КОМСОМОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 536/2321/21
Провадження № 2/534/400/22
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2022 року м. Горішні Плавні
Комсомольський міський суд Полтавської області в складі головуючого судді Морозова В.Ю., за участю секретаря судового засідання Циганко М.А.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за цивільним позовом управління соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,
в с т а н о в и в:
Горішньоплавнівський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , про стягнення незаконно отриманої допомоги, посилаючись на те, що ОСОБА_1 , був зареєстрований Горішньоплавнівській міській філії Полтавського обласного центру зайнятості (далі - філія), як безробітний, з 09.09.2019 року. На підставі заяви ОСОБА_1 від 09.09.2019 р. йому надано статус безробітного 09.09.2019 та розпочата виплата допомоги по безробіттю з 16.09.2019 р. Під час проведення звірки між філією та Пенсійним фондом України було виявлено факт надання послуг ОСОБА_1 за цивільно правовим договором, укладеним з НВП «Фероліт» в період з 01.04.2020 по 30.04.2020, тобто під час перебування на обліку в міському центрі зайнятості, відповідач не повідомив Горішньоплавнівський міський центр зайнятості про перебування у трудових відносинах та приховав факт отримання доходу. За цей період йому було виплачено допомогу у розмірі 14578 грн 53 коп., яка отримана ним обманним шляхом та до цього часу ним не виплачена.
Отже, ОСОБА_1 відносився до зайнятого населення згідно частини 1 статті 4 Закону України «Про зайнятість населення», якою передбачено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно і не мав права отримувати допомогу по безробіттю, тому просять стягнути виплачену йому допомогу по безробіттю в сумі 14 578 грн 53 коп. Судові витрати покласти на відповідача.
Представник Горішньоплавнівського міського центру зайнятості Чернушенко Ю.Д. у судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив про задоволення позову та не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, у тому числі через оголошення на офіційному сайті Комсомольського міського суду Полтавської області.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України, 31.08.2022 судом постановлена ухвала про проведення заочного розгляду даної справи.
У зв`язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази та надавши їм правову оцінку за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів , з точки зору належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, зважаючи на те, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 09.09.2019 звернувся до Горішньоплавнівської філії Полтавського ОЦЗ з заявою про надання статусу безробітного та його дані було занесено до ПК ( а.с.7-23).
Згідно листа директора НВП « ФЕРОЛІТ» С.М. Воробйова від 03 липня 2020 року за № 706 ОСОБА_1 виконував роботи за договором цивільно правового характеру № 012/04/2020 вiд 01.04.2020 р., укладеним з НВП «Фероліт» в період з 01.04.2020 р. по 30.04.2020 р. (а.с.24-27).
На підставі акту № 6 від 06.07.2020 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено , що ОСОБА_1 за договором цивільно-правового характеру за № 012/04/2020 вiд 01.04.2020 р., укладеним з НВП «Фероліт» в період з 01.04.2020 р. по 30.04.2020 р. (а.с. 28-30)
Згідно наказу від 07.07.2020 р. № 11 та вимоги щодо сплати виплаченого забезпечення в сумі 14578,53 грн. протягом 15 календарних днів від дня отримання вимоги та копії наказу з яким ОСОБА_1 був особисто ознайомлений під підпис 09.07.2020 року (а.с. 31-33)
06.08.2020 р. гр. ОСОБА_1 сплатив частину заборгованості в сумі 400,00 грн. Залишок заборгованості станом на 28.12.2021 р., яка підлягає поверненню складає 14178 грн. 53 коп.
Горішньоплавнівською міською філією Полтавського обласного центру зайнятості направлялось повідомлення від 08.07.2020 №16/49/191-20 про повернення ОСОБА_1 незаконно отриманої допомоги по безробіттю, Станом на 28.12.2021 р. відповідач незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 14 178 грн. 53 коп. не повернув. ( а.с. 34-35).
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Згідно ч. 2 ст. ст. 21 Закону України "Про зайнятість населення" центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з ч.3 ст.44 Закону України "Про зайнятість населення" відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно пункту 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та ДПА України №60/62 від 13.02.2009 , у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Безпідставне невиконання відповідачем покладених на нього зобов`язань будучи безробітним та обізнаним з положеннями ЗУ «Про зайнятість населення», ЗУ „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття під час надання статусу безробітного, порушує право Горішньоплавнівської міської філії Полтавського обласного центру зайнятості на відшкодування в даному випадку незаконно отриманих соціальних послуг у вигляді допомоги по безробіттю, котрі були виплачені ОСОБА_1 .
Статтею 1166 ЦК України визначаються загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, так зокрема частиною першою вказаної статті передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно дост. 1212 ЦК України, особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Отже, законодавцем передбачені підстави для стягнення із застрахованої особи суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг лише внаслідок умисного надання нею недостовірних відомостей про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_1 порушено вимоги Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття", за таких підстав позов підлягає до задоволення.
Судові витрати по справі вирішено відповідно до ст. 88 ЦПК України .
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов управління соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Полтавського обласного центру зайнятостi на p/p UA028201720355449001000099636 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код ЗКПО 03491234, незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі - 14178,53 грн. та судовий збір - 2 270,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Полтавського апеляційного суду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Повне найменування позивача: Управління соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, юридична адреса: 39800, м. Горішні Плавні, вул. Строни , 6; код ЄДРПОУ: 41521424;
Відомості, які суд не оголошує щодо учасників справи при проголошенні рішення суду:
Повне ім`я відповідача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя В`ячеслав МОРОЗОВ
Суд | Комсомольський міський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2022 |
Оприлюднено | 02.09.2022 |
Номер документу | 106010661 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Цивільне
Комсомольський міський суд Полтавської області
Морозов В. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні