Справа № 551/1761/22
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
31 серпня 2022 року селище Шишаки
Суддя Шишацького районного суду Полтавської області Сиволап Д.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Шишацької селищної ради про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
30 серпня 2022 до Шишацького районного суду Полтавської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Шишацької селищної ради про визнання права власності на спадкове майно.
Ознайомившись з матеріалами позовної заяви вважаю, що вона не відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України, зокрема позивачем не вказано ціну позову.
Відповідно до п.п. 2, 9 ч.1 ст. 176 ЦПК України ціна позову визначається: у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності - дійсною вартістю нерухомого майна.
З огляду на вищевикладене, ціна позову у даній справі повинна визначатись сукупною вартістю всього спадкового майна на яке претендує позивач.
Крім того, частиною 4 ст. 177 ЦПК визначено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до пп.1 п.1 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 992,40 грн.
Позивачем подане клопотання про звільнення його від сплати судового збору, яке він обґрунтував незадовільним майновим станом. На підтвердження доводів клопотання позивач надав довідку податкового про доходи отримані ним протягом січня квітня 2022 року та довідку про розмір пенсії за період з лютого по липень 2022 року.
Розглядаючи питання про можливість звільнення позивача від судового збору, суддя виходив з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати (ч.3 ст. 136 ЦПК).
Згідно ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч.2 ст. 8 Закону).
Таким чином, звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду.
Позивачем не надано доказів того, що він належить до категорій осіб зазначених в п.2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір».
Надані позивачем довідки частково відображають суми отриманих ним доходів за 7 місяців поточного року. Натомість для вирішення питання звільнення позивача від сплати судового збору суду необхідно з`ясувати рівень всіх видів доходів позивача за повний попередній календарний рік (2021). Таким чином, належним підтверджуючим документом, що містить дані про всі доходи позивача, має бути довідка податкової служби про отримані позивачем доходи протягом 2021 року, яка суду не надана.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для звільнення відповідача від сплати судового збору.
Крім того, позовна заява не відповідає іншим вимогам ст. 175 ЦПК України.
Так в супереч п.п. 4-5 ч.3 вказаної статті в позовній заяві жодним чином не обґрунтовано чому позов пред`явлено саме до Шишацької селищної ради, а не до спадкодавців померлого брата позивача ОСОБА_2 .
Крім того, позивачем не наведено посилання на докази того, що всі чотири земельні ділянки на які він претендує належали за життя спадкодавцю ОСОБА_3 .
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Враховуючи вищевикладене, суддя вважає необхідним залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк для усунення наведених судом недоліків.
На підставі викладеного та керуючись положеннями ст.ст. 175-177, 185 ЦПК України, суддя,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору - відмовити за недоведеністю.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Шишацької селищної ради про визнання права власності на спадкове майно залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк (з дня отримання ним або його представником копії ухвали) для усунення недоліків, наведених в ухвалі.
Недоліки підлягаю усуненню шляхом:
- зазначення у позовній заяві ціни позову, яка становить сукупну вартість всього спадкового майна на яке претендує позивач;
- обґрунтування в тексті позовної заяви пред`явлення позову саме до Шишацької селищної ради;
- наведення в тексті позовної заяви посилання на докази того, що всі чотири земельні ділянки на які претендує позивач належали за життя спадкодавцю ОСОБА_3 ;
- долучення до матеріалів справи документа щодо сплати судового збору в розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше ніж 992,40 грн. Реквізити для сплати судового збору розміщені на інтернет-сайті суду за посиланням https://sh.pl.court.gov.ua/sud1631/gromadyanam/tax/.
Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде повернута.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Д.С. Сиволап
Суд | Шишацький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2022 |
Оприлюднено | 02.09.2022 |
Номер документу | 105995220 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Шишацький районний суд Полтавської області
Сиволап Д. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні