Рішення
від 28.08.2022 по справі 744/231/22
СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

29.08.22

Справа № 744/231/22

Провадження по справі № 2/744/127/2022

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 серпня 2022 року Семенівський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого судді Смаги С. В.,

при секретарі судового засідання Бородіній В. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Чернігівської області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом представника позивача адвоката Голика Євгена Валерійовича в інтересах позивача ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД» про розірвання договорів оренди землі, -

В С Т А Н О В И В :

Представник позивача адвокат Голик Євген Валерійович в інтересах позивача, ОСОБА_1 , пред`явив до суду позов до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД», в якому представник позивача просив: розірвати договір оренди землі № 34 від 01 червня 2017 року, укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД», зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 10.10.2017 року за № 22800789; розірвати договір оренди землі № 35 від 01 червня 2017 року, укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД», зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.10.2017 року за № 22840707; стягнути з відповідача судові витрати; справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх позовних вимог представник позивача у позовній заяві зазначив про те, що з 06 липня 2015 року позивач являється власником земельної ділянки площею 4,479 га (кадастровий номер 7424787000:10:057:0020), яка розташована на території колишньої Хотіївської сільської ради Семенівського району Чернігівської області (наразі територія Семенівської міської ради Чернігівської області), що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 06 липня 2015 року, індексний № 40134141. З 26 серпня 2015 року позивач являється власником земельної ділянки площею 7,479 га (кадастровий номер 7424787000:10:057:0031), яка розташована на території колишньої Хотіївської сільської ради Семснівського району Чернігівської області (наразі територія Семснівської міської ради Чернігівської області), що підтверджується свідоцтвом про право власності та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 26 серпня 2015 року, індексний № 42771581.

01 червня 2017 року між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД» було укладено договори оренди землі № № 34 та 35 щодо вищевказаних земельних ділянок, які зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 10 жовтня 2017 року та 11 жовтня 2017 року відповідно. Таким чином станом на теперішній час вищевказані земельні ділянки перебувають в оренді у Товариства з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД». Договори оренди було укладено на строк 10 років. Розмір орендної плати встановлено 4077 гривень 40 копійок на рік. Згідно п. 4.3 Договору орендна плата має вноситися у строк до 31 грудня кожного року оренди. За 2017, 2018 та 2019 роки орендар сплатив позивачу орендну плату у визначений строк і у повному розмірі. За 2020 та 2021 роки орендна плата орендарем позивачу не сплачена взагалі.

Представник позивача вважає, що договори оренди землі мають бути розірвані в судовому порядку через невиконання умов договору орендарем, а саме несплату орендної плати за слідуючих підстав.

Відповідно до вимог статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

За положеннями статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Частиною першою статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Водночас у пункті «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Отже, згідно зі статтями 13, 21 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні правовідносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.

Оскільки відповідач за 2020 та 2021 роки, а саме двічі не виплачував позивачу орендну плату за користування земельною ділянкою на підставі укладеного між ними договорів про оренду землі від 01 червня 2017 року, тому така несплата є систематичною, через що наявні всі підстави для розірвання договорів оренди землі у зв`язку із порушенням орендарем його умов.

Представник позивача вважає, що сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди, позивач не отримав того, на що він розраховував при укладанні договорів. Разом з тим, сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

До подібних висновків дійшов Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постановах: від 14 листопада 2018 року у справі № 484/301/18, від 14 серпня 2019 року у справі № 484/4135/18, від 31 липня 2020 року у справі № 479/1073/18-ц.

Ухвалою судді від 09 червня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, а справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, доручила представляти свої інтереси в суді адвокату Голику Євгену Валерійовичу.

У судове засідання представник позивача - адвокат Голик Євген Валерійович не з`явився, належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, до суду подав письмову заяву, згідно даних якої просив розгляд даної справи провести без його участі та без участі позивача, позов підтримує в повному обсязі, просить його задовольнити повністю, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД», у судове засідання свого представника не направило, судова повістка про виклик, яка направлялася на адресу місцезнаходження відповідача, що зареєстроване у встановленому законом порядку, повернута до суду з довідкою відділення поштового зв`язку з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 Цивільного процесуального кодексу України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Також відповідач своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового засідання оголошенням про виклик на веб-порталі судової влади України, про поважні причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не подав, тому суд вважає за необхідне розглянути справу без його участі та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2ст. 247 Цивільного процесуального кодексу Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, вважає за необхідне позов задовольнити повністю за наступних встановлених судом обставин.

У справі встановлено, що з 06 липня 2015 року позивач ОСОБА_1 являється власником земельної ділянки площею 4,479 га (кадастровий номер 7424787000:10:057:0020), яка розташована на території колишньої Хотіївської сільської ради Семенівського району Чернігівської області (на даний час територія Семенівської міської територіальної громади Новгород-Сіверського району Чернігівської області), що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 06 липня 2015 року, індексний № 40134141. З 26 серпня 2015 року позивач являється власником земельної ділянки площею 7,479 га (кадастровий номер 7424787000:10:057:0031), яка розташована на території колишньої Хотіївської сільської ради Семснівського району Чернігівської області (на даний час територія Семснівської міської територіальної громади Новгород-Сіверського району Чернігівської області), що підтверджується свідоцтвом про право власності та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 26 серпня 2015 року, індексний № 42771581.

01 червня 2017 року між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД» було укладено договори оренди землі № № 34 та 35 щодо вищевказаних земельних ділянок, які зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 10 жовтня 2017 року та 11 жовтня 2017 року відповідно. Таким чином станом на теперішній час вищевказані земельні ділянки перебувають в оренді у Товариства з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД». Договори оренди було укладено на строк 10 років. Розмір орендної плати встановлено 4077 гривень 40 копійок на рік. Згідно п. 4.3 Договору орендна плата має вноситися у строк до 31 грудня кожного року оренди. За 2017, 2018 та 2019 роки орендар сплатив позивачу орендну плату у визначений строк і у повному розмірі. За 2020 та 2021 роки орендна плата орендарем позивачу не сплачена взагалі.

Договори оренди землі мають бути розірвані в судовому порядку через невиконання умов договору орендарем, а саме несплату орендної плати за слідуючих підстав.

Відповідно до вимог статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

За положеннями статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Частиною першою статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Водночас у пункті «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Отже, згідно зі статтями 13, 21 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні правовідносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.

Оскільки відповідач за 2020 та 2021 роки, а саме двічі не виплачував позивачу орендну плату за користування земельною ділянкою на підставі укладених між ними договорів про оренду землі від 01 червня 2017 року, тому така несплата є систематичною, через що наявні всі підстави для розірвання договорів оренди землі у зв`язку із порушенням орендарем його умов.

Сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди, позивач не отримав того, на що він розраховував при укладанні договорів. Разом з тим, сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

До подібних висновків дійшов Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постановах: від 14 листопада 2018 року у справі № 484/301/18, від 14 серпня 2019 року у справі № 484/4135/18, від 31 липня 2020 року у справі № 479/1073/18-ц.

Через те, що позов підлягає повному задоволенню, відповідно до вимог ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені нею судові витрати на оплату судового збору, що підтверджується квитанцією від 01 червня 2022 року № 0.0.2563808181.1 (АТ КБ «Приватбанк»), у розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 50 копійок (а. с. 1).

Керуючись ст. ст. 4, 12, 81, 89, 259, 263, 264, 265, 280, 281, 282, 283 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов представника позивача адвоката Голика Євгена Валерійовича в інтересах позивача ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД» про розірвання договорів оренди землі, задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди землі № 34 від 01 червня 2017 року, укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД», зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 10 жовтня 2017 року за № 22800789.

Розірвати договір оренди землі № 35 від 01 червня 2017 року, укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД», зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11 жовтня 2017 року за № 22840707.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 41260075) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , судові витрати, понесені нею на сплату судового збору, у розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 40 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуто Семенівським районним судом Чернігівської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня проголошення заочного рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга буде подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: село Заріччя Новгород-Сіверського району Чернігівської області, 15410.

Представник позивача адвокат Голик Євген Валерійович, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 41260075, місцезнаходження: вулиця Князя Чорного, будинок 4, офіс 119, місто Чернігів, 14013).

Суддя: С. В. Смага

СудСеменівський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення28.08.2022
Оприлюднено01.09.2022
Номер документу105960724
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: спори про припинення права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —744/231/22

Ухвала від 28.08.2022

Цивільне

Семенівський районний суд Чернігівської області

Смага С. В.

Рішення від 28.08.2022

Цивільне

Семенівський районний суд Чернігівської області

Смага С. В.

Ухвала від 08.06.2022

Цивільне

Семенівський районний суд Чернігівської області

Смага С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні