.ЮА» (ЄДРПОУ 44003414) ОСОБА_6 , маючи у розпорядженні здобуту незаконним шляхом вищевказану базу даних з персональними даними 1350 пацієнтів-декларантів медичної клініки «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР», незаконно користуючись доступом до конфіденційної інформації та інформації, що містить лікарську таємницю, здійснила не менше 300 телефонних дзвінків декларантам медичної клініки «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР», яким запропонувала розірвати медичні договори про надання медичних послуг із медичною клінікою «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР» та укласти договори з надання медичних послуг саме з медичною клінікою ТОВ «ЛІКУЮ.ЮА».

1.7.Зазначене підтверджується допитом потерпілої ОСОБА_7 - генерального директора «Центру сімейного здоров`я та реабілітації» «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР».

1.8.Будучи допитаним в статусі свідка, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомив, що він є декларантом «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР» у лікаря загальної практики - сімейної медицини ОСОБА_5 . 19 серпня 2022 року йому на мобільний телефон з мобільного номеру НОМЕР_1 зателефонувала жінка та запропонувала розірвати медичний договір про надання медичних послуг з медичною клінікою «ГЕЛІОС» та укласти новий договір з надання медичних послуг саме з медичною клінікою «ЛІКУЮ.ЮА», оскільки в їх клініці більш професійно нададуть лікування. 22.08.2022 йому повторно зателефонувала жінка, представилась ОСОБА_9 , щоб з`ясувати чи вирішив свідок стати декларантом клініки «ЛІКУЮ.ЮА». ОСОБА_8 запитав звідки в них номер його телефону, на що жінка відповіла, що лікар ОСОБА_10 передав їм номери телефонів пацієнтів. Свідок вважає, що лікар ОСОБА_5 незаконно розголосив його особисті дані стороннім особам, в тому числі дані, які становлять лікарську таємницю.

1.9.Також в статусі свідка допитано ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка перебуває на стажуванні на посаду оператора колл-центру «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР», яка повідомила, що, здійснюючи телефонні дзвінки декларантам клініки, дізналась про те, що останнім телефонували з медичної клініки «ЛІКУЮ.ЮА» та повідомляли, що клініка «ГЕЛІОС» переїхала з вул. Ламаної, 17 на пр. Героїв, 22-Б, а сімейні лікарі «ГЕЛІОСА» вже не ведуть прийоми і пропонували укласти нові договори із надання медичних послуг.

1.10.Встановлено, що фактично медична клініка «ЛІКУЮ.ЮА» розташована за адресою м. Дніпро, пр. Героїв, 22Б.

1.11.Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, встановлено, що нежитлове приміщення, загальною площею 139.4 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_12 .

1.12.З метою виявлення (відшукування) і вилучення речей і документів, що свідчать про протиправність діянь ОСОБА_5 , пов`язану з незаконним здобуттям, розпорядженням, збутом незаконним шляхом бази даних з персональними даними пацієнтів-декларантів медичної клініки «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР», та інформації, що містить лікарську таємницю у слідства виникла необхідність у проведенні обшуку за місцем фактичного розташування медичної клініки «ЛІКУЮ.ЮА», а саме м. Дніпро, пр. Героїв, 22Б.

1.13.Тому слідчий просив винести ухвалу про дозвіл на проведення обшуку за місцем фактичного розташування медичної клініки «ЛІКУЮ.ЮА», а саме м. Дніпро, пр. Героїв, 22Б, що на праві приватної власності належить ОСОБА_12 , з метою виявлення (відшукування) і вилучення речей і документів, що свідчать про протиправність діянь ОСОБА_5 , пов`язану з незаконним здобуттям, розпорядженням, збутом незаконним шляхом бази даних з персональними даними пацієнтів-декларантів медичної клініки «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР», та інформації, що містить лікарську таємницю: флеш-носіїв, СД-дисків, мобільних телефонів, комп`ютерної техніки, що мають першочергове значення для кримінального провадження.

ІІ Процедура та позиції сторін

2.1.Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задовольнити.

2.2.Відповідно до ст. 107 КПК України здійснювалося повне фіксування кримінального провадження за допомогою технічного засобу.

ІІІ Кримінальне процесуальне законодавство

3.1.Відповідно до ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

3.2.Пунктом 15 ч.1 ст. 7 КПК України встановлено, що зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

3.3.Відповідно до ст. 84 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

3.4.Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

3.5.Кримінальний процесуальний кодекс України передбачає виключний перелік процесуальних джерел доказів, а тому здобуті іншим шляхом фактичні дані не зможуть бути використані як допустимі докази.

3.6.Статтею 98 КПК України встановлено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом. Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій вказаної статті.

3.7.Відповідно до статті 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об`єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

3.8.Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду.

3.9.Згідно ч. 5 ст. 234 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:

1) було вчинено кримінальне правопорушення;

2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;

3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;

4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;

5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

3.10.Згідно із ч. 1 ст. 235 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.

3.11.Відповідно до ч. 1 ст. 236 КПК України ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи може бути виконана слідчим чи прокурором.

3.12.Нормами ст. 30 Конституції України гарантується кожному недоторканість житла та не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. Проведення обшуку є суттєвим обмеженням конституційних прав громадян, у зв`язку з чим він має застосовуватися у виняткових випадках при наявності беззаперечних підстав для його проведення в умовах реальної необхідності та за відсутності можливості отримання інформації іншим шляхом.

3.13.Відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

3.14.Згідно ст. 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950р. кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

3.15.У п. 42 рішення Європейського суду з прав людини від 13.01.2011 року у справі «Михалкова та інші проти України» розтлумачено, що за ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, за якою держава зобов`язана «гарантувати кожному, хто потребує під її юрисдикцією, права і свободи, визначені у Конвенції», що також опосередковано вимагає наявності будь-якої форми ефективного розслідування. Розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, свідків, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

ІV Висновки

4.1.Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що має місце вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361-2, ч. 1 ст. 182 КК України.

4.2.Слідчим суддею встановлено, що клопотання про проведення обшуку відповідає вимогам ч. 3 ст. 234 КПК України.

4.3.Слідчий належним чином обґрунтував своє клопотання і довів, що за вищевказаною адресою можуть зберігатись речі, які можуть бути засобом вчинення злочину або його предметом, оскільки наявні достатні підстави вважати, що вони знаходяться у вказаному помешканні, а тому слідчий суддя погоджується з доводами, викладеними у клопотанні.

4.4.Так, враховуючи зібрані матеріали у сукупності, на даний час є всі підстави вважати, що в результаті проведення обшуку за місцем фактичного розташування медичної клініки «ЛІКУЮ.ЮА», а саме м. Дніпро, пр. Героїв, 22Б, що на праві приватної власності належить ОСОБА_12 , можливо виявити речі і документи, що свідчать про протиправність діянь ОСОБА_5 , пов`язану з незаконним здобуттям, розпорядженням, збутом незаконним шляхом бази даних з персональними даними пацієнтів-декларантів медичної клініки «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР», та інформації, що містить лікарську таємницю: флеш-носіїв, СД-дисків, мобільних телефонів, комп`ютерної техніки, що мають першочергове значення для кримінального провадження.

4.5.На думку слідчого судді, виявити та вилучити за вищевказаною адресою зазначені вище речі і документи, які будуть використані як докази у кримінальному провадженні, не можливо іншими способами, окрім як під час проведення обшуку, адже є підстави вважати, що у разі повідомлення власнику майна про намір оглянути чи вилучити за його дозволом речі і документи, які становлять велике значення для кримінального провадження, виникне реальна загроза їх знищення або підміни.

4.6.Так, доступ до даних речей неможливо отримати у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 Кримінального процесуального кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, оскільки в такому випадку вони можуть бути знищені чи сховані особами у володінні яких вони знаходяться для приховання незаконної.

4.7.За встановлених обставин, на думку слідчого судді, обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, оскільки отримання тимчасового доступу до предметів і речей та засобів може не дати результатів з огляду на специфіку цієї слідчої дії, яка не дозволяє запобігти знищенню/приховуванню документів зацікавленою особою.

4.8.Вирішуючи питання пропорційності втручання у володіння, суд враховує що втручання у виді обшуку однозначно є доволі серйозним втручанням, однак тяжкість злочину який розслідується, суспільний інтерес у об`єктивному завершені досудового слідства та інтереси слідства пов`язані з запобіганню знищенню/приховуванню документів, предметів, речей та засобів свідчать про те, що таке втручання буде пропорційним заходом.

4.9.При цьому слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у особи за вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї слідчої розшукової дії - проведення обшуку, і потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою ефективної можливості отримання речей і документів, які можуть бути використані для встановлення обставин кримінального провадження під час досудового розслідування та в подальшому в ході судового розгляду.

4.10.В судовому засіданні слідчий довів факт існування кримінального правопорушення, наявність достатніх підстав вважати, що з метою відшукання та вилучення вищезазначених речей і предметів, які самостійно та в сукупності з іншими зібраними по кримінальному провадженні доказами, мають суттєве значення для з`ясування обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення всіх причетних осіб до його вчинення, обшук за встановлених обставин є доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, а тому є необхідність в наданні дозволу на проведення обшуку.

4.11.Враховуючи вищевикладене, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення даного кримінального правопорушення, що дозволять органам досудового розслідування провести подальше розслідування кримінального провадження, враховуючи той факт, що є всі підстави вважати, що за вищевказаною адресою можуть знаходитись речі і документи, які мають значення для розслідування кримінального провадження і можуть бути визнані слідчим речовими доказами у кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання про проведення обшуку підлягає задоволенню.

Разом з цим слідчий суддя звертає увагу органу досудового розслідування на наступне.

4.12.Відповідно до ч. 2 ст. 168 КПК України тимчасове вилучення електронних інформаційних систем, комп`ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку для вивчення фізичних властивостей, які мають значення для кримінального провадження, здійснюється лише у разі, якщо вони безпосередньо зазначені в ухвалі суду. Забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем, комп`ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об`єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов`язаний з подоланням системи логічного захисту. У разі необхідності слідчий чи прокурор виготовляє за допомогою технічних, програмно-технічних засобів, апаратно-програмних комплексів копії інформації, що міститься в інформаційних (автоматизованих) системах, електронних комунікаційних системах, інформаційно-комунікаційних системах, комп`ютерних системах, їх невід`ємних частинах. Копіювання такої інформації здійснюється із залученням спеціаліста. На вимогу володільця особа, яка здійснює тимчасове вилучення комп`ютерних систем або їх частин, залишає йому копії інформації з таких комп`ютерних систем або їх частин (за наявності технічної можливості здійснення копіювання) з використанням матеріальних носіїв володільця комп`ютерних систем або їх частин. Копії інформації з комп`ютерних систем або їх частин, які вилучаються, виготовляються з використанням технічних засобів, програмно-технічних засобів, апаратно-програмних комплексів володільця із залученням спеціаліста.

4.13.Отже вилучення електронних інформаційних систем, комп`ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку можливо у випадках: коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об`єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов`язаний з подоланням системи логічного захисту.

4.14.Враховуючи, що слідчим не обґрунтована та не доведена необхідність вилучення електронних носіїв інформації, комп`ютерних систем та мобільних телефонів з метою проведення експертного дослідження, або те, що такі об`єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, необхідно дійти висновку про наявність підстав для надання органу досудового розслідування дозволу тільки на копіювання інформації, що в них міститься, із залученням відповідного спеціаліста в разі необхідності з метою відшукання інформації, яка має першочергове значення для кримінального провадження.

4.15.Разом з тим, у випадку, якщо під час проведення обшуку доступ до них буде обмежений їх власником, володільцем або утримувачем чи пов`язаний з подоланням системи логічного захисту, то відповідно до ч. 2 ст. 168 КПК України не забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку для подальшого дослідження з метою копіювання інформації, яка має значення для кримінального провадження.

При цьому слідчий суддя звертає особливу увагу органу досудового розслідування на наступне.

4.16.У відповідності до ст. 16 КПК України обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом ...

4.17.При цьому ухвала, якою надається дозвіл на обшук, таким судовим рішенням, спрямованим на обмеження права власності, не є. Адже відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою:

- виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення,

- відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення,

- встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

4.18.Положення ст.235 КПК України встановлюють вимоги до ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи. В такій ухвалі, серед іншого, мають зазначатися речі, документи або осіб, для виявлення (а не вилучення) яких проводиться обшук. Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.

4.19.В свою чергу, тимчасове позбавлення за ухвалою слідчого судді права на відчуження, розпорядження та/або користування майном можливе внаслідок арешту майна як заходу забезпечення кримінального провадження (ч. 1 ст. 170 КПК України). Арешт може застосовуватися до майна, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

4.20.Отже, норми КПК України передбачають єдиний вид судового рішення, спрямованого на обмеження права власності особи під час досудового розслідування, - ухвалу про арешт майна (ч. 5 ст. 173 КПК України).

4.21.Так, у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд постановляє ухвалу, в якій зазначає перелік майна, на яке накладено арешт; підстави застосування арешту майна; перелік тимчасово вилученого майна, яке підлягає поверненню особі, у разі прийняття такого рішення; заборону, обмеження розпоряджатися або користуватися майном у разі їх передбачення та вказівку на таке майно; порядок виконання ухвали із зазначенням способу інформування заінтересованих осіб.

4.22.За таких обставин судовий контроль під час розгляду клопотання про дозвіл на проведення обшуку не може одночасно поширюватися і на подальше обмеження права власності особи, у якої цей обшук буде проведений. Адже предметом судового контролю в першому випадку є легітимність, необхідність і пропорційність втручання у право особи на приватність (в першу чергу, недоторканність житла чи іншого володіння особи), в той час як обмеження права власності потребує окремого судового вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому КПК України. Будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися на умовах, передбачених законом, має переслідувати законну мету за допомогою засобів, які є пропорційними їй. Водночас, втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечувати «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи, а такий баланс неможливо віднайти без обґрунтування в судовому рішенні.

4.23.До цього слід додати правовий вакуум, в якому опиняється власник майна, вилученого під час обшуку, якщо дозвіл на відшукання відповідних речей і документів прямо наданий слідчим суддею в ухвалі. Адже КПК України містить лише три процесуальні механізми, за допомогою яких володілець може ставити перед слідчим суддею питання про обґрунтованість обмеження права власності:

1) заперечення арешту майна при розгляді відповідного клопотання і обґрунтування своєї позиції в судовому засіданні (у випадку, якщо такі заперечення не прийняті слідчим суддею - оскарження до апеляційної інстанції);

2) звернення з клопотанням про скасування арешту майна з доведенням того, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано;

3) оскарження бездіяльності щодо повернення тимчасово вилученого майна.

4.24.Отже, якщо прийняти нормативно запропоновану концепцію, що речі, на відшукання яких надано дозвіл в ухвалі слідчого судді, не є тимчасово вилученим майном, і для подальшого утримання їх органом досудового розслідування не потрібний застосування арешту майна як заходу забезпечення кримінального провадження, власник цих речей залишається без належної правової процедури для захисту свого права власності в межах кримінального провадження. Очевидно, це суперечить завданням кримінального провадження. Крім того, досудове розслідування є динамічним процесом, в рамках якого актуальність та необхідність перебування вилученого на законних підставах майна може змінюватись.

4.25.Враховуючи викладене, на вилучене під час обшуку майно, дозвіл на відшукання якого прямо наданий слідчим суддею, необхідно поширювати режим тимчасово вилученого майна з відповідними наслідками - накладення арешту або повернення особі, у якій воно було вилучене.

4.26.А тому слідчий/прокурор після проведення обшуку у визначений КПК України строк повинен звернутися до слідчого судді з клопотанням про накладення арешту на тимчасово вилучене майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ч. 2 ст. 167 КПК України.

4.27.Поряд з цим слід звернути увагу на висновки Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладені ним в постанові від 17 лютого 2021 року по справі № 263/10353/16-к, відповідно до яких визначення в ухвалі слідчого судді конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати обшук, перебуває поза межами повноважень слідчого судді з контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та обмежується в цій частині перевіркою того, чи є належним суб`єктом учасник кримінального провадження, який звернувся з клопотанням про проведення обшуку.

4.28.Виходячи з наведеного, слідчим суддею встановлено, що клопотання про надання дозволу на проведення обшуку подане належним суб`єктом кримінального провадження, відомості про яких містяться у витягу з ЄРДР, які здійснюватимуть досудове розслідування.

4.29.Крім того, із системного тлумачення статей 36, 40, 235, 236 КПК України не вбачається, що до компетенції слідчого судді належить визначення як конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати таку слідчу (розшукову) дію, так й інших осіб, що будуть брати участь у проведенні обшуку (понятих, працівників оперативного підрозділу, спеціалістів та ін.). Питання про дотримання вимог КПК прокурором або слідчим щодо належного використання повноважень здійснювати обшук, залучення понятих, спеціалістів, працівників оперативного підрозділу, підозрюваного, захисника, інших учасників провадження вирішуються на етапі судового провадження (п. 24 ст. 3 КПК України), а не провадження у слідчого судді, і за умови надання суду протоколу обшуку як доказу винуватості у вчиненні злочину.

4.30.Одночасно, слідчий суддя нагадує, що у відповідності до частини 7 статті 236 КПК України предмети, вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження.

Керуючись ст.ст. 110, 233, 234, 236 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого - задовольнити частково.

Надати слідчим СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області, які входять до складу групи слідчих у цьому кримінальному провадженні, прокурорам Правобережної окружної прокуратури м. Дніпра, які входять до складу групи прокурорів у цьому кримінальному провадженні, дозвіл на проведення обшуку за місцем фактичного розташування медичної клініки «ЛІКУЮ.ЮА», а саме м. Дніпро, пр. Героїв, 22Б, з метою виявлення (відшукування) і вилучення речей і документів, що свідчать про протиправність діянь ОСОБА_5 , пов`язану з незаконним здобуттям, розпорядженням, збутом незаконним шляхом бази даних з персональними даними пацієнтів-декларантів медичної клініки «Центр сімейного здоров`я та реабілітації «ГЕЛІОС» ТОВ «СКАЙ ВІННЕР», та інформації, що містить лікарську таємницю: флеш-носіїв, СД-дисків, мобільних телефонів, комп`ютерної техніки (без їх вилучення), що мають першочергове значення для кримінального провадження з можливістю копіювання інформації, яка міститься на них із залученням відповідного спеціаліста в разі необхідності.

Роз`яснити наступне: якщо під час проведення обшуку доступ до флеш-носіїв, СД-дисків, мобільних телефонів, комп`ютерної техніки буде обмежений їх власником, володільцем або утримувачем чи пов`язаний з подоланням системи логічного захисту, то відповідно до ч. 2 ст. 168 КПК України не забороняється тимчасове вилучення вказаних речей з метою копіювання інформації, яка має значення для кримінального провадження.

В задоволенні інших вимог клопотання - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Строк дії ухвали 10 днів, а саме - до 04 вересня 2022 року включно.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудЖовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення26.08.2022
Оприлюднено31.08.2023
Номер документу105955209
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —201/5910/22

Ухвала від 26.08.2022

Кримінальне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Батуєв О. В.

Ухвала від 26.08.2022

Кримінальне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Батуєв О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні