Рішення
від 29.08.2022 по справі 918/469/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" серпня 2022 р. м. РівнеСправа № 918/469/22

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Н. Церковної, при секретарі судового засідання І.Гусевик розглянувши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завокзальний ринок" (вул. Карпенка-Карого, 1, м.Луцьк, 43000, код ЄДРПОУ 38592500) до Фізичної особи- підприємця Жарикова Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості в сумі 9 900 грн.

Учасники провадження в судове засідання не з`явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Завокзальний ринок» (далі - Позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Жарикова Олександра Миколайовича (далі Відповідач) в якому просить стягнути заборгованість по сплаті орендної плати в сумі 9 900,00 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 481,00 грн.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Завокзальний ринок» з відповідачем Фізичною особою-підприємцем Жариков Олександр Миколайович уклало договір №29/22/29 суборенди від 01 лютого 2022 року на підставі якого передано в тимчасове платне користування кіоск №3, загальною площею 8,40 кв.м., що знаходиться на Завокзальному ринку за адресою м. Луцьк, вул. Карпенка-Карого, 1. Відповідач умови договору по сплаті орендної плати за період з лютого по червень місяць 2022 року виконував частково. Станом на 05.07.2022 року заборгованість відповідача перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Завокзальний ринок» по орендній платі згідно даного договору суборенди становить 9 900,00 грн.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

На підставі п.9ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Із адреси Фізичної особи-підприємця Жарикова Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_2 ) повернулися конверти із ухвалами суду від 15.07.2022 року та від 16.08.2022 року за трек-номерами 3301312126851 із зазначенням причин повернення "адресат відсутній за вказаною адресою".

Відповідно до ч.7 ст.120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Зважаючи на викладене, оскільки судом встановлено, що причиною невручення конверту з ухвалами суду для відповідача є відсутність вказаної особи за адресою місця реєстрації, відтак суд дійшов висновку що в розумінні вимог ГПК України вказана ухвала вважається врученою відповідачу належним чином.

Разом з цим, 22.08.2022 року відповідача повідомлено про дату, час та місце судового засідання 30.08.2022 року телефонограмою на мобільний номер зазначений у позовній заяві (0683964489). Будь-якої іншої адреси для листування з відповідачем суду не відомо.

У відповідності до ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом. Крім того, ухвали суду від 15.07.2022 року та від 16.08.2022 року надіслано судом до Єдиного державного реєстру судових рішень

Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Зважаючи на те, що явка представників учасників справи у судове засідання не визнавалася обов`язковою суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання з розгляду справи по суті без участі відповідача - Фізичної особи-підприємця Жарикова Олександра Миколайовича.

Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 15.07.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, задоволено частково клопотання позивача про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено розгляд справи на 16 серпня 2022 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 16.08.2022 року відкладено розгляд справи на 30 серпня 2022 року.

16.08.2022 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без їх участі.

Інших заяв і клопотань від сторін не надходило.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.

01.02.2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Завокзальний ринок» (Орендар) та Фізичною особою-підприємцем Жариковим Олександром Миколайовичем (Суборендар) було укладено договір №29/22/29 суборенди, пунктом 1.1 якого передбачено, що орендар передає, а суборендар приймає у тимчасове платне користування кіоск №3 площею 8,40 кв.м. на Завокзальному ринку за адресою: м. Луцьк, вул. Карпенка-Карого, 1 (а.с.11).

Згідно п. 2.1 Договору об`єкт суборенди повинен бути переданий орендарем та прийнятий суборендарем протягом 5-ти днів з дня укладання цього Договору.

Відповідно до п. 3.1 Договору за користування об`єктом суборенди суборендар сплачує щомісячно орендарю орендну плату (плату за суборенду) у розмірі 2 500,00 грн. Нарахування орендної плати розпочинається з моменту підписання даного договору. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на офіційний індекс інфляції за попередній місяць. При цьому скоригована сума орендної плати не може бути нижчою за встановлену договором.

Орендна плата сплачується щомісячно на поточний рахунок орендаря не пізніше 15-го числа поточного місяця (розрахунковий місяць). Крім того, суборендар компенсує витрати по оплаті за використану електричну енергію згідно показників лічильника Волинської облспоживспілці (згідно умов договору) (п.3.2 договору).

Умовами п 8.1 договору передбачено, що цей договір діє з 1 лютого 2022 року до 31 грудня 2022 року включно. На виконання умов договору позивач надав відповідачу приміщення в суборенду, що підтверджується частковою оплатою відповідачем заборгованості з посиланням на договір. За період з січня по червень 2022 року орендна плата з врахуванням п. 3.1 договору складає 12 500,00 грн.

Відповідач свої зобов`язання виконав частково на суму 2 600,00 грн., у зв`язку з чим його заборгованість по сплаті суборенди становить 9900,00 грн. Заборгованість підтверджена матеріалами справи, неоспорена відповідачем та підлягає до стягнення.

В силу ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Судом із фактичних обставин справи установлено, що заборгованість відповідача зі сплати орендної плати становить 9 900,00 грн. Відповідач наявності вказаної заборгованості не спростував, доказів, пов`язаних зі сплатою орендної оплати, суду не надав.

Статтею 759 ЦК України визначено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Пунктом 1 ст. 772 ЦК України визначено, що за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до п. 1 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно до п. 1 ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Відповідно до п. 3 ст. 286 ГК України орендна плата встановлюється у грошовій формі.

Враховуючи дане, орендні правовідносини здійснюються на платній основі і в сторони, яка орендує майно, існує прямий обов`язок сплачувати плату за користування переданим в оренду майно.

Також, ст. 785 ЦК України встановлено, що у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за найм речі за час прострочення.

В свою чергу особа не лише не повернула актив, який виступив предметом вказаного договору у строк, що визначений даним договором (ігноруючи всі вимоги та звернення, які адресувалися як по пошті, так і в усному порядку за допомогою засобів телефонного зв`язку) але і ухилилась від проведення повного розрахунку за майно, яке орендувала.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Частиною 1 ст. 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. ст. 610, 612 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом та якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов`язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків. Відповідач суми заборгованості, заявленої до стягнення, не спростував, доказів у підтвердження повного чи часткового погашення боргу суду не надав. Відтак, суд приходить до висновку, що позов в частині стягнення 9 900,00 грн. заборгованості по орендній платі підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат

Згідно з положеннями статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2 481,00 грн. покладаються на відповідача у зв`язку з задоволенням позову та підлягають до стягнення на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи- підприємця Жарикова Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Завокзальний ринок" (вул. Карпенка-Карого, 1, м.Луцьк, 43000, код ЄДРПОУ 38592500) заборгованість по орендній платі в розмірі 9 900,00 грн та 2481,00 грн судового збору.

3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Повний текст рішення складено та підписано 31.08.2022 року.

Суддя Н. Церковна

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення29.08.2022
Оприлюднено02.09.2022
Номер документу106007150
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —918/469/22

Судовий наказ від 21.09.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Церковна Н.Ф.

Рішення від 29.08.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Церковна Н.Ф.

Ухвала від 15.08.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Церковна Н.Ф.

Ухвала від 14.07.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Церковна Н.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні