номер провадження справи 15/67/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.08.2022 Справа № 908/935/22
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі: головуючий суддя Горохов І.С.,
за участю секретаря судового засідання Кабак І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні господарську справу
за позовом Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Житомиргаз, 10002, м. Житомир, вул. Фещенка - Чопівського, 35
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Житоф-Центр, 69095, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 109, кім. 9
про стягнення коштів
без повідомлення (виклику) учасників справи
суть спору
24.06.2022 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Житомиргаз, м. Житомир до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Житоф-Центр, м. Запоріжжя про стягнення заборгованості в розмірі 5930,08 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.06.2022, справу № 908/935/22 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Ухвалою суду від 01.07.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/935/22, присвоєно справі номер провадження 15/67/22. Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження. Запропоновано відповідачу надати у строк до 01.08.2022 відзив на позовну заяву, у строк до 30.08.2022 надати заперечення. Позивачу запропоновано у строк до 15.08.2022 у разі отримання відзиву надати до суду відповідь на відзив.
Позов заявлено з тих підстав, що відповідач неналежним чином виконував умови типового договору розподілу природного газу, внаслідок чого за ним обліковується заборгованість у сумі 5930,08 грн, яку позивач просив стягнути з відповідача у позовній заяві.
19.07.2022 від позивача надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог, в порядку ст. 46 ГПК України, в якій позивач просить суд стягнути з відповідача 11 860,18 грн вартості наданих послуг з розподілу природного газу.
Заява позивача про збільшення розміру позовних вимог судом прийнята до розгляду. Спір розглядається в сумі 11 860,18грн.
Відповідач відзив на позовну заяву, у встановлений ухвалою суду по справі строк не надав, про поважність причин неподання відзиву суд не повідомив, правову позицію у справі не висловив.
Ухвала суду від 01.07.2022 надіслана на адресу відповідача: 69095, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 109, кім. Ухвала господарського суду від 01.07.2022 про відкриття провадження у справі № 908/935/22 повернута поштовим відділенням з адреси відповідача з відміткою «адресат відсутній».
Відповідно до інформації з сайту Опендатабот адреса відповідача співпадає з адресою, що вказана позивачем в позовній заяві.
Відповідно до ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до ст. 42 Господарського процесуального кодексу України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
За таких обставин, суд вважає, що ним були вжиті достатні заходи для повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи № 908/935/22.
Згідно з ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки судом належним чином виконано обов`язок та вжито заходи щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Отже, 30.07.2022 сплив тридцяти денний термін наданий сторонам на вчинення процесуальних дій, строк вчинення яких обмежений першим судовим засіданням, а тому суд вважає за можливе розглянути вказану справу по суті.
Будь-яких процесуальних заяв або заяв по суті протягом цього періоду до суду не надходило.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
Згідно з ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 30.08.2022.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, суд установив наступне.
01.09.2020 Товариством з обмеженою відповідальністю Житоф-Центр (далі за текстом - відповідач) було підписано заяву - приєднання № 42АР100-6255-20 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) в результаті чого з Акціонерним товариством Оператор газорозподільної системи Житомиргаз (далі за текстом позивач) укладено Типовий договір розподілу природного газу, затверджений постановою від 30.09.2015 №2498 (далі - Типовий договір розподілу природного газу) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП).
Згідно з підписаною відповідачем заявою-приєднання № 42АР100-6255-20 від 01.09.2020, додатком № 4 до Типового договору розподілу природного газу до системи газорозподільної мережі мав доступ об`єкт (надалі - об`єкт відповідача), що розташований за адресою: Житомирська область, м.Житомир, вул.Гоголівська, 4.
Відповідно до п. 1.3 Типового договору розподілу природного газу передбачено, що цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Згідно з п. 6.1 Типового договору розподілу природного газу закріплено, що оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Крім того, п. 6.2 Типового договору розподілу природного газу визначено, що тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов`язковим для Сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення.
Згідно з Постановою НКРЕКП № 2747 від 22 грудня 2021 року, для АТ «ЖИТОМИРГАЗ» визначено тариф на послуги розподілу природного газу на період з 01 січня 2022 року у розмірі 1,7 грн за 1 м3 на місяць (без ПДВ).
Так, п. 6.3 Типового договору розподілу природного газу, передбачено, що величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.
Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Також, вказаним Договором закріплено, що розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць (пункт 6.4 Типового договору розподілу природного газу).
Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів (див.: останнє речення абзацу першого п. 6.6 Типового договору розподілу природного газу).
Згідно з п. 9 гл. 6 розд. VI Кодексу ГРМ припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадку розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача. У цих випадках Оператор ГРМ коригує дані технічної потужності та вільної потужності для забезпечення нових приєднань (резерву потужності) на відповідній ГРП згідно з вимогами розділу VII цього Кодексу.
Відповідно до п. 4 гл. 1 розд. 1 Кодексу газорозподільних систем, договір розподілу природного газу - це правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу.
При цьому, вимоги п. 6 гл. 3 розд. 6 Кодексу газорозподільних систем визначають, що на підставі укладеного договору розподілу природного газу Оператор ГРМ надає послугуспоживачу із забезпечення цілодобового доступу до ГРМ для можливості споживання ним відповідних об`ємів природного газу, виділених постачальником природного газу.
Так, п. 1 главою 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ) передбачено, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
При цьому, п. 3 главою 1 розділу VI Кодексу ГРМ визначено, що цілодобовий доступ суміжних суб`єктів ринку газу до ГРМ для отримання/передавання природного газу ГРМ за наявності укладеного з Оператором ГРМ договору розподілу природного газу (або у передбачених цим Кодексом випадках технічної угоди про умови приймання-передачі природного газу ГРМ чи договору на транспортування природного газу) забезпечується Оператором ГРМ за умови:
- наявності достатньої вільної потужності в певній точці чи ділянці ГРМ;
- реєстрації суб`єкта ринку природного газу на інформаційній платформі Оператора ГТС, а для суб`єктів ринку природного газу, що є споживачами, - включення до Реєстру споживачів постачальника на відповідний розрахунковий період;
- відповідності параметрів природного газу, який передається до ГРМ, параметрам, визначеним Кодексом ГТС (норма застосовується для ГДП, ВБГта Оператора ГТС).
Величина вільної потужності в певній точці чи ділянці ГРМ, а також порядок опублікування вільної потужності в розрізі ГРП визначаються Оператором ГРМ згідно з розділом VII цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 та п. 2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою.
Розмір величини річної замовленої потужності для споживача, що не є побутовим, визначається Оператором ГРМ виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Згідно з сб. 2 п. 7 гл. 6 розд. VI Кодексу ГРМ передбачено, що Споживач, що не є побутовим, оплачує вартість замовленої річної потужності виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Згідно з до п. 10 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ закріплено, що надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг.
Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ.
Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.
До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
Матеріалами справи підтверджується, що у період травня 2022 року позивачем надано відповідачу послуги за договором розподілу природного газу, зокрема об`єкт відповідача забезпечений цілодобовим доступом до газорозподільної системи та обсягом місячної величини річної замовленої потужності у дані періоди.
Величина річної замовленої потужності об`єкту відповідача у 2022 році становить 34 882,83 метрів кубічних природного газу. Місячна величина річної замовленої потужності у 2020 році становить 2906,90 метрів кубічних природного газу, а місячна вартість послуг за договором розподілу природного газу становить у 2022 році - 5930,08 грн.
Про вартість та обсяг наданих послуг у травні 2022 року відповідачу було направлено супровідний лист № 100-Сл-8491-0622 від 06.06.2022 з актом наданих послуг та рахунком на оплату.
Лист отримано споживачем 10.06.2022, що підтверджується трекінгом Укрпошти № 0505078604730.
У період червня 2022 року позивачем надано відповідачу послуги з розподілу природного газу на суму 5930,10 грн, як вже зазначалось, об`єкт відповідача забезпечений цілодобовим доступом до газорозподільної системи та обсягом місячної величини річної замовленої потужності у даний період.
Про вартість та обсяг наданих у червні 2022 року послуг відповідачу було також направлено лист-вимогу № 100-Сл-9592-0622 від 23.06.2022, до якого додано Акт наданих послуг за червень 2022 року № ЖТП82012777 від 30.06.2022, рахунок на оплату №62014798 від 16.06.2022. До заяви про збільшення позовних вимог позивачем долучені додаються докази направлення даного листа споживачу 24.06.2022.
На день розгляду спору по суті відповідач не здійснив оплату наданих послуг за травень - червень 2022 року.
Згідно з приписами п. 7 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння Відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
При цьому, пунктом 2 ст. 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно із ст. 276 ГК України Споживач зобов`язаний був оплатити відпущену теплову енергію встановлений термін за встановленими цінами.
Відповідно до ст.ст. 526, 530 ЦК України, ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином та в строк, що встановлений законом, договором.
Претензії залишені відповідачем без відповіді, борг за надані позивачем послуги в сумі 11 860,18грн не погашений.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 11 860,18 грн заявлені обґрунтовано, доведені позивачем та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до статей 76, 77, 78, 79, 80 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 202, 232, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Житоф-Центр, (69095, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 109, кім. 9, ідентифікаційний код юридичної особи 43419567) на користь Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Житомиргаз, 10002, м. Житомир, вул. Фещенка - Чопівського, 35, ідентифікаційний код юридичної особи 03344071) суму основного боргу в розмірі 11 860,18 грн (одинадцять тисяч вісімсот шістдесят гривень 18 копійок), судовий збір у розмірі 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 копійок . Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 02 вересня 2022 року.
Суддя І. С. Горохов
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2022 |
Оприлюднено | 05.09.2022 |
Номер документу | 106024543 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Горохов І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні