Справа № 344/10499/22
Провадження № 1-кс/344/3883/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2022 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , власника майна (зошиту, записи на ремонт ТЗ) ОСОБА_4 , керівника БО ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого слідчого відділу Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_6 , яке погоджено з прокурором Окружної прокуратури міста Івано-Франківська ОСОБА_7 , про накладення арешту на майно в рамках кримінального провадження за № 12022091010000610 від 06.05.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України,
В С Т А Н О В И В:
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого покликався на те, що слідчим відділом Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у межах кримінального провадження № 12022091010000610 від 06.05.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що група осіб, за допомогою соціальних мереж «Інстаграм», «Фейсбук», «Телеграм» тощо, розміщують оголошення про збір коштів для закупівлі товарів гуманітарної допомоги Збройним силам України, після чого здійснюють продаж вказаних товарів, у тому числі транспортних засобів, а також використовують благодійні пожертви з метою отримання прибутку.
Відтак, під час воєнного стану здійснюється продаж товарів гуманітарної допомоги, укладаються правочини щодо розпоряджання таким майном з метою отримання прибутку у значному розмірі.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999, гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров`я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об`єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Під час проведення гласних та негласних слідчих (розшукових) дій, спрямованих на документування протиправної діяльності вказаної групи осіб встановлено, що посадові особи благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд «Медична фундація», ймовірно причетні до протиправної схеми із систематичного ввезення в Україну товарів гуманітарної допомоги, з метою їх незаконної реалізації та отримання прибутку.
Так, проведеними оглядами соціальних сторінок в мережі інтернет встановлено, що з метою отримання прибутку, ОСОБА_8 створив канал у месенджері «Телеграм» із посиланням на сторінки в соціальній мережі «Інстаграм» щодо продажу військового одягу, військового спорядження, ножів, військових шоломів, бронежилетів, тепловізорів та інших товарно-матеріальних цінностей. З метою зберігання та демонстрації вказаних ТМЦ, ОСОБА_8 відкрито торгове приміщення за адресою АДРЕСА_1 (магазин Бандерівський Склеп), а адмініструванням вказаних сторінок у соціальних мережах та безпосередній продаж товарів гуманітарної допомоги покладено на його дружину ОСОБА_9 та його дочку ОСОБА_10 .
Крім цього, проведеними негласними слідчими (розшуковими) діями відносно ОСОБА_8 встановлено, що вказані ТМЦ, ОСОБА_8 отримує від Громадської благодійної організації «Українська Європейська Перспектива» Адреса: Taborska 372/36, 140 00 Praha 4-Nusle, Чехія, заснована громадянами України в Чехії, а саме: ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , які за попередньою змовою із ОСОБА_8 , передають у вигляді безкоштовної благодійної допомоги вищезазначені товарно-матеріальні цінності, частину яких ОСОБА_8 під час перевезення на територію України передає ОСОБА_13 , та які розвантажує на складах останнього за адресою: АДРЕСА_2 , а іншу частину отриманої допомоги ввозить на територію м. Івано-Франківська, де отримувачем є заснована ним БО «Міжнародний БФ «Медична фундація», код ЄДРПОУ 43055770, керівником якої є ОСОБА_5 , а за допомого вказаних соціальних сторінок у мережі інтернет, здійснює реалізацію (продаж) як фізичним особам, так і громадським організаціям та волонтерам, з метою отримання прибутку. Грошові кошти, отримані від реалізації, ОСОБА_8 у подальшому частково розподіляє між ОСОБА_13 та ОСОБА_12 .
06 червня 2022 року, за результатами проведеного контролю за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки, здійснено закупівлю у ОСОБА_8 товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 28 690 грн, зокрема товарів військового призначення та товарів військової амуніції, які ввезені на територію України як товари гуманітарної допомоги.
Окрім цього, проведеними негласними слідчими (розшуковими) діями в рамках кримінального провадження встановлено, що ОСОБА_8 та ОСОБА_14 , з метою отримання прибутку, вступили у злочинну змову із ОСОБА_5 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та іншими особами, у період часу з 03.04.2022 по 22.08.2022, здійснили ввезення на територію України близько 15 транспортних засобів, які отримані БО «Міжнародний БФ «Медична фундація», код ЄДРПОУ 43055770. Так, з метою привласнення транспортних засобів ОСОБА_8 , ОСОБА_5 та ОСОБА_14 , за участі ОСОБА_15 , із використанням підроблених документів, поставлено на тимчасовий облік у власність БО «Міжнародний БФ «Медична фундація» 5 автомобілів.
Також проведеними негласними слідчими (розшуковими) діями встановлено, що ОСОБА_8 , ОСОБА_14 та ОСОБА_17 , діючи за попередньою змовою, здійснили ввезення на територію України транспортний засіб марки «Mitsubishi Pajero», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який отримав безкоштовно ОСОБА_8 на території Республіка Польща від ОСОБА_18 в якості допомоги військовій частині НОМЕР_2 Збройних Сил України, однак 25.07.2022, ОСОБА_8 та ОСОБА_14 , з метою отримання прибутку, реалізували (продали) вказаний транспортний засіб ОСОБА_19 та ОСОБА_20 за грошові кошти в загальній сумі 220 000 грн, що дорівнює 5 500 євро.
Крім цього, проведеними негласними слідчими (розшуковими) діями встановлено, що ОСОБА_14 та ОСОБА_8 , 31.07.2022, отримали безкоштовно від ОСОБА_18 в якості допомоги військовій частині НОМЕР_3 Національної гвардії України в якості гуманітарної допомоги автомобіль марки «Jeep Grand Cherokee», отримувачем якого є БО «Міжнародний БФ «Медична фундація». У подальшому, вказаний транспортний засіб, ОСОБА_8 , ОСОБА_14 та ОСОБА_5 , за участі ОСОБА_15 , підробивши документи шляхом внесення недостовірних відомостей щодо ввезення вказаних автомобілів на митну територію України, здійснили реєстрацію права власності на вказаний транспортний засіб за БО «Міжнародний БФ «Медична фундація» (постановка на облік в регіональному сервісному центрі МВС).
Також проведеними негласними слідчими (розшуковими) діями встановлено, що 21.08.2022, ОСОБА_8 та ОСОБА_14 , безкоштовно передано від ОСОБА_18 в якості благодійної допомоги для потреб Збройних сил України через ICF «Medical Foundation», транспортний засіб марки «Mercedes-Benz, номер кузова НОМЕР_4 », який у подальшому вказаній особи планують реалізувати (продати) з метою отримання прибутку.
Окрім цього встановлено, що ОСОБА_21 проводить збір грошових коштів у мережі інтернет, після чого за благодійні внески здійснює придбання військової амуніції, ввезеної ОСОБА_8 як гуманітарну допомогу, після чого останні розподіляють між собою грошові кошти.
У подальшому, на виконання доручення слідчого, оперативними працівниками УСР в Івано-Франківській області та УСБУ в Івано-Франківській області встановлено, що за адресою: с. Крихівці Івано-Франківської ОТГ, вул. Виноградна, 3, розташована станція технічного обслуговування транспортних засобів та магазин автозапчастин, де фактично здійснюють свою діяльність ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_14 , зокрема останні зберігають та ремонтують транспортні засоби, які ввезені на територію України як товари гуманітарної допомоги, для їх подальшої реалізації з метою отримання прибутку.
Враховуючи специфіку механізму вчинення правопорушення, маючи на меті дослідження всіх обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, документування злочинної діяльності осіб правопорушників, здобуття доказів вчинення конкретного злочину, виявлення обставин, як тих, що викривають, так і тих, що виправдовують осіб, відшукання знарядь вчинення злочинів, інших речей та предметів, які б свідчили про вчинення злочину, підготовку до його вчинення та зберегли на собі його сліди, 25.08.2022 року слідчим СВ Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області було проведено обшук в нежитлових приміщеннях та їх прилеглих територій, що розташовані у АДРЕСА_3 .
В ході обшуку за вищевказаною адресою було вилучено наступне:
- зошит з чорновими записами фіолетового кольору;
- записи на ремонт транспортних засобів на 19 аркушах;
- транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», сірого кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_5 », та ключі до нього;
- транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», чорного кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_6 »;
- транспортний засіб марки «Land Rover», моделі «Discovery», синього кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_7 »;
- транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», сірого кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_8 ».
Дані транспортні засоби в подальшому було опечатано та поміщено для зберігання на територію спеціального майданчика ГУНП в Івано-Франківській області за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Польова, 6, та визнано речовими доказами по кримінальному провадженню.
Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав з мотивів викладених у ньому.
Власник майна (зошиту, записів на ремонт ТЗ) ОСОБА_4 у судовому засіданні вказав, що є власником СТО по АДРЕСА_3 , дані речі добровільно надав під час проведення обшуку, щодо накладення арешту на майно (зошит, записи на ремонт ТЗ на 19 арк) заперечив, оскільки використовує такі в роботі по проведенні ремонту ТЗ, що ремонтуються і відправляються на фронт. Окрім того, додатково пояснив, що транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», сірого кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_5 », знаходився на його СТО близько 2х місяців на ремонті (потрібно було запчастини), інші ТЗ були вилучені з прилеглої території до СТО, щодо останніх жодних відомостей не має.
Керівник БО ОСОБА_5 у судовому засіданні вказав, що не володіє жодними відомостями щодо ТЗ, які вказані в клопотанні.
Заслухавши сторін, дослідивши подане клопотання, вважаю, що клопотання підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено матеріалами справи, майно, а саме: зошит з чорновими записами фіолетового кольору; записи на ремонт транспортних засобів на 19 аркушах; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», сірого кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_5 », та ключі до нього; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», чорного кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_6 »; транспортний засіб марки «Land Rover», моделі «Discovery», синього кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_7 »; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», сірого кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_8 » - було вилучено 25.08.2022 під час обшуку.
Згідно копії постанови слідчого слідчого відділу Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_6 від 26.08.2022 року майна, а саме: зошит з чорновими записами фіолетового кольору; записи на ремонт транспортних засобів на 19 аркушах; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», сірого кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_5 », та ключі до нього; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», чорного кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_6 »; транспортний засіб марки «Land Rover», моделі «Discovery», синього кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_7 »; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», сірого кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_8 » - визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Частиною 5 ст.171 КПК України визначено строки подання клопотання про арешт тимчасово вилученого майна, зокрема клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено. У разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
Клопотання слідчого подано до суду у строки визначені ст.171 КПК України, та в повній мірі відповідає вимогам встановленим цією статтею.
Відповідно до ст.173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
У разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
У разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд постановляє ухвалу, в якій зазначає: 1) перелік майна, на яке накладено арешт; 2) підстави застосування арешту майна; 3) перелік тимчасово вилученого майна, яке підлягає поверненню особі, у разі прийняття такого рішення; 4) заборону, обмеження розпоряджатися або користуватися майном у разі їх передбачення та вказівку на таке майно; 5) порядок виконання ухвали із зазначенням способу інформування заінтересованих осіб.
Враховуючи те, що майно, на яке згідно клопотання просить накласти арешт слідчий, погоджене прокурором, а саме: зошит з чорновими записами фіолетового кольору; записи на ремонт транспортних засобів на 19 аркушах; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», сірого кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_5 », та ключі до нього; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», чорного кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_6 »; транспортний засіб марки «Land Rover», моделі «Discovery», синього кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_7 »; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», сірого кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_8 », визнано речовим доказом у кримінальному провадженні № 12022091010000610 від 06.05.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, з метою збереження речових доказів, запобігання можливого приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження вилученого майна, оскільки існує сукупність підстав вважати, що вони в подальшому можуть мати доказове значення під час досудового розслідування та могли зберегти на собі сліди злочину або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а тому, такий захід забезпечення кримінального провадження як накладення арешту на майно є підставним та доцільним.
Окрім того, слід зазначити, що зошит з чорновими записами фіолетового кольору; записи на ремонт транспортних засобів на 19 аркушах стосуються певних даних щодо всіх ТЗ з яких під час досудового розслідування можливе встановлення обставин справи, в тому числі чи обслуговувались всі автомобілі на даному СТО, щодо іншого майна власність не встановлена, ні органом досудового розслідування, ні слідчим суддею, а керівник БО інформацією не володіє.
Керуючись ст.ст.171, 173, 309 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
З метою забезпечення збереження майна, як речового доказу накласти арешт на зошит з чорновими записами фіолетового кольору; записи на ремонт транспортних засобів на 19 аркушах; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», сірого кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_5 », та ключі до нього; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», чорного кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_6 »; транспортний засіб марки «Land Rover», моделі «Discovery», синього кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_7 »; транспортний засіб марки «Hyundai», моделі «Terracan», сірого кольору із наявним VIN-кодом кузова « НОМЕР_8 » до його скасування у встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України порядку.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 30.08.2022 року.
Слідчий суддя ОСОБА_22
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2022 |
Оприлюднено | 15.05.2024 |
Номер документу | 105965248 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Польська М. В.
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Польська М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні