Справа № 392/1545/20
Провадження № 2/392/76/22
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2022 року м. Мала Виска
Маловисківський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Березія Ю.А.,
при секретарі Рудій А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Авентус Фінанс"
про захист прав споживачів,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Авентус Фінанс" сплачений авансовий платіж за договором фінансового лізингу № 01095, який укладено 11 вересня 2018 року, завдані збитки та моральну шкоду.
Позов мотивовано тим, що на 11 вересня 2018 року між позивачем і Товариством з обмеженою відповідальністю "Авентус Фінанс" був укладений договір фінансового лізингу на отримання транспортного засобу автомобіля "RAVON R-2 COMFORT", вартістю 6987,68 доларів США, що в перерахунку на гривни складає 198450 гривень.
11 вересня 2018 року позивачем було сплачено авансовий платіж за дорученням через "Ощадбанк" в м. Миколаєві в сумі 20000 грн. Позивач вказав, що йому повідомили про направлення автомобіля в м. Кропивницький, а згодом видали іншій особі.
Позивач наголосив, що 21 вересня 2018 року він звернувся із листом-заявою про розірвання договору лізингу № 01095 від 11 вересня 2018 року.
Позивач зазначив, що відповідно до договору фінансового лізингу максимальний строк повернення грошових коштів становить 30 банківських днів з моменту отримання заяви про розірвання даного договору. Пройшло більше двох років, але Товариство з обмеженою відповідальністю "Авентус Фінанс" користується цими коштами, гроші не повернуло, автомобіль у користування не надало, відповіді на позовну заяву не надало.
4 грудня 2020 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження (а.с.20).
25 січня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 36).
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справиповідомлялась належним чином, правом подачі відзиву на позов не скористався, поважні причини неявки суду не повідомив.
Суд ухвалив провести заочний розгляд справи, що відповідає вимогам п. 1 ч. 1ст. 280 ЦПК України.
Позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 11 вересня 2018 року позивач ОСОБА_1 уклав з відповідачем договір фінансового лізингу на отримання транспортного засобу автомобіля "RAVON R-2 COMFORT", вартістю 6987,68 доларів США, що в перерахунку на гривни складає 198450 гривень (а.с. 6-13).
Позивач перерахував авансовий платіж в сумі 20000 грн через Ощадбанк в м. Миколаєві на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Авентус Фінанс" (а.с. 14).
У п. 12.4 договору фінансового лізингу зазначено, що максимальний строк повернення грошових коштів становить 30 банківських днів з моменту отримання заяви про розірвання даного договору.
У зв`язку з невиконання відповідачем умов договору позивачем на адресу відповідача надіслано заяву про розірвання договору фінансового лізингу № 01095 від 11 вересня 2018 року. Тому позивач просив повернути кошти в повному обсязі та вказав свій рахунок (а.с. 16).
На теперішній час товар не поставлено, а грошові кошти не повернуті, що свідчить про порушення прав споживача.
Відповідно достатті 1 Закону України «Про захист прав споживачів»споживачем є фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.
У наведеній статті законодавцем також визначено наступне: послуга діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб; продавець суб`єкт господарювання, який згідно з договором реалізує споживачеві товари або пропонує їх до реалізації; продукція будь-які виріб (товар), робота чи послуга, що виготовляються, виконуються чи надаються для задоволення суспільних потреб.
Згідно з умовамистатті 10 Закону України «Про захист прав споживачів»споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов`язань за договором або виконує роботу так повільно, що закінчити її у визначений строк стає неможливим.
Відповідно достатті 21 Закону України «Про захист прав споживачів»крім інших випадків порушень прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цьогоЗаконута пов`язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо документи, які підтверджують виконання договору, учасником якого є споживач, своєчасно не передано (надано) споживачу.
Відповідно до частин 1-2статті 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини, створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності, завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі, інші юридичні факти.
В даному випадку застосуванню підлягають норми цивільного законодавства, які регламентують виникнення цивільних прав і обов`язків на підставі саме договорів та інших правочинів.
Згідно частин 1, 4статті 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Дво - чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін. Пунктом 7 частини 1статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів»визначено, що договір це усний чи письмовий правочин між споживачем і продавцем (виконавцем) про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція. Підтвердження вчинення усного правочину оформляється квитанцією, товарним чи касовим чеком, квитком, талоном або іншими документами (розрахунковий документ).
Відповідно до 806 ЦПК України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у володіння та користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).
До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом.
До відносин, пов`язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.
Згідно зі статтею 808 ЦПК України якщо відповідно до договору непрямого лізингу вибір продавця (постачальника) предмета договору лізингу був здійснений лізингоодержувачем, продавець (постачальник) несе відповідальність перед лізингоодержувачем за порушення зобов`язання щодо якості, комплектності, справності предмета договору лізингу, його доставки, заміни, безоплатного усунення недоліків, монтажу та запуску в експлуатацію тощо. Якщо вибір продавця (постачальника) предмета договору лізингу був здійснений лізингодавцем, продавець (постачальник) та лізингодавець несуть перед лізингоодержувачем солідарну відповідальність за зобов`язанням щодо продажу (поставки) предмета договору лізингу.
Так, згідностатті 698 ЦК Україниза договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов`язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов`язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов`язується прийняти товар і оплатити його. Договір роздрібної купівлі-продажу є публічним. До відносин за договором роздрібної купівлі-продажу з участю покупця-фізичної особи, не врегульованих цим Кодексом, застосовується законодавство про захист прав споживачів. Умови договору, що обмежують права покупця-фізичної особи порівняно з правами, встановленими цим Кодексом та законодавством про захист прав споживачів, є нікчемними. Покупець має право на відшкодування збитків, завданих йому продавцем внаслідок використання ним переваг свого становища у виробничій або торговельній діяльності.
Відповідно достатті 704 ЦК Україниякщо договір роздрібної купівлі-продажу укладено з умовою про доставку товару покупцеві, продавець зобов`язаний у встановлений договором строк доставити товар за місцем, указаним покупцем, а якщо місце передання товару покупцем не вказане, - за місцем проживання фізичної особи-покупця або місцезнаходженням юридичної особи-покупця. Договір роздрібної купівлі-продажу з умовою про доставку товару покупцеві є виконаним з моменту вручення товару покупцеві, а у разі його відсутності - особі, яка пред`явила квитанцію або інший документ, що засвідчує укладення договору або оформлення доставки товару, якщо інше не встановлено договором, актами цивільного законодавства або не випливає із суті зобов`язання. Якщо договором не встановлений строк доставки товару для вручення його покупцеві, товар має бути доставлений у розумний строк після одержання вимоги покупця.
Статтями611,615,629 ЦК Українивстановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами. У разі порушення зобов`язання однією стороною друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом. Внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання частково або у повному обсязі відповідно змінюються умови зобов`язання або воно припиняється. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Будучи пов`язаними взаємними правами та обов`язками (зобов`язаннями), сторони не можуть в односторонньому порядку відмовлятись від виконання зобов`язання або змінювати його умови. Договір, який є чинним (дійсним), має обов`язкову силу не лише для сторін. Ним повинні керуватися й органи, які вирішують спори між сторонами цього договору, захищаючи їхні права та інтереси.
Виходячи з аналізу норм даної статті йдеться про таке порушення договору однією із сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору. Тобто, у даному випадку, відповідач істотно порушив умови договору, а саме: відповідачем позивачу не були надані необхідні послуги та товар. Позивач так і не отримав той товар, на який розраховував при покупці (який й досі знаходиться у відповідача), а також жодної компенсації його вартості.
Згідно з частиною 1статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Положеннями частини 1статті 526 ЦК Українивизначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Права та обов`язки споживачів визначеністаттею 4 Закону України «Про захист прав споживачів», якою передбачено, що споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на: 1) захист своїх прав державою; 2) належну якість продукції та обслуговування; 3) безпеку продукції; 4) необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця); 5) відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону.
Відповідно доЗакону України «Про захист прав споживачів»укладення договору на відстані відбувається та допомогою засобів дистанційного зв`язку: телекомунікаційних мереж, поштового зв`язку, телебачення, інформаційних мереж, зокрема Інтернет (статті1,13цьогоЗакону).
Згідно з статтею 7 Закону України «Про захист прав споживачів», якщо інше не передбачено договором, укладеним на відстані, продавець повинен поставити споживачеві товар протягом прийнятного строку, але не пізніше тридцяти днів із моменту одержання згоди споживача на укладення договору. У разі неможливості виконання договору через відсутність замовленого товару продавець повинен негайно повідомити про це споживача, але не пізніше тридцяти днів з моменту одержання згоди споживача на укладення договору. До договору, укладеного на відстані, застосовуються положення, передбачені частинами 5-9статті 12 цього Закону.
Статтею 2 Закону України «Про захист прав споживачів»обумовлено, що законодавство про захист прав споживачів складається з цьогоЗакону, Цивільного кодексу України,Господарського кодексу Українита інших нормативно-правових актів, що містять положення про захист прав споживачів.
Згідностатті 662 ЦК Українипродавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до статей 525,526,527,530,624 ЦК Україниодностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається; зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимогЦК України; боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок; якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк; якщо за порушення зобов`язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.
Згідночастини 1 статті 644ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Вимогамистатті 651 ЦК України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Згідно з частиною 6статті 13 Закону України «Про захист прав споживачів»передбачає, що якщо інше не передбачено договором, укладеним на відстані, продавець повинен поставити споживачеві товар протягом прийнятного строку, але не пізніше тридцяти днів з моменту держання згоди споживача на укладення договору.
У відповідності до нормстатті 663 ЦК Українипродавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору немає змоги визначити цей строк, - відповідно до положеньстатті 530 цього Кодексу. Продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі - продажу
Відповідно достатті 665 ЦК Україниу разі відмови продавця передати проданий товар покупець має право відмовитися від договору купівлі-продажу.
Відповідно до вимог частини 2статті 693 ЦК Україниякщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Відповідно достатті 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Наведене вище свідчить, що відповідачем порушено істотні умови договору, а тому існують достатні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача сплаченого авансового внеску в розмірі 20000грн.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статей623,625 ЦК України, боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про захист прав споживачів» у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб`єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування несуть відповідальність за: 1) відмову споживачу в реалізації його прав, установленихчастиною першою статті 8,частиною першою статті 9ічастиною третьою статті 10цього Закону, - у десятикратному розмірі вартості продукції виходячи з цін, що діяли на час придбання цієї продукції, але не менше п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Позивач вказав, що на час укладення договору ним було сплачено авансовий платіж 20000 грн, тому у десятикратному розмірі вартість збитків складає 200000 грн.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про захист прав споживачів» за порушення умовдоговору міжспоживачем івиконавцем провиконання роботи,надання послуги-у розміріста відсотківвартості виконаноїроботи (наданоїпослуги),а заті самідії,вчинені щодогрупи споживачів,-у розмірівід одногодо десятивідсотків вартостівиконаних робіт(наданихпослуг)за попереднійкалендарний місяць,але неменше п`ятинеоподатковуваних мінімумівдоходів громадян;
З урахуванням сплаченого авансу позивачем, вартість пені становить 20000 грн.
Згідно зістаттею 23ЦК Україниособа маєправо навідшкодування моральноїшкоди,завданої внаслідокпорушення їїправ. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4)у приниженнічесті тагідності фізичноїособи,а такожділової репутаціїфізичної абоюридичної особи. Якщо інше не встановлено законом, моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкодавідшкодовується незалежновід майновоїшкоди,яка підлягаєвідшкодуванню,та непов`язаназ розміромцього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Позивачеві було спричинено моральну шкоду, яка полягала у душевних стражданнях, які він зазнав внаслідок не тримання автомобіля, яку суд визначає в сумі 5000 грн моральної шкоди, з урахуванням характеру порушення, глибини душевних страждань позивача та часу, протягом якого порушене право позивача не відновлено.
З огляду на те, що позивач відповідно до вимог частин 2статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів»звільнена від сплати судового збору, а тому відповідно до вимог частини 6статті 141 ЦПК Україниз відповідача підлягає стягненню судовий збір в дохід держави.
Керуючись статтями 264, 265 ЦПК України,
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства зобмеженою відповідальністю"АвентусФінанс" (код ЄДРПОУ 41716486, вул. Колекторна, 3а, офіс 401, м. Київ, поштовий індекс 02000) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) - 20000 гривень сплаченого авансу за договором фінансового лізингу на отримання транспортного засобу № 01095 від 11 вересня 2018 року, 200000 гривень у відшкодування завданих збитків, 20000 гривень пені за прострочення зобов`язання та 5000 гривень у відшкодування моральної шкоди, всього - 245000 (двісті сорок п`ять тисяч) гривень.
Стягнути з Товариства зобмеженою відповідальністю"АвентусФінанс" (код ЄДРПОУ 41716486, вул. Колекторна, 3а, офіс 401, м. Київ, поштовий індекс 02000) на користь держави - 992 гривні40 копійоксудовогозбору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про перегляд заочного рішення.
Заява про перегляд заочного рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ;
відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "Авентус Фінанс", вул. Колекторна, 3а, офіс 401, м. Київ, код ЄДРПОУ 41716496.
Головуючий
суддя
Суд | Маловисківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2022 |
Оприлюднено | 02.09.2022 |
Номер документу | 105997819 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Маловисківський районний суд Кіровоградської області
Березій Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні