Рішення
від 29.08.2022 по справі 904/160/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.08.2022м. ДніпроСправа № 904/160/19 (904/2106/22)за позовом Кам`янської міської організації профспілки працівників житлово-комунального господарства місцевої промисловості, побутового обслуговування населення (51925, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул.Костельна, б.4-1, ідентифікаційний номер юридичної особи 02664520)

до Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради (51931, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул.Широка, 16, ідентифікаційний номер юридичної особи 33855098)

про стягнення коштів

Суддя Суховаров А.В.

Без повідомлення (виклику) учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

В провадженні господарського суду Дніпропетровської області перебуває справа №904/160/19 про банкрутство Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради" (51931, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул.Широка, 16, ідентифікаційний номер юридичної особи 33855098) на стадії санації.

Кам`янська міська організація профспілки працівників житлово-комунального господарства місцевої промисловості, побутового обслуговування населення (далі - позивач) звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради (далі - відповідач) про стягнення заборгованості зі сплати утриманих профспілкових внесків у розмірі 244 893,67 грн., судового збору на суму 5 200,00 грн. та поштових витрат у розмірі 200,00 грн., в обґрунтування якого зазначає про наявність заборгованості зі сплати утриманих профспілкових внесків, яка підлягає сплаті виплаті заявнику.

Ухвалою суду від 02.08.2022 справу №904/160/19(904/2106/22) прийнято до розгляду в межах справи №904/160/19 про банкрутство Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради, вирішено здійснювати розгляд справи №904/160/19(904/2106/22) в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до положень статті 252 ГПК України.

15.08.2022 від відповідача надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач не заперечує проти наявності заборгованості перед позивачем зі сплати утриманих профспілкових внесків у розмірі 244 893,67 грн.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

встановив:

25.02.2020 на зборах трудового колективу Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради ухвалено Колективний договір між роботодавцем та трудовим колективом КП "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради по забезпеченню економічного та соціального розвитку трудового колективу і захисту прав працівників на 2020-2021р.р.

Відповідно до пункту 2 розділу Х вищевказаного колективного договору за заявами членів профспілкового комітету роботодавець зобов`язаний проводити безготівкову сплату членських внесків та перерахування їх профспілковому комітету в дні виплати зарплати і міській профспілковій організації.

За змістом постанови президії міського комітету профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення №16-1 від 23.12.2021 "Про виконання зобов`язань колективного договору, Статуту галузевої профспілки по перерахуванню членських профспілкових внесків, утриманих з заробітної плати членів профспілки адміністрацією і профкомом КП Кам`янський міськводоканалДОР" вирішено:

- визнати, що керівництвом КП Кам`янський міськводоканалДОР було порушено виконання зобов`язань Колективного договору (р.10, п.2), ст.49 Статуту галузевої профспілки, ст.42 Закону України про профспілки по перерахуванню членських профспілкових внесків, утриманих з заробітної плати членів профспілки;

- зобов`язати профспілковий комітет КП Кам`янський міськводоканал ДОР (голова профкому Кулаковський Р.В.) здійснювати належний контроль за виконанням керівництвом зобов`язань Колективного договору, Статуту галузевої профспілки, Закону України про профспілки по перерахуванню членських профспілкових внесків, утриманих з заробітної плати членів профспілки;

- зобов`язати керівництво КП Кам`янський міськводоканал ДОР виконати зобов`язання Колективного договору, Статуту галузевої профспілки, Закону України про профспілки по перерахуванню членських профспілкових внесків, утриманих з заробітної плати членів профспілки, погашення боргу по профспілковим внескам минулих років, за оздоровлення дітей в ДЗОВ Комунарець. Термін - до 31.12.2021р.

- в разі не виконання Постанови (протокол №16 від 23.12.2021р.) президії міського комітету профспілки, міський комітет профспілки має право звернутись до господарського суду для вирішення питань, національної поліції про відкриття кримінального провадження стосовно керівника підприємства (за нецільове використання коштів керівником, перешкоджання діяльності профспілки).

Згідно акту звірки профспілкових внесків по КП Кам`янський міськводоканал ДОР на 01.01.2022 заборгованість зі сплати профспілкових внесків становить 286 122, 92 грн.

За викладених обставин, позивач звернувся до суду з позовом щодо стягнення вищевказаної суми заборгованості з КП Кам`янський водоканал ДОР.

На час розгляду спору відповідач не надав господарському суду доказів добровільної сплати спірної суми заборгованості, проти позову не заперечує.

Суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог з наступних підстав.

За змістом положень статті 248 Кодексу законів про працю України для реалізації повноважень профспілок, передбачених Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", члени виборних органів профспілкових організацій підприємств, установ і організацій, вищих за статусом профспілкових органів, а також повноважні представники цих органів мають право:

1) безперешкодно відвідувати та оглядати місця роботи на підприємстві, в установі, організації, де працюють члени профспілок;

2) вимагати і одержувати від роботодавця, іншої посадової особи відповідні документи, відомості та пояснення щодо умов праці, виконання колективних договорів, додержання законодавства про працю та соціально-економічних прав працівників;

3) безпосередньо звертатися в усній або письмовій формі до роботодавця, посадових осіб з профспілкових питань;

4) перевіряти роботу закладів торгівлі, громадського харчування, охорони здоров`я, дитячих закладів, гуртожитків, транспортних підприємств і підприємств побутового обслуговування, що належать або надають послуги підприємству, установі, організації, в яких працюють члени профспілок;

5) розміщувати власну інформацію у приміщеннях і на території підприємства, установи, організації в доступних для працівників місцях;

6) перевіряти розрахунки з оплати праці та державного соціального страхування, використання коштів на соціальні і культурні заходи та житлове будівництво.

Згідно положень ст. 249 Кодексу законів про працю України, ст. 42 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" за наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно і безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в терміни, визначені цим договором. Роботодавець не має права затримувати перерахування зазначених коштів.

Відповідно до ст.49 Статуту професійної спілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України первинні, об`єднані первинні організації Профспілки, які мають розрахункові рахунки, для здійснення статутної діяльності залишають у своєму розпорядженні не більше 65 відсотків віл загальної`суми отриманих (зібраних) членських внесків. Решта загальної суми членських внесків перераховується вищій за рівнем організації Профспілки.

Первинні профспілкові організації, які не мають розрахункових рахунків в банківських установах, усю загальну суму отриманих (зібраних) вступних, членських та цільових внесків, відрахувань коштів підприємств, установ, організацій на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу перераховують вищій іа рівнем організації Профспілки, яка виконує рішення первинної профспілкової організації про використання частки ЇЇ членських внесків га інших коштів в загальному кошторисі, а також здійснює бухгалтерський облік, фінансову звітність.

Членські профспілкові внески, зібрані у безготівковому порядку, роботодавець, згідно з чинним законодавством, щомісячно і безоплатно перераховує на рахунки первинної профспілкової організації та вищій за рівнем організації Профспілки у терміни та в розмірах, які затверджуються колективним договором чи окремою угодою між роботодавцем і первиною профспілковою організацією, але не менших, ніж встановлених ним Статутом.

Міські організації Профспілки, які входять до складу територіальних організацій Профспілки, для здійснення їх статутної діяльності перераховують їм не менше 10 відсотків від загальної суми профспілкових внесків.

Організація Профспілки, яка без поважних причин не сплачує в установленому розмірі профспілкових внесків протягом більше, як трьох місяців, за рішенням вищих за рівнем виборних органів може бути позбавлена права на захист інтересів її членів на період до погашення заборгованості.

Кошти Профспілки витрачаються виборними органами Профспілки усіх рівнів згідно з річними бюджетами та окремими цільовими кошторисами, в межах річного бюджету, який затверджується відповідним пленумом, зборами,

Не підлягають розподілу отримані доходи (прибутки), майно та активи Профспілки га ії організацій або їх частини серед засновників, членів Профспілки, працівників виборних органів Профспілки іа ЇЇ організацій (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів виборних органів Профспілки та її організацій та інших пов`язаних з ними осіб.

Доходи (прибутки) Профспілки та її організацій використовуються в інтересах виборних органів Профспілки та її організацій, членів Профспілки виключно для фінансування реалізації мети, завдань, напрямів діяльності, визначених ст.4,5 цього Статуту та фінансування наступних видатків на утримання Профспілки:

- заробітна плата; преміювання; матеріальна допомога; соціально-побутові, оздоровчі та інші виплати працівникам виборних органів Профспілки та її організацій з нарахуваннями; службові відрядження тю Україні та за кордон; представницькі втрати; транспортні витрати; банківське обслуговування; оренда, ремонтні та утримання службових приміщень; побутова хімія для підтримки порядку приміщень; експлуатаційні витрати; послуги усіх видів зв`язку, Інтернету, WEB-сайту; передплату та придбання періодичних видань та літератури; організаційні витрати (канцелярські, поштові, поліграфічні товари та послуги тощо); придбання, оренда, утримання та обслуговування обладнання, транспортних засобів, організаційної та побутової техніки, меблів, інвентарю, атрибутики, комп`ютерних програм; придбання інформаційно-консультаційних послуг; придбання послуг перекладачів (письмові); витрати на охорону праці, техніку безпеки; податки, збори та інші передбачені законодавством обов`язкові платежі; на врегулювання спорів у судових органах; винагороди за професійні послуги (адвокатські, нотаріальні, аудиторські, з оцінки майна, архівування тощо); купівля та продаж іноземної валюти, втрати від операційної курсової різниці; інші витрати, спрямовані на утримання Профспілки.

Кошти організацій Профспілки зберігаються на рахунках банківських установ.

Положеннями ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до приписів ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно частини 1 статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов`язання.

Згідно ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до вимог частин 1 і 7 ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається крім випадків, передбачених законом.

В силу положень ст.20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб`єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов`язку в натурі.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до ст. 74, 77 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене, за результатом дослідження матеріалів справи, судом встановлено факт наявності у відповідача заборгованості зі сплати профспілкових внесків на суму 286 122, 92 грн. перед позивачем, що визнається відповідачем, та є підставою для задоволення вимог позивача про стягнення з відповідача вказаної суми заборгованості.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору у розмірі 5 200, 00 грн. покладаються на відповідача.

Щодо покладення на відповідача заявлених до стягнення позивачем судових витрат, а саме вартості пересилання поштової кореспонденції у розмірі 200, 00 грн., суд зазначає наступне.

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 Господарського процесуального кодексу України).

Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

За змістом частини другої статті 128 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат, пов`язаних з розглядом справи чи підготовкою до розгляду, встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів.

Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (ч. 8 ст. 129 ГПК України).

На підтвердження витрат, пов`язаних з пересиланням поштової кореспонденції, позивачем долучено до позовних матеріалів фіскальний чек на суму 91, 80 грн., у зв`язку з чим суд дійшов висновку щодо обґрунтованості заявленої до стягнення з відповідача суми понесених позивачем судових витрат на суму 91, 80 грн., в той час як у задоволенні решти вимог позивача про стягнення з відповідача витрат, пов`язаних з пересиланням поштової кореспонденції, відмовляється судом, з огляду на відсутність доказів на підтвердження понесення позивачем решти таких витрат.

Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Кам`янської міської організації профспілки працівників житлово-комунального господарства місцевої промисловості, побутового обслуговування населення (51925, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул.Костельна, б.4-1, ідентифікаційний номер юридичної особи 02664520) до Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради (51931, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул.Широка, 16, ідентифікаційний номер юридичної особи 33855098) про стягнення суми 244 893, 67 грн. заборгованості зі сплати утриманих профспілкових внесків, 5 200, 00 грн. судового збору на суму, 200,00 грн. поштових витрат задовольнити частково.

Стягнути з Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради (51931, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул.Широка, 16, ідентифікаційний номер юридичної особи 33855098) на користь Кам`янської міської організації профспілки працівників житлово-комунального господарства місцевої промисловості, побутового обслуговування населення (51925, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул.Костельна, б.4-1, ідентифікаційний номер юридичної особи 02664520) суму 244 893, 67 грн. заборгованості зі сплати утриманих профспілкових внесків, 5 200, 00 грн. судового збору на суму, 91, 80 грн. витрат, пов`язаних з пересиланням поштової кореспонденції.

В частині позовних вимог Кам`янської міської організації профспілки працівників житлово-комунального господарства місцевої промисловості, побутового обслуговування населення (51925, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул.Костельна, б.4-1, ідентифікаційний номер юридичної особи 02664520) до Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради (51931, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул.Широка, 16, ідентифікаційний номер юридичної особи 33855098) про стягнення суми 108, 20 грн. витрат, пов`язаних з пересиланням поштової кореспонденції, відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскарженим протягом цього строку до Центрального апеляційного господарського суду в порядку ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Суддя А.В. Суховаров

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення29.08.2022
Оприлюднено01.09.2022
Номер документу105980887
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/160/19

Ухвала від 11.12.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 03.12.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 25.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 17.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 16.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 14.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 09.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні