ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"29" серпня 2022 р.м. Одеса № 916/2065/22
Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М., розглянувши матеріали вх. № 2144/22
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Алгіс" (65082, Одеська обл., місто Одеса, провулок Ляпунова, буд.8, кв.3)
до відповідача: GST Poland Oleksandra Stawerska-Stendera (ul. Poznaсska 11/2, 63-400 Ostrуw Wielkopolski, Poland)
про стягнення 15 438,49 доларів США
ВСТАНОВИВ:
23.08.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Алгіс" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до GST Poland Oleksandra Stawerska-Stendera, в якій просить суд стягнути з відповідача суму боргу у розмірі 10 419 доларів США за отриманий товар згідно контракту №05/01-20 від 15.01.2021 відповідно до інфойсу №318 від 29.07.2021 та інвойсу №418 від 06.10.2021, а також 5019,49 доларів США штрафу.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб).
При цьому судом враховується, що позовна заява згідно з ч. 2 ст.161 Господарського процесуального кодексу України є заявою по суті справи, тоді як ч.1 ст.170 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що вимога вказати в заяві по суті справи, скарзі, заяві, клопотанні або запереченні ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України стосується лише юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України. Іноземна юридична особа подає документ, що є доказом її правосуб`єктності за відповідним іноземним законом (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України обов`язок доказування і подання доказів покладено на сторони, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з позовною заявою (ч. 2 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України).
З позовної заяви вбачається, що в якості відповідача позивачем визначено GST Poland Oleksandra Stawerska-Stendera (ul. Poznaсska 11/2, 63-400 Ostrуw Wielkopolski, Poland, код 6222767633), тобто іноземну юридичну особу.
В той же час матеріали позовної заяви не містять доказів правосуб`єктності відповідача за відповідним іноземним законом (сертифікату реєстрації, витягу з торгового реєстру тощо), тобто доказів того, що GST Poland Oleksandra Stawerska-Stendera дійсно є юридичною особою, що створена та діє за відповідним іноземним законом, а також, що вказані у позовній заяві найменування, реєстраційний номер та адреса місцезнаходження належать відповідачу та є достовірними.
За вказаних обставин, суд зазначає про недотримання позивачем вимог п. 2 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч.1 та ч.2 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою, встановлено ставку судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а позовної заяви майнового характеру 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до абзацу 6 ч.1 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.
У підтвердження сплати судового збору позивачем надано суду платіжне доручення від 17.08.2022 на суму 8 438,56 грн.
Згідно інформації, розмішеній на сайті Національного банку України, станом на 17.08.2022 офіційний курс долара США до гривні становив 36,5686 грн.
Виходячи з означеного, ціна позову у гривні за курсом НБУ на дату сплати судового збору становила 564 563,97 грн, а отже сума судового збору, що підлагала сплаті, становить 8 468,46 грн.
Разом з тим, додані до позовної заяви документи не містять доказів сплати судового збору в повному обсязі.
Суд також зауважує, що правила частини 1 статті 74 ГПК України зобов`язують кожну сторону довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обов`язок із доказування слід розуміти, як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
З аналізу статей 76-77 ГПК України випливає, що належність доказів - це спроможність фактичних даних містити інформацію щодо обставин, які входять до предмета доказування. Допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні підтверджуватися певними засобами доказування або певні обставини не можуть підтверджуватися певними засобами доказування.
Звертаючись до суду, у підтвердження виникнення між сторонами договірних відносин, позивач в якості додатку до позовної заяви надав копію контракту на англійській та російській мовах. В якості доказів в обґрунтування позовних вимог позивачем також надано dublicate application for a movement certificate, складений англійською мовою, банківську виписку, складену англійською мовою, а також відстеження відправлення, складене англійською та російською мовами.
Відповідно до статті 10 ГПК України господарське судочинство в судах здійснюється державною мовою. Державною мовою в Україні є українська мова.
Згідно з частиною 1 статті 12 Закону України "Про судоустрій та статус судів" судочинство і діловодство в судах України провадиться державною мовою.
Отже, у разі, коли письмові докази подаються до господарського суду іноземною мовою, додається їх засвідчений у встановленому порядку переклад українською мовою. Вірність перекладу документів юридичного характеру повинна бути нотаріально посвідчена в порядку, визначеному статтею 79 Закону України "Про нотаріат".
Враховуючи наведене, форма наданих у якості доказів документів не відповідає встановленим вимогам.
Згідно до ч.1 та ч.2 ст.174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Отже, з урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Алгіс" на підставі ч.1 ст.174 ГПК України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу 10-ти денного строку з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду:
- доказів сплати судового збору у сумі 29,90 грн;
- доказів правосуб`єктності за відповідним іноземним законом (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо) стосовно особи відповідача;
- нотаріально засвідченого перекладу на українську мову контракту №05/01-20 від 15.01.2021, dublicate application for a movement certificate, банківської виписки та відстеження відправлення.
Керуючись ст.ст.162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Алгіс" за вх.№2144/22 від 23.08.2022 залишити без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:
- доказів сплати судового збору у сумі 29,90 грн;
- доказів правосуб`єктності за відповідним іноземним законом (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо) стосовно особи відповідача;
- нотаріально засвідченого перекладу на українську мову контракту №05/01-20 від 15.01.2021, dublicate application for a movement certificate, банківської виписки та відстеження відправлення.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
4. Повідомити позивача, що він у відповідності до ч. 2 ст. 164 ГПК України зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
5. Повідомити учасників справи про те, що інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua.
Ухвала суду набирає законної сили 29.08.2022 року та оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.М. Щавинська
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2022 |
Оприлюднено | 01.09.2022 |
Номер документу | 105960340 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні