Постанова
від 22.08.2022 по справі 320/10895/21
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа №320/10895/21 Суддя (судді) першої інстанції: Балаклицький А. І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ключковича В.Ю.,

суддів Беспалова О.О.,

Грибан І.О,

за участю

секретаря судового засідання Вітчинкіної К.О.,

позивача ( ОСОБА_1 ) не з`явилася,

позивача ( ОСОБА_2 ) не з`явилася,

представника відповідача 1 Станіславської І.В.,

представника відповідача 2 не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, в якому просили суд:

визнати протиправним та нечинним рішення Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 12.02.2021 №47-4-VІІІ «Про затвердження Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Бучанського району Київської області»;

визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, яка полягала у невиконанні належним чином публічно-правових обов`язків у плануванні територій на місцевому рівні, зокрема, під час розроблення генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу та просить скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 та ухвалити нову постановою, якою задовольнити позовні вимоги.

Апелянт вважає, що депутатам було надано для голосування та затвердження зовсім інший генеральний план села, ніж той, що є додатком до оскаржуваного рішення та оприлюднений Борщагівською сільською радою. Позивач 1 звертає увагу, що суд першої інстанції не встановив вказані обставини справи та не дослідив докази, які обґрунтовували вказані обставини.

На думку позивача 1, суд першої інстанції неповно встановив обставини справи, а саме помилково визнав наявність належної публікації матеріалів містобудівної документації на офіційному веб-сайті сільської ради на підставі неіснуючих даних. Також суд першої інстанції встановив вчинення оприлюднення на веб-сайті відповідачем на підставі недопустимих та недостовірних доказів, оскільки прийняв до розгляду та обґрунтував спірне рішення неналежним засобом доказування.

Позивач 1 вважає, що спочатку сільська рада внесла зміни до розробленого ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» та доручила останньому внести відповідні зміни до проекту генплану, а вже після прийняла рішення про затвердження генплану без врахування прийнятих раніше змін. Хоча сільська рада повинна була спочатку отримати від ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» відкоригований генплан, вчинити процедури передбачені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Законом України «Про стратегічну екологічну оцінку» щодо опублікування змінених документів містобудування та екологічної оцінки, здійснити обговорення змінених документів та вже після цього приймати рішення про затвердження генплану. Отже, не вчинення дій, які передбачені рішеннями №46-4-VІІІ від 12.02.2021 та №45-4-VІІІ від 12.02.2021 та не здійснення відповідачами обов`язкових процедур, які вчиняються при внесенні змін до проекту містобудівної документації, призвели до грубого порушення вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» та прийняття незаконного рішення про затвердження генплану.

ОСОБА_1 вважає, що суд першої інстанції, взагалі, проігнорував підставу позову - порушення порядку внесення змін до містобудівної документації і докази, надані для підтвердження зазначених обставин.

Щодо порушення норм процесуального права, позивач 1 послався на неврахування судом першої інстанції висновків постанови Верховного суду від 30.01.2020 по справі 826/13584/16, яким встановлено преюдицію по відношенню до Борщагівської сільської ради, а саме встановлено, що мешканці села Перопавілвська Борщагівка мають право на оскарження рішення, яким затверджено генеральний план, оскільки воно стосується прав та обов`язків таких мешканців. Також встановлено, що порушення процедур з опублікування містобудівних документів та інші процедур встановлених містобудівним законодавством, в тому числі, щодо проведення громадських слухань є підставою для скасування рішення, яким затверджено генеральний план.

Також, на думку позивача 1, суд першої інстанції безпідставно та без жодних обгрунтувань відмовив у повторному витребуванні доказів та витребуванні оригіналів доказів, та виклику свідків.

Позивач 1 вказує, що 04.10.2021 до суду першої інстанції Борщагівська сільска рада подала клопотання про долучення доказів. А саме: витяг з газети «Трибуна Петропавлівської Борщагівки» від 17.04.2018 №13; витяг з газети «Новий день» від 03.08.2019 №15; витяг з газети «Трибуна Петропавлівської Борщагівки» від 03.08.2019 №16.

09.11.2021 до суду першої інстанції Борщагівська сільска рада подала заперечення проти відповіді на позов. В якості додатків рада долучила наступні копії документів: рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 19.03.2019 №131; лист від 23.05.2019 №1-12/624; лист від 23.05.2019 №1-12/623; заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка; Журнал реєстрації учасників громадських слухань містобудівної документації; Журнал реєстрації пропозицій та зауважень громадськості щодо проекту генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка; Генеральний план с. Петропавлівська Борщагівка. Графічні матеріали; Генеральний план с. Петропавлівська Борщагівка. Графічні матеріали; Генеральний план с. Петропавлівська Борщагівка. Графічні матеріали; Витяг з сайту Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради; Витяг з газети «Трибуна Петропавлівської Борщагівки» від 02.01.2020 №5.

Позивач 1 звертає увагу, що вказані докази подані Борщагівською сільскою радою після встановленого ухвалою суду першої інстанції від 13.09.2021 строку, без будь- яких клопотань про поновлення строку на подання доказів, без жодного обґрунтування причин неможливості їх подання разом з відзивом на позов. І за цих обставин вказані докази суд першої інстанції не повинен був приймати при розгляді справи та ухваленні рішення. Такими діями суд першої інстанції порушив вимоги ст. 79 Кодексу адміністративного судочинства України.

Також, ОСОБА_1 вважає, що головуючий суддя суду першої інстанції є упередженим у розгляді даної справи, оскільки 11.10.2021 розглянув подані заяви про вступ третіх осіб та протокольною ухвалою відмовив у їх задоволенні без будь-якого обґрунтування, що є проявом упередженості та необ`єктивності, оскільки позивачі також є мешканцями села Петропавлівська Борщагівка Бучанського району Київської області й оскаржуване рішення безпосередньо стосується них та мешканців, які подавали заяви про вступ в якості третіх осіб; визнав необґрунтованою заяву про відвід та не розглянув заяву про відвід від 15.11.2021; не викликав свідків за клопотанням учасників справи; безпідставно відмовив у витребуванні доказів посилаючись на наявність їх у матеріалах справи. Отже суд першої інстанції прийняв рішення про права, свободи, інтереси обов`язки осіб, які не були залучені до участі у справі. Це стосується того, що суд прийняв рішення без залучення третіх осіб, які подали відповідні заяви.

В апеляційній скарзі, позивач просить: викликати та допити в якості свідків: депутата Борщагівської сільської ради ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та витребувати у Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області та зобов`язати завчасно направити копії іншим учасникам справи документи та витребувати у Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області оригінали всіх доказів, які надані нею до матеріалів справи.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2022 відкрито апеляційне провадження та призначено справу до судового розгляду на 16.03.2022.

Судове засідання, призначене на 16.03.2022 не проводилось, у зв`язку з введенням в Україні воєнного стану та відповідно до рекомендацій Ради суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану, оприлюднених 02.03.2022 і наказу голови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.03.2022 №16 «Про встановлення особливого режиму роботи Шостого апеляційного адміністративного суду в умовах воєнного стану».

Повісткою-повідомленням Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.05.2022 призначено судове засідання на 15.06.2022 та запропоновано, у зв`язку з введенням в Україні воєнного стану подати заяви про проведення розгляду справи у порядку письмового провадження або у режимі відео конференції.

26.05.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просять залишити без змін оскаржуване рішення.

Відповідач 1 вказує, що Борщагівська сільська рада оприлюднила проект Генерального плану села ГІетропавлівська Борщагівка у складі «Повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та оприлюднення Звіту про екологічну стратегічну оцінку», в якому зазначив про можливість ознайомитися з матеріалами проекту містобудівної документації в приміщенні Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за адресою: 08129, Київська область, Києво- Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а, з понеділка по п`ятницю з 10-17 год. (каб. 105, 106) та на офіційному сайті Петропавлівсько- Борщагівської сільської ради за електронним посиланням: www.pbrada.gov.ua.

Вказане повідомлення було опубліковано в газеті «Трибуна Петропавлівської Борщагівки» №32 (423) від 02.01.2020 та на офіційному веб-сайті Петропавлівсько- Борщагівської сільської ради за електронним посиланням www.pbrada.gov.ua в розділі «Про розробку генерального плата села Петропавлівська Борщагівка», що підтверджується наданими відповідачем скріншотами архівної копії офіційного веб-сайту Петропавлівсько- Борщагівської сільської ради.

Відповідач 1 звертає увагу, що офіційний сайт Петропавлівсько- Борщагівської сільської ради на той час був розміщений в мережі Інтернет за посиланням www.pbrada.gov.ua, водночас, у зв`язку з перейменуванням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради в Борщагівську сільську раду Бучанського району Київської області на підставі рішення від 10.12.2020 №6-2-VІІ, офіційним сайтом Борщагівської сільської ради в мережі Інтернет є www.brada.gov.ua. Отже, офіційні сайти Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради та Борщагівської сільської ради в мережі Інтернет є різними, що є наслідком державної політики з децентралізації.

На думку відповідача 1, доводи позивачів про затвердження оскаржуваного генерального плану без проведення громадських слухань не відповідають дійсності та спростовані наявними в матеріалах справи доказами. Також, відповідачем 1 та відповідачем 2 було дотримано процедуру перед складанням Звіту про стратегічну екологічну оцінку, також було дотримано процедуру щодо звернення до відповідних департаментів Київської обласної державної адміністрації з метою визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки та щодо доведення до громадськості обсягу стратегічної екологічної оцінки у двох друкованих ЗМІ та на сайті Замовника.

Щодо припущень апелянта про відсутність оригіналів наданих суду доказів, відповідач 1 вказує, що оригінали вказаних доказів представником сільської ради приносились в судові засідання про що повідомлялось позивача 1 та позивача 2, а також їх адвоката.

Щодо припущень апелянта про упередженість суду відповідач 1, вважає, що розгляд справи проводився незалежним, безстороннім, справедливим та неупередженим судом.

Натомість, клопотання про виклик та допит свідків, в своєму складі має більше нереалізованих політичних амбіцій певних осіб ( ОСОБА_3 - секретар сільської ради попереднього скликання, яка безпосередньо приймала участь в розробці генерального плану в 2018 - 2020 роках; ОСОБА_5 - кандидат в депутати сільської ради, який за результатами місцевих виборів 2020 року не набрав достатньої кількості голосів для отримання мандату), ніж можливість підтвердити факти важливі для розгляду справи.

Клопотання про витребування доказів не підлягало задоволенню, так як документи, що підтверджують факт розроблення та затвердження генерального плану, у спосіб та порядку визначеному законодавством було подано відповідачем 1 разом з відзивом на позовну заяву.

Щодо фальсифікацій про які заявляла сторона позивачів, а саме підробку документів, в чому може вбачатися склад злочину, позивачі не надали ні суду першої інстанції, ні апеляційному суду будь-яких доказів про визнання їх потерпілими у кримінальному провадженні, про проведення слідчих дій за участі сільської ради. В разі наявності будь яких ознак злочину в діях посадових осіб сільської ради при затвердженні генерального плану, розгляд повинен відбуватися в рамках кримінального, а не адміністративного процесу.

13.06.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_2 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на інший день та час після закінчення або відміни воєнного стану, оскільки вона переселилась за межі Київської області.

15.06.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшли заперечення на відзив на апеляційну скаргу, доводи якого стисло повторюють доводи апеляційної скарги позивача 1.

15.06.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на інший день та час після закінчення або відміни воєнного стану, оскільки вона у зв`язку з оголошенням воєнного стану в Україні вимушена тимчасово проживати в Республіці Польща.

В судове засідання, призначене на 15.06.2022 з`явився представник відповідача 1 та таке було відкладено на 06.07.2022 у зв`язку з задоволенням частково клопотання позивачів.

01.07.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_2 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на інший день та час після закінчення або відміни воєнного стану, оскільки вона переселилась за межі Київської області.

04.07.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області надійшли додаткові пояснення до заперечення на відзив на апеляційну скаргу.

Відповідач 1 звертає увагу, що апелянт посилається на наявність кримінального провадження №12021116410000963 щодо підроблення невідомими особами дозвільної документації на проведення будівництва на території села Пегропавлівська Борщагівка, в той же час предметом позову є оскарження генерального плану села Пегропавлівська Борщагівка, який не являється дозвільним документом на проведення будівельних робіт, а є містобудівною документацією на місцевому рівні та землевпорядною документацією, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту. Враховуючи відсутність у вищевказаному кримінальному провадженні вироку, та навіть підозри, будь-які посилання ОСОБА_1 на витяг з ЄРДР не мають значення та не повинні братися судом до уваги згідно приписів Кодексу адміністративного судочиснтва України.

Інші доводи додаткових пояснень до заперечення на відзив на апеляційну скаргу дублюють раніше викладену правову позицію Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області.

05.07.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на інший день та час після закінчення або відміни воєнного стану, оскільки вона у зв`язку з оголошенням воєнного стану в Україні вимушена тимчасово проживати в Республіці Польща.

06.07.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про доручення до матеріалів справи заяви про вчинення кримінального правопорушення, яка була подана до Міністерства внутрішніх справ України фізичними особами, зокрема й позивачами у даній справі 06.09.2021 щодо фальсифікації генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Бучанського району Київської області службовими особами Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області.

В судове засідання, призначене на 06.07.2022 з`явився представник відповідача 1, представник позивача не з`явився. Представник відповідача 1 заперечив проти задоволення клопотань позивачів та відкладення розгляду справи та колегія суддів постановила задовольнити частково клопотання позивачів про відкладення розгляду справи та відклала такий на 26.07.2022.

25.07.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшли заперечення на пояснення відповідача 1 від 01.07.2022 за №1005/894, в яких позивач 1 звертає увагу, що заява про вчинення кримінального правопорушення, яка була подана до Міністерства внутрішніх справ України від 02.09.2021 стосувалось підробки спірного генплану.

25.07.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на інший день та час після закінчення або відміни воєнного стану, оскільки вона у зв`язку з оголошенням воєнного стану в Україні вимушена тимчасово проживати в Республіці Польща. Також, позивач 1 повідомила, що адвокат Круглов С.С. не є її представником у даній справі з 07.03.2022.

25.07.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_2 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на інший день та час після закінчення або відміни воєнного стану, оскільки вона переселилась за межі Київської області. Також, позивач 2 повідомила, що адвокат Круглов С.С. не є її представником у даній справі з 01.06.2022.

26.07.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від адвоката Круглова С.С. надійшла заява з додатками, в якій останній підтвердив про розірвання Договорів про надання правової допомоги, укладених з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Судове засідання, призначене на 26.07.2022 не відбулось, у зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.

Повісткою-повідомленням Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.07.2022 призначено наступне судове засідання у даній справі на 23.08.2022.

23.08.2022 до Шостого апеляційного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на інший день та час після закінчення або відміни воєнного стану, оскільки вона у зв`язку з оголошенням воєнного стану в Україні вимушена тимчасово проживати в Республіці Польща.

В судове засідання, призначене на 23.08.2022 з`явився представник відповідача 1, позивачі та представник відповідача 2 не з`явилися, були повідомлені належним чином. Представник відповідача 1 вважав за можливе розглядати справу за даної явки, заперечив проти задоволення клопотання позивача 1 про відкладення розгляду даної справи до закінчення військового стану, оскільки позивачам неодноразово пропонувалось провести судове засідання у режимі відеоконференції, а дата закінчення військового стану наразі невідома. Також, представник відповідача 1 заперечила проти задоволення апеляційної скарги, надала пояснення по суті справи, правом надання додаткових пояснень не скористалася, виступила в судових дебатах. Також, представник відповідача 1 заперечив проти клопотань, які були заявлені позивачем 1 в апеляційній скарзі про витребування доказів у справі та виклик свідків та за наслідком їх розгляду колегія суддів протокольними ухвалами відмовила у їх задоволенні.

Відмовляючи в задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи, колегія суддів виходила з того, що аналогічні клопотання позивачів неодноразово були задоволені судом апеляційної інстанції та розгляд справи відкладався. Також учасникам справи було запропоновано проводити судові засідання у режимі відеоконференції з використанням будь-якого зручного для них технічному способу. Крім того, подальше відкладення розгляду даної справи могло призвести до порушення прав інших учасників справи на вирішення даної справи у розумні строки.

Керуючись частинами 1 та 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Переглядаючи справу за наявними у ній доказами, перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, відзиву на неї та заперечень, колегія суддів зазначає про таке.

Матеріалами справи підтверджено, рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 05.04.2018 №5 «Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка» вирішено:

1. Надати дозвіл виконавчому комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка.

2. Виконавчому комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради:

- виступити замовником розроблення містобудівної документації місцевого рівня - генерального плану села Петропавлівська Борщагівка, відповідно до Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №290 від 16.11.2021;

- визначити розробника та укласти з ним договір щодо виготовлення містобудівної документації;

- організувати оприлюднення рішення про розроблення містобудівної документації в місцевій газеті та офіційному веб-сайті сільської ради;

- забезпечити проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 "Про затвердження проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні".

3. Відповідальною особою за забезпечення роботи з розгляду пропозицій громадськості призначити заступника сільського голови з виконавчої роботи.

4. Після розроблення та затвердження містобудівної документації, забезпечити оприлюднення матеріалів генерального плану села Петропавлівська Борщагівка шляхом розміщення їх на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування.

5. Рішення №57 33-ої сесії VІ-го скликання ІІІ пленарне засідання Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 08.10.2015 "Про надання дозволу на внесення змін до генерального плану села Петропавлівська Борщагівка" вважати таким, що втратило чинність.

Вказане рішення було опубліковано в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №13(368) від 17.04.2018.

Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 19.03.2019 №131 "Про внесення змін до Рішення №5 13-ої сесії VІІ-го скликання від 05.04.2018 "Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка" вирішено:

1. Внести зміни до п. 1 рішення №5 13-ої сесії VІІ-го скликання від 05.04.2018 "Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка", виклавши його в наступній редакції: "Надати дозвіл виконавчому комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на розробку Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка та приведення містобудівної документації у відповідності до чинного законодавства та державних будівельних норм України".

2. Виконавчому комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради:

- виступити замовником розроблення містобудівної документації відповідно до Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №290 від 16.11.2021;

- визначити розробника та укласти з ним договір щодо виготовлення містобудівної документації, відповідно до ДБН Б.1.1-14:2012 "Склад та зміст детального плану території";

- організувати оприлюднення рішення про розроблення містобудівної документації в місцевій газеті;

- забезпечити проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 "Про затвердження проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні";

- винести на розгляд сесії затвердження містобудівної документації - Генеральний план села Петропавлівська Борщагівка.

3. Відповідальною особою за забезпечення роботи з розгляду пропозицій громадськості призначити начальника відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради - ОСОБА_13

4. Фінансування робіт з розроблення Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка за рахунок замовника будівництва - Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради.

Вказане рішення було опубліковано в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №6(397) від 06.04.2019.

В подальшому, сільський голова Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради звернувся до в.о. директора Департаменту охорони здоров`я Київської ОДА з листом від 23.05.2019 №112/624, в якому просив надати зауваження та пропозиції до заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області.

У цей же день, сільський голова Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради звернувся до директора Департаменту екології та природних ресурсів Київської ОДА з листом від 23.05.2019 №112/623, в якому просив надати зауваження та пропозиції до заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області.

До вказаних заяв сільський голова Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради додав заяву про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області.

В подальшому, в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №16(407) від 03.08.2019 та в газеті "Новий День" №15(9389) від 03.08.2019 опубліковані повідомлення про оприлюднення проекту документа державного планування та Звіту про стратегічну екологічну оцінку проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка такого змісту:

"1. Повна назва документа державного планування: Генеральний план села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області.

В Звіті про стратегічну економічну оцінку Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області проведена оцінка впливу на складові довкілля (вплив на атмосферне повітря, воду, ґрунти, природні ресурси, флору і фауну), а також на стан здоров`я та добробут населення (небезпека для здоров`я населення, соціально-економічні наслідки, поводження з відходами, транспорт, розвиток інфраструктури, естетичні характеристики території, використання ландшафтів для рекреаційних цілей тощо).

Метою стратегічної екологічної оцінки є сприяння розвитку шляхом забезпечення охорони довкілля, безпеки життєдіяльності населення та охорони його здоров`я, інтегрування екологічних вимог під час розроблення та затвердження основного документа державного планування на місцевому рівні - Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка.

2. Орган, що прийматиме рішення про затвердження документа державного планування: Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада.

3. Передбачувана процедура громадського обговорення, у тому числі:

а) дата початку та строки здійснення процедури: громадське обговорення починається з 03 серпня 2019 року та триває до 03 вересня 2019 року;

б) способи участі громадськості (надання письмових зауважень і пропозицій, громадські слухання тощо): зауваження і пропозиції громадськості надаються у письмовому та електронному вигляді;

в) дату, час і місце проведення запланованих громадських слухань (у разі проведення: не планується;

г) орган, від якого можна отримати інформацію та адресу, за якою можна ознайомитися з проектом документа державного планування, Звітом про стратегічну екологічну оцінку та екологічною інформацією, у тому числі пов`язаною зі здоров`ям населення, що стосується документа державного планування: Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області: адреса: 08129, Київська область, Києво-Святошинський район, село Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а (каб. 106);

д) контактна особа: начальник відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради - Резванюк Тетяна Іванівна;

е) орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, його поштова та електронна адреси та строки подання зауважень і пропозицій: Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області: адреса: 08129, Київська область, Києво-Святошинський район, село Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а (каб. 106); info@pbrada.gov.ua;

є) строк подання зауважень та пропозицій: до 03 вересня 2019 року включно. Пропозиції та зауваження, подані після встановленого строку, не розглядаються.

4. Необхідність проведення транскордонних консультацій щодо проекту документа державного планування: відсутня.".

02.01.2020 в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №32(423) було опубліковано повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та оприлюднення Звіту про екологічну стратегічну оцінку такого змісту:

"Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на виконання прийнятого рішення 18-ої сесії VІІ-скликання Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №131 "Про внесення змін до Рішення №5 13-ої сесії VІІ-го скликання від 05.04.2018 "Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка" від 19.03.2019, відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555, оголошує про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо містобудівної документації - Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка та оприлюднення Звіту про екологічну стратегічну оцінку.

1. Метою розробки Генерального плану є визначення основних принципів і напрямків планування організації та функціонального призначення території; організація вулично-дорожньої та транспортної мережі, інженерного обладнання, інженерної підготовки і благоустрою; організація цивільного захисту території та населення від небезпечних природних та техногенних процесів; визначення основних принципів охорони навколишнього природного середовища, охорони та збереження культурної спадщини; визначення послідовності реалізації рішень, у тому числі етапність освоєння території.

Склад містобудівної документації: графічні та текстові матеріали (пояснювальна записка з додатками).

Зміст містобудівної документації включає в пояснювальній записці: 1) Вступ; 2) аналітична частина; 3) обґрунтування та пропозиції; 4) основні показники Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка.

2. Основні техніко-економічні показники, зокрема, графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації - площа забудови території села Петропавлівська Борщагівка - 920,6526 га.

3. Замовник проектної документації - Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області.

Проект Генерального плану розроблено Державним підприємством "Український науково-дослідний і проектний інститут цивільного будівництва "УКРНДПШЦИВІЛЬБУД" на підставі рішення 18 сесії VІІ-скликання Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №131 "Про внесення змін до Рішення №5 13-ої сесії VІІ-го скликання від 05.04.2018 "Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка" від 19.03.2019; завдання на проектування та договору №25327.6 на виконання проектних робіт від 27.05.2019.

4. З матеріалами проекту містобудівної документації можна ознайомитися в приміщенні Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за адресою: 08129, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а, з понеділка по п`ятницю з 10-17 год. (каб. 105, 106) та на офіційному сайті Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за електронним посиланням: www.pbrada.gov.ua.

5. Відповідальна особа за організацію розгляду пропозицій громадськості - начальник відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради - Резванюк Тетяна Іванівна.

6. Пропозиції та зауваження подаються в письмовому вигляді на адресу Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради: 08129, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а, та на електронну адресу: pbrada@ukr.net до 04.02.2020.

Дата, час та місце проведення громадських слухань з обговорення проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та заслуховування Звіту про екологічну стратегічну оцінку - 05 лютого 2020 року о 14:00 за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а, в актовій залі сільської ради.

Пропозиції, подані після встановленого строку, залишаються без розгляду.".

До проекту містобудівної документації надійшло 27 письмових звернень, що підтверджено журналом реєстрації пропозицій та зауважень громадськості до проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області.

05.02.2020 в приміщенні актової зали сільської рад за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а було проведено громадські слухання щодо врахування пропозицій громадськості в рамках обговорення проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та Звіту про екологічну стратегічну оцінку. Було заслухано доповідь начальника відділу містобудування та архітектури Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради ОСОБА_13, доповідь представника ДП "УКРНДПШЦИВІЛЬБУД" - головного розробника містобудівної документації - ОСОБА_7 . Було обговорено пропозиції та зауваження громадськості, зокрема, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , за результатами яких головуючий проінформував учасників громадських слухань про порядок врахування пропозицій/зауважень громадськості, що надійшли.

На вказаних громадських слуханням були присутні 85 осіб, що підтверджується журналом реєстрації учасників громадських слухань містобудівної документації.

Результати громадських слухань оформлені протоколом від 05.02.2020.

08.02.2020 в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №5(427) була опублікована стаття "Генеральний план - кроки у майбутнє", яка висвітила інформацію про проведення громадські слухання щодо врахування пропозицій громадськості в рамках обговорення проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та Звіту про екологічну стратегічну оцінку, які відбулися 05.02.2020.

19.02.2020 в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №7(429) було опубліковано повідомлення про оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та Звіту про екологічну стратегічну оцінку, які відбулися 05.02.2020. Зокрема, повідомлено, що до проекту містобудівної документації надійшло 27 письмових звернень з пропозиціями щодо врахування інтересів громадськості, які були передані розробнику для врахування або вмотивованої відмови щодо врахування, за результатами розгляду яких прийняті відповідні рішення.

Відповідачем 1 було розміщено на сайті Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за посиланням www.pbrada.gov.ua в розділі "Про розробку генерального плата села Петропавлівська Борщагівка" такі документи, а саме: проекти рішень; проект генерального плану; пояснювальна записка; звіт про стратегічну та екологічну оцінку; заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області; протокол громадських слухань; пропозиції громадськості; довідка про результати громадського обговорення; повідомлення про оприлюднення проекту генерального плану.

29.12.2020 Архітектурно-містобудівна рада при Департаменті містобудування та архітектури Київської обласної державної адміністрації провела засідання щодо розгляду та обговорення проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка, за результатами якого члени архітектурно-містобудівної ради надали свої пропозиції та рекомендації, що підтверджується протоколом №21/20 від 20.12.2020.

За результатами обговорення питання про затвердження Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка.ю враховуючи пропозиції представників депутатського корпусу Борщагівської сільської ради, керуючись Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада рішенням Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 12.02.2021 №45-4-VІІІ «Про внесення пропозицій до Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка в частині планування житлового кварталу між вул. Ярослава Мудрого та вул. Княгині Ольги» вирішила доручити розробнику містобудівної документації Державному підприємству «Український науково-дослідний і проектний інститут цивільного будівництва «УКРНДПІЦИВІЛБУД» в Генеарльному плані с. Петропавлівська Борщагівка в кварталі між між вулицями Ярослава Мудрого та Княгині Ольги запланувати індивідуальну садибну забудову, за виключенням ділянок за адресами: вул. Ярослава Мудрого, 54 та вул. Княгині Ольги, 53, де запланувати громадську забудову (для подальшого будівництва об`єктів соціально-культурного призначення) до 2 (двох) поверхів.

За результатами обговорення питання про затвердження Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка.ю враховуючи пропозиції представників депутатського корпусу Борщагівської сільської ради, керуючись Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада рішенням Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 12.02.2021 №46-4-VІІІ «Про внесення пропозицій до Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка в існуючій зеленій зоні рекреаційного призначення в районі вул.. Островського в селі Петропавлівська Борщагівка» вирішила доручити розробнику містобудівної документації Державному підприємству «Український науково-дослідний і проектний інститут цивільного будівництва «УКРНДПІЦИВІЛБУД» в Генеарльному плані с. Петропавлівська Борщагівка в кварталі між в районі вул. Островського в існуючій зеленій зоні рекреаційного призначення передбачити розміщення зон відпочинку та дозвілля для жителів Борщагівської громади.

Рішенням Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 12.02.2021 №47-4-VІІІ вирішено затвердити Генеральний план села Петропавлівська Борщагівка Бучанського району Київської області (з внесеними правками).

Вважаючи свої права порушеними, позивачі звернулись до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, відхилив аргументи позивачів про те, що оскаржувана містобудівна документація була затверджена без ухвалення рішення про її розроблення та доводи позивачів про порушення відповідачем порядку оприлюднення рішень про розроблення містобудівної документації.

Також, суд першої інстанції прийшов до висновку, що спосіб викладення відповідачем у Повідомленні про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та оприлюднення Звіту про екологічну стратегічну оцінку відповідав критеріям, що викладені в пункті 5 Порядку №555, та містив усі обов`язкові реквізити.

Суд першої інстанції констатував, що доводи позивачів про затвердження оскаржуваного генерального плану без проведення його стратегічної екологічної оцінки не відповідають дійсності та спростовані наявними в матеріалах справи доказами.

Переглядаючи справу за наявними у ній доказами, перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає про таке.

Щодо порушення норм процесуального права про які зазначає апелянт, колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до частин 1-3 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Порушення норм процесуального права є обов`язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо:

1) справу розглянуто неповноважним складом суду;

2) в ухваленні судового рішення брав участь суддя, якому було заявлено відвід, і підстави його відводу визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованими, якщо апеляційну скаргу обґрунтовано такою підставою;

3) справу розглянуто адміністративним судом за відсутності будь-якого учасника справи, не повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, якщо такий учасник справи обґрунтовує свою апеляційну скаргу такою підставою;

4) суд прийняв рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки осіб, які не були залучені до участі у справі;

5) судове рішення не підписано будь-ким із суддів або підписано не тими суддями, які зазначені у судовому рішенні;

6) судове рішення ухвалено суддями, які не входили до складу колегії, що розглядала справу;

7) суд розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу, яка підлягала розгляду за правилами загального позовного провадження.

Щодо неврахування судом першої інстанції висновків постанови Верховного суду від 30.01.2020 по справі 826/13584/16.

Керуючись ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З вказаної справи вбачається, що у серпні 2016 року ОСОБА_12 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Києво-Святошинської районної державної адміністрації, у якому просила:

1) визнати протиправним та скасувати рішення тринадцятої сесії VI скликання Петропавлівсько-Борщагівської сільради від 06.06.2012 №4 «Про затвердження Генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка»;

2) визнати протиправною бездіяльність Києво-Святошинської РДА, що полягає у невиконанні належним чином публічно-правових обов`язків у плануванні територій на місцевому рівні, зокрема, під час розроблення генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка;

3) визнати протиправними дії Петропавлівсько-Борщагівської сільради та Києво-Святошинської РДА щодо зміни затвердженого 06.06.2012 генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка;

4) визнати протиправним та скасувати розпорядження Києво-Святошинської РДА від 23.09.2015 №527 «Про надання дозволу на дострокове внесення змін до генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка».

На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_12 зазначила, що оскаржуваним рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільради від 06.06.2012 №4, яким затверджено генеральний план с. Петропавлівська Борщагівка, бездіяльністю Києво-Святошинської РДА, діями відповідачів щодо коригування затвердженого генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка, а також оскаржуваним розпорядженням від 23.09.2015 №527 відповідачі порушили встановлений законодавством порядок планування територій на місцевому рівні, та порушили права позивачки, як жителя відповідної територіальної громади. За позицією ОСОБА_12 , Петропавлівсько-Борщагівська сільрада не виконала обов`язкові законодавчі приписи щодо опублікування рішення про розробку генерального плану села, проекту такого плану, а також не дотрималася процедури обговорення проекту генерального плану до його прийняття. Крім того, позивачка вказала, що затверджений відповідачем генеральний план с. Петропавлівська Борщагівка прийнятий з порушенням Державний будівельних норм і передбачає масову забудову села багатоповерховими будинками у зонах, які відповідно до цільового призначення, є рекреаційними землями, а також в зонах зелених насаджень.

Окружний адміністративний суду міста Києва постановою від 08.11.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017, адміністративний позов задовольнив.

Визнав протиправним та скасував рішення тринадцятої сесії VI скликання Петропавлівсько-Борщагівської сільради від 06 червня 2012 року №4 «Про затвердження Генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка».

Визнав протиправною бездіяльність Києво-Святошинської РДА, що полягає у невиконанні належним чином публічно-правових обов`язків у плануванні територій на місцевому рівні під час розроблення генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка Петропавлівсько-Борщагівської сільради.

Визнав протиправними дії Петропавлівсько-Борщагівської сільради та Києво-Святошинської РДА щодо зміни затвердженого 06 червня 2012 року генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка.

Визнав протиправним та скасував розпорядження Києво-Святошинської РДА від 23 вересня 2015 року №527 «Про надання дозволу на дострокове внесення змін до генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка».

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 30.03.2017 скасував постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.11.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017, а справу направив на новий розгляд до суду першої інстанції.

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 23.04.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.09.2019, позов ОСОБА_12 задовольнив.

30.01.2020 Верховний Суд постановою касаційну скаргу Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 23.04.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.09.2019 залишив без змін.

У даній справі, колегія суддів погодилась з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, зокрема:

що порушення відповідачами порядку розгляду містобудівної документації на етапі громадських слухань є тією підставою, за умов існування якої неможливе подальше прийняття оскаржуваного рішення про затвердження генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка. Внаслідок недотримання порядку проведення процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації, незалежно від того, чи виявлені порушення законодавства, подальші дії суб`єктів владних повноважень не можуть вважатись правомірними, а будь-яке прийняте на підставі цих результатів рішення підлягає скасуванню;

що всупереч положень законів України від 09.04.1999 №586-XIV «Про місцеві державні адміністрації»; від 22.05.2003 №858-IV «Про землеустрій», від 16.11.1992 №2780-XII «Про основи містобудування», реалізуючи власні управлінські функції суб`єкта владних повноважень у сфері містобудування, Києво-Святошинська РДА проігнорувала свій обов`язок брати участь у плануванні територій на місцевому рівні, зокрема у процесі розроблення генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка, чим допустила протиправну бездіяльність, яка призвела до розроблення та затвердження Петропавлівсько-Борщагівської сільради генерального плану села з порушенням вимог чинного законодавства;

про неправомірність розпорядження Києво-Святошинської РДА від 23.09.2015 №527 «Про надання дозволу на дострокове внесення змін до генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка», оскільки згідно з п. 9 ст. 17 Закону №3038-VI зміни до генерального плану населеного пункту можуть вноситися не частіше, ніж один раз на п`ять років. Такі зміни вносяться органом місцевого самоврядування, який затверджував генеральний план населеного пункту. Питання про дострокове внесення змін до генерального плану населеного пункту може порушуватися за результатами містобудівного моніторингу перед відповідною сільською, селищною, міською радою відповідною місцевою державною адміністрацією.

Подібність правовідносин означає, зокрема, тотожність суб`єктного складу учасників відносин, об`єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). 3міст правовідносин з метою з`ясування їх подібності в різних рішеннях суду (судів) визначається обставинами кожної конкретної справи. При цьому, обставини, які формують зміст правовідносин i впливають на застосування норм матеріального права, та оцінку судами їx сукупності не можна визнати як подібність правовідносин.

Тому, зважаючи на предмет правового регулювання, підстави позову, зміст позовних вимог і встановлені судами фактичні обставини колегія суддів уважає, що правові позиції, викладені в постанові Верховного Суду у справі №826/13584/16 до спірних правовідносин не застосовуються, оскільки правовідносини в цих справах та справі, яка розглядається, не є подібними, оцінювали не тотожні даній справі обставини, не свідчать про безумовну незаконність затвердженого Генерального плану населеного пункту лише через подібну правову позицію позивачів у даній справі та справі №826/13584/16. Колегія суддів наголошує, що обставини даної справи мають бути оцінені в рамках її розгляду, а наявність встановлених судами процедурних порушень при затвердженні Генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка у минулі роки жодним чином не підтверджує наявність таких в 2021 році.

Тезу апеляційної скарги щодо не розгляду заяви про відвід від 15.11.2021 колегія суддів вважає безпідставною, оскільки матеріали справи містять: заяву ОСОБА_2 про відвід ід 13.10.2021 (вх.№23/21 від 18.10.2021), який розглянутий судом першої інстанції ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2021, заяву ОСОБА_1 про відвід від 16.11.2021 (вх.№30/31 від 17.11.2021), яка розглянута ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.11.2021.

Відтак, колегія суддів не вбачає порушення норм процесуального права судом першої інстанції під час розгляду даної справи, які є обов`язковою підставою для його скасування.

Щодо інших доводів апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

За визначенням, що міститься у п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) генеральний план населеного пункту - це містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Відповідно до частин 1, 2, 5-7, 10 ст. 17 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації є замовниками, організовують розроблення, внесення змін та подання генерального плану населеного пункту на розгляд відповідної сільської, селищної, міської ради.

Рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.

Виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації в установлений строк:

1) подають пропозиції до проекту відповідного місцевого бюджету на наступний рік або про внесення змін до бюджету на поточний рік щодо потреби у розробленні містобудівної документації;

2) визначають в установленому законодавством порядку розробника генерального плану населеного пункту, встановлюють строки розроблення та джерела його фінансування;

3) звертаються до обласної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим (для міст обласного та республіканського Автономної Республіки Крим значення), центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (для міст Києва та Севастополя) щодо визначення державних інтересів для їх урахування під час розроблення генерального плану населеного пункту;

4) повідомляють через місцеві засоби масової інформації про початок розроблення генерального плану населеного пункту та визначають порядок і строк внесення пропозицій до нього фізичними та юридичними особами;

5) забезпечують попередній розгляд матеріалів щодо розроблення генерального плану населеного пункту архітектурно-містобудівними радами відповідного рівня;

6) узгоджують проект генерального плану населеного пункту з органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси суміжних територіальних громад, з метою врегулювання питань планування територій у приміських зонах;

6-1) забезпечують розроблення проекту генерального плану населеного пункту з урахуванням обмежень використання приаеродромної території, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України;

7) забезпечують здійснення стратегічної екологічної оцінки.

Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання.

На виконання ч. 1-6, 8 ст. 21 Закону №3038-VI громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій. Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється.

Замовники містобудівної документації зобов`язані забезпечити:

1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для здоров`я населення;

2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу "Охорона навколишнього природного середовища" або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості;

3) реєстрацію, розгляд та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

4) проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

5) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію;

6) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості замовнику містобудівної документації.

Пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менш як 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні. Пропозиції, подані після встановленого строку, не розглядаються.

Громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.

Оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення таких рішень на офіційних веб-сайтах замовників містобудівної документації. Особи, які оприлюднюють проекти містобудівної документації на місцевому рівні, є відповідальними за їх автентичність.

Як підтверджено матеріалами справи, підставою для розроблення Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка були рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 05.04.2018 №5 "Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка" та від 19.03.2019 №131 "Про внесення змін до Рішення №5 13-ої сесії VІІ-го скликання від 05.04.2018 "Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка".

Так, рішенням від 19.03.2019 №131 внесено зміни до п. 1 рішення №5 13-ої сесії VІІ-го скликання від 05.04.2018 "Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка", викладено його в наступній редакції: "Надати дозвіл виконавчому комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на розробку Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка та приведення містобудівної документації у відповідності до чинного законодавства та державних будівельних норм України", у зв`язку з чим Виконавчому комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради було доручено:

- виступити замовником розроблення містобудівної документації відповідно до Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №290 від 16.11.2021;

- визначити розробника та укласти з ним договір щодо виготовлення містобудівної документації, відповідно до ДБН Б.1.1-14:2012 "Склад та зміст детального плану території";

- організувати оприлюднення рішення про розроблення містобудівної документації в місцевій газеті;

- забезпечити проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 "Про затвердження проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні";

- винести на розгляд сесії затвердження містобудівної документації - Генеральний план села Петропавлівська Борщагівка.

Як вірно зауважив суд першої інстанції, вказана вище обставина спростовує аргументи позивачів про те, що оскаржувана містобудівна документація була затверджена без ухвалення рішення про її розроблення.

Як було вказано вище, на виконання п. 1 ч. 3, ч. 4 ст. 21 Закону №3038-VI, та аналогічних приписів пункту 1.4 Порядку розроблення містобудівної документації №290 випливає, що замовник містобудівної документації зобов`язаний забезпечити оприлюднення рішення про розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї, що забезпечіть можливість подання громадськістю пропозицій до неї.

Як підтверджено матеріалами справи, рішення від 05.04.2018 №5 було опубліковано в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №13(368) від 17.04.2018, рішення від 19.03.2019 №131 було опубліковано в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №6(397) від 06.04.2019.

Отже, суд першої інстанції обґрунтовано відхилив доводи позивачів про порушення відповідачем 1 порядку оприлюднення рішень про розроблення містобудівної документації.

Щодо оприлюднення містобудівної документації, що передувало затвердженю Генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка слід зазначити наступне.

На виконання статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Кабінет Міністрів України постановою від 25.05.2011 №555 затвердив Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні (далі - Порядок №555), яким визначено механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій.

За приписами п. 3 Порядку №555 замовники містобудівної документації відповідно до частини третьої статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забезпечують:

оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для здоров`я населення;

оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу "Охорона навколишнього природного середовища" або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості;

реєстрацію, розгляд і врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до п. 4 Порядку №555 оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті замовника містобудівної документації.

Проаналізувавши вказану норму, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції зробив вірний висновок, що спосіб оприлюднення проектів містобудівної документації не вимагає публікації проекту містобудівної документації в повному обсязі на веб-сайті чи засобах масової інформації.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач 1 оприлюднив проект Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка у складі "Повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та оприлюднення Звіту про екологічну стратегічну оцінку", в якому зазначив про можливість ознайомитися з матеріалами проекту містобудівної документації в приміщенні Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за адресою: 08129, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а, з понеділка по п`ятницю з 10-17 год. (каб. 105, 106) та на офіційному сайті Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за електронним посиланням: www.pbrada.gov.ua.

Таке повідомлення було опубліковано в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №32(423) від 02.01.2020 та на офіційному веб-сайті Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за електронним посиланням www.pbrada.gov.ua в розділі "Про розробку генерального плата села Петропавлівська Борщагівка".

Щодо посилання апелянта на те, що за даним посиланням на даний час відсутня будь-яка інформація слід зазначити, що офіційний сайт Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на початок 2020 був розміщений в мережі Інтернет за посиланням www.pbrada.gov.ua, водночас, у зв`язку з перейменуванням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради в Борщагівську сільську раду Бучанського району Київської області на підставі рішення від 10.12.2020 №6-2-VII офіційним сайтом Борщагівської сільської ради в мережі Інтернет стало - www.brada.gov.ua.

Отже, як вірно зауважує відповідач 1? офіційні сайти Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради та Борщагівської сільської ради в мережі Інтернет є різними.

Також, колегія суддів перевірила перевірила та погоджується з судом першої інстанції, що Верховний Суд у постанові від 13.03.2020 у справі №320/6466/18 зробив правовий висновок, щодо застосування пункту 4 Порядку №555, відповідно до якого розміщення замовником містобудівної документації інформації про дату, час та місце, де заінтересовані особи можуть ознайомитися з матеріалами проектів містобудівної документації є належним способом оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації та не становить порушень вимог пункту 4 Порядку №555.

Окрім того, досліджуючи повноту відомостей, зазначених у Повідомленні про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та оприлюднення Звіту про екологічну стратегічну оцінку, суд зазначає таке.

Як було вказано вище, ст. 21 Закону №3038-VI встановлено, що громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.

Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється.

Замовники містобудівної документації зобов`язані забезпечити:

1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для здоров`я населення;

2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу "Охорона навколишнього природного середовища" або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості;

3) реєстрацію, розгляд та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

4) проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

5) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію;

6) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості замовнику містобудівної документації.

Пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менш як 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.

Пропозиції, подані після встановленого строку, не розглядаються.

Громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.

Порядок проведення громадських слухань проектів містобудівної документації на місцевому рівні визначає Кабінет Міністрів України.

Керуючись вимогами пунктів 3-10 Порядку №555 замовники містобудівної документації відповідно до частини третьої статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забезпечують:

оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для здоров`я населення;

оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу "Охорона навколишнього природного середовища" або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості;

реєстрацію, розгляд і врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті замовника містобудівної документації.

Повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації має містити:

1) інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі;

2) основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації;

3) відомості про замовника та розробника проектів містобудівної документації та підстави для їх розроблення;

4) інформацію про місце і строки ознайомлення з проектом містобудівної документації, пояснювальною запискою, розділом "Охорона навколишнього природного середовища", який розробляється у складі проекту містобудівної документації та одночасно є звітом про стратегічну екологічну оцінку;

5) інформацію про посадову особу замовника містобудівної документації, відповідальну за забезпечення організації розгляду пропозицій, та адресу, за якою можуть надсилатися пропозиції (зауваження);

6) відомості про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій;

6-1) інформацію про дату, час і місце проведення громадських слухань;

7) інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо).

Осіб, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, призначає замовник містобудівної документації. Зазначені особи є відповідальними за автентичність проектів містобудівної документації.

Оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості замовнику у строк, визначений замовником містобудівної документації.

Пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менш як 30 днів з дати оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні та повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо проекту містобудівної документації.

Громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дати оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.

Громадські слухання проводяться під головуванням уповноваженого представника замовника містобудівної документації, який: забезпечує реєстрацію їх учасників; оголошує порядок денний; інформує учасників про порядок ведення протоколу, подання пропозицій (зауважень) у письмовій та/або усній формі, зміст пропозицій (зауважень), що надійшли, та процедуру їх врахування; забезпечує ведення обговорення, подання пропозицій (зауважень) громадськості з дотриманням регламенту; забезпечує аудіо- та/або відеофіксацію перебігу громадських слухань; готує протокол громадських слухань.

Громадські слухання розпочинаються з доповіді розробника та/або замовника про розроблений проект містобудівної документації.

Перебіг громадських слухань та подані пропозиції (зауваження) оформляються протоколом, який підписується головуючим. Файл аудіо- та/або відеофіксації перебігу громадських слухань додається до протоколу.

Пропозиції (зауваження) можуть подаватися в письмовій та/або усній формі під час громадських слухань із внесенням їх до протоколу громадських слухань. Письмові пропозиції подаються під час громадського обговорення протягом строків, визначених пунктом 6-1 цього Порядку. Письмові пропозиції подаються фізичними особами із зазначенням прізвища, імені та по батькові, місця проживання, із особистим підписом. Юридичні особи подають пропозиції із зазначенням найменування та місцезнаходження юридичної особи. Анонімні пропозиції не розглядаються.

Особи, які забезпечують проведення робіт щодо розгляду пропозицій громадськості, повідомляють через засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, та офіційний веб-сайт замовника містобудівної документації про поштову адресу та електронну адресу для подання письмових пропозицій.

На виконання п. 16 Порядку №555 оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення затвердженої містобудівної документації на офіційних веб-сайтах замовників містобудівної документації.

Отже, громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні відбуваються шляхом: оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні; надання особам, які мають право на подання пропозицій до проектів містобудівної документації на місцевому рівні, строку для подання таких пропозицій; безпосереднім поданням пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування; утворення погоджувальної комісії у разі необхідності та, відповідно, оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.

Як підтверджено матеріалами справи, 02.01.2020 в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №32(423) було опубліковано повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та оприлюднення Звіту про екологічну стратегічну оцінку такого змісту:

"Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на виконання прийнятого рішення 18-ої сесії VІІ-скликання Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №131 "Про внесення змін до Рішення №5 13-ої сесії VІІ-го скликання від 05.04.2018 "Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка" від 19.03.2019, відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555, оголошує про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо містобудівної документації - Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка та оприлюднення Звіту про екологічну стратегічну оцінку.

1. Метою розробки Генерального плану є визначення основних принципів і напрямків планування організації та функціонального призначення території; організація вулично-дорожньої та транспортної мережі, інженерного обладнання, інженерної підготовки і благоустрою; організація цивільного захисту території та населення від небезпечних природних та техногенних процесів; визначення основних принципів охорони навколишнього природного середовища, охорони та збереження культурної спадщини; визначення послідовності реалізації рішень, у тому числі етапність освоєння території.

Склад містобудівної документації: графічні та текстові матеріали (пояснювальна записка з додатками).

Зміст містобудівної документації включає в пояснювальній записці: 1) Вступ; 2) аналітична частина; 3) обґрунтування та пропозиції; 4) основні показники Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка.

2. Основні техніко-економічні показники, зокрема, графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації - площа забудови території села Петропавлівська Борщагівка - 920,6526 га.

3. Замовник проектної документації - Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області.

Проект Генерального плану розроблено Державним підприємством "Український науково-дослідний і проектний інститут цивільного будівництва "УКРНДПШЦИВІЛЬБУД" на підставі рішення 18 сесії VІІ-скликання Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №131 "Про внесення змін до Рішення №5 13-ої сесії VІІ-го скликання від 05.04.2018 "Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка" від 19.03.2019; завдання на проектування та договору №25327.6 на виконання проектних робіт від 27.05.2019.

4. З матеріалами проекту містобудівної документації можна ознайомитися в приміщенні Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за адресою: 08129, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а, з понеділка по п`ятницю з 10-17 год. (каб. 105, 106) та на офіційному сайті Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за електронним посиланням: www.pbrada.gov.ua.

5. Відповідальна особа за організацію розгляду пропозицій громадськості - начальник відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради - Резванюк Тетяна Іванівна.

6. Пропозиції та зауваження подаються в письмовому вигляді на адресу Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради: 08129, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а, та на електронну адресу: pbrada@ukr.net до 04.02.2020.

Дата, час та місце проведення громадських слухань з обговорення проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та заслуховування Звіту про екологічну стратегічну оцінку - 05 лютого 2020 року о 14:00 за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а, в актовій залі сільської ради.

Пропозиції, подані після встановленого строку, залишаються без розгляду.".

05.02.2020 в приміщенні актової зали сільської рад за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а було проведено громадські слухання щодо врахування пропозицій громадськості в рамках обговорення проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та Звіту про екологічну стратегічну оцінку.

При проведенні громадських слухань було заслухано доповідь начальника відділу містобудування та архітектури Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради ОСОБА_13, доповідь представника ДП "УКРНДПШЦИВІЛЬБУД" - головного розробника містобудівної документації - ОСОБА_7 . Також було обговорено пропозиції та зауваження громадськості, зокрема, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , за результатами яких головуючий проінформував учасників громадських слухань про порядок врахування пропозицій/зауважень громадськості, що надійшли.

Результати громадських слухань оформлені протоколом від 05.02.2020.

На громадських слуханням були присутні 85 осіб, що підтверджується журналом реєстрації учасників громадських слухань містобудівної документації

08.02.2020 в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №5(427) була опублікована стаття "Генеральний план - кроки у майбутнє", яка висвітила інформацію про проведення громадські слухання щодо врахування пропозицій громадськості в рамках обговорення проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та Звіту про екологічну стратегічну оцінку, які відбулися 05.02.2020

19.02.2020 в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №7(429) було опубліковано повідомлення про оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та Звіту про екологічну стратегічну оцінку, які відбулися 05.02.2020. Зокрема, повідомлено, що до проекту містобудівної документації надійшло 27 письмових звернень з пропозиціями щодо врахування інтересів громадськості, які були передані розробнику для врахування або вмотивованої відмови щодо врахування, за результатами розгляду яких прийняті відповідні рішення.

Підтвердженням, що до проекту містобудівної документації надійшло 27 письмових звернень, є журнал реєстрації пропозицій та зауважень громадськості до проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області.

З наданих відповідачем 1 скріншотів архівної копії офіційного веб-сайту Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем 1 було розміщено на сайті Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за посиланням www.pbrada.gov.ua в розділі "Про розробку генерального плата села Петропавлівська Борщагівка" такі документи: проекти рішень; проект генерального плану; пояснювальна записка; звіт про стратегічну та екологічну оцінку; заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області; протокол громадських слухань; пропозиції громадськості; довідка про результати громадського обговорення; повідомлення про оприлюднення проекту генерального плану.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та відхиляє доводи апеляційної скарги щодо затвердження генерального плану без проведення громадських слухань

Щодо аргументів апеляційної скарги та позовної заяви про затвердження оскаржуваного генерального плану без проведення його стратегічної екологічної оцінки, слід зазначити наступне.

За визначенням, що міститься в Законі України "Про стратегічну екологічну оцінку" від 20.03.2018 №2354-VIII (далі - Закон №2354-VIII) стратегічна екологічна оцінка - це процедура визначення, опису та оцінювання наслідків виконання документів державного планування для довкілля, у тому числі для здоров`я населення, виправданих альтернатив, розроблення заходів із запобігання, зменшення та пом`якшення можливих негативних наслідків, яка включає визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки, складання звіту про стратегічну екологічну оцінку, проведення громадського обговорення та консультацій (за потреби - транскордонних консультацій), врахування у документі державного планування звіту про стратегічну екологічну оцінку, результатів громадського обговорення та консультацій, інформування про затвердження документа державного планування та здійснюється у порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до ст. 9 Закону №2354-VIII етапами стратегічної екологічної оцінки є:

1) визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки;

2) складання звіту про стратегічну екологічну оцінку;

3) проведення громадського обговорення та консультацій у порядку, передбаченому статтями 12 та 13 цього Закону, транскордонних консультацій у порядку, передбаченому статтею 14 цього Закону;

4) врахування звіту про стратегічну екологічну оцінку, результатів громадського обговорення та консультацій;

5) інформування про затвердження документа державного планування;

6) моніторинг наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров`я населення.

Звіт про стратегічну екологічну оцінку, результати громадського обговорення та консультацій, проведених згідно із статтями 12 та 13 цього Закону, а також результати транскордонних консультацій, проведених відповідно до статті 14 цього Закону, враховуються в документі державного планування.

За приписами ст. 10 Закону №2354-VIII стратегічна екологічна оцінка здійснюється у процесі розроблення документа державного планування до його подання для затвердження. Здійснення стратегічної екологічної оцінки забезпечує замовник.

Для визначення обсягу досліджень, методів екологічної оцінки, рівня деталізації інформації, що має бути включена до звіту про стратегічну екологічну оцінку, та необхідності здійснення стратегічної екологічної оцінки незначних змін до документа державного планування, щодо якого раніше здійснювалася стратегічна екологічна оцінка, замовник подає заяву про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки (на паперових носіях та в електронному вигляді) до органів, зазначених у статтях 6 та 7 цього Закону, - щодо документа державного планування загальнодержавного рівня або до органів, зазначених у статті 8 цього Закону, - щодо документа державного планування місцевого та регіонального рівнів і оприлюднює її в порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, з метою одержання та врахування пропозицій і зауважень громадськості.

Заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки повинна містити інформацію про: 1) замовника; 2) вид та основні цілі документа державного планування, його зв`язок з іншими документами державного планування; 3) те, якою мірою документ державного планування визначає умови для реалізації видів діяльності або об`єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (у тому числі щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів); 4) ймовірні наслідки: а) для довкілля, у тому числі для здоров`я населення; б) для територій з природоохоронним статусом; в) транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров`я населення; 5) виправдані альтернативи, які необхідно розглянути, у тому числі якщо документ державного планування не буде затверджено; 6) дослідження, які необхідно провести, методи і критерії, що використовуватимуться під час стратегічної екологічної оцінки; 7) заходи, які передбачається розглянути для запобігання, зменшення та пом`якшення негативних наслідків виконання документа державного планування; 8) пропозиції щодо структури та змісту звіту про стратегічну екологічну оцінку; 9) орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, та строки їх подання.

Заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки та (за наявності) проект документа державного планування оприлюднюються шляхом розміщення на офіційному веб-сайті замовника з метою одержання та врахування зауважень і пропозицій громадськості. Замовник повідомляє громадськість про оприлюднення заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки та (за наявності) проекту документа державного планування у порядку, передбаченому частиною четвертою статті 12 цього Закону, та забезпечує вільний доступ громадськості до цих документів протягом усього строку громадського обговорення, визначеного частиною п`ятою цієї статті.

Строк громадського обговорення заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки встановлюється замовником і не може становити менш як 15 днів з дня її оприлюднення.

Відповідно до статей 11 та 12 Закону №2354-VIII замовник забезпечує складання звіту про стратегічну екологічну оцінку після врахування зауважень і пропозицій, отриманих у процесі громадського обговорення заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки та наданих органами, зазначеними у статтях 6-8 цього Закону.

Звіт про стратегічну екологічну оцінку складається до затвердження документа державного планування.

Замовник своєчасно забезпечує можливості для участі громадськості у стратегічній екологічній оцінці проекту документа державного планування, за умови доступності для розгляду всіх альтернативних варіантів.

Проект документа державного планування та звіт про стратегічну екологічну оцінку оприлюднюються на офіційному веб-сайті замовника з метою одержання та врахування зауважень і пропозицій громадськості.

Про оприлюднення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку громадськість повідомляє замовник.

Повідомлення про оприлюднення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку публікується у друкованих засобах масової інформації (не менш як у двох), визначених замовником, та розміщується на офіційному веб-сайті замовника. Замовник забезпечує розміщення повідомлення та доступ до проекту документа державного планування і звіту про стратегічну екологічну оцінку протягом усього строку громадського обговорення, визначеного відповідно до частини шостої цієї статті.

Повідомлення про оприлюднення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку повинно містити інформацію про:

1) повну назву документа державного планування, що пропонується, та стислий виклад його змісту;

2) орган, що прийматиме рішення про затвердження документа державного планування;

3) передбачувану процедуру громадського обговорення, у тому числі:

а) дату початку та строки здійснення процедури;

б) способи участі громадськості (надання письмових зауважень і пропозицій, громадські слухання тощо);

в) дату, час і місце проведення запланованих громадських слухань (у разі проведення);

г) орган, від якого можна отримати інформацію та адресу, за якою можна ознайомитися з проектом документа державного планування, звітом про стратегічну екологічну оцінку та екологічною інформацією, у тому числі пов`язаною зі здоров`ям населення, що стосується документа державного планування;

ґ) орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, його поштову та електронну адреси та строки подання зауважень і пропозицій;

д) місцезнаходження наявної екологічної інформації, у тому числі пов`язаної зі здоров`ям населення, що стосується документа державного планування;

4) необхідність проведення транскордонних консультацій щодо проекту документа державного планування.

Строк громадського обговорення встановлюється замовником і не може становити менш як 30 днів з дня оприлюднення повідомлення, передбаченого частиною четвертою цієї статті.

Громадськість у межах строку громадського обговорення має право подати замовнику в письмовій формі (у тому числі в електронному вигляді) зауваження і пропозиції до проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку. Усі зауваження і пропозиції до проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку, одержані протягом встановленого строку, підлягають обов`язковому розгляду замовником. За результатами розгляду замовник враховує одержані зауваження і пропозиції або мотивовано їх відхиляє. Пропозиції і зауваження, подані після встановленого строку, не розглядаються.

Оприлюднення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку з метою одержання зауважень і пропозицій не виключає можливості проведення в порядку, передбаченому законодавством, громадських слухань, будь-яких інших форм публічного громадського обговорення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку.

За результатами громадського обговорення замовник готує довідку про громадське обговорення, в якій підсумовує отримані зауваження і пропозиції та зазначає, яким чином у документі державного планування та звіті про стратегічну екологічну оцінку враховані зауваження і пропозиції, надані відповідно до цієї статті (або обґрунтовує їх відхилення), а також обґрунтовує обрання саме цього документа державного планування у тому вигляді, в якому він запропонований до затвердження, серед інших виправданих альтернатив, представлених до розгляду. До довідки додаються протокол громадських слухань (у разі проведення) та отримані письмові зауваження і пропозиції. Довідка про громадське обговорення є публічною інформацією.

Громадське обговорення у процесі стратегічної екологічної оцінки проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводиться в порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" для громадського обговорення проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Отже, як вірно вказав суд першої інстанції, передумовою складання звіту стратегічної екологічної оцінки є визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки у відповідній заяві, яка повинна бути оприлюднена та доведена до громадськості з урахуванням положень ч. 4, ч. 5 ст. 10 та ч. 4 ст. 12 Закону №2354-VIII (не менше, як у двох друкованих ЗМІ та на сайті Замовника), подана до відповідних підрозділів з питань охорони навколишнього природного середовища та з питань охорони здоров`я обласної державної адміністрації, для того щоб останні могли надати у письмовій формі свої зауваження і пропозиції до заяви. Лише після врахування відповідних зауважень і пропозицій розпочинається процес розробки звіту стратегічної екологічної оцінки.

Як підтверджено матеріалами справи, ДП "Український науково-дослідний і проектний інститут цивільного будівництва "УКРНДПШЦИВІЛЬБУД" було розроблено заяву про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області.

Також, сільський голова Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради звернувся до:

в.о. директора Департаменту охорони здоров`я Київської ОДА з листом від 23.05.2019 №112/624, в якому просив надати зауваження та пропозиції до заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області;

директора Департаменту екології та природних ресурсів Київської ОДА з листом від 23.05.2019 №112/623, в якому просив надати зауваження та пропозиції до заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області.

До вказаних заяв було додано заяву про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області.

У подальшому в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №16(407) від 03.08.2019 та в газеті "Новий День" №15(9389) від 03.08.2019 були опубліковані повідомлення про оприлюднення проекту документа державного планування та Звіту про стратегічну екологічну оцінку проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка такого змісту:

"1. Повна назва документа державного планування: Генеральний план села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області.

В Звіті про стратегічну економічну оцінку Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області проведена оцінка впливу на складові довкілля (вплив на атмосферне повітря, воду, ґрунти, природні ресурси, флору і фауну), а також на стан здоров`я та добробут населення (небезпека для здоров`я населення, соціально-економічні наслідки, поводження з відходами, транспорт, розвиток інфраструктури, естетичні характеристики території, використання ландшафтів для рекреаційних цілей тощо).

Метою стратегічної екологічної оцінки є сприяння розвитку шляхом забезпечення охорони довкілля, безпеки життєдіяльності населення та охорони його здоров`я, інтегрування екологічних вимог під час розроблення та затвердження основного документа державного планування на місцевому рівні - Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка.

2. Орган, що прийматиме рішення про затвердження документа державного планування: Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада.

3. Передбачувана процедура громадського обговорення, у тому числі:

а) дата початку та строки здійснення процедури: громадське обговорення починається з 03 серпня 2019 року та триває до 03 вересня 2019 року;

б) способи участі громадськості (надання письмових зауважень і пропозицій, громадські слухання тощо): зауваження і пропозиції громадськості надаються у письмовому та електронному вигляді;

в) дату, час і місце проведення запланованих громадських слухань (у разі проведення: не планується;

г) орган, від якого можна отримати інформацію та адресу, за якою можна ознайомитися з проектом документа державного планування, Звітом про стратегічну екологічну оцінку та екологічною інформацією, у тому числі пов`язаною зі здоров`ям населення, що стосується документа державного планування: Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області: адреса: 08129, Київська область, Києво-Святошинський район, село Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а (каб. 106);

д) контактна особа: начальник відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради - Резванюк Тетяна Іванівна;

е) орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, його поштова та електронна адреси та строки подання зауважень і пропозицій: Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області: адреса: 08129, Київська область, Києво-Святошинський район, село Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а (каб. 106); info@pbrada.gov.ua;

є) строк подання зауважень та пропозицій: до 03 вересня 2019 року включно. Пропозиції та зауваження, подані після встановленого строку, не розглядаються.

4. Необхідність проведення транскордонних консультацій щодо проекту документа державного планування: відсутня.".

02.01.2020 в газеті "Трибуна Петропавлівської Борщагівки" №32(423) було опубліковано повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та оприлюднення Звіту про екологічну стратегічну оцінку такого змісту:

"Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на виконання прийнятого рішення 18-ої сесії VІІ-скликання Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №131 "Про внесення змін до Рішення №5 13-ої сесії VІІ-го скликання від 05.04.2018 "Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка" від 19.03.2019, відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555, оголошує про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо містобудівної документації - Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка та оприлюднення Звіту про екологічну стратегічну оцінку.

1. Метою розробки Генерального плану є визначення основних принципів і напрямків планування організації та функціонального призначення території; організація вулично-дорожньої та транспортної мережі, інженерного обладнання, інженерної підготовки і благоустрою; організація цивільного захисту території та населення від небезпечних природних та техногенних процесів; визначення основних принципів охорони навколишнього природного середовища, охорони та збереження культурної спадщини; визначення послідовності реалізації рішень, у тому числі етапність освоєння території.

Склад містобудівної документації: графічні та текстові матеріали (пояснювальна записка з додатками).

Зміст містобудівної документації включає в пояснювальній записці: 1) Вступ; 2) аналітична частина; 3) обґрунтування та пропозиції; 4) основні показники Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка.

2. Основні техніко-економічні показники, зокрема, графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації - площа забудови території села Петропавлівська Борщагівка - 920,6526 га.

3. Замовник проектної документації - Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області.

Проект Генерального плану розроблено Державним підприємством "Український науково-дослідний і проектний інститут цивільного будівництва "УКРНДПШЦИВІЛЬБУД" на підставі рішення 18 сесії VІІ-скликання Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №131 "Про внесення змін до Рішення №5 13-ої сесії VІІ-го скликання від 05.04.2018 "Про надання дозволу на розробку генерального плану поєднаного із детальними планами окремих частин села Петропавлівська Борщагівка" від 19.03.2019; завдання на проектування та договору №25327.6 на виконання проектних робіт від 27.05.2019.

4. З матеріалами проекту містобудівної документації можна ознайомитися в приміщенні Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за адресою: 08129, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а, з понеділка по п`ятницю з 10-17 год. (каб. 105, 106) та на офіційному сайті Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради за електронним посиланням: www.pbrada.gov.ua.

5. Відповідальна особа за організацію розгляду пропозицій громадськості - начальник відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради - Резванюк Тетяна Іванівна.

6. Пропозиції та зауваження подаються в письмовому вигляді на адресу Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради: 08129, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а, та на електронну адресу: pbrada@ukr.net до 04.02.2020.

Дата, час та місце проведення громадських слухань з обговорення проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та заслуховування Звіту про екологічну стратегічну оцінку - 05 лютого 2020 року о 14:00 за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а, в актовій залі сільської ради.

Пропозиції, подані після встановленого строку, залишаються без розгляду.".

Як вже було вказано вище, 05.02.2020 в приміщенні актової зали сільської ради с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1-а було проведено громадські слухання щодо врахування пропозицій громадськості в рамках обговорення проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та Звіту про екологічну стратегічну оцінку, які оформлені відповідним протоколом.

Також, як було вказано вище, інформацію про проведення громадські слухання щодо врахування пропозицій громадськості в рамках обговорення проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області та Звіту про екологічну стратегічну оцінку були опубліковані в місцевих газетаїх громади.

Отже, колегія суддів вважає бузпідствною тезу апеляційної скарги про відсутність Звіту про екологічну стратегічну оцінку та недотримання відповідачами процедури його замовлення та оприлюднення.

Також, колегія суддів вважає необгунтованою тезу апеляційної скарги щодо того, що відповідачі не дотримались процедури розгляду майбутнього Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Київською обласною державною адміністрацією, оскільки, як підтверджено протоколом від 20.12.2020 №21/20, 29.12.2020 Архітектурно-містобудівна рада при Департаменті містобудування та архітектури Київської обласної державної адміністрації провела засідання щодо розгляду та обговорення проекту Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка, за результатами якого її члени надали свої пропозиції та рекомендації.

В доводах позовної заяви та апеляційної скарги про внесення змін до Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка та недотримання процедури внесення таких змін, позивачі посилаються на рішення Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 12.02.2021 №45-4-VІІІ «Про внесення пропозицій до Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка в частині планування житлового кварталу між вул. Ярослава Мудрого та вул. Княгині Ольги» та рішення Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 12.02.2021 №46-4-VІІІ «Про внесення пропозицій до Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка в існуючій зеленій зоні рекреаційного призначення в районі вул.. Островського в селі Петропавлівська Борщагівка».

Втім, колегія суддів звертає увагу, що підставою їх є пропозиціями депутатів Борщагівської сільської ради.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 №93-IV депутат місцевої ради має право: 1) обирати і бути обраним до органів відповідної ради; 2) офіційно представляти виборців у відповідній раді та її органах; 3) пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; 4) вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; 5) вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов`язаних з його депутатською діяльністю; 6) вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них; 7) висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою; 8) порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування; 9) брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні; 10) вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території; 11) порушувати в раді та її органах питання про необхідність перевірки роботи підзвітних та підконтрольних раді органів, підприємств, установ, організацій; 12) виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки; 13) ознайомлюватися з текстами виступів у стенограмах чи протоколах засідань ради та її органів до їх опублікування; 14) оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об`єднань, якщо вони мають суспільне значення; 15) об`єднуватися з іншими депутатами місцевої ради в депутатські групи, фракції, які діють відповідно до регламенту ради.

Відповідно до частин 13-14 ст. 17 Закону №3038-VI зміни до генерального плану населеного пункту можуть вноситися за результатами містобудівного моніторингу не частіше одного разу на рік.

Такі зміни розробляються, узгоджуються та затверджуються в порядку, визначеному цим Законом для розроблення, узгодження та затвердження генерального плану населеного пункту та Законом України "Про землеустрій", а якщо територія територіальної громади не обмежується територією одного населеного пункту, - у порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про землеустрій" для розроблення, узгодження та затвердження комплексного плану.

У разі виникнення державної необхідності рішення про розроблення змін до генерального плану населеного пункту приймається за ініціативою Кабінету Міністрів України, який у такому разі забезпечує фінансування розроблення таких змін.

Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами протягом трьох місяців з дня їх подання.

З вказаної норми вбачається, що зміни до будь-якого генерального плану вносяться після його затвердження, натомість як вбачається з матеріалів справи, вказаними рішеннями прийняті пропозиції депутатів сільської ради, що виключає застосування до них процедур, передбачених при внесенні змін до генерального плану.

Щодо доводів позовної заяви та апеляційної скарги про наявність фальсифікацій під час прийняття оспорюваного Генерального плану, слід зазначити, що позивач 1 надала до суду апеляційної інстанції копію заяви про вчинення кримінального правопорушення, яка була подана до Міністерства внутрішніх справ України фізичними особами, зокрема й позивачами у даній справі 06.09.2021 щодо фальсифікації генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Бучанського району Київської області службовими особами Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області та посилається на наявність кримінального провадження №12021116410000963.

Колегія суддів скориставшись інформацією з Єдиного державного реєстру судових рішень встановила, що станом на час розгляду даної справи в суді апеляційної інстанції, вироку в кримінального провадження №12021116410000963 не постановлено, натомість матеріли справи містять тільки витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, який підтверджує реєстрацію такого кримінального провадження 06.10.2021.

Відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.

За приписами ч. 6 ст. 78 КАС України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Отже, доводи позовної заяви та апеляційної скарги про наявність фальсифікацій під час прийняття оспорюваного Генерального плану, навіть при наявності внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань не можуть підтверджувати вказане, оскільки кримінального провадження №12021116410000963 не завершено на даний час вироком.

Зважаючи на вказані норми та встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 12.02.2021 №47-4-VІІІ "Про затвердження Генерального плану села Петропавлівська Борщагівка Бучанського району Київської області" прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а дії відповідачів, які були вчинені під час розроблення генерального плану с. Петропавлівська Борщагівка Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, є правомірними та відповідають вимогам чинного законодавства України.

Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; п. 89), «Проніна проти України» (заява №63566/00; п. 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; п. 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; п. 29).

Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції винесене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, судом повно з`ясовано обставини справи, а доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, у зв`язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст.ст. 242-245, 308, 311, 315, 316, 321-322, 325, 328-329 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Постанова в повному обсязі складена 29 серпня 2022 року.

Головуючий суддя В.Ю. Ключкович

Судді О.О. Беспалов

І.О. Грибан

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.08.2022
Оприлюднено05.09.2022
Номер документу105972407
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —320/10895/21

Ухвала від 29.05.2024

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Стеценко С.Г.

Постанова від 22.04.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Коротких Андрій Юрійович

Ухвала від 24.04.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Коротких Андрій Юрійович

Ухвала від 22.04.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Коротких Андрій Юрійович

Постанова від 22.04.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Коротких Андрій Юрійович

Ухвала від 26.02.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Коротких Андрій Юрійович

Ухвала від 26.02.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Коротких Андрій Юрійович

Ухвала від 07.09.2023

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Коротких Андрій Юрійович

Рішення від 07.08.2023

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Перепелиця А.М.

Ухвала від 17.05.2023

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Перепелиця А.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні