Рішення
від 31.08.2022 по справі 916/289/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса:://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"01" вересня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/289/22

Господарський суд Одеської області у складі судді Степанової Л.В.

при секретарі судового засідання Кушнірук О.А.

за участю представників сторін:

від позивача: Підкова Л.В. адвокат;

від відповідача: не з`явився;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Одеська обласна енергопостачальна компанія до відповідача Комунального підприємства Маринівське про стягнення 27838,33грн.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Одеська обласна енергопостачальна компанія звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до Комунального підприємства Маринівське про стягнення 27838,33грн.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю Одеська обласна енергопостачальна компанія посилається на неналежне виконання Комунальним підприємством Маринівське зобов`язань щодо оплати спожитої за період з березня по червень 2021 року електричної енергії.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 07.02.2022р. відкрито провадження у справі №916/289/22, ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду по суті на 03.03.2022р. о 11:30.

Однак судове засідання 03.03.2022р. о 11:30 не відбулося у зв`язку з тим, що 24.02.2022р. указом Президента України № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні на території України було запроваджено воєнний стан, який 14.03.2022 згідно указу Президента України № 133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні продовжено до 25.04.2022.

02.03.2022 року Рада Судів України опублікувала рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану, з урахуванням яких Рішенням зборів суддів Господарського суду Одеської області від 14.03.2022 року, оформленого протоколом №916-2/2022 рекомендовано суддям:

- продовжити розгляд справ раніше знятих з розгляду, зокрема, з участю учасників справ у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, з урахуванням думки учасників справ;

- відкладати підготовчі та судові засідання в межах розумного строку відповідно до статті 114 Господарського процесуального кодексу України у разі відсутності повідомлення учасників справи або за наявності їх клопотання про це із посиланням на перешкоджання їх явки у зв`язку із введенням воєнного стану;

- здійснювати розгляд справ у письмовому провадженні;

- продовжити видачу судових наказів у наказному провадженні;

- продовжити видачу наказів на виконання судових рішень, що набрали законної сили.

Згідно указу Президента України від 18.04.2022р. №259/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні воєнний стан на території України продовжено до 25.05.2022р.

З 16.03.2022р. по 12.05.2022р. включно суддя Степанова Л.В. перебувала у відпустці.

Враховуючи повернення судді Степанової Л.В. з відпустки ухвалою суду від 16.05.2022р. призначено судове засідання у справі №916/289/22 на 12.07.2022р. о 12:20 та повідомлено учасників справи про дату та час підготовчого засідання.

В судовому засіданні від 12.07.2022р. було оголошено перерву на 23.08.2022р. о 12:15 про що зазначено в протоколі судового засідання.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 12.07.2022р. повідомлено учасників справи про дату та час судового засідання.

В судовому засіданні від 23.08.2022р. було оголошено перерву на 01.09.2022р. о 11:50 про що зазначено в протоколі судового засідання.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.08.2022р. повідомлено учасників справи про дату та час судового засідання.

У судовому засіданні від 01.09.2022р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі №916/289/22.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

Як вказує позивач, на виконання Закону України «Про ринок електричної енергії», під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу Акціонерного товариства «Одесаобленерго» від постачання електричної енергії було створено Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія», з метою здійснення діяльності з постачання електричної енергії споживачам. Абзацами. 1-8 пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» (зі змінами від 23.11.2018р. №2628-VIII) визначені наступи вимоги стосовно діяльності нового (відокремленого) постачальника електричної енергії: «... під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподіл вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заході для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання. З метою забезпечення надійного та безперервного постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам відокремлення оператора системи розподіл) ... здійснюється з урахуванням вимог цього пункту, а саме: суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 1 місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов`язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії; упродовж чотирьох років з 1 січня 2019 року такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб`єкт господарювання; фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунку постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії. Упродовж строку виконання електропостачальником, створеним у результаті здійсненні заходів з відокремлення, функцій постачальника універсальних послуг: тариф на послуги постачальника універсальних послуг встановлюється Регулятором відповідно до затверджено ним Методики; надання універсальних послуг здійснюється з дотриманням умов щодо виконання спеціальних обов`язків для забезпечення загальносуспільних інтересів, передбачених статтею 62 цього Закону...».

Позивач зазначає, що на виконання вищенаведених вимог законодавства, постановою НКРЕКП №429 від 14.06.2018р. ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» надано ліцензію з постачання електричної енергії споживачу. Постановою НКРЕКП №919 від 06.05.2020р. «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 10.12.2019р. №2714» було установлено тариф на послуги постачальника універсальних послуг, який був розрахований відповідно до «Методики розрахунку тарифу на послуги постачальника універсальних послуг», яка затверджена Постановою НКРЕКП від 05.10.2018р. №1176. Територією ліцензованої діяльності ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія», як постачальника універсальних послуг являється територія Одеської області, оскільки на цій території здійснював діяльність попередній постачальник за регульованим тарифом АТ «Одесаобленерго», який в результаті заходів відокремлення створив ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія»). Отже, в силу вище перелічених вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» та за результатом заходів з відокремлення ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» почало виконувати функції постачальника універсальних послуг на території Одеської області протягом трьох років, починаючи з 01.01.2019р.

Як вказує позивач, ч.1 ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам. Стаття 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачає, що у межах території здійснення діяльності одного постачальника універсальних послуг не допускається здійснення діяльності іншими постачальниками універсальних послуг; постачальник надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що формуються ним відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, та включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг; постачальник універсальних послуг оприлюднює ціни на універсальні послуги не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування... (ч.3). Якщо конкурс на визначення постачальника універсальних послуг не відбувся, ціна (тариф) на послуги тимчасово призначеного постачальника універсальних послуг встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики із дотриманням вимог ст. 7 цього Закону України «Про ринок електричної енергії». Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.

Позивач зазначає, що п. 3.1.6. ПРРЕЕ визначає, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо: об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку; електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи; споживач є стороною діючих договорів: про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії; про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії»; про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків, коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач; за усіма точками комерційного обліку на об`єкті (об`єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послуг комерційного обліку електричної енергії. Пункт 1.2.5 та п. 3.1.4 ПРРЕЕ передбачають, що для можливості постачати електричну енергію своїм споживачам, постачальник повинен укласти з оператором системи розподілу публічний Договір постачальника про розподіл електричної енергії.

Як зазначає позивач, у зв`язку з реформою у сфері енергетики, на період відокремлення оператора систем розподілу від постачання електричної енергії, договірні відносини між споживачами і учасниками ринку електричної енергії (та переходом споживача від постачальника з регульованим тарифом до нового постачальника) були врегульовані п. 13 Перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії», п.2. та п.4. ПРРЕЕ, які передбачали, що: укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринь електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01.12.2018р. шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надані послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричні енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії з регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додати до цієї постанови (п.2). У період з дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності розподілу електричної енергії до 01.12.2018р. операторам систем розподілу укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності операторів систем розподілу. Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу операторів систем розподілу, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати вказаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до операторів систем розподілу із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Позивач вказує, що з 01.01.2019р. на території Одеської області розпочав діяльність оператор системі розподілу AT «Одесаобленерго» на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії к підставі Постанови НКРЕКП №1345 від 06.11.2018р. «Про видачу AT «Одесаобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії регульованим тарифом». TOB «Одеська обласна енергопостачальна компанія» приєдналося до публічного договору про розподіл та має з AT «Одесаобленерго» (згідно даних ЄДР з 14.09.2020р. змінено назву на AT «ДТЕК Одеські електромережі») договір електропостачальника про надання послуг з розподілу від 30.11.2018 р., відповідно до умов якого АT «ДТЕК Одеські електромережі», як Оператор системи розподілу, надає послуги з розподілу електричної енергії споживачам Постачальника які входять в балансуючу групу Постачальника. Наявність зазначеного договору доводиться заявою-приєднанням від 30.11.2018р. до публічного договору електропостачальника про надання послуг з розподілу та Реєстром Електропостачальників, які отримали доступ до електричних мереж Оператора системи розподілу електричної енергії AT «ДТЕК Одеські електромережі» (договір та Реєстр публічно розміщені на сайті Оператора системи розподілу). Відповідач був діючим споживачем електричної енергії отримував послуги з постачання електричної енергії від AT «Одесаобленерго» (як постачальника за регульованим тарифом) за договором №46. На виконання п. 2 та п. Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018р. відповідач приєднався до публічного договору про розподіл електричної енергії з AT «ДТЕК Одеські електромережі» шляхом фактичного споживання електричної енергії. Отже, AT «ДТЕК Одеські електромережі» надає ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» та Споживачу послуги розподілу електричної енергії. Крім функцій оператора системи розподілу, AT «ДТЕК Одеські електромережі» також виконує функції постачальника послуг комерційного обліку (в силу абз. 3 п. 5 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018р.) та адміністратора комерційного обліку в сил (п. 10 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018р.). Це означає, що AT «ДТЕК Одеські електромережі» адмініструє точки комерційного обліку електроенергії, отримує від Споживача або самостійно здійснює зняття показників засобів обліку електричної енергії, визначає обсяги електричної енергії, що спожита Споживачем та надає цю інформацію постачальнику електроенергії для підтвердження того, скільки постачальник продав (поставив) електричної енергії Споживачу в розрахунковому місяці. На підставі отриманої інформації про обсяги спожитої електричної енергії, постачальник електричної енергії розраховує її вартість, виходячи з умов договорів до яких приєднався споживач, та виставляє Споживачу рахунки на оплату.

Як вказує позивач, п. 3.1.7 ПРРЕЕ визначає, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Пунктом 1.2.8. ПРРЕЕ передбачено, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку. Публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та публічні комерційні пропозиції для споживачів електричної енергії, які мають право на універсальну послугу викладені ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» на офіційному веб-сайті.

Позивач зазначає, що 09.10.2020р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» (позивач, Постачальник) та Комунальним підприємством Маринівське (відповідач, Споживач) було укладено договір №06-3198-ПУП про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. Згідно підписаної КП «Маринівське» заяви-приєднання, яка є додатком до договору, початком постачання є 055.08.2020 року (копіядоговору та заяви-приєднання надається у додатках). Між сторонами склалися договірні правовідносини щодо постачання електричної енергії щодо постачання електричної енергії на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції № 2/1-УП (надаєтьсяу додатках), згідно яких Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок останнього, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього укладеного договору. Для проведення розрахунків споживачу був відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 у Біляївському підрозділі ТОВ «ООЕК».

Як вказує позивач, відповідно до п. 13.1 договору останній укладався на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживання заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем в заяві-приєднання. В силу п.8 Комерційної пропозиції №2/1-УП договір укладається на строк до 31 грудня 2020 року, а в частині розрахунків договір діє до повного виконання. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд умов, але ні в якому разі не більше ніж на термін дії договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії та ніж строк виконання ТОВ «ООЕК» функцій постачальника універсальних послуг. Оскільки жодною із сторін не було заявлено про припинення дії договору чи про перегляд його умов, дію та умови договору пролонговано на 2021 рік.

Позивач зазначає, що відповідно до п. 5.1. договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору.

Позивач вказує, що керуючись положеннями Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018р. Оператор системи надає послуги комерційного обліку споживачам. За розділом ХІІ «Кодексу комерційного обліку», що затверджений постановою НКРЕКП №311 від 14.03.2018р. зчитування показів лічильників провадиться постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або Оператором системи, або споживачем та передаються Адміністратору комерційного обліку (АКО) для проведення розрахунків та виставлення рахунків учасникам ринку на основі фактичних даних комерційного обліку. Пунктом 4.12 ПРРЕЕ, передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються за даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку. На даний час, на підставі п. 10 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018р. функції оператора комерційного обліку покладені на оператора системи розподілу у межах території своє ліцензованої діяльності, а саме - АТ «ДТЕК Одеські електромережі».

Як зазначає позивач, за розрахунковий період березня-червня 2021 року ТОВ «ООЕК» від АТ «ДТЕК Одеські електромережі», як оператора системи розподілу, отримано дані щодо фактичного споживання електричної енергії КП «Маринівське». З отриманих даних вбачається, що за особовим рахунком № НОМЕР_1 у березні- червні 2021 року КП «Маринівське» спожито 9915кВт.год. електричної енергії на підтвердження чого надається довідка отримана від АТ «ДТЕК Одеські електромережі» за вих. №110/29/03-6628 від 29.10.2021р. (обсяги за березень, квітень, травень, червень 2021 року). На підставі отриманих даних, ТОВ «ООЕК» було виписано відповідачу та отримано представником останнього під особистий підпис рахунки за спожиту електричну енергію у березні-червні 2021 року на загальну суму 35087,61грн.: №06-31980/1 від 02.04.2021р., №06-31980/1 від 29.04.2021р., №06-31980/1 від 21.05.2021р., № 06-31980/1 від 30.06.2021р. Згідно п.4 Комерційної пропозиції № 2/1-УП, яка є додатком № 3 договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг передбачено, що Споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунку, грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника. 27.05.2021р. відповідачем сплачено кошти у загальному розмірі 49999,00грн. за рахунком №02-31980/1 згідно банківської виписки про проведені оплати. Відповідно в рахунок погашення заборгованості травня 2021 року ТОВ «ООЕК» зараховано кошти сплачені відповідачем у розмірі 5696,86грн. Відповідно до п.4.24 ПРРЕЕ при відсутності у платіжному документі у реквізиті призначення платежу посилань на період, за який здійснюється оплата або перевищення суми платежу, необхідної для цього періоду, ці кошти, перераховані споживачем за електричну енергію, електропостачальник має право зарахувати як погашення існуючої заборгованості цього споживача з найдавнішим терміном її виникнення.

Як вказує позивач, станом на березень 2021 року у відповідача була існувала заборгованість, що вбачається із рахунку №06-31980/1 від 02.04.2021р. за березень у графі рахунку «борг на початок періоду». Тому, решта коштів із загальної суми сплачених 27.05.2021р., а саме, кошти у розмірі 44302,14грн. зараховано за заборгованість із найдавнішим терміном її виникнення (до березня 2021 року), з яких кошти у розмірі 3303,43грн. зараховано в рахунок погашення заборгованості за спожиту електричну енергію березня 2021 року. У зв`язку з чим залишок основного боргу за спожиту електроенергію періоду березня-червня 2021 року станом на дату подачі позову складає 26087,32грн. (37087,61грн. (вартість поставлених 9915кВт та спожитої відповідачем електричної енергії за період березня-червня 2021 року) - 3303,43грн. (сплачені за березень 2021 року) - 5696,86грн. (сплачені за травень 2021 року).

Позивач, у зв`язку з несвоєчасною та неповною оплатою заборгованості за спожиту електроенергію, позивач, на підставі ст.625 ЦК України, нарахував відповідачу 3% річних у сумі 560,10грн. та інфляційні витрати у сумі 1190,96грн.

Враховуючи викладене, позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та стягнути з відповідача 26087,32грн. заборгованості за спожиту електричну енергію, 560,10грн. 3% річних та 1190,96грн. інфляційних витрат.

Відповідач в засідання суду не з`явився, відзиву на позов не надав, своїм правом на захист не скористався у зв`язку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з ч. ч. 1-4 ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Підприємець не має права відмовитися від укладення публічного договору за наявності у нього можливостей надання споживачеві відповідних товарів (робіт, послуг).

Частиною 1 ст. 634 ЦК України передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття. Пропозицією укласти договір є, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться, незалежно від наявності в таких документах (інформації) електронного підпису.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

У відповідності до ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

11.06.2017р. набув чинності Закон України „Про ринок електричної енергії від 13 квітня 2017 року N 2019-VIII (далі по тексту Закон України „Про ринок електричної енергії), пунктом 13 розділу XVII „Прикінцеві та перехідні положення якого передбачено, що під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання. З метою забезпечення надійного та безперервного постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам відокремлення оператора системи розподілу, кількість приєднаних споживачів до системи розподілу якого перевищує 100 тисяч, здійснюється з урахуванням вимог цього пункту, а саме: суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов`язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії; упродовж трьох років з 1 січня 2019 року такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб`єкт господарювання; фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.

Згідно зі ч. 1,2 ст. 56 Закону України „Про ринок електричної енергії постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Згідно з ч. ч. 6, 7 ст. 276 ГК України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Відповідно до ч. 3 ст. 58 Закону України „Про ринок електричної енергії споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії.

Як вбачається з матеріалів справи, 09.10.2020р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» (позивач, Постачальник) та Комунальним підприємством Маринівське (відповідач, Споживач) було укладено договір №06-3198-ПУП про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. Згідно підписаної КП «Маринівське» заяви-приєднання, яка є додатком до договору, початком постачання є 055.08.2020 року (копіядоговору та заяви-приєднання надається у додатках). Між сторонами склалися договірні правовідносини щодо постачання електричної енергії щодо постачання електричної енергії на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції № 2/1-УП (надаєтьсяу додатках), згідно яких Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок останнього, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього укладеного договору. Для проведення розрахунків споживачу був відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 у Біляївському підрозділі ТОВ «ООЕК».

Відповідно до п. 13.1 договору останній укладався на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживання заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем в заяві-приєднання.

В силу п.8 Комерційної пропозиції №2/1-УП договір укладається на строк до 31 грудня 2020 року, а в частині розрахунків договір діє до повного виконання. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд умов, але ні в якому разі не більше ніж на термін дії договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії та ніж строк виконання ТОВ «ООЕК» функцій постачальника універсальних послуг. Оскільки жодною із сторін не було заявлено про припинення дії договору чи про перегляд його умов, дію та умови договору пролонговано на 2021 рік.

За розрахунковий період березень-червень 2021р. TOB «Одеська обласна енергопостачальна компанія» від АТ «ДТЕК Одеські електромережі», як постачальника послуг комерційного обліку, були отримано інформацію про обсяги спожитої електричної енергії відповдіачем за цей розрахунковий період.

З отриманих даних вбачається, що за особовим рахунком №31980 у березі-червні 2021р. відповідачем було спожито 9915кВт.год. електричної енергії на загальну вартість 35087,61грн. у т.ч. ПДВ.

На підставі вищезазначених даних, ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» було виписано відповідачу та отримано представником останнього, рахунки за спожиту електричну енергію у березні-червні 2021р.: №06-31980/1 від 02.04.2021р., №06-31980/1 від 29.04.2021р., №06-31980/1 від 21.05.2021р., №06-31980/1 від 30.06.2021р.

Як встановлено судом, 27.05.2021р. відповідачем сплачено кошти у загальному розмірі 49999,00грн. за рахунком №02-31980/1 згідно банківської виписки про проведені оплати.

Відповідно до п.4.24 ПРРЕЕ при відсутності у платіжному документі у реквізиті призначення платежу посилань на період, за який здійснюється оплата або перевищення суми платежу, необхідної для цього періоду, ці кошти, перераховані споживачем за електричну енергію, електропостачальник має право зарахувати як погашення існуючої заборгованості цього споживача з найдавнішим терміном її виникнення.

Відповідно в рахунок погашення заборгованості травня 2021 року ТОВ «ООЕК» зараховано кошти сплачені відповідачем у розмірі 5696,86грн.

Станом на березень 2021 року у відповідача була існувала заборгованість, що вбачається із рахунку №06-31980/1 від 02.04.2021р. за березень у графі рахунку «борг на початок періоду». Решта коштів із загальної суми сплачених 27.05.2021р., а саме, кошти у розмірі 44302,14грн. позивачем зараховано за заборгованість із найдавнішим терміном її виникнення (до березня 2021 року), з яких кошти у розмірі 3303,43грн. зараховано в рахунок погашення заборгованості за спожиту електричну енергію березня 2021 року.

У зв`язку з чим залишок основного боргу за спожиту електроенергію періоду березня-червня 2021 року станом на дату подачі позову складає 26087,32грн. (37087,61грн. (вартість поставлених 9915кВт та спожитої відповідачем електричної енергії за період березня-червня 2021 року) - 3303,43грн. (сплачені за березень 2021 року) - 5696,86грн. (сплачені за травень 2021 року).

Згідно вимог ч. 7 ст. 193 ГК України законодавцем в імперативному порядку закріплено, що не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Статтею 525 Цивільного Кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно із приписами ч. 1 ст. 526 Цивільного Кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

В силу положень ст. 530 Цивільного Кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтями 610, 612 Цивільного Кодексу України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Отже, вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту активну електричну енергію у розмірі 26087,32грн. є обґрунтованою, підтвердженою матеріалами справи та такою, що підлягає задоволенню.

Щодо стягнення з відповідача 1190,96грн. індексу інфляції, 560,10грн. 3% річних, слід зазначити наступне.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом частини другої статті 625 Цивільного кодексу України нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за неналежне виконання зобов`язання.

Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних у сумі 560,10грн. за період з 10.04.2021р. по 02.02.2022р., вважає його вірним та зазначає, що стягненню з відповідача підлягають 3% річних у сумі 560,10грн.

Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних витрат у сумі 1190,96грн. за період з 10.04.2021р. по 02.02.2022р. вважає його вірним та зазначає, що стягненню з відповідача підлягають інфляційні витрати у сумі 1190,96грн.

Станом на день розгляду справи відповідач належних доказів на спрстування позовних вимог не надав.

Відповідно до ст.3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є зокрема справедливість, добросовісність та розумність.

Згідно ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Одеська обласна енергопостачальна компанія до відповідача Комунального підприємства Маринівське про стягнення 27838,33грн. у тому числі 26087,32грн. заборгованості за спожиту електричну енергію, 560,10грн. 3% річних та 1190,96грн. інфляційних витрат, обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та визнані відповідачем, підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2481,00грн. покласти на відповідача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 86, 129, ч.ч.1,4 ст.191, ст.ст. 232-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Одеська обласна енергопостачальна компанія до відповідача Комунального підприємства Маринівське про стягнення 27838,33грн. у тому числі 26087,32грн. заборгованості за спожиту електричну енергію, 560,10грн. 3% річних та 1190,96грн. інфляційних витрат задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Комунального підприємства Маринівське (67631, Одеська область, Біляївський район, с. Маринівка, вул. Покровська, 1, код ЄДРПОУ 37796534) на корить Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» (65007, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 88, код ЄДРПОУ 42114410) 26087,32грн. заборгованості за спожиту електричну енергію, 560,10грн. 3% річних та 1190,96грн. інфляційних витрат, 2481,00грн. судового збору.

Наказ видати згідно зі ст. 327 ГПК України.

Повне рішення складено 05 вересня 2022 р.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.В. Степанова

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення31.08.2022
Оприлюднено06.09.2022
Номер документу106050443
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —916/289/22

Рішення від 31.08.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Степанова Л.В.

Ухвала від 22.08.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Степанова Л.В.

Ухвала від 11.07.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Степанова Л.В.

Ухвала від 18.05.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Степанова Л.В.

Ухвала від 15.05.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Степанова Л.В.

Ухвала від 07.02.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Степанова Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні