печерський районний суд міста києва
Справа № 757/22031/22-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 ,
за участі процесуального керівника у кримінальному провадженні прокурора ОСОБА_3 , представника власника майна адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях щодо організованої злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна,
ВСТАНОВИВ:
25.08.2022 в провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях щодо організованої злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 12022000000000291 від 12.04.2022.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України розслідується кримінальне провадження № 12022000000000291 від 12.04.2022 року за підозрою у вчиненні ОСОБА_5 , ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212 КК України.
Офісом Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні.
У судовому засіданні прокурор вимоги клопотання підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник власника майна проти задоволення клопотання заперечував, зазначивши, що органом досудового розслідування не доведено відповідними доказами необхідності накладення арешту на майно ТОВ «ІС «ЛИБІДЬ», не доведено фінансування дій, передбачених ст. 110-2, як і того, що кошти, які знаходяться на вказаних рахунках, отримані злочинним шляхом. Також представник обгрунтував, що товариство не ухилялось від сплати податків.
Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, здійснювалась фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Вивчивши клопотання, заслухавши пояснення сторін, дослідивши його матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, встановив наступні обставини і прийшов до наступних висновків.
Обгрунтовуючи клопотання прокурор зазначив наступне:
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , ОСОБА_6 діючи умисно, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, залучивши інших підконтрольних осіб, у тому числі службових осіб ТОВ «ІС «Либідь», організували злочинну діяльність спрямовану на ухилення від сплати податку з доходів нерезидента та легалізацію коштів отриманих злочинним шляхом з метою виведення їх до російської федерації та подальшого фінансуванні дій, з метою насильницької зміни та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміни меж території України, в особливо великому розмірі що призвело до настання тяжких наслідків.
За наявною слідству інформацією, з метою купівлі валюти для вказаних операцій, представники-вигодонабувачі злочинної схеми вносять недостовірні дані у фінансову звітність, документи стосовно кінцевих власників, про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи), та бенефіціарність нерезидента, що сприяє приховуванню формальності суті та мети фінансової операції, та унеможливлює установлення контролюючими органами змісту діяльності її учасників, відсутності економічної доцільності фінансової операції або інших ознак здійснення ризикової діяльності, наявності реальних фінансових можливостей проводити (ініціювати) фінансову операцію на відповідну суму, установлення джерел походження коштів (активів) та кінцевих бенефіціарних власників, учасників фінансової операції, у тому числі відсутність підстав вважати, що вони використовують агентів, номінальних утримувачів (номінальних власників) або посередників з метою приховування кінцевого бенефіціарного власника.
У разі направлення коштів за кордон в якості повернення інвестицій, відправник таких коштів-резидент повинен сплатити податок з доходу нерезидента, що становить 15% та нараховується з суми сплачених нерезиденту грошових коштів, окрім випадків наявності міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування.
Використання компаній-нерезидентів певних офшорних юрисдикцій зумовлено наявністю міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування відповідно до яких діють понижені ставки оподаткування на прибуток нерезидента в разі відсутності номінальних утримувачів (номінальних власників) або посередників.
Вказана злочинна діяльність спрямована на виведення коштів за кордон дає можливість резидентам-вигодонабувачам зменшити ставку податку з доходів нерезидентів та власні податкові відрахування, шляхом збільшення витратної частини.
Так, з використанням означеного механізму протягом 2014-2021 років посадовими особами ТОВ «ІС «Либідь» на підставі контракту № 1 від 27.10.2009 року перераховано понад 159 млн. дол. США на рахунки нерезидента «Ethoder Investments Limited» (Кіпр), а також протягом 2018 року на підставі контракту № 1 від 01.01.2006 року перераховано понад 2,5 млн. дол. США на рахунки нерезидента «Yintik INC.» (Кіпр), з метою погашення кредиту, отриманого від нерезидента.
Крім того, слідством встановлено, що посадові особи ТОВ «ТПС Нерухомість Київ» (код ЄДРПОУ 38203923) по контракту №05/07/12 від 05.07.2012 в 2021 році також перераховували на рахунки нерезидента «Ethoder Investments Limited» (Кіпр) грошові кошти в якості оплати дивідендів на загальну суму понад 60,8 млн. дол. США.
Згідно з даними «Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей» (ФАТФ), що є міжурядовим органом, який розробляє рекомендації з метою протидії відмиванню коштів та фінансування тероризму (норми міжнародного права, визнані нашою державою), Національної оцінки ризиків та Типологічного дослідження «Відмивання доходів від податкових злочинів», розроблених Державною службою фінансового моніторингу України, кошти, отримані в результаті господарських операцій за участі компаній офшорних та юрисдикцій з послабленим валютним контролем, можуть бути використані для злочину проти основ національної безпеки фінансування тероризму, оскільки «відмиті» через офшорні рахунки є особливо привабливими для терористичних організацій, що пояснюється, насамперед, складністю встановлення джерел походження таких коштів.
Згідно листа ДПС України № 2521/5/99-00-08-04-05 від 08.04.2022, посадовими особами ТОВ «ІС «Либідь» під час сплати на підставі контракту № 1 від 27.10.2009 коштів у сумі 161,7 млн. дол. США на рахунки нерезидента Ethoder Investments Limited (Кіпр) з метою погашення кредиту, порушено п. 103.2 та 103.3 ст. 103, пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, оскільки у діяльності компанії ETHODER INVESTMENTS LIMITED відсутні ознаки окремої частини бізнесу, платежі мають «транзитний» характер, діяльність компанії не пов`язана з фінансовими та іншими ризикам, які характерні для підприємницької діяльності, компанія не розпоряджається отриманим доходом, а співробітники не здійснюють функцію контролю і управління компанією, а саме - при виплаті процентних доходів нерезиденту ETHODER INVESTMENTS LIMITED (Республіка Кіпр) платником неправомірно застосовано пільги по оподаткуванню, що передбачені угодою між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, в наслідок чого не утримано податок з доходів нерезидентів в загальній сумі понад 464 млн. грн.
Висновком аналітичного дослідження Державної податкової служби України від 08.04.2022№ 13/99-00-08-0104-20/34693827 встановлено, що ТОВ «ІС «Либідь» порушено п. 103.2 та 103.3 ст. 103 пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України, в результаті чого мало можливість ухилитися від сплати податку з доходів нерезидентів у розмірі понад 464 901 176 грн. Таким чином, ТОВ «ІС «Либідь» мали можливість здійснити легалізацію коштів отриманих злочинним шляхом у зазначеному вище розмірі.
Згідно висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні від 18.04.2022 року № 7088/22-72 з урахуванням того, що кредитор ETHODER INVESTMENTS LIMITED (Республіка Кіпр) не є бенефіціарним отримувачем відсотків за користування кредитом, нарахованих позичальником ТОВ «ІС «Либідь» за кредитним договором № 1 від 27.10.2009 та, відповідно зазначені відсотки підлягають оподаткуванню податком на доходи нерезидента з джерелом походження на території України з базовою ставкою 15%, передбаченою пп.141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, підтверджується Висновком аналітичного дослідження Державної податкової служби України від 08.04.2022 № 13/99-00-08-0104-20/34693827 щодо заниження ТОВ «ІС «Либідь» задекларованого у податкових деклараціях з податку на прибуток підприємств податку на доходи нерезидента з джерелом походження на території України у період 2016 2021 роки у загальній сумі 546 307 218 грн.
У 2012 році кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «ІС Либідь», через ТОВ «Авангард-віларті» (код ЄДРПОУ 33059433) та кіпрських компаній - нерезидентів «Ocean Plaza Project LTD» (Кіпр), «TPS Finance LTD» (Кіпр) власників яких є «TPS Real Estate Holding Limited» (Джерсі з 2017 року Кіпр), став Ротенберг ОСОБА_7 .
Цього ж року акціонером компанії «Ethoder Investments Limited» (Кіпр), яка є кредитором ТОВ «ІС Либідь» стала компанія «TPS Real Estate Holding Limited» бенефіціарним власником якої, також був Ротенберг ОСОБА_7 .
Таким чином, одна й та сама юридична особа, «TPS Real Estate Holding Limited» (Джерсі з 2017 року Кіпр, попередня назва Grand Malls Development Limited) контролювала 100% корпоративних прав ТОВ «ІС «Либідь» як позичальника у кредитній угоді про надання позики так і кредитора компанію «Ethoder Investments Limited» (Кіпр).
Виходячи з клопотання прокурора, внаслідок створення зазначеної вище структури власності компаній нерезидентів, надання видимості здійснення реальної господарської діяльності між юридичними особами та протиправного застосування норм Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування, ОСОБА_5 діючи умисно, з корисливих мотивів за попередньою змовою з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, зокрема представниками та співробітниками компаній - нерезидентів «TPS RealEstateHoldingLimited» (Кіпр), «TPS Finance LTD» (Кіпр), «OceanPlaza Project LTD» (Кіпр), «EthoderInvestmentsLimited» (Кіпр) АО «ТПС Нерухомість» (рф) та підконтрольних ним ТОВ «Авангард Віларті» і ТОВ «ІС «Либідь», був реалізований механізм вчинення злочинної діяльності пов`язаної із ухилення від сплати податків в особливо великому розмірі з метою подальшої легалізації отриманих у незаконний спосіб коштів на території України їх перерахунок на компанії нерезиденти для подальшого використання учасниками групи у власних цілях.
Сторона обвинувачення вважає, що ОСОБА_6 , будучи кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «ІС «Либідь», яке є володільцем ТРЦ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », перебуваючи у невстановленому місці, погодився на пропозицію свого батька ОСОБА_5 , вчинити дії щодо фінансування насильницької зміни меж території та державного кордону України, зокрема придбання підприємств військово - промислового комплексу на території російської федерації їх фінансово-економічне забезпечення та модернізацію для збуту виробленої продукції військовим та силовим відомствам російської федерації та подальшого використання виробленої військової продукції, зокрема патронів та боєприпасів з метою військової агресії на території України.
Ураховуючи викладені обставини, сторона обвинувачення вважає, що ТРЦ «Оушен Плаза», а також інші об`єкти нерухомості, що на праві власності належать ТОВ «ІС «Либідь», фактично були знаряддям вчинення злочину, оскільки грошові кошти здобуті від його діяльності могли використовуватись в інтересах осіб, які контролюють обороноздатність російської федерації.
Викладене вище, на думку сторони обвинувачення, свідчить про наявність в діях службових та посадових осіб ТОВ «ІС «Либідь», пов`язаних з ним нерезидентів і комерційних структур, а також обслуговуючих банківських установ ознак скоєння кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 110 2, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212 КК України.
Органом досудового розслідування встановлено, що юридичні особи, які задіяні у схемі ухилення від сплати податків та подальшої легалізації коштів отриманих злочинним шляхом використовують рахунки відкриті в наступних банківських установах:
- ТОВ «ІС «ЛИБІДЬ» (код ЄДРПОУ 34693827) № НОМЕР_1 , які відкриті у АТ «АЛЬФА-БАНК» (МФО 300346), що розташований за адресою: м.Київ, вул. Велика Васильківська, 100;
- ТОВ «ІС «ЛИБІДЬ» (код ЄДРПОУ 34693827) № НОМЕР_2 , ТОВ «АВАНГАРД-ВІЛАРТІ» (код ЄДРПОУ 33059433) № НОМЕР_3 ; ТОВ «ТПС НЕРУХОМІСТЬ КИЇВ» (код ЄДРПОУ 38203923) № НОМЕР_4 , № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 , № НОМЕР_4 , які відкриті у АТ «ОТП БАНК» (МФО 300528), що розташований за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 43.
З метою запобігання можливості псування, знищення, перетворення, відчуження вказаних грошових коштів, в ході проведення досудового розслідування кримінального провадження у слідства виникла необхідність у накладенні на них арешту.
27.04.2022, старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 винесена постанова про визнання речовими доказами коштів, які знаходяться на вказаних рахунках у банківських установах.
Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Крім того, у випадку, передбаченому ч. 3 ст. 170 КПК України арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій та набуті кримінально протиправним шляхом.
Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладено на грошові кошти, які знаходяться на банківських рахунках.
Зважаючи на викладене, враховуючи обставини вчинення злочину, так як вони викладені в клопотанні прокурора, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає положенням ст. ст. 170-173 КПК України, приходжу до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання та накладенню арешту на кошти, які знаходяться на банківських рахунках, за виключенням видаткових операцій щодо сплати заробітної плати та обов`язкових платежів до державного бюджету зі сплати податків, зборів (обов`язкових платежів) та з можливістю зарахування грошових коштів на рахунок, оскільки при розгляді клопотання встановлено достатньо даних для висновку, що ці грошові кошти можуть бути предметом вчинення кримінального правопорушення або набуті в результаті його вчинення, тобто відповідають критеріям, визначеним ст. 98 КПК України.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на грошові кошти, за виключенням видаткових операцій щодо сплати заробітної плати та обов`язкових платежів до державного бюджету зі сплати податків, зборів (обов`язкових платежів) та з можливістю зарахування грошових коштів на рахунок, із забороною відчуження, користування та розпорядження таким майном, які знаходяться на рахунках у банківських установах:
- ТОВ «ІС «ЛИБІДЬ» (код ЄДРПОУ 34693827) № НОМЕР_1 , який відкрито у АТ «АЛЬФА-БАНК» (МФО 300346), що розташований за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 100;
- ТОВ «ІС «ЛИБІДЬ» (код ЄДРПОУ 34693827) № НОМЕР_2 , який відкрито у АТ «ОТП БАНК» (МФО 300528), що розташований за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 43.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Зобов`язати слідчого/прокурора надати особі, на майно якої накладено арешт копію ухвали.
Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.08.2022 |
Оприлюднено | 15.05.2024 |
Номер документу | 106046468 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Литвинова І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні