Чортківський районний суд Тернопільської області
копія
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2022 року Справа № 608/1462/22
Номер провадження1-кс/608/513/2022
Слідчий суддя Чортківського районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Чорткові клопотання слідчого СВ Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному в ЄРДР за № 42021212020000009 від 03 вересня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий СВ Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_3 за погодженням з прокурором Заліщицького відділу Бучацької окружної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про продовження строку досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42021212020000009 від 03 вересня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України.
В клопотанніслідчий вказав,що вході розслідування встановлено, що у 2021 році працівниками Державної екологічної інспекції України у Тернопільській області виявлено та задокументовано факт забруднення і засмічення побутовими відходами земельної ділянки, кадастровий номер якої 6122082800:02:001:0852, на площі 5040 м2.
Протиправне діяння,розслідування якогоздійснюється уцьому кримінальномупровадженні,кваліфіковане заст.239ч.1КК України,за ознаками: забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров`я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров`я людей чи довкілля.
Відповідно до положень п.1 ч.2 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину.
Згідно ч.1 ст. 12 КК України, кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини
Кримінальним проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов`язане з позбавленням волі. Про це йдеться у ч.2 ст. 12 КК України.
Відповідно до положень ч.3 ст. 12 КК України, злочини поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.
Згідно з ч. 4 ст. 12 КК України, нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років.
Тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років. Про це йдеться у ч.5 ст. 12 КК України.
Склад кримінального правопорушення, досудове розслідування якого проводиться у вказаному кримінальному провадженні, кваліфіковано за ст. 239 ч.1 КК України, санкція якої передбачає покарання у вигляді штрафу від однієї до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Ось чому, врахувавши все вище наведене, а також положення ст. 12 ч.4 КК України та п.1 ч.2 ст. 219 КПК України, можна прийти до висновку, що у згаданому кримінальному провадженні здійснюється досудове розслідування нетяжкого злочину, строк якого становить 12-ть місяців з дня внесення відомостей до ЄРДР і до дня повідомлення особі про підозру.
При обчисленні строків місяцями строк закінчується у відповідне число останнього місяця. Якщо закінчення строку, який обчислюється місяцями, припадає на той місяць, який не має відповідного числа, то строк закінчується в останній день цього місяця. Це передбачено ст. 115 ч.4 КПК України.
Відповідно до положень ст. 115 ч.5 КПК України, при обчисленні строків днями та місяцями не береться до уваги той день, від якого починається строк, за винятком строків тримання під вартою, проведення стаціонарної психіатричної експертизи, до яких зараховується неробочий час та які обчислюються з моменту фактичного затримання, взяття під варту чи поміщення до відповідного медичного закладу.
Проаналізувавши все вище описане, а також взявши до уваги той факт, що відомості в ЄРДР у зазначеному кримінальному провадженні були внесені 03 вересня 2021 року і до цих пір жодній особі не було повідомлено про підозру, напрошується беззаперечний висновок, що строк досудового розслідування у ньому закінчується 03 вересня 2022 року.
Станом на сьогоднішній день не представляється можливим описати, які слідчі та інші процесуальні дії проведені у даному кримінальному провадженні (окрім огляду місця події, направлення запитів у Заліщицьку міську раду і КП «ЖКП» та допиту в якості свідків їх посадових осіб) , оскільки це кримінальне провадження зараз перебуває у Тернопільському НДЕКЦ МВС України і є об`єктом дослідження при проведенні судової інженерно-екологічної експертизи.
Для забезпечення повноти, всебічності і неупередженості досудового розслідування, збирання, перевірки і оцінки зібраних у провадженні доказів, слід завершити проведення вище вказаної експертизи, оскільки її висновок відіграватиме ключову роль для прийняття законного і обґрунтованого рішення, так як на розгляд експерта винесено питання щодо того, недотримання яких саме нормативно-правових актів в галузі охорони навколишнього середовища спричинило забруднення земельної ділянки, тобто чи є причиною такого забруднення порушення спеціальних правил, бо саме порушення таких правил становить об`єктивну сторону складу злочину, передбаченого ст. 239 ч.1 КК України.
Вище згадана експертиза призначена вдруге. Перший раз експерт повернув слідчому надані останнім матеріали без виконання, оскільки слідчий не пред`явив експерту усіх документів, які потрібні для дачі об`єктивного та неупередженого висновку. Після того, як вище зазначена експертиза була призначена вдруге, то експерт знову заявив клопотання про надання йому додаткових матеріалів, після чого слідчий, шляхом направлення запитів у відповідні установи та організації, витребував такі документи і направив їх експерту, який ще не завершив проведення експертизи. Слідчі дії у даному кримінальному провадженні тривалий час не проводилися через те, що:
1)у період з початку листопада 2021 року по кінець грудня 2021 року слідчий був у відпустці у зв`язку із особистими обставинами;
2)через військову агресію Росії проти України у проміжок з кінця лютого 2022 року по кінець квітня 2022 року слідчий кожного дня патрулював вулиці м. Чорткова з метою недопущення діяльності диверсійних груп ворога і не виконував покладені на нього функціональні обов`язки;
3)у першій половині вересня 2021 року на протязі одного тижня слідчий був відряджений у м. Тернопіль для проходження навчально-тренувальних зборів;
4)у другій половині лютого 2022 року на протязі одного тижня слідчий був відряджений у м. Тернопіль для проходження тренінгу щодо розслідування злочинів, скоєних неповнолітніми.
У зв`язку із тим, що до завершення строку досудового слідства залишилося лише 8-м днів, то за такий короткий проміжок часу не вдастся здійснити вище заплановані процесуальні дії.
Таким чином, закінчити досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні в строки, передбачені ст. 219 ч.2 КПК України, не представляється можливим.
Згідно з ст. 294 ч.1 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави24цього Кодексу.При цьомузагальний строкдосудового розслідуванняне можеперевищувати: 1)шести місяцівіз дняповідомлення особіпро підозруу вчиненнінетяжкого злочину; 2)дванадцяти місяцівіз дняповідомлення особіпро підозруу вчиненнітяжкого абоособливо тяжкогозлочину. Про це зазначено у п.2-3 ч.4 ст. 219 КПК України.
Слідчий вважаєза доцільнимпродовжити строкдосудового розслідуванняу вказаномукримінальному провадженніще на6-тьмісяців,оскільки невідомо,коли завершитьсяінженерно-екологічнаекспертиза ічи требабуде експертуще якихосьдодаткових матеріалівдля їїпроведення.
Слідчий СВ Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 клопотання підтримує, просить задоволити.
Слідчий суддя, вислухавши слідчого СВ ОСОБА_3 , дослідивши надані матеріали, приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Вході судовогорозгляду встановлено,що в провадженні СВ Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021212020000009 від 03 вересня 2021 року, порушена за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України.
Згідно до ч. 1. ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений участині другійстатті 219 КПК України, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановленийпунктами 2і3частини четвертої статті 219 КПК України.
Згідно до ч. 4. ст. 294 КПК України, строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Згідно до ч. 4. ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченомупараграфом 4глави 24 КПК України. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:
1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті;
2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;
3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно ч. 5 ст.294КПК України клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п`яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу. Строк, що закінчився, поновленню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст.295-1КПК України визначений порядок продовження строку досудового розслідування слідчим суддею, зокрема, у випадках, передбачених ст. 294 цього Кодексу,продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого. У клопотанні про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) найменування (номер) кримінального провадження; 2) всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження; 3) обставини, що перешкоджали здійснити інші необхідні процесуальні дії раніше; 4) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 5) інші відомості, що обґрунтовують необхідність продовження строку досудового розслідування. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов`язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування. Слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора. Ухвала слідчого судді про продовження строку досудового розслідування повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, передбачених цим Кодексом, а також містити новий визначений строк досудового розслідування. Ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя зазначає, що на даний час існують об`єктивні обставини, через які досудове розслідування не може бути завершене в терміни, передбачені п. 1 ч. 2 ст. 219 КПК України, проведення вказаних слідчих та процесуальних дій необхідно для всебічного, повного та об`єктивного розслідування у кримінальному провадженні.
Відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості.
Згідно з ч.1 ст. 12 КК України, злочини поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.
Нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років.
Склад кримінального правопорушення, досудове розслідування якого здійснюється у згаданому кримінальному провадженні, кваліфіковано за ч. 1 ст. 239 КК України, санкція якої передбачає покарання у вигляді від однієї до чотирьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Ось чому, врахувавши санкцію ч. 1 ст. 239 КК України, ст. 12 КК України та п.1 ч.2 ст. 219 КПК України, можна прийти до висновку, що у зазначеному кримінальному провадженні проводиться досудове розслідування нетяжкого злочину, строк якого становить 6 місяців з дня внесення відомостей до ЄРДР і до дня повідомлення особі про підозру.
Відповідно до положень ст. 115 ч.4 КПК України, при обчисленні строків місяцями строк закінчується у відповідне число останнього місяця. Якщо закінчення строку, який обчислюється місяцями, припадає на той місяць, який не має відповідного числа, то строк закінчується в останній день цього місяця.
При обчисленні строків днями та місяцями не береться до уваги той день, від якого починається строк, за винятком строків тримання під вартою, проведення стаціонарної психіатричної експертизи, до яких зараховується неробочий час та які обчислюються з моменту фактичного затримання, взяття під варту чи поміщення до відповідного медичного закладу. Це передбачено ст. 115 ч.5 КПК України.
Згідно з ст. 294 ч.1 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.
Проаналізувавши все вище наведене, а також врахувавши той факт, що відомості в ЄРДР у зазначеному кримінальному провадженні були внесені 03 вересня 2021 року і до цих пір жодній особі не було повідомлено про підозру, а строк досудового розслідування у ньому закінчується 03 вересня 2022 року, клопотання слід задоволити.
Таким чином, на переконання слідчого судді, яке отримано в результаті аналізу зазначених норм кримінального процесуального законодавства, обставин клопотання та доданих до нього доказів, виконання всіх необхідних слідчих дій, потребує додаткового часу, якого у слідчого немає внаслідок закінчення строку досудового розслідування кримінального правопорушення, є підстава для продовження строку досудового розслідування ще на шість місяців, та на даний час є очевидним той факт, що проведення слідчих дій є необхідним і обов`язковим для виконання завдань кримінального провадження, в тому числі забезпечення повного розслідування і судового розгляду.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст.219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого СВ Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному в ЄРДР за № 42021212020000009 від 03 вересня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України - задоволити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021212020000009 від 03 вересня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України на шість місяців, тобто до 03 березня 2023 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: (підпис)
Копія вірна;
Оригінал ухвали знаходиться в матеріалах кримінального провадження № 42021212020000009 від 03 вересня 2021 року.
Ухвала набрала законної сили 01 вересня 2022 року.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Копію ухвали видано " "
Секретар:
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 01.09.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 106029547 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Запорожець Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні