Рішення
від 28.07.2022 по справі 640/20704/18
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 липня 2022 року м. Київ № 640/20704/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» до проГоловного управління ДФС у місті Києві визнання протиправними дій та визнання протиправними та скасування рішень,

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Головного управління ДФС у місті Києві (далі по тексту - відповідач) про:

визнання протиправним та скасування наказу від 16.07.2018 №11239 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» (код 32913368)»;

визнання протиправними дії відповідача з проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» (код 32913368) на підставі наказу від 16.07.2018 №11239 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» (код 32913368)»;

визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 17.09.2018 №0047611404, №0047631404, №0047601404.

Ухвалою суду від 17.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийняття оскаржуваних рішень.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав правомірності прийняття оскаржуваного рішення.

В судовому засіданні 30.07.2020 суд по справі перейшов в письмове провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.

Наказом Головного управління ДФС у м. Києві від 16.07.2018 №11239 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» (код 32913368) на підставі ст.ст. 20, 77, 82 ПК України, п. 2 ч. 1 ст. 13, ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», на підставі плану-графіка проведення документальних перевірок суб`єктів господарювання на 2018 рік та з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів (обов`язковий платежів) проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2015 по 31.03.2018, валютного - за період з 01.04.2015 по 31.03.2018, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2011 по 31.03.2018 тривалістю 10 робочих днів, з 30.07.2018 по дату завершення перевірки.

На підставі вказаного наказу Головним управлінням проведено планову перевірку підприємства за результатами якої 27.08.2018 складено акт №837/26-15-14-04-02/32913368 «Про результати документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2015 по 31.03.2018, валютного - за період з 01.04.2015 по 31.03.2018, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2011 по 31.03.2018» (далі по тексту - Акт перевірки).

Актом перевірки встановлено порушення позивачем норм:

п. 44.1 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями, п. 5, п. 7 П(С)БО 15 «Доходи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, п. 6 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 N 318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за N 27/4248, п. 3, п. 4, п. 10, п. 13 П(С)БО 18 «Будівельні контракти», затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 28 квітня 2001 N 205, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 травня 2001 № 433/5624 ст. 4, п. 2. ст.9. Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 N 996-XIV, п. 2.7 Положення «Про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995, в результаті чого занижено податок на прибуток у сумі 12 442 472 грн., в тому числі за 2017 рік у сумі 3 605 713 грн., за 1 квартал 2018 року у сумі 8 836 759 гривень;

пп. 14.1.36, пп. 14.1.231 п. 14.1 ст. 14, пп. г п.198.5 ст.198, п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями, п. 1 ст. 9 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 1.2 ст. 1, п. 2.4 ст. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 року за № 168/704, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету у загальній сумі 7 473 054 грн., в тому числі у наступних податкових періодах: у жовтні 2017 року у сумі 1 648 447 грн., у листопаді 2017 року у сумі 1 222 545 грн., у березні 2018 року у сумі 4 602 062 грн. та завищено від`ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (ряд. 21 Декларації) за березень 2018 року на суму 7 023 278 гривень;

перевіркою пункту 3.1.1.7. плану перевірки було направлено запит для одержання інформації з-за кордону по нерезиденту «BEG INGENIER POLSKA S.p.z.o.o.» (Польща) щодо взаємовідносин із ТОВ «Фабер Інтернешенел», зокрема визначення характеру наданих послуг за договором про надання послуг від 25.11.2016 № 25/11/2016 з компанією «BEG INGENIERIE POLSKA Sp.z.o.o.»;

з метою підтвердження дотримання ТОВ «Фабер Інтернешенел» вимог пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ листом на адресу Департаменту організації роботи Служби ДФС на виконання вимог та відповідно до Порядку обміну податковою інформацією за спеціальними письмовими запитами з компетентними органами іноземних країн, затвердженого наказом МФУ від 30.11.2012 № 1247, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.12.2012 за № 2171/22483, направлено запит для одержання інформації з-за кордону по нерезиденту «BEG INGENIER POLSKA S.p.z.o.o.» (Польща) щодо взаємовідносин із ТОВ «Фабер Інтернешенел», зокрема, визначення характеру наданих послуг від компанії «BEG INGENIER POLSKA S.p.z.o.o.» (Польща).

Враховуючи викладене, а також положення п. 78.2 ст. 78 Податкового кодексу у частині заборони контролюючим органам проводити документальні позапланові перевірки, які передбачені п.п. 78.1.1, 78.1.4, 78.1.8, 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 цього Кодексу, уразі, якщо питання, що є предметом такої перевірки, були не охоплені під час попередніх перевірок платника податків, а також враховуючи відсутність відповіді на вказаний запит, питання щодо характеру наданих послуг компанією «BEG INGENIER POLSKA S.p.z.o.o.» (Польща) та дотримання ТОВ «Фабер Інтернешенел» вимог п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст.141 ПКУ є таким, що не охоплене перевіркою.

Остаточні висновки та заходи у відповідності до вимог чинного законодавства будуть винесені (вжиті) після отримання відповіді на зазначений запит.

На підставі встановлених порушень відповідачем 17.09.2018 прийняті податкові повідомлення-рішення:

№0047611404, яким за зменшення розміру від`ємного значення суми податку на додану вартість застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 7 023 278,00грн. за березень 2018 року;

№0047631404, яким позивачу збільшено податок на додану вартість у розмірі 7 473 054,00грн. та застосовано штрафні санкції у розмірі 1 868 264,00грн.;

№0047601404, яким позивачу збільшено податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 12 442 472,00грн. та застосовано штрафні санкції у розмірі 3 110 618,00грн.

Вважаючи оскаржувані рішення протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до пп. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, як: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Підпунктом 20.1.4. п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За змістом пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Порядок проведення документальних планових перевірок, врегульовано ст. 77 ПК України.

Так, відповідно до п.п. 77.1, 77.2 ст. 77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Відповідно до розд. І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 (в редакції, яка діяла на момент прийняття оскаржуваного наказу) проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік (липень місяць) шляхом проведення його коригування у липні місяці.

У відповідності до вимог Порядку формування плану-графіка, відповідач засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС України сформовано коригування плану-графіка на 2018 рік у липні місяці, яке затверджено, згідно листа ДФС України від 16.07.2018 №21466/7/99-99-14-03-01-17, в.о. Голови ДФС України М.В. Проданом 13.07.2018.

Також, план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік з урахуванням коригування розміщено на сайті ДФС.

Згідно коригування плану-графіка на 2018 рік у липні місяці: причиною включення позивача до плану - графіка є «Наявність оперативної інформації про ухилення від оподаткування»; документом, що підтверджує причину проведення коригування є службова записка управління спеціального аудиту ГУ ДФС у м. Києві від 25.06.2018 №3825/26-15-14-04-04-13.

Як зазначає відповідач, зазначеного платника відібрано ГУ ДФС у м. Києві для включення до плану - графіка на 2018 рік у зв`язку з надходженням інформації структурного підрозділу, яка потребує відпрацювання у ході проведення перевірки (службова записка управління від 25.06.2018 №3825/26-15-14-04-04-13) та наявністю критеріїв відбору платників податків - юридичних осіб, перелік яких наведено у п. 5 розділу ІІІ Порядку формування плану-графіка, а саме:

високого ступеня ризику: рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень зростання доходів платника податків, що враховуються при призначенні об`єкта оподаткування; рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;

середнього ступеня ризику: декларування залишку від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі понад 1 млн. грн. або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 тис. грн. за останній звітний (податковий) період; нарахування та виплата доходів за ознакою 157 (дохід, виплачений самозайнятій особі), визначеною Довідником ознак доходів, у сумі понад 5 відсотків загального обсягу доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку.

Як зазначає представник відповідача, ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» протягом останніх 3-х років не проводилось документальні планові перевірки.

Таким чином, суд приходить до переконання, що відповідачем у відповідності до п. 77.2 ст. 77 ПК України включено ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» до плану-графіка на 2018 року проведення планових перевірок, а тому оскаржуваний наказ від 16.07.2018 №11239 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» (код 32913368)» є правомірним та прийнятий відповідачем з урахуванням вимог ч. 2 ст. 2 КАС України.

Отже, на підставі вищевикладеного у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування наказу від 16.07.2018 №11239 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» (код 32913368)» та визнання протиправними дії відповідача з проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» (код 32913368) на підставі наказу від 16.07.2018 №11239 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» (код 32913368)», має бути відмовлено.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 15.11.2016 між позивачем (Генеральний підрядник) та ТОВ «Іммошан Україна» (код 35210744) (Замовник) від імені, в інтересах та за рахунок якого діє ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» на підставі договору доручення № 03/12/2014-Kideal від 02.12.2014, укладено Договір Генерального підряду № 2-Kideal, відповідно до якого Генеральний підрядник зобов`язується самостійно або із залученням субпідрядників виконати будівництво та Прийняття в експлуатацію Об`єкта, а також будь - які та всі пов`язані з цим будівельно - монтажні та оздоблювальні роботи і послуги, які визначено чи буде визначено Договором, відповідно Документації Замовника, Робочої документації і Проектно - технічної документації, Проектного погодження і відповідно до вимог законодавства України, державних будівельних норм, стандартів І правил (далі Роботи) і згідно з Етапами Робіт.

Генеральний підрядник зобов`язується надавати послуги з управління будівництвом Об`єкта, у тому числі, з координації Учасників проекту, з контролю та підтвердження якості Робіт (Етапів Робіт), матеріалів обладнання (за виключенням підтвердження якості обладнання та матеріалів, замовлених Замовником згідно з п. 5.1.6 Договору), дотримання строків реалізації та фінансування, та дотримання бюджету і цільового використання коштів, та нести відповідальність за підтверджені ним таким чином якість, строки, бюджет і цільове використання коштів, інші послуги щодо будівництва та Прийняття в експлуатацію Об`єкта, як більш детально визначено в розділі 8 та інших положеннях Договору.

Замовник повинен (і) передати за актом Генеральному підряднику Будівельний майданчик та Документацію Замовника не пізніше Дати почату Робіт; (іі) прийняти від Генерального підрядника належним чином виконані Роботи або послуги; і (ііі) виплатити Генеральному підряднику Договірну ціну в рахунок оплати Робіт та послуг за цим Договором.

Генеральний підрядник приступає до виконання Робіт (окремого Етапу Робіт) у Дату початку Робіт як зазначено у пункті 6.1. цього Договору.

Правила техніки безпеки.

При підготовці під`їзних шляхів і робіт на Будівельному майданчику Генеральний підрядник зобов`язаний притримуватися всіх законів і нормативних документів по охороні здоров`я, безпеці і гігієни.

Генеральний підрядник зобов`язаний забезпечувати проведення інструктажів щодо дотримання правил безпеки та правил поведінки на будівництві з усіма працівниками, субпідрядниками, їх працівниками, які допускаються на Будівельний майданчик та в інші місця виконання Робіт, або іншим чином допускаються до виконання відповідних Робіт (Етапу Робіт), а також з орендарями і суборендарями, допущеними згідно з п.9.4. Генеральний підрядник зобов`язаний забезпечити контроль за дотриманням працівниками та субпідрядниками, їх працівниками, а також орендарями і суборендарями, правил безпеки та правил поведінки на будівництві на Будівельному майданчику та в інших місцях виконання Робіт.

Захист навколишнього середовища.

Генеральний підрядник зобов`язаний вживати всіх необхідних заходів для захисту навколишнього середовища, як на території так і поза межами Будівельного майданчика територія, площею до 2 (двох) метрів по периметру огорожі від межі Будівельного майданчика, і обмежувати шкоду і незручності для людей і власності, які є результатом забруднення, надмірного шуму та інших результатів його діяльності. Генеральний підрядник не повинен використовувати або давати дозвіл на використання будь - яких шкідливих або небезпечних матеріалів.

Генеральний підрядник зобов`язується виконувати Документації Замовника, зокрема, розділу Проектної документації з оцінки впливу на навколишнє середовище, умови щільності до забудови, житлової забудови, та відповідно несе відповідальність за дотримання таких вимог субпідрядними організаціями.

Електропостачання, водопостачання та газопостачання.

Генеральний підрядник, за погодженням із Замовником лімітів, зобов`язаний надавати Субпідрядникам для виконання всіх необхідних дій для забезпечення безперервної поставки На Будівельний майданчик такої кількості електрики, води, газу та інших послуг, яка є необхідною для виконання Робіт, в тому числі здійснити прокладення необхідних тимчасових мереж та їх підключення. Замовник визначає точки підключення для електрики, води, газу та інших послуг. Генеральний підрядник зобов`язується надати необхідні інструкції його субпідрядникам для встановлення відповідних лічильників на воду, електроенергію та газ до початку їх постачання.

Замовник несе витрати на постачання електроенергії, газу та води для цілей виконання цього Договору, що оплачуються на підставі прямих договорів із організаціями - постачальниками послуг згідно з показниками лічильників. Замовник має право контролювати цільове використання електроенергії, газу, води Генеральним підрядником. Приєднання до мереж або використання електроенергії, газу або води третіми особами без письмової згоди Замовника заборонено. Генеральний підрядник зобов`язується ощадливо використовувати ресурси та компенсувати витрати Замовника у разі нецільового використання таких ресурсів або з будь - яким порушенням цього пункту Договору.

Строки початку виконання

Генеральний підрядник зобов`язаний приступити до виконання Робіт на наступний день з дати укладання Договору та передачі Будівельного майданчика Генеральному підряднику за актом, але не раніше дня повідомлення Замовника щодо зміни особи генерального підрядника у встановленому порядку.

Персонал

Для виконання Робіт за цим Договором, в тому числі надання послуг за розділом 8, Генеральний підрядник призначить висококваліфікований персонал, в кількості, необхідній для забезпечення виконання цього Договору, з урахуванням вимог цього пункту 7.1 Кожна особа такого персоналу має бути погоджена Замовником.

Генеральний підрядник надає й утримує всі необхідні для виконання Робіт приміщення: житлові, офісні, санітарно - гігієнічні, телекомунікаційні та інші, та побутові споруди для свого службового та робочого персоналу, а для персоналу субпідрядників - санітарно - гігієнічні приміщення.

Залучення субпідрядників

Генеральний підрядник залучає субпідрядників для виконання Робіт (Етапів Робіт) на умовах тендеру, що проводиться Виконавцем, послуг із проведення тендеру у порядку, передбаченому в окремому договорі між Замовником і таким Виконавцем (копія договору надана Генеральному підряднику для врахування процедури проведення тендеру). Результати кожного тендеру надаються Замовником Генеральному підряднику для укладення договорів із субпідрядними організаціями - переможцями тендеру, що є обов`язковими до виконання Генеральним підрядником. Остаточне затвердження Замовником переможця кожного тендеру, окрім тендеру на перший Етап Робіт, здійснюється спільно із Генеральним підрядником. До підписання цього Договору Замовник затвердив на умовах тендеру ТОВ «Солстрой» (код ЄДРПОУ 30210582) як субпідрядника першого Етапу Робіт, обсяг якого визначений в Додатку № 3 до Договору.

Договірна ціна.

Договірна ціна покриває всі витрати Генерального підрядника на виконання цього Договору, в тому числі тестування, лабораторні дослідження, експертизи, зовнішніх консультантів, що залучаються Генеральним підрядником, субпідрядників, витрати на персонал, транспортні витрати, податки, охорону Об`єкта надання послуг, передбачених в розділі 8 Договору, з урахуванням п.8.10.4, тощо, а також витрати на організацію та управління виконанням Робіт з будівництва Розширення 16 з урахуванням умов, визначених в п.2.1 Договору. Договірна ціна може коригуватися виключно шляхом укладення додаткових угод до цього Договору. Договірна ціна складається з наступних сум (надалі - «Договірна ціна»):

винагороди Генерального підрядника, що включає:

(і) фіксовану суму в загальному розмірі 20 000 000 грн., включаючи ПДВ, як визначено в Додатку 3, яка сплачується частинами на щомісячній основі згідно з Графіком платежів, та становить винагороду Генерального підрядника за виконання Робіт (надалі - «Винагорода за виконання Робіт»);

(и) 2% (два відсотка) від: (1) Договірної ціни за Роботи (а саме за підрядні внутрішньо - майданчикові роботи на Об`єкті), за виключенням вартості Обладнання і матеріалів, фактично виконані за підрядними договорами, укладеними Замовником із субпідрядниками, та (2) Договірної ціни за Роботи (а саме за підрядні внутрішньо - майданчикові роботи на Об`єкті), фактично виконані за підрядними договорами, укладеними Генеральним підрядчиком із субпідрядниками, що оплачуються протягом 10 (десяти) днів після підписання відповідних АВР і Довідки про вартість згідно з Графіком платежів;

(пі) Додаткову винагороду Генерального підрядника за оптимізацію кошторису Робіт та дотримання строків, визначених в цьому пункті, в розмірі: (і) 5 000 000 гривень, включаючи ПДВ, за умови відкриття Об`єкту для відвідувачів 14.09.2.017 або (іі) 10 000 000 грн., включаючи ПДВ. за умови відкриття Об`єкту для відвідувачів 14.08.2017, що виплачується Генеральному підряднику за умови виконання вказаних строків (термінів) протягом ЗО (тридцяти) днів з дати відкриття Об`єкту для відвідувачів. Якщо Генеральний підрядник не дотримається вказаних строків (термінів), Генеральний підрядник не матиме право на додаткову винагороду згідно з цим пунктом Договору (надалі - «Бонус за успішне виконання»);

(iv) Фіксованих сум в загальному розмірі: (1) 9 246 300 грн, включаючи ПДВ, та (2) 20 164 679,49 грн., в тому числі ПДВ, що становить гривневий еквівалент 726 600, 00'євро, в тому числі ПДВ, що розрахований виходячи із розміру офіційного курсу гривні до євро встановленого НБУ на 15.11.2016, що складає 1 євро = 27.752105 гривень, та сплачується з урахуванням індексації в порядку, визначеному в п. 10.2.6 Договору, що разом становлять винагороду Генерального підрядника за надання послуг з управління за цим Договором, в тому числі послуг, передбачених розділом 8 Договору та сплачуються частинами на щомісячній основі згідно з Графіком платежів (надалі - «Винагорода за управління»);

(v) фіксовану суму у розмірі 294 000,00 грн., в тому числі ПДВ, що становлять винагороду Генерального підрядника за надання послуг з обслуговування Об`єкту протягом 1 (одного) року після дати відкриття, що виплачується Генеральному підряднику згідно графіку Платежів (надалі «Винагорода за обслуговування після відкриття»); (надалі все разом - «Винагорода Генерального підрядника»);

Оплата для фінансування Робіт згідно з Додатком 2 «Графік платежів».

Приймання - передача послуг, включаючи Винагороду Генерального підрядника, визначених в розділі 8 Договору, здійснюється на підставі окремих актів Приймання - передачі та не включається у вартість інших Робіт.

Відповідно до вказаного Договору об`єктом є перша черга торговельно-розважального комплексу з паркінгом за адресою: 4-ий «а» мікрорайон житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва; будівельна адреса: вул. Здолбунівська, 15-А у дарницькому районі м. Києва.

На виконання умов вказаного Договору позивачем на адресу ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» виписані акти виконаних робіт за формою КБ-2, а саме: від 24.01.2018 №№11-19/10, 11-18/10, 11-17/10, 11-16/10, 11-15/10, 11-14/10, 11-13/10, 11-12/10, 11-10/10, 11-9/10, 11-6/10, 11-5/10, 11-3/10, 11-2/10, 11-1/10, 11-17, 11-21/10, 11-22/10, від 15.03.2017 №№ 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 1-6, 1-9, від 29.03.2017 №№2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-9, від 28.04.2017 №№3-1, 3-2, 3-3, 3-5, 3-6, 3-11, від 06.06.2017 №№ 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 4-9, від 30.06.2017 №№5-1, 5-2, 5-3, 5-4, 5-5, 5-6, 5-12, 5-15, від 31.07.2017 №№ 6-1, 6-2, 6-3, 6-4, 6-5, 6-6, 6-7, 6-8, 6-13, 6-14, 6-15, від 17.10.2017 №№ 7-1, 7-2, 7-3, 7-4, 7-6, 7-7, 7-8, 7-14, 7-15, від 06.11.2017 №№ 9-13, 8-2, 8-3, 8-4, 8-12, 8-13, 8-14, 8-15, 8-16, 8-5, 8-6, 8-7, 8-8, 8-9, від 11.12.2017 №№ 10-2/10, 10-4/10, 10-7/10, 10-8/10, 10-13/10, 10-22/10, всього на суму виконаних робіт з ПДВ 346 863 772,25грн. та на суму ПДВ 57 726 688,83грн., в тому числі винагорода Генпідрядника у розмірі 5 288 623,74грн.

Також на виконання умов вказаного Договору позивач на адресу ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» виписав акти виконаних робіт: акт охрана (забезпечення охорони будівельного майданчика) за листопад, грудень 2016 року, 2017 рік, січень-березень 2018 року; акт інт (забезпечення доступу до мережі інтернет) за листопад, грудень 2016 року, 2017 рік, січень-березень 2018 року; акт орен (оренда побутових приміщень) за листопад, грудень 2016 року, 2017 рік, січень-березень 2018 року.

Крім того, між ТОВ «Фабер Інтернешенел» та ТОВ «Іммошан Україна» (Замовник), від імені та за рахунок якого діє ТОВ «РІАЛ ІСТЕЙТ Ф.К.А.У.» складено Акт приймання - передачі Об`єкта, яким засвідчили наступне:

1. Даним Актом приймання - передачі Сторони засвідчують, що Генеральний підрядник передав Замовнику, а Замовник прийняв закінчений будівництвом та введений в експлуатацію Об`єкт, назва якого відповідно до дозвільної та проектної документації: «Будівництво першої черги торговельно - розважального комплексу з паркінгом за адресою: 4-ий «а» мікрорайон житлового масиву Позняки у Дарницькому районі міста Києва», разом з основними засобами (функціонуючим інженерним обладнанням: мережі, устаткування та прилади опалення, водопостачання, каналізації, вентиляції та протипожежної системи, енергопостачання, тощо) будівництво якого відбувалось відповідно до умов Договору.

1.1. Відповідно до даних технічної інвентаризації Об`єкт, передача якого засвідчується цим Актом приймання - передачі, є торговельно - розважальним комплексом з паркінгом, що знаходиться за поштовою адресою: м. Київ, вул. Здолбунівська, 17 (будівельна адреса: вул. Здолбунівська, 15-А, м. Київ), (надалі - Об`єкт), загальною площею 55 891,6 кв.м., поверховістю - 2 поверхи, з яких:

- приміщення по 1-му поверху - 30 328,1 кв.м., з них: площа паркінгу - 26 702,3 кв.м., корисна площа - 28 773 кв.м., розрахункова площа - 25 887 кв.м., кількість машиномісць - 986 м-місць, зовнішня автостоянка - 43 м-місць, площа м-місць паркінгу - 13 497,0 кв.м.;

- приміщення по 2-му поверх - 23 961,4 кв.м.;

- приміщення по поверху антресоль - 1 552,2 кв.м.;

- приміщення по поверху підвал - 49,9 кв.м.

Об`єкт розміщений на загальній площі забудови 31 584,9 кв.м. на твердому покритті, з якого: асфальтно - бетонне покриття - 7 522 кв.м., тротуар - 1 536 кв.м., площа озеленення - 1 221 кв.м.

Після передачі завершеного Об`єкта Замовнику, на виконання п. 10.1.1.1 «Винагороди Генерального підрядника» Договору Генерального підряду від 15.11.2016 позивачем на адресу ТОВ «Ріал Істейт Ф.К.А.У.» виписані наступні акти: від 24.01.2018 №НП-00046, №НП-0000133, №НП-0000132, №НП-0000131 на суму послуг з ПДВ у розмірі 51 374 146,26грн. та суми ПДВ у розмірі 8 562 357,71грн.

На виконання умов Договору Генерального підряду № 2-Kideal від 15.11.2016 Замовником ТОВ "РІАЛ ІСТЕЙТ Ф.К.А.У." на розрахунковий рахунок ТОВ "Фабер Інтернешенел'' були сплачені грошові кошти у сумі 397 430 031,36грн., що підтверджено банківськими виписками підприємства та даними бухгалтерського обліку. Станом на 31.03.2018 за даними бухгалтерського обліку ТОВ "Фабер Інтернешенел" по взаємовідносинах з ТОВ "РІАЛ ІСТЕЙТ Ф.К.А.У." за Договором Генерального підряду № 2-Kideal від 15.11.2016 обліковується дебетове сальдо по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» у сумі 5 069 561,68 грн. та кредитове сальдо по рахунку 6811 «Розрахунки за авансами одержаними» у сумі 214 742,92 грн. Зазначені кошти у сумі 397 430 031,36грн. були сплачені в тому числі за: винагороди Генерального підрядника, відповідно до п.10.1.1.1 Договору у сумі 51 374 146,26 грн. та по актах виконаних робіт у сумі 346 055 885,10 грн.

ТОВ «Фабер Інтернешенел» визначає доходи і витрати відповідно до п. 3 П(С)БО 18 з урахуванням ступеня завершеності робіт на дату балансу, а ступінь завершеності робіт за будівельним контрактом визначається відповідно до п. 4 П(С)БО 18, за методом співвідношення фактичних витрат з початку виконання будівельного контракту до дати балансу та очікуваної (кошторисної) суми загальних витрат за контрактом. Вартість договору генерального підряду між ТОВ «Фабер Інтернешенел» та ТОВ "РІАЛ ІСТЕЙТ Ф.К.А.У.» згідно договору № 2 - Kideal від 15.11.2016 на 31.12.2017 складає 396,0 млн. грн.., в свою чергу планова собівартість об`єкта будівництва на 31.12.2017 складає 394,5 млн.грн. Сума витрат, що віднесена в бухгалтерському обліку на рахунок 90 саме за цим об`єктом будівництва на 31.12.2017 складає 273,0 млн. грн. Також, у зв`язку з тим, що на 31.03.2018 Замовник не прийняв ніяких робіт і формував дефектний акт, у компанії ТОВ «Фабер Інтернешенел» дохід, визнаний відповідно до П(С)БО 18, не перевищив дохід, визнаний на підставі актів виконаних робіт з Замовником. Таким чином, не було підстав для донарахування доходу у 1 кварталі 2018 року».

При перевірці відповідачем даних бухгалтерського обліку, зазначених у відповіді позивача від 16.08.2018 №16-08-18 встановлено: сума по рахунку 903 по всіх об`єктах станом на 31.12.2017 дорівнює 270 526 213,41 грн., що не відповідає даним наведеним у відповіді, крім того, у 1 кварталі 2018 року по зазначеному об`єкту будівництва на рахунку 703 сформовано доходи, по виписаних актах виконаних робіт у загальній сумі 71 052 194,77 грн. та по актах на винагороду, що передбачена умовами договору у загальній сумі 51 374 146,26 грн., що також не відповідає зазначеній підприємством інформації. У наданій відповіді не міститься інформації щодо вартості договору в розрізі статей, зазначена лише загальна сума 396 млн.грн., сума планової собівартості у розмірі 394,5 млн. не підтверджена жодним розрахунковим документом.

ТОВ «Фабер Інтернешенел» був вручений запит № 4 від 17.08.2018 щодо надання пояснень з яких самих статей складається вартість договору, визначена у загальній сумі 396 млн. грн. та планова собівартість об`єкта будівництва у сумі 394,5 млн. грн.. Також було запропоновано надати пояснення чи включає сума вартості договору 396 млн. грн. винагороду Генерального підрядника та чи включають зазначені суми ПДВ.

На запит № 4 від 17.08.2018 ТОВ «Фабер Інтернешенел» надана відповідь листом від 20.08.2018 № 20-08-18, в якій зазначено: «Компанія ТОВ «Фабер Інтернешенел» визначає доходи і витрати з повним дотриманням вимог П(С)БО 18, а саме, доходи і витрати визнаються відповідно до п. 3 П(С)БО 18 з урахуванням ступеня завершеності робіт на дату балансу, а ступінь завершеності робіт за будівельним контрактом визначається відповідно до п. 4 П(С)БО 18, за методом співвідношення фактичних витрат з початку виконання будівельного контракту до дати балансу та очікуваної (кошторисної) суми загальних витрат за контрактом. Вартість договору генерального підряду між ТОВ «Фабер Інтернешенел» та ТОВ "РІАЛ ІСТЕЙТ Ф.К.А.У.", згідно договору № 2 - Kideal від 15.11.2016 на 31.12.2017 складає 396,0 млн. грн., включаючи винагороду генерального підрядника. Планова собівартість об`єкта будівництва на 31.12.2017 формується згідно П(С)БО 18, як витрати за будівельним контрактом.».

Отже, в ході перевірки ТОВ «Фабер Інтернешенел» не надано показників, які необхідні для розрахунку ступеня завершеності будівництва на дату балансу за методом співвідношення фактичних витрат з початку виконання будівельного контракту до дати балансу та очікуваної (кошторисної) суми загальних витрат за контрактом, а саме не надано очікуваної (кошторисної) суми загальних витрат. Відповідно до пояснень підприємства, планова (кошторисна) собівартість об`єкта будівництва формується як фактичні витрати за будівельним контрактом.

За даними ТОВ «Фабер Інтернешенел» вартість договору генерального підряду між ТОВ «Фабер Інтернешенел» та ТОВ "РІАЛ ІСТЕЙТ Ф.К.А.У.", згідно договору № 2 - Kideal від 15.11.2016 на 31.12.2017 складає 396,0 млн. грн., включаючи винагороду генерального підрядника, тобто, винагорода генерального підрядника відповідно до п. 10.1.1.1 Договору складає 42 811 788 грн. без ПДВ, винагорода, передбачена п.10.1.1.1 Договору у розмірі 2% від виконаних робіт складає 5 288 627 грн. без ПДВ, а вартість об`єкта будівництва (контрактна цін) складає 347 899 585 грн. без ПДВ (396 000 000 грн. - 42 811 788 грн. - 5 288 627 грн.).

Відповідно до п. 10 П(С)БО 18 Дохід за будівельним контрактом включає передбачену будівельним контрактом ціну, а також суму відхилень, претензій та заохочувальних виплат за будівельним контрактом.

За Договором Генерального підряду № 2-Kideal від 15.11.2016, укладеним між Замовником ТОВ "РІАЛ ІСТЕЙТ Ф.К.А.У." та Генеральним підрядником ТОВ "Фабер Інтернешенел", винагороди генерального підрядника, передбачені п.10.1.1.1 Договору є заохочувальними виплатами за будівельним контрактом.

Як вбачається з матеріалів справи, дохід з початку будівництва по 31.03.2018 року задекларовано ТОВ «Фабер Інтернешенел» у сумі 335 237 375 грн., який складається з:

винагороди Генерального підрядника у сумі 42 811 788грн., що підтверджено первинними документами, актами виконаних робіт;

винагороди Генерального підрядника у розмірі 2% від складених актів виконаних робіт за формою КБ-2 у сумі 5 288 624 грн., що підтверджено первинними документами, актами виконаних робіт за формою схожою на форму КБ-2;

дохід визначений, відповідно до виписаних актів виконаних робіт у сумі 287 136 963грн., що підтверджено первинними документами.

Тобто, з урахуванням вимог п. 10 П(С)БО 18 дохід за будівельним контрактом за контрактною ціною складає 287 136 963 грн., без врахування заохочень за контрактом. При цьому, собівартість реалізованих робіт і послуг з початку будівництва по 31.03.2018 року задекларована у сумі 320 021 915 гривень.

Крім того слід зазначити, що у п. 10.1.1. Договору зазначено: договірна ціна покриває всі витрати Генерального підрядника на виконання цього Договору, в тому числі тестування, лабораторні дослідження, експертизи, зовнішніх консультантів, що залучаються Генеральним підрядником, субпідрядників, витрати на персонал, транспортні виграти, податки, охорону Об`єкта, надання послуг, передбачених в розділі 8 Договору, з урахуванням п. 8.10,4. тощо, а також витрати на організацію та управління виконанням Робіт з будівництва Розширення 16 з урахуванням умов, визначених в п. 2.1 Договору. Договірна ціна може коригуватися виключно шляхом укладення додаткових угод до цього Договору.

Відповідно до п. 3 П(С)БО 18 п. 10 П(С)БО 18 доходи і витрати протягом виконання будівельного контракту визнаються з урахуванням ступеня завершеності робіт на дату балансу, якщо кінцевий фінансовий результат цього контракту може бути достовірно оцінений.

Отже, за будівельним контрактом витрати, що підлягають відображенню у собівартості даного звітного періоду, мають складатися тільки з тих витрат, які пов`язані з обсягом конкретно виконаної на цьому об`єкті роботи, що визнана доходом. Витрати, пов`язані з виконанням робіт, які ще не визнано доходом, відображуються підрядником у складі незавершеного виробництва.

Враховуючи вищенаведене, суд погоджується з твердженнями відповідача, що ТОВ «Фабер Інтернешенел» безпідставно занижено доходи від реалізації робіт і послуг за 1 квартал 2018 року на суму 32 884 952 грн., у зв`язку з віднесенням до складу собівартості робот і послуг витрат за будівельним контрактом з початку будівництва по яких станом на 31.03.2018 доходи не визнано, що призвело до заниження показників у рядку 2000 Звіту «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)».

Крім того, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ТОВ «Фабер Інтернешенел» укладені Договори субпідряду на виконання будівельно-монтажних робіт з ТОВ «Прикарпаткоопбуд» (код 41170610) від 03.10.2017 №KDL1-0310/001, №KDL1-0310/002, від 02.11.2017 №KDL1-0211/004, від 14.11.2017 №KDL1-1411/001, від 27.11.2017 №KDL1-2711/001, №KDL1-2711/002, від 14.12.2017 №KDL1-1412/001, від 22.12.2017 №KDL1-2212/001, від 19.01.2018 №KDL1-1901/001, від 09.02.2018 №KDL1-0902/001, від 27.02.2018 №KDL1-2702/002, які є ідентичними, згідно яких ТОВ «Фабер Інтернешенел» (Генпідрядник), ТОВ «Прикарпаткоопбуд» (Субпідрядник): Генпідрядник доручає, а Субпідрядник зобов`язується виконати на свій ризик власним та/або залученими силами та способами, методами, матеріалами (за виключенням матеріалів наданих Генпідрядником), обладнанням та механізмами відповідно до проектної документації будівельно - монтажні роботи (надалі за текстом - «Роботи») на об`єкті «Будівництво першої черги торговельно - розважального комплексу з паркінгом за адресою: 4-ий «а» мікрорайон житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва», що має параметри і характеристики, вказані в Проектній та Робочій Документації; будівельна адреса: вул. Здолбунівська, 15-А у Дарницькому районі міста Києва» (далі за текстом - «Об`єкт»), що знаходиться за адресою: вул. Здолбунівська, 15-А у Дарницькому районі міста Києва, та передати виконані Роботи Генпідряднику, а Генпідрядник зобов`язується надати Субпідряднику будівельний майданчик (Фронт робіт), матеріально - технічні ресурси, забезпечити своєчасне фінансування Робіт, прийняти виконані Роботи та оплатити їх на умовах, визначених в Договорі.

Склад та обсяг Робіт визначається Сторонами у додатку до даного Договору -Кошторисі, що становить невід`ємну частину. Кошторис є твердий.

Загальна ціна Договору визначається за домовленістю Сторін у Кошторисах, які є додатком до даного Договору, включає в себе вартість Робіт та інших витрат Субпідрядника.

На виконання умов вказаних договорів складені довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3): б/н від 29.12.2017, від 30.03.2018, акти приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в): від 29.12.2017 №№1, 1, 1, 2, 3, 4, 1, 1, 1, 1, від 30.09.2018 №№1, 1, 1, 1, 2, 4. 5, 3, 1, 1, всього на суму 27 254 218,43грн. у тому числі ПДВ у розмірі 4 542 369,74грн.

Позивачем на адресу ТОВ «Прикарпаткоопбуд» перераховані грошові кошти на загальну суму 27 254 218,43грн., що підтверджується банківськими виписками підприємства від 10.10.2017, від 12.10.2017, від 20.10.2017, від 24.10.2017, від 08.11.2017, від 14.11.2017, від 15.11.2017, від 29.11.2017, від 18.12.2017, від 27.12.2017, від 28.12.2017, від 25.01.2018, від 26.01.2018, від 13.02.2018, від 05.03.2018.

Про порушення позивачем норм податкового законодавства по взаємовідносинам з ТОВ «Прикарпаткоопбуд» відповідач дійшов висновку з тих підстав, що відповідно до листа Генеральної прокуратури України від 06.06.2018 № 07/1/319510-17 Слідчим з ОВС третього слідчого відділу, управління з розслідування кримінальних проваджень у сфері економіки Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральною Прокуратури України Дуляницьким Ю.А. на адресу ГУ ДФС у м. Києві надано матеріали кримінального провадження від 13.11.2017 за № 42017000000003630 для використання в межах здійснення контрольно-перевірочних заходів по ТОВ «Фабер Інтернешенел» (код 32913368). Матеріали даного кримінального провадження містять протокол допиту свідка від 26.02.2018, громадянки ОСОБА_1 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий Оболонським РВ ГУДМУ від 09.06.2001), яка займала посаду керівника ТОВ «Прикарпаткоопбуд». Відповідно до даного допиту, громадянкою ОСОБА_1 було повідомлено наступне «...Ніякої фінансово-господарської діяльності від імені ТОВ «Прикарпаткоопбуд» (код 41170610) я не здійснювала та доручення на вчинення таких дій нікому не надавала. Особисто я ніколи не займалася підприємницькою діяльністю, тому не маю необхідних професійних знань та навичок для здійснення функцій керівника підприємства. Будь-яких договорів, контрактів, накладних, товаро-транспортних накладних, видаткових накладних та будь-яких господарських, бухгалтерських та фінансових документів від імені зазначених підприємств я не підписувала та доручення нікому не надавала. ...ТОВ «Фабер Інтернешенел» (код 32913368)....мені не відомі про дані підприємства чую вперше, ніхто з працівників, представників чи службових осіб даних підприємств мені не відомий… Податкових накладних від імені ТОВ «Прикарпаткоопбуд» (код 41170610) я не виписувала, не підписувала та в Єдиному реєстрі податкових накладних не реєструвала, хто це здійснював мені не відомо, довіреність на здійснення вказаних дій я не надавала».

Також матеріали даного кримінального провадження містять протокол огляду від 01.03.2018 року, відповідно до якого Старший уповноважений з ОВС відділу ОВЕЗ МОУ Офісу великих платників податків ДФС майор податкової міліції Остапчук Я.І. на підставі Доручення в порядку ст. 40 КПК України по кримінальному провадженню № 42017000000003630, відмості про яке внесено до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за фактом вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 209 КК України, відповідно до ст. ст. 104, 105, 106, 223, 237 КПК України: Провів огляд даних, які містяться в Єдиному реєстрі податкових накладних та АІС «Податковий блок».

Проведеним оглядом встановлено: що ТОВ «ПРИКАРПАТКООПБУД» (ЄДРПОУ 41170610) взято на облік як платник податків 23.02.2017. Згідно Єдиного реєстру податкових накладних (далі за текстом ЄРПН) підприємствами-постачальниками ТОВ «ПРИКАРПАТКООПБУД» за період діяльності 2017-2018 років, в адресу даного товариства виписано та зареєстровано податкових накладних на загальну суму понад 15 млн. грн. ПДВ. Основними постачальниками ТОВ «ПРИКАРПАТКООПБУД» були наступні підприємства: ТОВ «Фенікс-Дел» (код 39995688), ТОВ «Ескалібур-Центр» (код 41370090), ТОВ «Фловерс Стиль» (код 40745034), ТОВ «Стандарт Інвест Груп» (код 40047437), ТОВ «Джойн Трейд» (код 40748365), ТОВ «Всеукраїнська Торг Компанія» (код 39832055), ТОВ «Глобал Юнітрейд» (код 40644526), ТОВ «Гідромембрана» (код 40804670), ТОВ «Ірейзіф» (код 41205077), ТОВ «Віреніум» (код 41173187), ТОВ «Агро-Техцентр» (код 41392109), ТОВ «ВКФ Прайм» (код 40748460), ТОВ «Тільки Двері Груп» (код 40616064).

Згідно Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що реалізовані товаро-матеріальні цінності даними підприємствами, не відповідають групам товарів, що придбаються. Зокрема, дані підприємства придбають продукти харчування, тютюнові вироби, бувший у використанні одяг і таке інше.

Також, згідно даних ІС «Податковий блок» встановлено, що на підприємствах ТОВ "ФЛОВЕРС СТИЛЬ" (код за ЄДР 40745034), ТОВ "СТАНДАРТ ІНВЕСТ ГРУП" (код за ЄДР 40047437), ТОВ "ВСЕКРАЇНСЬКА ТОРГ КОМПАНІЯ" (код за ЄДР 39832055), ТОВ "ГЛОБАЛ ЮНІТРЕЙД" (код за ЄДР 40644526), ТОВ "ВКФ ПРАЙМ" (код за ЄДР 40748460), ТОВ «ДЖОЙ ТРЕЙД» (код за ЄДР 40939692) засновником директором та головним бухгалтером є одна і таж сама особа ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_2 ), який на дату підписання акта перевірки значиться також директором та засновником ТОВ «Прикарпаткоопбуд».

За даними ЄРПН ТОВ «Прикарпаткоопбуд» за 4 квартал 2017 року та 1 квартал 2018 року, крім податкових накладних, зареєстрованих в адресу ТОВ «Фабер Інтернешенел» зареєстровані податкові накладні на виконання аналогічних будівельно-монтажних робіт на адресу ще 6 контрагентів - покупців.

Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що на адресу ТОВ «Прикарпаткоопбуд» протягом 4 кварталу 2017 року - 1 кварталу 2018 року податкові накладні з номенклатурою «будівельні роботи», «ремонтно- будівельні роботи», або роботи на вищезазначених об`єктах не виписувались та не реєструвались. Однак, поряд з цим, встановлено 14 контрагентів-постачальників, якими на адресу ТОВ «Прикарпаткоопбуд» було виписано податкові накладні з найменуванням послуги «послуги по наданню персоналу». Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, та даних ІС «Податковий блок», майже всі зазначені контрагенти-постачальники відповідно даних податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку мають у штаті 1 особу (яка одночасно є засновником, директором та головним бухгалтером) та не мають найманих працівників за весь період діяльності.

Враховуючи вищенаведене, документально не підтверджено виконання будівельно-монтажних робіт робітниками ТОВ «Прикарпаткоопбуд» та фактичного залучення третіх осіб, щодо робіт зазначених в актах приймання виконаних будівельних робіт виписаних на адресу ТОВ «Фабер Інтернешенел».

Крім того, ТОВ «Прикарпаткоопбуд» (код 41170610) фігурує у кримінальному провадженні від 13.11.2017 за №42017000000003630 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, згідно ухвали Печерського районного суду м. Києва від 06.03.2018 по справі № 757/12055/18-к. В якій зазначено «...У ході досудового розслідування встановлено, що на території м. Києва діє організоване злочинне угрупування, учасники якого організували функціонування «конвертаційного центру», спрямованого на мінімізацію доходів, отриманих в ході протиправних діянь: ухилення від сплати обов`язкових платежів до бюджету, зменшення податкового навантаження на вітчизняні суб`єкти господарської діяльності (далі - СГД), проведення безтоварних фінансових операцій з використанням реквізитів фіктивних підприємств.

Відомостями наданими Міжрегіональним оперативним управлінням Офісу великих платників податків ДФС встановлено низку «сумнівних» СГД реквізити яких використовуються в незаконних фінансових операціях, а саме ТОВ «ПРИКАРПАТКООПБУД» … та інші.

З метою маскування протиправної діяльності, надання їй виду легальної, групою осіб в якості постачальників товарів, робіт і послуг для «сумнівних» СГД в податковій звітності, використовуються так звані підприємства-імпортери та товаровиробники, які здійснюють продаж продуктів харчування в т.ч.: тушок курчат, фарш курячий, м`ясо куряче, свіжі овочі та фрукти, порошкоподібні суміші призначені для харчування, харчові заморожені продукти, надають послуги оренди приміщень, рекламні послуги, тощо на території України. Фактично ж, всі товари реалізовуються за готівкові кошти, без відображення їх в документах бухгалтерського обліку підприємств та податкової звітності.

У подальшому, вищезазначені підприємства з ознаками фіктивності, за рахунок проведення підміни номенклатури товарів (пересорту), здійснюють на митній території України документальне відображення безтоварних операцій з поставки товарів, виконання робіт, в адресу суб`єктів реального сектору економіки, чим надають можливість останнім незаконно формувати податковий кредит з ПДВ.

Так, у ході досудового розслідування встановлено та допитано як свідка директора та засновника ТОВ «ПРИКАРПАТКООПБУД» (ЄДРПОУ 41170610) гр. ОСОБА 3, яка надала покази, що до фінансово-господарської діяльності вказаного підприємства не має ніякого відношення, господарських операцій з підприємствами-контрагентами не проводила, та нікому не доручала.

Таким чином, правочини укладені підприємствами по фінансово-господарським взаємовідносинам з ТОВ «ПРИКАРПАТКООПБУД» (ЄДРПОУ 41170610) порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб.

Протоколом огляду інформаційно-аналітичних баз даних ДФС України від 26.02.2018 встановлено, що ТОВ «Фабер Інтернешенел» (ЄДРПОУ 32913368), у період 2017-2018 років задекларувало придбання послуг (БМР будівельно-монтажні роботи) у ТОВ «ПРИКАРПАТКООПБУД» (ЄДРПОУ 41170610) на загальну суму, близько 5 млн. грн. ПДВ, що призвело до фактичного ненадходження податків до бюджету на зазначену суму.

Таким чином, перевіркою встановлено завищення позивачем собівартості реалізованих робіт, послуг по взаємовідносинам з ТОВ «Прикарпаткоопбуд» у загальній сумі 20 577 095грн., у тому числі за 2017 рік на суму 12 952 929,00грн., за 1 квартал 2018 року на суму 7 624 166,00грн.

Крім того, судом встановлено, що 21.08.2017 між позивачем (Генпідрядник) та ТОВ «Будівельна компанія «Астра Союз» (Субпідрядник) укладено Договір субпідряду на виконання будівельно-монтажних робіт №KDL1-21/08-001, відповідно до якого Генпідрядник доручає, а Субпідрядник зобов`язується виконати на свій ризик власними та/або залученими силами та способами, методами, обладнанням, матеріалами та механізмами відповідно до проектної документації будівельно - монтажні роботи (надалі за текстом - «Роботи») на об`єкті «Будівництво першої черги торговельно - розважального комплексу з паркінгом за адресою: 4-ий «а» мікрорайон житлового масиву Лозняки у Дарницькому районі м. Києва», що має параметри і характеристики, вказані в Проектній та Робочій Документації; будівельна адреса: вул. Здолбунівська, 15-А у Дарницькому районі міста Києва, та передати виконані Роботи Генпідряднику, а Генпідрядник зобов`язується надати Субпідряднику будівельний майданчик (Фронт робіт), забезпечити своєчасне фінансування Робіт, прийняти виконані Роботи та оплатити їх на умовах, визначених в Договорі.

Склад та обсяг Робіт визначається Сторонами у додатку до даного Договору -Кошторису, що становить його невід`ємну частину. Кошторис є твердий.

Загальна ціна Договору визначається за домовленість Сторін у Кошторисі, який є додатком до даного Договору, включає в себе вартість Робіт та інших витрат Субпідрядника.

Загальна ціна Договору становить 5 541 183,79 грн., з урахуванням ПДВ (20%) - 923 530,63 грн. Загальна ціна Договору повністю враховує: оплату (винагороду) за виконання Договору; витрати на всі Роботи, які виконуються відповідно до положень цього Договору з урахуванням додатків; витрати, ризики та фінансові зобов`язання Субпідрядника, прямо чи опосередковано зазначені у тексті цього Договору та додатків до нього, включаючи, але не обмежуючись ті витрати, що пов`язані з будівельними Роботами, усуненням Дефектів та недоліків у виконаних Субпідрядником або залученими ним третіми особами Роботах; затрати за дії або невиконання обов`язків будь - якою залученою Субпідрядником третьою особою, та їх відповідними агентами або працівниками, у - виключно стосовно робіт Субпідрядника, визначених цим Договором - витрати на транспортні перевезення, розміщення персоналу, тестування, що вимагається згідно положень діючого законодавства, підготовку виконавчої документації, лабораторні дослідження, експертизи, (якщо такі вимагаються законодавством) зразки, зовнішніх консультантів, що залучаються Субпідрядником, витрати на персонал, транспортні витрати, податки Субпідрядників; ціни за машинобудівні елементи Робіт Субпідрядника; можливі зміни в майбутньому в оплаті праці, матеріалів та інших компонентів; витрати, пов`язані з наданням послуг щодо вимірювання, з гарантуванням якості та здійсненням технічного контролю в межах обов`язків Субпідрядника; витрати на вивіз сміття, створеного Субпідрядником та залученими ним третіми особами, та прибирання місця виконання робіт Субпідрядника та залучених ним третіх осіб; забезпечення охорони власних товарно - матеріальних цінностей Субпідрядника, що розміщені на Будівельному Майданчику; витрати на виконання постанов і вказівок органів державної влади щодо дій Субпідрядника або залучених ним осіб при будівництві Об`єкту; збори, мито і податки, пов`язані з виконанням Робіт Субпідрядника, прийняття всієї відповідальності за Роботи виконані Субпідрядником і забезпечення, щоб Роботи були повністю інтегровані і становили одне ціле.

Строк виконання Робіт встановлений в Додатку № 2 до даного Договору «Календарний графік виконання робіт».

Передача будівельного майданчику Фронту робіт» для проведення Робіт оформляється Актом приймання - передачі, який підписується Сторонами.

Забезпечення Робіт матеріалами, конструкціями та виробами виконує Субпідрядник. З цією метою він (Субпідрядник) зобов`язаний здійснити замовлення, виготовлення, оплату, поставку, прийняття, розвантаження, складування, зберігання, подачу на місце виконання Робіт матеріалів, конструкцій та виробів, необхідних для виконання Робіт.

Субпідрядник відповідає за якість наданих ним матеріалів, конструкцій та виробів, а також за надання матеріалів, конструкцій та виробів, обтяжених правами третіх осіб.

Субпідрядник має право залучати до виконання Робіт третіх осіб за умови погодження із Генпідрядником.

Сторони дійшли згоди, що Генпідрядник здійснює оплату за цим Договором у наступному порядку: 825 702,05 грн., з урахуванням - 137 617,01грн., сплачується Генпідрядником протягом 7 (семи) робочих днів з моменту підписання Сторонами даного Договору; решта коштів сплачується Генпідрядником на підставі Актів приймання - передачі виконаних Робіт протягом 10 (десяти) банківських днів з моменту підписання Сторонами Актів, з пропорційним врахуванням раніше сплаченого авансу.

Оплата здійснюється Генпідрядником у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Субпідрядника відповідно до умов цього Договору.

На виконання умов укладеного Договору № KDL1 -21/08-001 від 21.08.2017 ТОВ «Фабер Інтернешенел» отримано від ТОВ «Будівельна компанія «Астра Союз» Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (КБ-3) №б/н від 29.12.2017 та Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт: №1 від 29.12.2017 та податкову накладну №37 від 26.12.2017.

Про порушення позивачем норм податкового законодавства по взаємовідносинам з ТОВ «Будівельна компанія «Астра Союз» відповідач дійшов висновку з тих підстав, що за даними ЄРПН ТОВ «БК «Астра Союз» (код 30633387) за грудень 2017 року, крім податкових накладних, зареєстрованих в адресу ТОВ «Фабер Інтернешенел» зареєстровані податкові накладні на виконання будівельно-монтажних робіт на адресу ТОВ "Магістральбудпроект" (код 19486956), а саме з номенклатурою послуг «Топо-геодезичні вишукування М 1:500 (код послуги згідно ДКПП -71.12) по об`єкту: «Будівництво багатоквартирної житлової забудови, територія другої черги кварталу «Олімпійський», м. Бровари, Київська область».

Отже, протягом періоду, за який ТОВ «БК «Астра Союз» документально оформлено виконання для ТОВ «Фабер Інтернешенел» будівельно-монтажних робіт. ТОВ «БК «Астра Союз» звітувало про наявність на підприємстві 6 робітників, яких не достатньо для виконання одночасно зазначених обсягів робіт для ТОВ «Фабер Інтернешенел» та інших контрагентів-замовників, крім того відсутні основні засоби на підприємстві, необхідні для ведення господарської діяльності, відсутні транспортні засоби, відсутнє придбання транспортних послуг, необхідних для переведення матеріалів та виконання робіт.

Крім того, при проведенні перевірки було використано інформацію, зазначену в Єдиному Реєстрі судових рішень та встановлено, що ТОВ «Будівельна компанія «Астра Союз» (код 41077441) фігурує у кримінальному провадженні від 11.09.2015 за № 42015100080000117 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205 КК України, згідно ухвали Шевченківського районного суду від 22.08.2017 по справі №761/16778/17. В якій зазначено «.... Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановлені особи протягом 2014-2016p.p. створили та придбали суб`єкти підприємницької діяльності - юридичні особи, а саме: ..... ТОВ «Будівельна Компанія Астра Союз»,..... з метою прикриття незаконної діяльності....». По ТОВ «БК «Астра Союз» (код 30633387) до бази СФП ІС «Податковий блок», 10.03.2017 року за № 452/10/26-57-21-03 внесена облікова картка суб`єкта фіктивного підприємництва, за ознакою фіктивності «Зареєстровано (перереєстровано) та впроваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників».

Таким чином, за результатами аналізу наявної інформації щодо діяльності ТОВ «БК «Астра Союз» (код 30633387) та його контрагентів встановлено:

- неможливість виконання ТОВ «БК «Астра Союз» (код 30633387) оформлених господарських операцій за відсутності достатньої кількості, для виконання вказаних робіт, трудових ресурсів, основних засобів;

- відсутність придбання товаро-матеріальних цінностей, що були документально оформлені та враховані у вартість виконання будівельно-монтажних робіт згідно актів приймання - передачі виконаних робіт, видаткових накладних виписаних на адресу ТОВ «Фабер Інтернешенел»;

- відсутність основних засобів та придбання транспортних послуг, що унеможливлює факт транспортування товаро-матеріальних цінностей відвантаження яких було оформлено ТОВ «БК «Астра Союз» на адресу ТОВ «Фабер Інтернешенел»;

- документальне оформлення ТОВ «БК «Астра Союз» господарських операцій щодо реалізації будівельно-монтажних послуг.

З урахуванням досліджених обставин та результатів проведеного аналізу наявних даних, перевіркою ТОВ «БК «Астра Союз» встановлено неможливість фактичного здійснення цим суб`єктом господарювання господарських операцій через відсутність майна, наявної незначної кількості трудових ресурсів, основних фондів, які економічно необхідні для виконання такої діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для відповідної господарської діяльності. У зв`язку з цим, усі господарські операції, проведені ТОВ «БК «Астра Союз» з контрагентом-покупцем ТОВ «Фабер Інтернешенел», не спричиняють реального настання правових наслідків.

Враховуючи обсяг господарських операцій, а також відсутність залучення сторонніх трудових ресурсів та основних засобів, наявність яких є обов`язковим враховуючи вид, кількість та обсяги наданих будівельно-монтажних робіт, встановлено нереальність фактичного здійснення операцій на адресу ТОВ «Фабер Інтернешенел» від ТОВ «БК «Астра Союз», оскільки реальність та можливість вчинення даної господарської операції у постачальника ТОВ «БК «Астра Союз» відсутня, а наслідком для податкового обліку є лише фактичний рух активів, а не задекларований на папері, у ТОВ «Фабер Інтернешенел» не було підстав для податкового обліку вказаних операцій.

Враховуючи вищевикладене, встановлено відсутність факту реального здійснення господарських операцій ТОВ «БК «Астра Союз», згідно оформлених документів з контрагентами-постачальниками та покупцями.

Отже, фактично ТОВ «БК «Астра Союз» створено видимість здійснення господарських операцій з ТОВ «Фабер Інтернешенел» шляхом формального складення первинних документів, які не супроводжувалися дійсним рухом активів у процесі виконання операцій.

За сукупністю вищевикладених матеріалів, перевіркою не підтверджується проведення господарських операцій між ТОВ «БК «Астра Союз» та ТОВ «Фабер Інтернешенел».

Перевіркою встановлено документування зазначених операцій та відображення в бухгалтерському обліку без отримання результатів таких операцій в дійсності.

Отже, перевіркою встановлено, що ТОВ «Фабер Інтернешенел» завищено собівартість реалізованих робіт, послуг по взаємовідносинах з ТОВ «БК «Астра Союз» у загальній сумі 427 356 грн., в тому числі за 1 квартал 2018 року на суму 427 356 гривень.

Крім того, судом встановлено, що між позивачем (Генпідрядник) та ТОВ «Олімпія Буд Девелопмент» (код 41434269) (Субпідрядник) укладені Договори субпідряду на виконання будівельно-монтажних робіт: від 19.10.2017 №KDL1-1910/001-1, від 20.10.2017 №KDL1-2010/001-2, №KDL1-2010/003, від 23.10.2017 №KDL-1-2310, від 08.11.2017 №KDL1-0811/003, №KDL1-0811/004, від 20.11.2017 №KDL1-2011/001, №KDL1-2011/002, від 23.11.2017 №KDL-1-2011/003, від 09.01.2018 №KDL1-0901/001, від 11.01.2018 №KDL1-0102/001, №KDL-1-1101/002, від 16.01.2018 №KDL-1-1601/0010, №KDL-1-1601/7, від 24.01.2018 №KDL1-2401/001, від 25.01.2018 №KDL1-2501/002, №KDL1-2501/008, від 01.02.2018 №KDL1-0102/002, від 02.02.2018 №KDL-1-0702/009, від 05.02.2018 №KDL1-0502/003, №KDL1-0502/004, №KDL1-0502/005, від 06.02.2018 №KDL1-1-0602/006, від 06.03.2018 №KDL-1-0601/001, від 19.03.2018 №KDL-1-1903/003, відповідно до яких Генпідрядник доручає, а Субпідрядник зобов`язується виконати на свій ризик власними та/або залученими силами та способами, методами, матеріалами (за виключенням матеріалів наданих Генпідрядником), обладнанням та механізмами відповідно до проектної документації будівельно - монтажні роботи (надалі за текстом - «Роботи») на об`єкті «Будівництво першої черги торговельно - розважального комплексу з паркінгом за адресою: 4-ий «а» мікрорайон житлового масиву Лозняки у Дарницькому районі міста Києва», що знаходиться за адресою: вул. Здолбунівська, 15-А у Дарницькому районі міста Києва, та передати виконані Роботи Генпідряднику, а Генпідрядник зобов`язується надати Субпідряднику будівельний майданчик (Фронт робіт), матеріально - технічні ресурси, забезпечити своєчасне фінансування Робіт, прийняти виконані Роботи та оплатити їх на умовах, визначених в Договорі.

Склад та обсяг Робіт визначається Сторонами у додатку до даного Договору -Кошторисі, що становить його невід`ємну частину. Кошторис є твердий.

Загальна ціна Договору визначається за домовленістю Сторін у Кошторисах, які є додатком до даного Договору, включає в себе вартість Робіт та інших витрат Субпідрядника. Загальна ціна Договору повністю враховує: - оплату (винагороду) за виконання Договору, витрати на всі Роботи, які виконуються відповідно до положень цього Договору з урахуванням додатків, витрати, ризики та фінансові зобов`язання Субпідрядника, прямо чи опосередковано зазначені у тексті цього Договору та додатків до нього, включаючи, але не обмежуючись ті витрати, що пов`язані з будівельними Роботами, усуненням Дефектів та недоліків у виконаних Субпідрядником або залученими ним третіми особами Роботах, затрати за дії або невиконання обов`язків будь - якою залученою Субпідрядником третьою особою, та їх відповідними агентами або працівниками, виключно стосовно робіт Субпідрядника, визначених цим Договором - витрати на транспортні перевезення, розміщення персоналу, тестування, що вимагається згідно положень чинного законодавства, підготовку виконавчої документації, лабораторні дослідження, експертизи, (якщо такі вимагаються законодавством), зразки, зовнішніх консультантів, що залучаються Субпідрядником, витрати на персонал, транспортні витрати, податки Субпідрядника; ціни за машинобудівні елементи Робіт Субпідрядника, можливі зміни в майбутньому в оплаті праці, матеріалів та інших компонентів, витрати, пов`язані з наданням послуг щодо вимірювання, з гарантуванням якості та здійсненням технічного контролю в межах обов`язків Субпідрядника, витрати на вивіз сміття, створеного Субпідрядником та залученими ним третіми особами, та прибирання місця виконання робіт Субпідрядника та залучених ним третіх осіб, забезпечення охорони власних товаро - матеріальних цінностей Субпідрядник, що розміщені на Будівельному Майданчику, витрати на виконання постанов і вказівок органів державної влади щодо дій Субпідрядника або залучених ним осіб при будівництві Об`єкту, збори, мито і податки, пов`язані з виконанням Робіт Субпідрядника, прийняття всієї .відповідальності за Роботи виконані Субпідрядником і забезпечення, щоб Роботи були повністю інтегровані і становили одне ціле.

Строк виконання Робіт становить 30 (тридцять) календарних днів від дати передачі будівельного майданчику (Фронту робіт), Проектної та Робочої документації і необхідних документів, що дозволяють виконувати Роботи, залежно від того яка з цих обставин настане останньою.

Передача будівельного майданчику (Фронту робіт) для проведення Робіт оформлюється Актом приймання - передачі, якій підписується Сторонами.

Сторони дійшли згоди, що Генпідрядник здійснює оплату Робіт на підставі Акту приймання - передачі виконаних Робіт протягом 10 (десяти) банківських днів з моменту підписання Сторонами Акту приймання - передачі виконаних робіт по факту підтвердження Замовником відсутності претензій.

Замовник має право сплачувати Субпідряднику авансові платежі в розмірі та порядку, що додатково узгоджується Сторонами на підставі наданого рахунку - фактури Субпідрядника.

Оплата здійснюється Генпідрядником у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Субпідрядника відповідно до умов цього Договору та наданого рахунку - фактури.

Приймання - передача Робіт здійснюється протягом встановленого Сторонами строку шляхом підписання Актів приймання передачі виконаних робіт, які повинні бути складені по формі, схожої до форми КБ-2в (згідно з ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва»), Довідок про Вартість Виконаних Робіт і Витрати, що складається за формою, схожою до Форми КБ-3 (згідно з ДСТУ Б Д1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» та Актів про витрату давальницьких матеріалів (надалі Акти).

Субпідрядник гарантує якість закінчених Робіт, їх відповідність ДБН, положенням чинного законодавства України, характеристиками, викладеним в затвердженій Проектній та Робочій документації, можливість експлуатації результату Робіт після завершення їх виконання протягом гарантійного строку. Гарантія якості Роботи поширюється на все, що становить результат Робіт.

На виконання умов вказаних договорів оформлені Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3).

Крім того, між вказаними сторонами 03.11.2017 укладено Договір поставки №KDL1-0311/002, відповідно до якого Постачальник (ТОВ «Олімпія Буд Девелопмент») зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки Покупцю товар господарського призначення, а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити товар в асортименті, кількості та за цінами, викладеними у рахунку - фактурі та/або специфікації та/або видаткових накладних, які є невід`ємною частиною даного Договору, а Покупець зобов`язується прийняти цей Товар та своєчасно здійснювати його оплату згідно з умовами цього Договору.

Найменування, одиниці виміру та загальна кількість товару по кожній конкретній партії, що підлягає поставці за цим Договором, її часткове співвідношення (асортимент, сортамент, номенклатура), узгоджуються Сторонами у замовлених та/або специфікаціях та/або рахунках на оплату, які є невід`ємною частиною даного Договору.

Постачальник гарантує, що товар належить йому на праві власності, не знаходиться під забороною відчуження, арештом, не є предметом застави чи іншим засобом забезпечення виконання зобов`язань перед будь - якими третіми фізичними або юридичними особами, державними органами і державою, а також не є предметом будь - якого іншого забезпечення або обмеження, передбачених чинним законодавством України.

Поставка Товару здійснюється партіями. Партією є товар зазначений в видатковій накладній.

Підставою для поставки кожної партії Товару є замовлення Покупця, узгоджене з Постачальником, в якому Сторони зазначають найменування Товару, його кількість та умови поставки товару Покупцеві.

На виконання умов Договору ТОВ «Фабер Інтернешенел» отримано Товар по видатковим накладним: №1 від 04.12.2017 на суму з ПДВ 647 599,28грн. та №1 від 16.01.2018 на суму з ПДВ 69 431,04грн.

Позивач вартість витрат по будівельно-монтажним роботам відображено у складі собівартості (р. 2050 Звіту про фінансові результати) всього у сумі 20577094,53грн. (6 539 241,47+4 500 831,24+272 446,23+490 817,48+2 738 130,52+96 548,75), у тому числі за 2017 рік у сумі 6 539 241,47грн., за 1 квартал 2018 року - 8 098 774,22грн.

Про порушення позивачем норм податкового законодавства по взаємовідносинам з ТОВ «Олімпія Буд Девелопмент» відповідач дійшов висновку з тих підстав, що під час проведення перевірки ТОВ «Фабер Інтернешенел» на адресу ГУ ДФС у м. Києві надано лист від 08.08.2018 року № 08-08-18-ю «Щодо проведення планової перевірки ТОВ «Фабер Інтернешенел» (ЄДРПОУ 32913368) з 01.04.2015 по 31.03.2018р.» (який підписаний директором ТОВ «Фабер Інтернешенел» Сокуром С.О.) до листа додано копії підтверджуючих документів, але які не завірено відповідно до вимог діючого законодавства. Відповідно до «копії записів в журналі реєстрації інструктажів ТОВ «Фабер Інтернешенел» з питань охорони праці на робочому місці» здійснено запис 01.11.2017, 02.11.2017, 03.11.2017 про проведення інструктажів, в тому числі робітників ТОВ «Олімпія Буд Девелопмент» (код 41434269). Серед переліку даних робітників відсутні робітники зазначені у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку поданого ТОВ «Олімпія Буд Девелопмент» (код 41434269) до органів ДФС за 4 квартал 2017 року та за 1 квартал 2018 року.

Враховуючи вищенаведене, документально не підтверджується виконання «Олімпія Буд Девелопмент» (код 41434269) зазначений обсяг робіт для ТОВ «Фабер Інтернешенел» робітниками, що безпосередньо рахувались на підприємстві за відповідний період.

За даними ІС «Податковий блок» встановлено, що основним покупцем у ТОВ «Олімпія Буд Девелопмент» (код 41434269) за період з 01.10.2017 - 31.03.2018 було ТОВ «Фабер Інтернешенел».

З урахуванням досліджених обставин та результатів проведеного аналізу наявних даних по підприємству ТОВ «Олімпія Буд Девелопмент» (код 41434269) встановлено неможливість фактичного (фізичного) здійснення цим суб`єктом господарювання будівельно - монтажних робіт (улаштування стін, підлог та ізоляції, внутрішнє опорядження приміщень, влаштування фасадів) у зв`язку з відсутністю на ТОВ «Олімпія Буд Девелопмент» (код 41434269) власних трудових ресурсів в достатній кількості.

Отже, перевіркою встановлено, що позивачем завищено собівартість реалізованих робіт, послуг по взаємовідносинах з ТОВ «Олімпія Буд Девелопмент» у загальній сумі 15 235 441,00грн., у тому числі за 2017 рік у сумі 7 078 808,00грн., за 1 квартал 2018 року на суму 8 156 633,00грн.

Так, правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що первинний документ згідно з цим визначенням містить дві обов`язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її реальне (фактичне) здійснення.

Згідно із частинами першою та другою статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що господарська діяльність - це діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку.

Згідно з пунктом 138.2 статті 138 Податкового кодексу України витрати, які враховуються для визначення об`єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов`язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 139.1.9 пункту 139 статті 139 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов`язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Згідно з пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно з пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними або оформленими з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).

З наведених законодавчих положень випливає, що умовами реалізації права платника на податковий кредит, а також на зменшення оподатковуваного доходу на суму понесених витрат є фактичне придбання товарів (робіт, послуг) та наявність первинних документів (зокрема, податкових накладних), оформлених у відповідності з вимогами чинного законодавства.

При цьому, наслідки в податковому обліку платника створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто такі, що пов`язані з рухом активів, зміною зобов`язань чи власного капіталу платника, та відповідають змісту, відображеному в укладених платником податку договорах.

Якщо певна господарська операція не відбулася чи відбулася не за тим її змістом, який відображений в укладених платником податку договорах, то це є підставою для застосування відповідних наслідків у податковому обліку.

Судом на підставі належних та допустимих доказів встановлено, що господарські операції позивача з ТОВ «Прикарпаткоопбуд», ТОВ «Будівельна компанія «Астра Союз», ТОВ «Олімпія Буд Девелопмент» не мали реального характеру з огляду на неможливість їх виконання контрагентом з врахуванням реального часу і наявності трудових ресурсів.

Суд виходить із того, що статус фіктивного, нелегального підприємства несумісний з легальною підприємницькою діяльністю. Господарські операції таких підприємств не можуть бути легалізовані навіть за формального підтвердження документами бухгалтерського обліку.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 2а-1670/5096/12 (К/9901/12890/18), від 30.01.2018 у справі № 2а-0870/6083/11 (К/9901/541/18), від 23.05.2018 у справі №826/16865/14, а також у постановах Верховного Суду України від 01.12.2015 у справі №21-3788а15 (№826/15034/14), від 14.03.2017 у справі №21-1513а16.

Обставини щодо непричетності директора ТОВ «Прикарпаткоопбуд» до господарської діяльності зазначеного товариства не спростовані позивачем в ході перевірки та в ході судового розгляду, а отже не можуть залишитися неврахованими при дослідженні реальності господарських операцій, оскільки ознаки фіктивного підприємства несумісні з легальною підприємницькою діяльністю, навіть за формального підтвердження її первинними документами.

Наведені обставини дають підстави для висновку про те, що первинні документи, які стали підставою для формування податкового кредиту, виписані контрагентом від імені особи, яка заперечує свою участь у створенні та діяльності контрагента платника податків, зокрема й у підписанні будь-яких первинних документів, не можуть вважатися належно оформленими та підписаними повноважними особами звітними документами, які посвідчують факт придбання товарів, робіт чи послуг, а тому віднесення відображених у них сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставним.

Та обставина, що на момент розгляду справи щодо офіційної особи контрагента не було постановлено вироку не може спростовувати достовірність її пояснень стосовно характеру угод і фактичного здійснення за цими угодами операцій.

Перевірка та встановлення таких обставин має значення для правильного вирішення спору, оскільки ознаки фіктивності господарської діяльності безпосередньо впливають на встановлення чи спростування факту здійснення господарської операції та формування на її підставі правомірної податкової вигоди.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (стаття 90 Кодексу адміністративного судочинства України).

У постановах Верховного Суду України від 5 березня 2012 року № 21-421а11, від 1 грудня 2015 року № 21-1661а15, від 2 грудня 2015 року № 21-3849а15 викладено висновок про те, що податкові накладні, які стали підставою для формування податкового кредиту, підписані від імені осіб, які не брали участь у створенні та діяльності контрагентів платника податків-покупця, зокрема й у підписанні будь-яких первинних документів, не можуть вважатися належно оформленими та підписаними повноважними особами звітними документами, які посвідчують факт придбання товарів, робіт чи послуг, а тому віднесення відображених у них сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставним.

Разом з тим, позивачем у даній справі було проведено судово-економічну експертизу за результатами якої судовим експертом Кукул Іваном Ярославовичем Аудиторської фірми «Вест Аудит» 14.02.2019 в м. Чернівці складено Висновок експерта №14/02-19, яким за дослідженням поданих документів встановлено, що документально висновки акта від 27.08.2018 №837/26-15-14-04-02/32913368 «Про результати документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2015 по 31.03.2018, валютного - за період з 01.04.2015 по 31.03.2018, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2011 по 31.03.2018» щодо заниження ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» податкових зобов`язань з податку на прибуток підприємств на суму 12 442 472грн., заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до державного бюджету на суму 7 473 054,00грн. та щодо завищення суми від`ємного значення податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму 7 023 278,00грн. не підтверджується.

Однак, суд при прийнятті рішення у даній справі не приймає його до уваги, оскільки, як зазначає представник відповідача до проведення експертизи позивачем були надані документи, які не були надані під час проведення перевірки та під час розгляду заперечень ТОВ «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» від 03.09.2018 №б/н (вх. ГУ ДФС у м. Києві від 03.09.2018 №66955/10) на акт перевірки від 27.08.2018 №837/26-15-14-04-02/32913368 та, отже які не було враховано при встановлених порушеннях позивачем норм податкового законодавства.

За змістом статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На підставі частини першої статті 108 КАС України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу.

Отже, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, суд дійшов висновку про відхилення вказаного вище висновку експерта як доказу у справі.

Відтак, з огляду на встановлені судом в ході розгляду спору обставини, викладений в Акті перевірки висновок податкового органу є обґрунтованим та таким, що відповідає дійсним обставинам справи, а винесені на його підставі спірні податкове повідомлення-рішення від 17.09.2018 №0047611404, №0047631404, №0047601404 є правомірними.

Таким чином, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» має бути відмовлено повністю.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб`єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБЕР ІНТЕРНЕШЕНЕЛ» (м. Київ, 01004, вул. Велика Васильківська/Басейна, 1-3/2 літера А, код ЄДРПОУ 32913368) відмовити повністю.

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Амельохін

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення28.07.2022
Оприлюднено06.09.2022
Номер документу105990886
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на прибуток підприємств