БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4
Справа №730/213/22
Провадження № 2/730/135/2022
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" серпня 2022 р. м.Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді Данько О.В.
з участю секретаря судового засідання Магомедової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Комарівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
1. Описова частина
Стислий виклад позицій учасників справи
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить визначити йому додатковий строк терміном в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 його матері ОСОБА_2 .
Свої вимоги обгрунтовує тим, що передбачений чинним законодавством строк для прийняття спадщини він пропустив, оскільки на той час перебував у скрутному фінансовому становищі та був тимчасово безробітнім, не мав власного житла, та проживав у м. Сновськ, у зв`язку з чим йому було проблематично приїжджати до Борзнянської нотаріальної контори, так як не було прямого автобусного сполучення.
Позивач у судове засідання не з`явився, просив проводити розгляд справи без його участі, позов підтримав та просив долучити додаткові докази по справі, а саме витяг з медичної карти амбулаторного хворого та копію трудової книжки.
Комарівська сільська рада відзиву на позов не надала, у судове засідання представника не направила, подавши заяву, в якій просить розглядати справу без їх участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою судді від 24 червня 2022 року відкрито загальне позовне провадження у справі визначено дату проведення підготовчого судового засідання, а також визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Ухвалою суду від 19 серпня 2022 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті; витребувано докази від Борзнянської державної нотаріальної контори.
Протокольною ухвалою суду від 30 серпня 2022 року, на підставі ч.1, 2 ст. 2 ЦПК України, задоволено клопотання позивача про долучення доказів по справі.
2. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи
У судовому засіданні встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 (а.с. 8, 10).
Відповідно додовідки виданоїКомарівською сільськоюрадою від15.12.2021за №867,на деньсмерті вонабула зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На час смерті ОСОБА_2 та протягом шести місяців з дня її смерті з нею за однією адресою ніхто не був зареєстрований. (а.с.9).
За життя ОСОБА_2 належали дві земельні ділянки з кадастровими номерами 7420882000:02:000:0509 площею 3,5546 га. та 7420882000:02:000:0508 площею 0,7450 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується копією Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 759752. (а.с. 13).
У визначений ч.1 ст.1270 ЦК України шестимісячний строк ніхто зі спадкоємців, в тому числі й позивач, спадщину не прийняв, що підтверджується інформацією наданою нотаріусом Борзнянської районної державної нотаріальної контори № 411/01-16 від 24.08.2022 року.
Нотаріус відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з пропуском строку звернення з заявою про прийняття спадщини.(а.с.12).
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, яким за ст.1220 ЦК України є день смерті особи.
За змістом ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до абз.6 п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами, які завадили вчасно прийняти спадщину, позивач вказує фінансові проблеми пов`язані з безробіттям протягом часу встановленого для прийняття спадщини, проблеми з транспортним сполученням між його місцем проживання та місцем відкриття спадщини. Також, надав медичні документи згідно яких вбачається, що він 07.03.2012 року звертався за медичною допомогою з приводу травмування ребер.
Наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини, у своїй сукупності, на думку суду є поважними, оскільки спричинили істотні труднощі для позивача на прийняття спадщини, підтверджуються наявними у справі доказами (витягом з медичної картки амбулаторного хворого та копією трудової книжки ОСОБА_1 ), а тому маються всі підстави для визначення йому додаткового строку для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після померлої матері ОСОБА_2 .
Відповідно до положень ч. 1, 2 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий,неупереджений тасвоєчасний розгляді вирішенняцивільних справз метоюефективного захиступорушених,невизнаних абооспорюваних прав,свобод чиінтересів фізичнихосіб,прав таінтересів юридичнихосіб,інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Ураховуючи, що позовні вимоги ОСОБА_1 не оспорюються відповідачем, інші спадкоємці після смерті його матері відсутні, тому суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити, що відповідатиме критерію справедливості судового розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.3, 1216-1223, 1268-1272 ЦК України, ст.2-4, 12, 19, 23, 76-89, 141, 200, 206, 258-268 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 , до територіальної громади в особі Комарівської сільської ради Ніжинського (колишнього Борзнянського) району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
ОСОБА_1 визначити додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 його матері ОСОБА_2 в три місяці, який починає відлік з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.273 ЦПК України.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 ; ІПН НОМЕР_1 .
Територіальна громада в особі Комарівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, с. Комарівка, вул. Соборна, 4 Ніжинського (колишнього Борзнянського) району Чернігівської області; код ЄДРПОУ 04412225.
Суддя Борзнянського районного суду О.В. Данько
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2022 |
Оприлюднено | 01.09.2022 |
Номер документу | 105960491 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Данько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні