Рішення
від 08.08.2022 по справі 335/3338/22
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

1Справа № 335/3338/22 2/335/1987/2022

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2022 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Калюжної В.В., за участю секретаря судового засідання Новік Л.О., розглянувши у залі суду у місті Запоріжжі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу № 1 (Дніпровського алюмінієвого заводу), третя особа: приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Сенченко Катерина Валеріївна, про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житлово-будівельного кооперативу № 1 (Дніпровського алюмінієвого заводу), третя особа: приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Сенченко Катерина Валеріївна, про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом, в обгрунтування якого зазначив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на квартиру АДРЕСА_1 . Зазначена квартира належала батьку померлого ОСОБА_3 , після смерті якого ОСОБА_2 спадщину прийняв фактично, оскільки проживав та був зареєстрований у зазначеній квартирі, спадкових прав не оформив.

За відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно, позивачу було відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька, у зв`язку з чим він просить суд визнати за ним право власності квартиру АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 20.06.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, розпочато підготовче провадження, призначено підготовче судове засідання, відповідачу надано строк для подання відзиву; витребувано від приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Сенченко К.В. копію спадкової справи № 26 за 2021 рік, заведеної після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

18.07.2022 року на адресу суду надійшли копії матеріалів витребуваної судом спадкової справи та інформаційна довідка зі Спадкового реєстру, надана нотаріусом на запит суду.

29.07.2022 року представником відповідача подано відзив на позов, згідно з яким відповідач не заперечує проти задоволення позову.

Ухвалою суду від 01.08.2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач у судове засідання не з`явися, представник позивача подала суду письмову заяву про розгляд справи у відсутність позивача та його представника, згідно з якою позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача суду подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутність, відповідно до якої проти задоволення позову не заперечує.

Третя особа у судове засідання не з`явилася, суду подала письмову заяву про розгляд справи у її відсутність.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд розглянув справу за відсутності сторін у справі, без фіксування судового процесу, на підставі долучених до матеріалів справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зібрані та досліджені докази у їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Олександрівським районним у місті Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 18.06.2021 року, актовий запис № 626 (а.с. 15), який за життя був зареєстрований та постійно проживав у квартирі, розташованій за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою відповідача (а.с.20).

Поданими суду матеріалами підтверджено та визнано відповідачем, що право власності на квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , належало ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Міським відділом ЗАГС м. Запоріжжя, актовий запис № 817 (а.с. 17), та який був батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого Орджонікідзевським відділом ЗАГС м. Запоріжжя, актовий запис № 502 (а.с. 13).

Так, судом встановлено, що на підставі ордеру на квартиру № 812 серії А ІІ (а.с. 23) на ім`я ОСОБА_4 , 1934 року народження, виданого на підставі рішення загальних зборів ЖБК-1 (ДАЗ) від 15.10.1978 року, було виділено квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідно до свідоцтва про зміну прізвища, імені, по батькові серії НОМЕР_4 від 04.01.1979 року ОСОБА_5 змінив ім`я „ ОСОБА_6 на „ ОСОБА_7 , актовий запис № 1 (а.с. 14).

Відповідно до ст. 15 Закону України „Про власність від 1991 року, який діяв до вступу в законну силу Цивільного кодексу України від 2003 року, передбачалось, що член житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

Факт сплати ОСОБА_3 грошових коштів за квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , підтверджується матеріалами справи та визнаний відповідачем (а.с. 20).

Таким чином, ОСОБА_3 за життя набув право власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , однак не зареєстрував право власності на неї. У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості про право власності за зазначену квартиру відсутні, що підтверджується інформаційною довідкою № 302199050 від 07.06.2022 року (а.с. 133).

Відповідно до ч. 3ст.1268ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини.

Згідно з Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 69476715 від 15.07.2022 року інформація про наявність спадкових справ та виданих на їх підставі свідоцтв про право власності на спадщину після смерті ОСОБА_3 відсутня (а.с. 45).

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_3 , відповідно до ч. 3ст. 1268 ЦК України, оскільки був зареєстрований та проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_2 , таким чином став власником даної квартири.

Таким чином, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_1

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є сином спадкодавця ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 26.08.1993 року, виданого Орджонікідзевським ЗАГС м. Запоріжжя, актовий запис № 681 (а.с. 16).

З матеріалів спадкової справи № 26/2021, заведеної після смерті ОСОБА_2 встановлено, що спадкоємцем спадкового майна після померлого є позивач ОСОБА_1 , відповідно до ст. 1261 ЦК України, який прийняв спадщину шляхом подання нотаріусу відповідної письмової заяви (а.с. 49), проте оформити спадкові права через нотаріальну контору не має можливості з причини відсутності оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно. Інші спадкоємці, які б прийняли спадщину, відсутні.

Постановою приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Сенченко К.В. від 07.06.2022 року позивачу ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальних дій видачі свідоцтва про право на спадщину за відсутності документів, що підтверджують право власності на спадкове майно (а.с.134-135).

На підставі аналізу наданих суду доказів, суд дійшов висновку про підтвердження обставин, викладених позові, та обґрунтованості позовних вимог, виходячи з наступного.

Статтею 1216 ЦК Українипередбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до положеньст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зіст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно дост. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги.

Частиною 5 статті 1268 ЦК України визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Частиною 1ст. 1297 ЦК Українипередбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 прийняв спадщину та є спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , отже, на законних підставах набув права власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті спадкодавця. Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 судом не встановлено.

Статтею 41 Конституції Українипередбачено право кожного громадянина володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Відповідно до п. 4 глави 10 „Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.

За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Пленум Верховного Суду України упостанові від 30 травня 2008 року № 7 „Про судову практику у справах про спадкуваннятакож роз`яснив, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Статтею 41 Конституції України передбачено право кожного громадянина володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

З вимог ст. 16 ЦК України вбачається, що захист цивільних прав шляхом визнання права власності належить судам. Одним із способів захисту цивільних прав, згідно ч.2 ст. 16 ЦК України, є визнання права.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за відсутності у позивача ОСОБА_1 правовстановлюючих документів на спадкове майно, обраний ним спосіб захисту спадкових прав, шляхом визнання за ним права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , передбачений законом і відповідає йому.

Статтею 10 Загальної декларації прав людини визначено, що кожна людина має право володіти майном як одноособово, так і разом з іншими. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого майна.

Відповідно до ст.ст.316,317,319 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Як роз`яснено в листі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.

Правова позиція суду щодо можливості захисту права власності позивача шляхом його визнання ґрунтується на практиці Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17Закону України„Про виконаннярішень тазастосування практикиЄвропейського судуз правлюдини підлягає використанню національними судами України як джерело права.

У рішенні від 30 листопада 2004 року у справі „Онерільдіс проти Туреччини Європейський суд з прав людини визнав, що поняття „майно охоплює не лише річ, яка реально існує (матеріальна складова), але також стосується засобів праводомагання (юридична складова), включаючи право вимоги, відповідно до якого особа може стверджувати, що вона має принаймні „законне сподівання стосовно ефективного здійснення права власності.

Згідно положень статті 1-ї Першого протоколу до Європейської конвенції про захист прав та основоположних свобод людини кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Європейський Суд з прав людини у рішенні у справі „Ятрідіс проти Греції зазначив, що володіння майном повинно бути законним.

За встановлених судом обставин, враховуючи позицію відповідача, який не заперечував проти задоволення позовних вимог, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 4,12-13,76-82,247, 258-259,263-265,352,354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_2 ) до Житлово-будівельного кооперативу № 1 (Дніпровського алюмінієвого заводу) (код ЄДРПОУ 20518294, адреса, вул. Патріотична, 78, кв. 55), третя особа: приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Сенченко Катерина Валеріївна ( АДРЕСА_3 ) про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП № НОМЕР_6 , право власності на квартиру АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 09.08.2022 року.

Суддя В.В. Калюжна

СудОрджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення08.08.2022
Оприлюднено06.09.2022
Номер документу106042835
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —335/3338/22

Рішення від 08.08.2022

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Калюжна В. В.

Ухвала від 31.07.2022

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Калюжна В. В.

Ухвала від 31.07.2022

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Калюжна В. В.

Ухвала від 19.06.2022

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Калюжна В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні